Jump to content

Αρχάριος-Σχεδιασμός 250 lt Θαλασσινού


Recommended Posts

Καλή Χρονιά φίλοι μου.

Αποφάσισα να ασχοληθώ με το Θαλασσινό αν και η εμπειρία μου είναι 0.Όρεξη και μεράκι υπάρχει μπόλικο.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τις επιλογές μου.

Τα λίτρα του ενυδρείου θα είναι περίπου 250.Στην αρχή fish only με λίγο ζωντανό βράχο και αραγωνίτη.Στο μέλλον βλέπουμε....

Το δίλλημα μου είναι μεταξύ του Vision 260 της juwel, ή φτιαχτού από γνωστό κατασκευαστή.

Το πλεονέκτημα του πρώτου είναι η ωραία αισθητική (κοίλη πρόσοψη), ενώ του δεύτερου η εσωτερική υπερχύλιση (στη γωνία με τρυπα στο πάτο) και η επιστροφή του κυκλοφορητή, πάλι από τρύπα στο πάτο(λειτουργικότητα).

Αν επιλέξω τη πρώτη λύση του Juwel, η υπερχύλιση θα γίνει με σύστημα της TUNZE που είναι σαν Π και τρύπα στο καπάκι.Θα είναι αξίοπιστο??

Το ύψος 62 μεγάλο για τον φωτισμό?? (Φυσικά θα προσθέσω ανακλαστήρες).

Την βάση και το sump θα τα κατασκευάσω εγώ.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το Sump.Oi διαστάσεις που σκέφτομαι είναι 60χ37χ36 Μ/Π/Υ. Δηλαδή 70 λτ περίπου.Είναι αρκετά?? Φυσικά θα βάλω skimmer (tunze) sto sump.

Πόσους θαλάμους να έχει και τι διάσταση ο κάθένας??

Αυτά για αρχή.

Σας ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλώς όρισες στην παρέα της θάλασσας, αγαπητέ stathis200 και καλή χρονιά.

Αν οι γνώσεις σου στην κατηγορία είναι μηδενικές, άρχισε να μελετάς τα άρθρα του forum μας και της επί μέρους συζητήσεις. Σίγουρα θα σε βοηθήσουν πολύ για να καταλάβεις καλά το αντικείμενο και να γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή, τι κάνεις και γιατί το κάνεις.

Ότι απορίες προκύψουν, οι Φίλοι μας εδώ, είναι πάντα πρόθυμοι να σε βοηθήσουν.

Όσον αφορά την επιλογή του ενυδρείου, προσωπική μου άποψη, είναι να προτιμήσεις κάποιο με τρύπα στον πάτο, παρά με πρόσθετη υπερχείλιση, ανεξαρτήτου μάρκας.

Το ύψος των 62cm, είναι μέσα στα όρια.

Οι διαστάσεις του sump, είναι καλές, εφόσον αυτός είναι ο χώρος που διαθέτεις. Αν μπορείς να εκμεταλλευτείς περισσότερο χώρο, για την κατασκευή του sump, χωρίς να χάσεις την προσβασιμότητα και κατά συνέπεια τη λειτουργικότητά του, δεν θα είναι κακό.

Για τους θαλάμους που απαιτούνται, θα βρεις πληροφορίες στις συζητήσεις και θα πράξεις ανάλογα.

Οι βασικοί χώροι, ενός sump, είναι ο θάλαμος εισαγωγής, τα διαφράγματα των χημικών υλικών, ο θάλαμος skimming και ο θάλαμος επιστροφής.

Επίσης αν υπάρχει χώρος, προσθέτουμε και το refugium.

Πάρε ιδέες για την όλη κατασκευή, αποφάσισε και κατόπιν ενημέρωσέ μας εδώ για τον σχεδιασμό των κατασκευών, όπου μπορούμε να σου προτείνουμε βελτιώσεις ή να εντοπίσουμε κάποια λειτουργικά προβλήματα.

Όσον αφορά τις μάρκες των συσκευών, που θα προτιμήσεις, θα σε συμβούλευα να ψάξεις καλά την αγορά και να συμβουλευτείς τους πιο έμπειρους. Με λίγα λόγια, μην "κολλήσεις" σε κάποιο τρανταχτό όνομα κάποιας εταιρείας ή στις καθοδηγήσεις κάποιου εμπόρου.

Για κάθε σύστημα, υπάρχει και η καταλληλότερη λύση, η οποία δεν σημαίνει κατ' ανάγκη, ότι είναι η εξ ίσου καλύτερη, για κάποιο άλλο σύστημα.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε, με πολύ ενδιαφέρον, τις εξελίξεις σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε Στάθη

.. καλώς όρισες στα αλμυρά νερά

.. κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να φτιάξεις ενυδρείο με υπερχείλιση αφού μπορείς..

είναι πιο αξιόπιστη λύση από τα κουτιά .. για το συγκεκριμένο της TUNZE δεν έχω ακούσει καλά λόγια..

ίσος να είναι καλύτερα να μην γίνει με 62 εκ υψος αλλά λίγο χαμηλότερο .. ώστε να έχεις καλό φως χωρίς να πρέπει να βάλεις λάμπα metal halide

για sump μπορείς να πάρεις ιδέες από εδώ..

http://www.melevsreef.com/what_sump.html

τα 70 λίτρα sump που θέλεις να κάνεις .. δεν είναι λίγα .. καλό θα ήταν όμως να γίνει λίγο μεγαλύτερο..

σκέψου ότι ένα μέρος του όγκου του sump είναι άδειο , έτσι ώστε αν κοπεί το ρεύμα και η αντλία επιστροφής δεν δουλεύει , το νερό που θα <<τρέξει>> μέχρι να αδειάσει η υπερχείλιση πρέπει να χωράει στο sump , έτσι δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς όλο το ύψος του sump .. ίσος να αποφασίσεις να βάλεις και ένα dsb στο sump ..

είσαι σε πολύ κρίσιμο σημείο του σχεδιασμού και αξίζει να παιδευτείς λίγο τώρα .. παρά να ταλαιπωρείσαι από λάθη σχεδιαστικά στο μέλλον ..

εδώ τα παιδιά μπορούν να σε βοηθήσουν ώστε να αποφύγεις πισωγυρίσματα..

καλή συνέχεια και καλό διάβασμα..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Link to comment
Share on other sites

Σταθη Καλως Ηρθες!! Ξεκινας με μερακι και αν το συνδιασεις με πολυ διαβασμα δεν θα εχεις προβλημα! Εκτος απο τα αρθρα διαλεξε και μερικα καλα βιβλια (απο amazon κτλ) που θα βρεις στην κατηγορια της βιβλιογραφιας θαλασσινου.

Στα συγκεκριμενα ερωτηματα σου τωρα...

Απο τη στιγμη που δεν εχεις ηδη το ενυδρειο καλυτερα να πας σε κατασκευαστη και να ετοιμασεις ενα ενυδρειο με εσωτερικη υπερχυλιση! Η σιγουρια που θα σου προσφερει, εν αντιθεση με της προσθετες, ειναι πολυ σημαντικη!

Το υψος των 62 εκ. ειναι καλο, θα σου δωσει αρκετες επιλογες στο Aquascaping αλλα ΑΝ πας για Reef θα χρειαστεις Metal Halide λαμπες..στο Fish Only δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Για το sump εαν υπαρχει χωρος καντο μεγαλυτερο χωρις να σημαινει οτι αυτο που σκεφτεσαι δεν ειναι σωστο! Ενα Refugium σιγουρα θα σε βοηθησει ειδικα αν καποτε το κανεις reef.

Ξεκινα το διαβασμα και ρωτα μας!! Τα παντα !!! Ειναι πραγματικα χαρα μας να καλωσοριζουμε νεους στο χομπυ και ακομα περισσοτερη να τους κολαμε το μικροβιο και να τους κραταμε κοντα μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο Τάσο Μάνο ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας.Πραγματικά με εμψυχώνετε.

Το διάβασμα που μου προτείνετε όλοι το έχω κάνει ήδη εδώ και 3 μήνες (ξενύχτια στα fοrum σε όλα τα άρθρα και DYI κατασκευές).Να φανταστείτε μέχρι και η γυναίκα μου (νιόπαντροι) γνωρίζει πλέον για Sump - skimming κλπ.Αυτά συζητάμε το βραδάκι.

Στο ζουμί όμως.

Το ξέρω ότι το φτιαχτό με τις τρύπες στον πάτο θα είναι πιό λειτουργικό, όμως και το VISION είναι πραγματικά πολύ όμορφο και αν μπορέσω να έχω το ίδιο αποτέλεσμα θα το προτιμούσα.Δυστυχώς στο έτοιμο ως γνωστόν δεν γίνονται τρύπες.Δύσκολη απόφαση.

Καμιά καλύτερη μάρκα από Τunze σε σκίμμερ και κυκλοφορητή. Όσο αφορά στα λίτρα μου θυμίζω (250 - 280 lt). Εδώ θέλω την πείρα σας.

Κάνα σχεδιάκι για το sump.Πώς μπορώ να ανεβάσω στο forum μια δικιά μου foto και να έχω τα σχόλια σας?

Τέλος αν το κάνω φτιαχτό να κάνω δύο τρύπες επιστροφής (δύο κυκλοφορητές) ή μία ?

Αυτά

:)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο Τάσο Μάνο ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας.Πραγματικά με εμψυχώνετε.

Το διάβασμα που μου προτείνετε όλοι το έχω κάνει ήδη εδώ και 3 μήνες (ξενύχτια στα fοrum σε όλα τα άρθρα και DYI κατασκευές).Να φανταστείτε μέχρι και η γυναίκα μου (νιόπαντροι) γνωρίζει πλέον για Sump - skimming κλπ.Αυτά συζητάμε το βραδάκι.

Ειναι πραγματικα χαρα ολων μας να σε βοηθαμε! Και θα ειναι χαρα μας να σε δουμε και να τα πουμε απο κοντα το αλλο Σαββατο στη συναντηση του Aquazone στο Olympicο στο ΣΕΦ! :D Οσο αφορα για τη γυναικα σου η δικη μου κοντευει να με ξεπερασει στην πορωση :)

Στο ζουμί όμως.

Το ξέρω ότι το φτιαχτό με τις τρύπες στον πάτο θα είναι πιό λειτουργικό, όμως και το VISION είναι πραγματικά πολύ όμορφο και αν μπορέσω να έχω το ίδιο αποτέλεσμα θα το προτιμούσα.Δυστυχώς στο έτοιμο ως γνωστόν δεν γίνονται τρύπες.Δύσκολη απόφαση.

Για μενα δεν ειναι δυσκολη αποφαση αυτη... οσο ομορφο και αν ειναι το Vision πιστευω οτι ρισκαρεις με τις εξωτερικες υπερχειλισεις...υπαρχει κινδυνος πλημηρας σε καποιες περιπτωσεις...σκεψου το καλα!

Καμιά καλύτερη μάρκα από Τunze σε σκίμμερ και κυκλοφορητή. Όσο αφορά στα λίτρα μου θυμίζω (250 - 280 lt). Εδώ θέλω την πείρα σας.

Κάνα σχεδιάκι για το sump.Πώς μπορώ να ανεβάσω στο forum μια δικιά μου foto και να έχω τα σχόλια σας?

Τέλος αν το κάνω φτιαχτό να κάνω δύο τρύπες επιστροφής (δύο κυκλοφορητές) ή μία ?

Σιγουρα υπαρχουν καλυτερες μαρκες για skimmers οπως τα H&S και τα Deltec. Για κυκλοφορητες (μεσα στο ενυδρειο, οχι για επιστροφη απο το sump) οι Tunze stream πραγματικα κυριαρχουν...ισως να ειναι πολυ καλο να δεις και τις καινουργιες Nanostream της Tunze που ειναι μικρες και ομορφες!

Σχεδιο για το sump θα δεις στη διευθυνση που σου εδωσε πιο πανω ο Τασος αλλα και σε καποια θεματα εδω. Για να ανεβασεις το δικο σου ξεκινα μια νεα Απαντηση και δες κατω που λεει Συνημμενα Αρχεια, βρες το αρχειο με το Browse και μετα πατα το κουμπι "Προσθεσε αυτο το συνημμενο"¨...οταν ανεβει και το δεις πατα το προσθηκη στο κειμενο και εισαι ΟΚ :P

Για τα λιτρα σου νομιζω οτι με μια τρυπα επιστροφης θα εισαι μια χαρα. Φυσικα αν θελεις μπορεις να εχεις και δυο επιστροφες αλλα ετσι πρεπει να σχεδιασεις πολυ προσεκτικα το συστημα ωστε απο την υπερχειλιση να κατεβενει αρκετη ποσοτητα νερου...ειναι καθαρα θεμα σχεδιασμου.

Προσεχε μην μπερδευεις τους κυκλοφορητες με τις αντλιες επιστροφης νερου!! Σιγουρα και το νερο που επιστρεφει μπορει να σε βοηθησει στην κυκλοφορια σου αλλα αυτοι που λεμε συνηθως κυκλοφορητες κανουν μονο αυτη τη δουλεια και βρισκονται στο κυριως ενυδρειο σου.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και απο μένα!

Και εγώ με ακριβώς τις ίδιες σκέψεις ξεκίνησα με σένα!

Διάφοροι περιορισμοί όπως χωρος καλοριφέρ κτλ

με κάνανε να πάω αντί για FO σε nano reef και είμαι ακόμη

σε πολύ αρχικό στάδιο!

Απο τα λίγα που κατάλαβα στο θαλασσινό τρία πράγματα

σε περιορίζουν - δεσμεύουν

1) ο χώρος

2) το χρήμα

3) ο χρόνος .... κυλάει πολύ πιο αργά από ότι στα freshwater

Ευτυχώς η αγορά πολλών εξαρτημάτων κια ζωντανών πλέον

είναι σε πιο λογικές τιμές...

Αν και ακόμη ακούω σε pet shops οτι ένα θαλασσινο των 400lt

αρχίζει στα 3-4.οοο ευρώ :)

καλη αρχή και πάλι!

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες και από εμένα στην παρέα μας Στάθη. :)

Στο δίλημμα σου θα επέλεγα με κλειστά μάτια ένα custom ενυδρείο όχι μόνο για τις τρύπες που είναι βασικός παράγοντας αλλά και διότι σε ένα τέτοιο ενυδρείο κάθε παράμετρος από τις ακριβείς διαστάσεις μέχρι την συνολική λειτουργικότητα του θα περάσει από εσένα και το πώς το οραματίζεσαι πάντα σε σχέση με το μέρος όπου θα το βαλεις.Το vision είναι ένα όμορφο ενυδρείο μια πολύ καλή επιλογή για ενυδρείο γλυκού νερού αλλά για Θαλασσινό δεν θα το πρότεινα λόγο τον περιορισμών που προκύπτουν. Μην ξεχνάς ότι ένα custom ενυδρείο με ένα καλό ντύσιμο εξωτερικά μπορεί να γίνει ένα πραγματικό κόσμημα στο Σαλόνι σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς είμαι ευέλικτος στις διαστάσεις (μεγάλο σαλόνι) αλλά το περιορίζω στα 260 λτ λόγω κόστους συντήρησης.

συγνώμη Στάθη από άτσαλη κίνηση κατάστρεψα το post σου..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερα λίτρα τόσο ευκολότερη συντήρηση.

Η τρύπα επιστροφής δεν είναι αναγκαία. Αν όμως αποφασίσεις να κάνεις κάτι τέτοιο, θα πρέπει να βρίσκεται πολύ κοντά στην επιφάνεια αν όχι εκτός επιφάνειας νερού.

Στον πάτο ΔΕΝ πρέπει να γίνει τρύπα επιστροφής. Αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που είναι συνδεδεμένες με εξωτερικό φίλτρο.

Στην περίπτωση που έχεις sump, και η τρύπα επιστροφής βρίσκεται στον πάτο, όταν θα γίνει διακοπή ρεύματος, όλο το νερό του ενυδρείου σου θα επιστρέψει στο sump, με λίγα λόγια στο πάτωμα του σπιτιού σου.

Εκτός αν υπάρχει εσωτερικό σωλήνας, που να συνδέει την τρύπα με την επιφάνεια και γωνία οριζοντίωσης. Πάντως λίγο επικίνδυνο μου φαίνεται αυτό, γιατί οι πιθανότητες ζημιάς είναι πολλές.

Τώρα, αντιδιαμετρικά καλύτερα και σε περίπτωση ισχυρής επιστροφής, μπορείς να τη διαχωρίσεις με "Τ" σε δύο εξόδους.

Οι κυκλοφορητές και γενικά η πολύ καλή κυκλοφορία, όχι κατ' ανάγκη ισχυρή, είναι απαραίτητα, όταν έχουμε ζωντανό βράχο.

Τα δύο Picasso Trigger, είναι πολύ επιθετικά ψάρια. Δεν ξέρω για τις μεταξύ τους σχέσεις πάντως ο clown δεν θα νιώθει άνετα.

Όσον αφορά τα λίτρα σου, εξαρτάται βασικά από το μέγεθος των ψαριών. Πάντως η προσωπική μου γνώμη, είναι ότι τα λίτρα σου είναι λίγα για τόσο δραστήρια ψάρια.

Περιμένουμε με ενδιαφέρον το φωτογραφικό υλικό από το ενυδρείο του Monaco.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηλθες και απο εμενα στην παρεα μας... Λογο υποχρεωσεων και...διακοπων δεν μπορουσα να ειμαι οπως θα ηθελα στο aquazone.

Ειναι πραγματικα χαρα ολων μας να σε βοηθαμε! Και θα ειναι χαρα μας να σε δουμε και να τα πουμε απο κοντα το αλλο Σαββατο στη συναντηση του Aquazone στο Olympicο στο ΣΕΦ! :P Οσο αφορα για τη γυναικα σου η δικη μου κοντευει να με ξεπερασει στην πορωση :)

Tυχεροι..... :D

Σιγουρα υπαρχουν καλυτερες μαρκες για skimmers οπως τα H&S και τα Deltec. Για κυκλοφορητες (μεσα στο ενυδρειο, οχι για επιστροφη απο το sump) οι Tunze stream πραγματικα κυριαρχουν...ισως να ειναι πολυ καλο να δεις και τις καινουργιες Nanostream της Tunze που ειναι μικρες και ομορφες!

Σωστος!!

Όσο περισσότερα λίτρα τόσο ευκολότερη συντήρηση.

Oσο παραλογο και εαν ακουγετε ειναι περα για περα σωστο.

Οι κυκλοφορητές και γενικά η πολύ καλή κυκλοφορία, όχι κατ' ανάγκη ισχυρή, είναι απαραίτητα, όταν έχουμε ζωντανό βράχο.

Προσεχτικα με μελετη θα πετυχεις πολλα :D .

Τα δύο Picasso Trigger, είναι πολύ επιθετικά ψάρια. Δεν ξέρω για τις μεταξύ τους σχέσεις πάντως ο clown δεν θα νιώθει άνετα.

Για τα λιτρα που λες τα συγκεκριμενα ζωντανα απλα ειναι...ακαταλληλα. Ειδικα 2 κιολας!

Θα σου πω και καποια πραγματα που ειναι ακομα αναγκαια για το θαλασσινο χομπι...

Υπομονη..

Διαβασμα..

Διαβασμα...

Διαβασμα...

Καλη παρεα....

Welcome!! ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα ήθελα να ξαναπώ ότι με βοηθάτε πάρα πολύ .Ο Picaso θα μείνει όνειρο.

Θα προσπαθήσω να αυξήσω λίγο τα λίτρα μου. 121χ47χ55 μ/π/υ = 312 lt/265 καθαρά

Sump 65 x 43 x 38 = 106 lt / 90 καθαρά

Σύνολο καθαρά 370 lt.

Θα μπορέσω σε αυτό το sump να έχω χώρο για refugium ?

Σύμφωνα με αυτά που μου προτείνατε έχουμε:

Όσον αφορά το Skimmer, to AP 600 Deltec με το κιτ συναρμολόγησης και έξοδα αποστολής βγαίνει 500 εuro !!!!!

Αντλία επιστροφής Εheim 1260 με 2400 lt/h.(Aρκετή?) 180 euro...

4 x Κυκλοφορητές Tunze Nanostream 4,500 l/h = 250 euro..

Σύνολο περίπου 950 εuro μόνο τα μηχανήματα...

Παιδιά έχω ξεφύγειιιιιιι....... :)

Υπολόγιζα 1300 για όλα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το μήκος του κυρίως ενυδρείου σου, ξεπερνάει τα 120cm, νομίζω πως άνετα μπορείς να φτιάξεις ένα sump, από κάτω, μήκους 90-110cm.

Σε αυτό το μήκος και το ανάλογο πλάτος, μπορείς να μεγαλουργήσεις στην κατασκευή ενός sump με refugium.

Τα λεφτά μην τα μετράς. Δεν φτιάχνουν τον άνθρωπο. Καλή καρδιά να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πάω στη τράπεζα να καταθέσω καλοσύνη για να πληρώσω τα δάνεια και τις κάρτες .. και μου λένε ότι δεν περνάει… :excl:

.. θα τους δώσω το τηλέφωνο σου να τους εξηγήσεις . :) .

Στάθη μη λυπάσαι τα χρήματα που θα δώσεις μια φορά και θα κάνεις τη δουλειά σου για πάντα.. και δώσε όσο όγκο μπορείς στο sump όπως λέει ο Νίκος

μα γιατι 4 nanostream ? μόνο αυτά κάνουν βόλτα το νερό σου 65 φορές την ώρα.. χωρίς την επιστροφή του sump

.. κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα το "μικρό" στο χώρο του θαλασσινού!

Από τη στιγμή που έχεις μεγάλο σαλόνι κάνε όσο μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς και σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις! Όσο για τα 1300e να είσαι σίγουρος ότι δεν φτάνουν! Ξεκίνα το στήσιμο και μην μετράς πόσα έχεις δώσει... Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλό ξεκίνημα!!!

Αααα! Συγχαρητήρια στην γυναίκα σου!!!!! :excl:

Να ζήσετε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Οι ίδιοι περιορισμοί με ανάγκασαν να καθυστερήσω την αρχή

του ενυδρείου μου ώσπου να βρώ τα αναγκαία...

Οι πιο πετυχημένες αγορές μου έγιναν στο ebay (μεταχ) αλλά το

κακό είναι ότι θέλει αρκετό χρόνοοοοοοο ώς που να σου έρθουν

όλα φτηνά και να βρείς αυτό που θέλεις!!

Παράδειγμα το ρεφρακτόμετρο αναγκαίοοοο μου ήρθε 25 ευρώ !

καινούργιο ξεκινάει στα 50-60 ευρώ!

Το σκίμερ να είναι πρόβλημα αλλά εάν πάς στις αγγελίες

θα βρείς ίσως κάποια μέλη που δίνουν κάποια αρκετά καλά

και δοκιμασμένα σκιμερς σε δελεαστική τιμή.

Εγώ όταν άρχισα είχα σκοπό να τα κάνω όλα DIY (Do It Yourself)

για δύο βασικούς λόγους να μάθω την λειτουργια

και για λόγους κόστους (όχι πάντα).

Για να καταλάβεις εάν έφτιαχνες μόνο σου το ενυδρείο

βάση sump στις διαστάσεις που λές δεν θα σου έβγαινε

πάνω από 350 ευρώ... βέβαια θέλει εμπειρία ! Η άποψή μου

όμως αφού θα πρόκειται για ενυδρείο βιτρίνα βρές αυτό

που αρέσει σε σένα, να το βλέπεις και να χαίρεσαι!

Εγώ έδωσα πρόσφατα 200+ ευρώ για κινέζικο ενυδρείο 80λτ!

αυτό μου άρεσε αυτό πήρα!

ναι οι 4 νάνο στρίμ είναι υπερβολή προς το παρόν!

δές το παρακάτω θέμα όταν άρχισα είχα πολλέςςςςςςςςςςς απορίες!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3453

Ρώτα ότι απορία έχεις! Εγώ του κ. Νίκου (και όχι μόνο)

του άλλαξα τα φώτα στην αρχή!

Πολλές απαντήσεις υπάρχουν και στα άρθρα του aquazone.

Αυτά εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Σταθη και Χριστινα πολυ χαρηκαμε που σας γνωρισαμε απο κοντα στη συναντηση!!!

Επειδη πολλα ειπαμε και εκει...και πολλα σκεφτεσαι... γραψε μας που καταληγεις σιγα σιγα απο αποψη μεγεθους, sump κτλ κτλ για να δουμε πιο συγκεκριμενα πως θα προχωρησουμε :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη πραγματικά χάρηκα για την γνωριμία(το DVD με το ενυδρείο του Monaco όλα τα λεφτά).Ευχαριστούμε πολύ. :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά.Και εμείς χαρήκαμε πολύ που τα είπαμε από κοντά.

Δουλεύω όλες τις πληροφορίες που πήρα στο μυαλό μου και μόλις καταλήξω θα σας κρατήσω ενήμερους.

Πρός το παρών διάβασμα . Επίσης πήρα skimmer και παραγγέλνω αντίστροφη όσμωση.

Σιγά και σταθερά βήματα.

Το sump θέλει πολύ μελέτη και το ψάχνω.

Αυτά προς το παρόν.

Θα ανεβάσω fotos στο Public Aquarium.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μερικές απορίες σχεδιασμού.

Το Skimmer (Berlin Turbo 1000lt με 2500 λτ αντλία ΕHEIM) θα μπεί στο θάλαμο επιστροφής του Sump.O θάλαμος αυτός θα επικοινωνεί με τον επόμενο (φίλτρα άνθρακα-αντιφώσφορο κ.λ.π) μέσω υπερχύλισης.

Αυτό σημαίνει ότι κάποια ποσότητα νερού δεν θα ''σκιμάρετε'' και θα περνάει στον επόμενο . Είναι σωστό ως σχεδιασμός ?

Επίσης το refugium θα επικοινωνεί με το θάλαμο εξόδου πάλι μέσω υπερχείλησης.Θα μπορούσα εκεί να βάλω χτένια ? ώστε αν αργότερα θελήσω να έχω κάποιο ψαράκι στο refugium να μην υπάρχει κίνδυνος διαφυγής του στο θάλαμο εξόδου.

Τέλος η τρύπα που θα γίνει στο θάλαμο υπερχείλησης του ενυδρείου σκέφτομαι να είναι 4-5 cm (ανάλογα με την μούφα που θα βρώ).Θα μπορέσει να επιστρέφει ποσότητα νερού 5000 lt/h, όταν αργότερα βάλω δύο αντλίες επιστροφής ?

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μέρος του νερού, που κατεβαίνει από το ενυδρείο, είναι λογικό να περνάει ασκιμμάριστο, στο επόμενο στάδιο. Όταν όμως το νερό κατεβαίνει με περίπου 2000lt/h, καταλαβαίνεις ότι όλη η ποσότητα του νερού του ενυδρείου επεξεργάζεται από το skimmer.

Μπορείς να βάλεις χτένια, κανένα πρόβλημα.

Τα 4-5cm, που αναφέρεις είναι αρκετά για μια ροή της τάξεως των 5000 lt/h, αρκεί να βρίσκεται στον πάτο του ενυδρείου και όχι στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σταθη τι γινεται ? προχωρας τελικα και πως ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάνο αυτό τον καιρό κάνω αγορές

Σήμερα ήρθε η αντίστροφη όσμωση από RO-MAN ... :lol:

Πήρα temp. controller Elliwel και Skimmer .

Ψάχνομαι τώρα για Refraktometer (μάλλον sybon) και PH Meter.

Επίσης μέσα στην εβδομάδα θα βάλω παραγγελία σε Durso (bulkhead & PVC σύστημα).

BH150T Threaded Bulkhead - 1.5 Inch

AND

DSP125/150 Durso Standpipe for 1.5 inch Bulkhead (1.25 Inch PVC)

I think that combination is better for 4000 lt/hr.

Όποιος θέλει κάτι από εκεί μου λέει (δυσεύρετο το Bulkhead με εσωτερικό σπείρωμα).

Mε έχει προβληματίσει πολύ το θέμα των διαστάσεων του τάνκ.

Θα έχω μετακόμιση σε 2-3 χρόνια και είναι ένα κόλλημα.

Η πρώτη σκέψη ήταν να κάνω την βάση και το sump όπως τα είχα σκεφτεί στην αρχή (Sump 110χ 38 χ 50 και βάση 140 χ 55 χ 80 ΜΠΥ), και το τάνκ να το κάνω μικρότερο για την μεταφορά (περίπου 200-250 lt).Όμως δεν κρατιέμαι και θα το κάνω όπως το έχω φανταστεί (138 χ 55 χ 60 ΜΠΥ) 420 λτ.

Τώρα στη μετακόμιση ελπίζω να βρεθεί τρόπος...

Η άλλη μεγάλη απόφαση που πήρα, είναι να φτιάξω μόνος μου τις γυάλες.Το ξέρω ότι δεν έχω την εμπειρία, αλλά θα γίνουν πολύ προσεκτικές κινήσεις, θα πάρω γνώμες, και θα το τολμήσω.Έχω διαβάσει αρκετά post, και θα έχω και καλή βοηθό :bowdown:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry63493

Αυτή η απόφαση πάρθηκε λόγο των υπερβολικών τιμών που μου ζήτησαν οι κατασκευαστές 150-500 % κέρδος.Δε λέω τέχνη πουλάνε ,,αλλά λίγο ....ακριβά :bowdown: .

Τέλος το ΣΚ θα περάσω καινούργια γραμμή ρεύματος 3χ 2,5 καλώδιο στο σαλόνι για να αντέξει τα φορτία.

Επίσης στήσαμε και ένα μικρό γλυκού έτσι για να ξεχνιόμαστε μέχρι να στηθεί το μεγάλο..

Link to comment
Share on other sites

Σταθη καλη αρχη τωρα που βλεπω οτι καταληγεις!! :bowdown:

Ολα τα βλεπω μια χαρα...προσωπικα δεν θα τολμουσα ποτε να το φτιαξω μονος μου αλλα αν πιανουν τα χερια σου ολα θα πανε καλα !!!

Για το Durso θα με ενδιεφερε...στειλε PM απο που περνεις και ποιος σου εστειλε τις πληροφοριες που βλεπω να τσεκαρω τι θελω :lol:

Ενημερωνε μας και οτι θελεις εδω ειμαστε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...