Jump to content

Τι Είδος Είναι ;;;


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα ... Μπορει να μου πει κάποιος τι είδους σαλιγκάρια είναι αυτα ;;;

post-933-1342044332,5155_thumb.jpg

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κακο στο ενυδρειο ;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ .. και ακομη καλυτερα που τελικα τα σαλιγκαρια αυτα δεν ειναι απο εκεινα που κανουν ζημιες .. το αντιθετο θα ελεγα εαν καταλαβα και καλα...... με εκανες και χαρουμενο που τα εχω ...

ευχαριστω και παλι για την απαντηση ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μπολικα, και οργωνουν το φυτεμενο μου ολη μερα! ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλει προσοχή και με κάποιο τρόπο να ελεγθεί ο πληθυσμός τους γιατί σιγά σιγά θα φτάσουν σε τεράστια νούμερα (μιλάμε για τάξη μεγέθους εκατοντάδας σε περίπτωση που ξεφύγουν) και θα σου επηρρεάσουν τις παραμέτρους του νερού...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή και με κάποιο τρόπο να ελεγθεί ο πληθυσμός τους γιατί σιγά σιγά θα φτάσουν σε τεράστια νούμερα (μιλάμε για τάξη μεγέθους εκατοντάδας σε περίπτωση που ξεφύγουν) και θα σου επηρρεάσουν τις παραμέτρους του νερού...

Εγω εχω εκατονταδες αλλα δεν εχω καποια διαφορα στις παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εκατονταδες αλλα δεν εχω καποια διαφορα στις παραμετρους.

έφτασε το kH στο 1 και ξαναέστρωσα ενυδρείο, από την αρχή ανακαίνιση και εφόσον κράτησα τον πληθυσμό χαμηλά με ;anentome helena οι μετρήσεις μου είναι σταθερές...

καταναλώνουν ασβέστιο και άλατα για τη δημιουργία του καβουκιού

χώρια που σε μεγάλες ποσότητες δημιουργούν πρόβλημα κάτω από το χαλίκι με τα περιττώματα τους...

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

έφτασε το kH στο 1 και ξαναέστρωσα ενυδρείο, από την αρχή ανακαίνιση και εφόσον κράτησα τον πληθυσμό χαμηλά με ;anentome helena οι μετρήσεις μου είναι σταθερές...

καταναλώνουν ασβέστιο και άλατα για τη δημιουργία του καβουκιού

χώρια που σε μεγάλες ποσότητες δημιουργούν πρόβλημα κάτω από το χαλίκι με τα περιττώματα τους...

Γιατι ξαναεστρωσες το ενυδρειο σου;

Με λιγη σοδα θα ανεβαζες το ΚΗ σου.

Εγω εχω αρκετα σκληρο νερο και μου το κατεβαζουν καμια μοναδα την εβδομαδα, οποτε με βοηθουν και επισης εχω φυτα και DIY υποστρωμα οποτε οργωνουν ολη μερα βοηθωντας την οξηγωνωση του υποστρωματος και το εμπλουτιζουν με το καλυτερο οργανικο λιπασμα συν οτι τρωνε περιτες αλγες και τα υπολοιματα τροφων και αποβλυτων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ξαναεστρωσες το ενυδρειο σου;

Με λιγη σοδα θα ανεβαζες το ΚΗ σου.

Εγω εχω αρκετα σκληρο νερο και μου το κατεβαζουν καμια μοναδα την εβδομαδα, οποτε με βοηθουν και επισης εχω φυτα και DIY υποστρωμα οποτε οργωνουν ολη μερα βοηθωντας την οξηγωνωση του υποστρωματος και το εμπλουτιζουν με το καλυτερο οργανικο λιπασμα συν οτι τρωνε περιτες αλγες και τα υπολοιματα τροφων και αποβλυτων.

έτσι κι αλλιως το ανακαίνισα αλλά η μπίχλα κάτω από το χαλίκι δεν περιγράφεται... ειδικά εκεί που δεν είχε ρίζωμα φυτών... αν αναπτυχθούν μεγάλοι πληθυσμοί αρχίζουν και ψοφάνε από την πείνα μάλλον οπότε πιθανόν να δημιουργούνται τοξικά στο υπόστρωμα...

Γενικα τα melanoeides τα βλεπω με καλο ματι απλα φοβαμαι πλεον τον υπερπληθυσμο ειδικα σε οχι πολυ φυτεμενα ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...