Jump to content

ΤΕΣΤ SERA - TEST API


Recommended Posts

Μέτρηση σε δύο διαφορετικά ενυδρεία μου έχουν δώσει τις εξής μετρήσεις kh

Sera 5 Api 9

Τελικά τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανει σωστα την διαδικασια του τεστ θα εμπιστευομουν API.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρητικά είναι στο 9 με ph 6.8 σημαίνει επικίνδυνα επίπεδα co2 από παρατήρηση τα ψαράκια είναι μια χαρά μου κάνει εντύπωση όμως τόσο μεγάλη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

και εγω προσωπικα θα συμφωνουσα με τον zapetros και θα εμπιστευομουν το ΑPI σε σχεση παντα με το sera.Οσο για το kh και 9 να ειναι δεν ειναι υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας για τα ψαρακια σου.Το οτι τα επιπεδα co2 ειναι υψηλα το υπολογισες εμμεσως με τον γνωστο πινακα??? ή με αναλογο τεστ?παντως πιστευω οτι δεν χρειαζεται να φοβασαι το πολυ πολυ βαλε σε λειτουργια την αεροαντλια για κανα 2 ωρες ή ελλατωσε την ποσοτητα του co2 που παρεχεις στο ενυδρειο σου.Ετσι και καλυτερο θα κανεις στα ψαρακια σου και θα αποφυγεις και ανεπιθημητη αλγη που μπορει να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός έχει γίνει με τους γνωστούς πίνακες σε σχέση με την άλγη ευτυχές μέχρι τώρα δεν υπάρχει ίχνος από αυτή (τουλάχιστον ορατό) το ενυδρείο αυτουργεί περίπου εδώ και 1 ½ μήνα

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα για σιγουριά να ξανακάνεις το τεστ της sera για

να δεις αν θα δεις αποκλίσεις πάλι ή την ίδια τιμή..

πάντως κι εγώ την ΑΡΙ θα εμπιστευόμουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι τα τεστ γίνονται παράλληλα εδώ και μία εβδομάδα με παρόμοιες αποκλείσεις

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία λήξης έχεις κοιτάξει;;; Κάνω τέστ με υγρά και στίκ και τόσο μεγάλες διαφορές δεν βλέπω. KH με υγρό τέστ έχω 12 και με στίκ 10. PH με υγρό 7.6-8.0 με στικάκι 7.4-7.6. Δεν ξέρω, για Sera δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία λήξης έχεις κοιτάξει;;; Κάνω τέστ με υγρά και στίκ και τόσο μεγάλες διαφορές δεν βλέπω. KH με υγρό τέστ έχω 12 και με στίκ 10. PH με υγρό 7.6-8.0 με στικάκι 7.4-7.6. Δεν ξέρω, για Sera δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα....

σερα= αστοχια υλικου κατα πολυ μεγαλο ποσοστο......

δυστυχως γιαι αυτους τα τεστ τους ολο και περισσοτερο μας δειχνουν οτι να'ναι..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...