Jump to content

Πρόβλημα Με Cuba


Recommended Posts

ωραια και τι ειναι αυτο? νιτρικα το νερο δεν εχει ουτε φωσφορικα τοσο πολλα οσα εχει το ενυδρειο αρα ειναι κατι αλλο.... ασβεστιο..? μαγνησιο?κτλπ...

Σου λείπουν και νιτρικά και φωσφορικά και ασβέστιο και μαγνήσιο.

Οπότε τι κάνει νιάου στα κεραμίδια.......

Δεν ειναι μόνον οτι σου λείπουν αλλά θα πρέπει να βρείς και τις αναλογίες τους

Εκεί θα πρέπει να εστιάσεις.

Αν βρείς τις σωστές αναλογίες στο λίπασμα θα δείς να αναπτύσεται η cuba

Αν έχεις ανισορροπία το λίπασμα σε σχέση με τα υπόλοιπα τότε θα αναπτύσεται η άλγη. (Και η άλγη φυτό είναι)

Ή θα επικρατήσει το ενα ή το άλλο.

Η cuba δεν εχει τόσο μεγάλο ριζικό σύστημα ώστε να αναζητήσει απαραίτητα λίπασμα απο το υπόστρωμα.

Μπορεί πολύ εύκολα να το βρεί απο την στήλη του νερού.

Σωστές αναλογίες νιτρικά, φωσφορικά, ασβέστιο, μαγνήσιο και αυτές σε ισορροπία με τον φωτισμό και το διοξείδιο.

Αλλαξε το πρόγραμμα της seachem και κάνε το δικό σου πρόγραμμα για το δικό σου ενυδρείο.

Το πρόγραμμα της seachem ειναι μπούσουλας και οχι ο κανόνας.

ΥΓ.

Ακουλούθησε την συμβουλή που σου έδωσε ο Rik για νερό του δικτύου για κανένα μήνα

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σου λείπουν και νιτρικά και φωσφορικά και ασβέστιο και μαγνήσιο.

Οπότε τι κάνει νιάου στα κεραμίδια.......

Δεν ειναι μόνον οτι σου λείπουν αλλά θα πρέπει να βρείς και τις αναλογίες τους

Εκεί θα πρέπει να εστιάσεις.

Αν βρείς τις σωστές αναλογίες στο λίπασμα θα δείς να αναπτύσεται η cuba

Αν έχεις ανισορροπία το λίπασμα σε σχέση με τα υπόλοιπα τότε θα αναπτύσεται η άλγη. (Και η άλγη φυτό είναι)

Ή θα επικρατήσει το ενα ή το άλλο.

Η cuba δεν εχει τόσο μεγάλο ριζικό σύστημα ώστε να αναζητήσει απαραίτητα λίπασμα απο το υπόστρωμα.

Μπορεί πολύ εύκολα να το βρεί απο την στήλη του νερού.

Σωστές αναλογίες νιτρικά, φωσφορικά, ασβέστιο, μαγνήσιο και αυτές σε ισορροπία με τον φωτισμό και το διοξείδιο.

Αλλαξε το πρόγραμμα της seachem και κάνε το δικό σου πρόγραμμα για το δικό σου ενυδρείο.

Το πρόγραμμα της seachem ειναι μπούσουλας και οχι ο κανόνας.

Αυτο τα λεει ολα φιλε μου, αλλα επειδη το παλευει καιρο τωρα το θεμα στο να βρει τις καταλληλες αναλογιες ισως να ηταν καλο να δοκιμαση και ενα υποστρωμα για να συμπληρωνει τις ελειψης του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο και μαγνήσιο πως προέκυψε ;;;

απο το παραδειγμα που ειπα;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο και μαγνήσιο πως προέκυψε ;;;

απο το παραδειγμα που ειπα;;;

Απλό

Νερό όσμωσης δεν βάζεις?

Εγώ πάντα μετά απο αλλαγές νερού πρόσθετα και ασβέστιο και μαγνήσιο στην μορφή (CaCo3 & MgSO4)

Το νερό της όσμωσης το βάζεις για να αφαιρέσεις όλες τις ανεπιθύμητεςς ουσίες και να δημιουργήσεις....την δική σου χημεία......και σκληρότητα.

Πρίν κάνεις "οτιδήποτε" επαναλαμβάνω την προτροπή του Ρικ για νερό του δικτύου. (Αυτό περιέχει ασβέστιο και μαγνήσιο)

:welcome: στον κόσμο της χημείας

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα νερο δυκτιου δεν θελω να ασχοληθώ για να σου πω την αληθεια... Προτειμω την προσθήκη λιπασματος το θέμα ειναι η αύξηση της ποσότητας του flourish κάνει δουλεια ή θα πρεπει να προσθέσω μεμονωμένα ασβέστιο και μαγνήσιο;;;

Υπάρχει κάποιο προϊόν για προσθήκη αυτών των δυο;; Και αν οχι αν το φτιαξω μονος μου υπάρχει κάποια περιεκτικότητα που λέει πόσο πρεπει να υπάρχει στο ενυδρειο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, τα υπόλοιπα φυτά σου ανταποκρίνονται μέχρι τώρα από θέμα ανάπτυξης η παρατηρείς και σε αυτά κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα σε αυτη την περιπτωση να πειραματιστεις με αυτο μια που το flourish ειναι καλυτερα να το χρησημοποιεις σαν συμπληρωμα στις καθημερινες αναγκες των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

για να βγει και να μιλησει ο δασκαλος γιαννης(lasal),ακουσε τον,μιχαλη....δεν σου τα ειπε απλα για να τα πει....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην bacotta σαν να υπάρχει ελλιπής φωτισμος στα κάτω φύλλα... Λιώνουν...

Το προϊόν αυτο τι κάνει πρώτη φορα το βλεπω... Ειναι χημικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα χημεια ειναι στο φυτεμενο!

Απλα για την δικια σου ευκολια ειναι ολα πακετο με την εγγυηση και την ποιοτητα της Seachem. Soluble Potassium (K20)

23.0%

Calcium (Ca)

8.06%

Magnesium (Mg)

2.41%

Soluble Iron (Fe)

0.11%

Soluble Manganese (Mn)

0.06%

Link to comment
Share on other sites

η χρηση ασβεστιου και μαγνησιου σαν αλατα που ειναι δεν ανεβαζουν το gh στο ενυδρειο????? εχω μεσα 2 σκαλαρια 10 νεον και 2 κορυντορ....

Link to comment
Share on other sites

Αρε Μιχο, δεν διαβασες το λινκ που σου εστειλα;

Εννοειται πως ανεβαζει σκληροτητα αλλα το χορηγουμε αναλογα με τις αναγκες μας.

To raise mineral content/general hardness (GH) by 1 meq/L (3 dH), add 16 g (1 tablespoon) for every 80 L (20 gallons*) when setting up an aquarium or when making water changes (add to new water). Equilibrium™ can be added straight, although for optimum solubility we recommend mixing with ~ 1 L (1 qt.) of water (the resulting mixture will have a white opaque appearance). When this mixture is added to the aquarium it will impart a slight haze that should clear within 15–30 minutes. HINTS: Do not use Equilibrium™ when replacing evaporated water. This dose is based on DI or RO water; for other water, measure hardness (GH) first, then add according to need. Plant preferences vary, but a general guide is about 1–2 meq/L (3–6 dH) or match the existing or target carbonate hardness (KH), which, ideally, is also about 1–2 meq/L (3–6 dKH).

Link to comment
Share on other sites

θεωρω τοτε πως δεν μου κανει.... γιατι εγω gh 9.... επομενως δεν εχω περιθωρια να το ανεβασω αλλο.... θα κοιταξω να αυξησω λιγο την ποσοτητα του flourish θα κανω και καποια πειραματικη αλλαγη στην δοσολογια της λιπανσης ... το μονο σιγουρο ειναι συμφωνα με αυτα που μου ειπατε οτι φταιει κατι και αυτο πρεπει να ειναι μαγνησιο και ασφβεστιο μιας και βαζω νερο |ΑΟ... οσο γα τα νιτρικα δεν νομιζω μιας και το ενυδρειο δεν τρωει πανω απο 1ppm νιτρικων την ημερα και αν ξεπερασει τα 6ppm οιανει αλγη.... τα φωσφορικα θα κοιταξω να τα ανεβασω αν αυτο ειναι εφικτο....

μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ..... η περισσια ή η ελλειψη μαγνησιου και ασβεστιου επιρρεαζει καποιο αλλο ιχνοστοιχειο?????? πχ αν εχω περισσια μαγνησιου δεν αποροφουν τα φυτα το σιδηρο ευκολα.....κτλπ...

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας...

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καλημέρα!

Συγγνώμη που δεν απάντησα εχτες αλλά έκλεισε το laptop από μπαταρία!

Επειδή φαίνετε να τα κάνεις όλα σωστά και από θέμα λίπανσης και από θέμα διοξειδίου νομίζω ότι το πρόβλημα σου εστιάζετε αλλού και αυτό είναι η λάμπα uv!

Και εξηγώ: η cuba είναι ένα φυτό με ιδιαίτερες απαιτήσεις σε λίπανση σε σχέση με τα υπόλοιπα φυτά σου και ενώ εσύ κάνεις χρήση αυτόν τον λιπασμάτων με την λάμπα αναμένει αυτή τα επηρεάζει και τα αποδυναμώνει!

Θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής πείραμα, να χρησιμοποιήσεις την λάμπα για 10 μέρες περίπου στον μισό χρόνο αποτι την χρησιμοποιείς δλδ αν την έχεις 24/24 ανοιχτή να την κάνεις 12/24 και κατά προτίμηση να είναι σβηστεί την ώρα που κάνεις χρήση των λιπασμάτων ώστε να προλαβαίνουν τα φυτά σου (και η cuba ταυτόχρονα) να τα αφομοιώνουν!

Στη ουσία ενώ η uv επηρεάζει τα λιπάσματα σου τα υπόλοιπα φυτά αρκούνται με αυτά τα συστατικά που απομένουν προς απορρόφηση ενώ στην cuba που έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις δεν της φτάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Την λαμπα uv την εχω 15 ημέρες τωρα ενω την Cuba 2,5 μήνες τωρα επομένως δεν νομιζω να εχει τόσο σημασία αλλα θα το δοκιμάσω να δω αν θα αλλαξει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Ακου να σου πω Μιχο και ελπιζω να με ακουσεις αυτη την φορα και να αλλαξεις τακτικη στις μεθοδους σου.

Κατα την ταπινη μου αποψη το νουμερο ενα προβλημα σου ειναι η οσμωση!!!

Και εγω εχω σκαλαρια σε ουδετερο σχεδον ΡΗ και GH μεσο ορο στο 16 και ολα κυλουν ομαλα.

Απο αυτα που εχω διαβασει και απο την προσωπικη μου εμπειρια η σκληροτητα στο νερο του ενυδρειο μονο καλο κανουν στα φυτα ,και στα ψαρια δεν θα εχεις προβλημα εκτος εαν μιλουσαμε για δισκους που και παλι πολυ τους κρατανε και σε νερο δυκτιου.

Τα φυτα δεν μπορουν να αναπτυχθουν εαν λοιπουν το ασβεστιο, μαγνησιο και καλιο και κατα καποιο τροπο αυτα τα 3 στοιχεια ανταγωνιζονται στις λειτουργιες των φυτων για ποιο θα αποροφηθει σε πια σειρα και ποια αναλογια. Ειδικα το καλιο στο μαλακο νερο εχει προβλημα και ειναι σημαντικος κρυκος στην αποροφηση και του σιδηρου. Οπως καταλαβαινεις ολα ειναι αλληλενδετα!

Ακομα και η Walstad απο διαφορες ερευνες σε φυτα απο διαφορες τοποθεσιες, αλλα απο μ****α νερα και αλλα απο σκληρα νερα ειδε πως τα φυτα σε γενικες γραμμες αναπτυσονται καλυτερα στα σκληρα νερα ενω τα φυτα που ηταν απο σκληρα νερα δεν μπορουσαν να αναπτυχθουν σε μ****α νερα. Το ολο θεμα περι αλγεων δεν θα το εθχες εαν τα φυτα σου αναπτυσωνταν σωστα μια που θα περναν το πανω χερι στις αλγες και ουτε λαμπες ουτε μπιχλιμπιδια θα ειχες αναγκη. Εαν η φυτομαζα ειναι αρκετη και αναπτυσεται σωστα ειναι μετρημενα τα ψωμια της αλγης και θα υποχωρισει δια μαγειας. Οποτε εαν θες ακουσε με και αρχινα σιγα σιγα να αυξανεις το νερο δυκτιου στο ενυδρειο σου και ειμαι σιγουρος πως θα βελτιωθει η κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σιωπω οταν μιλανε οι πιο εμπειροι.Στο δικο μου βαζω 50-50 νερο.Δεν εχεις να χασεις παντως τιποτα αν το κανεις και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφορίες παρα πολυ!!!

Η μυξη νερου που κάνω ώστε να βγει το κεχα 5 ειναι το 25% νερο ΑΟ και το υπόλοιπο νερο δυκτιου!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα κοιταξω να αυξησω λιγο τη δοσολογια σε flourish και σε trace μιας που αυτα εχουν περιεκτικοτητα σε μαγνησιο και ασβεστιο.... και βλεπουμε...ευχαιστω και παλι πολυ για τις πληροφοριες!!!

θα σας πω νεα σε λιγο καιρο....!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα κοιταξω να αυξησω λιγο τη δοσολογια σε flourish και σε trace μιας που αυτα εχουν περιεκτικοτητα σε μαγνησιο και ασβεστιο.... και βλεπουμε...ευχαιστω και παλι πολυ για τις πληροφοριες!!!

θα σας πω νεα σε λιγο καιρο....!!

Φίλε Μιχάλη

δίνεις μία αίσθηση οτι τσάμπα γράφουμε

Γιαυτό δεν θα στο γράψω με λόγια :)

:ranting2::2guns::chair::angry01::angry03: και %^$$#!@#$&^%

Ομως εγώ θα επιμείνω για μια ακόμη φορά :)

Το Flourish περιέχει 0,14% ασβέστιο, 0,11% μαγνήσιο και 0,37% κάλιο

Το Equilibrium περιέχει 8,06% ασβέστιο, 2,41% μαγνήσιο και 23% κάλιο

Σύγκρινέ τα

Πόση ποσότητα θα έριχνες απο το ενα και πόση απο το άλλο

Αντε και καλή επιτυχία

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι δεν ειπα οτι τσαμπα γράφεται και ούτε οτι δεν θα σας ακούσω απλα επιδη εχω ηδη gh κοντα στο 10 και είδα πως αν βάλω μια κουταλια απο τη προϊόν αυτο αυξάνει το gh κατα μια μονάδα το θέμα ειναι αν επαρκεί η μια ή δυο κουταλιες που θα ρίξω κι φτάσει το gh στα ύψη... Γιαυτο θα δω αν γινει κατι με το flourish και το trace γιατι μέχρις στιγμής στα λιπάσματα χρησιμοποιω το 1/3 με 1/4 της δοσολογιες που προτείνει η seachem... Και θα οδηγήθω λογικα στο συγκεκριμένω προϊόν...

Βεβαια επιδη εχω δεν πολυκαταλαβαινω τα επι τις % που μου γράφετε πόσο αντιστοιχεί σε μια κουταλια θα το παω εμπειρικά και μόνο... Και καλη μου επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δε νομιζω οτι η γενικη σκληροτητα σου ειναι το προβλημα σου αλλα η αναπτυξη του συγκεκριμενου φυτου.Σωστα;

Αν σου αρεσε το δικο μου ενυδρειο (απορω τι αρεσει αλλα τελοσπαντων) πρεπει να σου πω οτι αυτη τη στιγμη εχω μεσα ph 7 και gh 14 και ολα τα φυτα μπορεις να δεις αν αναπτυσονται.Ποτε η σκληροτητα μου δεν εεπσε κατω απο 14 και τωρα καλοκαιρι μπορει να ειανι και περισσοτερη λογω νερου δικτυου.

Δε θελω να σου πω ποση cuba πεταξα χτες γιατι μπορει να στεναχωρηθεις. :bigemo_harabe_net-69:

Δεν εχεις να χασεις τιποτα κανοντας αυτα που οι πιο εμπειροι λενε.

Link to comment
Share on other sites

Καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο αυτο ειναι σιγουρο.Εμενα κανει περλινγκ μονο αν το κουρεψω ή το αραιωσω (ναι πεταω κιολας).

Ξεριζωσε λιγη και φυτεψε τη αλλου.Δοκιμασε το,δεν εχεις να χασεις κατι.

Επισης πες μου φιλε μου τη σειρα που εχεις τις λαμπες;Εχεις τις grolux μπροστα;

Παντως ειναι πολυ κριμα εφοσον ολα φαινεται να τα κανεις σωστα και εχεις και τον καταλληλο εξοπλισμο.

Πανο οταν κουρευεις αυτο που βλεπεις δεν ειναι perling αλλα αν δεν κανω λαθος γλυκοζι και σακχαρα που χανουν τα φυτα μεχρι να επουλωθουν.

Pearling θα δεις εαν η cuba σου φωτοσυνθετη σαν τρελη και εφοσων υπαρχουν οι ιδανικες συνθηκες στο χρυσο τριγωνο ενος φυτεμενου, δηλαδη φως, διοξειδιο και χημεια του νερου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μιχο πιστευω πως ο Lasal δεν θα μπορουσε να στο κανει ποιο λιανά, και πιστεψε με ο κυριος εχει παρα πολλα φυτεμενα στην πλατη του!!!

Οταν το Flourish εχει 0,14 % ασβεστιο και to Equilibrium περιέχει 8,06% κανε μια απλη διαίρεση και θα δεις πως ειναι 57,5 φορες παραπανω. Καλα για το καλιο δεν το συζηταω!

Με το Flourish δεν μπορεις να κανεις αυτη την δουλεια μια που μιλαμε για αλλο προιον και περιεχει και αλλα στοιχεια!

Το οτι προσθετεις 25% νερο απο το δυκτιο παλι δεν μου λεει κατι συγκεκριμενο μια που απο δυκτιο σε δυκτιο το νερο διαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι φοβαμαι με αυτο το προϊόν μην τιγκαρο στο καλιο και στα αλλα συστατικά που εχει και χορεύει η αλγη παλι.... Δόξα το Θεό τωρα εχω ελάχιστη... Αν κάνω χρήση αυτού του σκευάσματα θα εξακολουθώ να ΠΡΟΣΘΕΤΩ και pottasioum???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...