Jump to content

Πρόβλημα Με Cuba


Recommended Posts

Καλησπέρα το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα. Το πρόβλημα με την κουμπα μ ειναι οτι με μεν απλώνεται αλλα πολυ αραιά και σκορπια σαν να εχει ριζες απο κάτω αλλα δεν πικνωνει όπως πρεπει ώστε να κάνει ενα ενιαίο γρασιδι....

Ο φωτισμος μου ειναι 2*24 βατ γκρολουξ 8 ωρες και 2*24 βατ jbl 1 9000k Kai 1 4000k

Εχω co2 στα 32ppm και για λιπανση εχω τη σειρά flourish

Αν αύξησω τη φωτοπεριοδο πιανει αλγη τα αλλα φυτα και το ξυλο δεν ξερω τι άλλο να κάνω....

Η άποψη που εχω ακουσει ειναι 2 φορές την εβδομαδα αλλαγη 50% νερου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσο καιρό έχει που την φύτεψες? Για την αλλαγή νερού νομίζω πως 50% είναι πολύ. 30% την εβδομάδα η στις δέκα μέρες είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

την εχω 2 μηνες....εγω αλλαγες κανω περιπου 30-40% καθε κυριακη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την φυτεψα πριν από δύο εβδομάδες και βλέπω ότι αναπτύσσεται καλά και πιστεύω πως για να πιάσει ολο τον βυθό, θέλει σίγουρα ένα δυμηνο. Επίσης σημαντικό είναι να μην την καλύπτει τίποτα από πάνω. Από υπόστρωμα τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω... εχω ταμπλετες...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπόστρωμα είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο μια και υπάρχει κάποιος εδώ στο φόρουμ που τα καταφέρνει μια χαρά. (δες την παρουσίαση που λέει :Το μονοπάτι του νέου κόσμου). Απλά θέλει υπομονή. Και μια φωτογραφία θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι οπως βλεπεις ειναι ελαχιστη η ποσοτητα για 2 μηνες....

και το προβλημα ειναι οτι αν αυξησω φωτοπεριοδο πιανουν αλγη τα αλλα φυτα τα πισω.... μπροστα πανω απο την κουμπα εχω ανακλαστηρες πισω δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Μιχο, απο την στιγμη που δεν εχεις υποστρωμα και ουτε καν ψιλοχαλικακι αλλα αμμο, ειναι ζορικα τα πραγματα. Δεν ξερω εαν αυξησεις λιγο ακομα το CO2 δεις να αναπτυσεται καλυτερα μια που το θελει το διοξειδιο τους.

Οχι οτι δεν εχεις καλα επιπεδα, αλλα ισως καταφερεις αυξανοντας λιγο το διοξειδιο να εχεις ποιο γρηγορη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι υστερεί σε ανάπτυξη λόγο έλλειψης υποστρώματος!

Αν δοκίμαζες με περισσότερες ταμπλέτες ίσως να έπαιρνε λίγο τα πάνω της αλλιώς δοκίμασε αυτό που λέει ο rik με την αύξηση του διοξειδίου!

Link to comment
Share on other sites

γινεται τοπικα να βαλω απο κατω υποστρωμα????? δεν εχω ασχοληθει ποτε με υποστρωμα.... ανν βλαω πολλες ταμπλετες την ιδια δουλεια δεν κανουν???????

την αυξηση του co2 την εχω δοκιμασει αλλα δεν επιασε....

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι στις αρχες οταν την ειχα βαλει εκανε περλινγκ, τωρα πλεον οχι....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα με τις ταμπλέτες. Για να βάλεις τώρα υπόστρωμα είναι δύσκολο γιατί θα γίνουν όλα άνω κάτω. Καλύτερα δηλαδή να το ξεστησεις και όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

οι ταμπλετες βαθεια η κοντα στις ριζες? δηλαδη να σκεπαζονται ισα ισα απο την αμμο και την κουμπα???

Link to comment
Share on other sites

α και για να διευκρινίσω χρησιμοποιώ ταμπλετες denerlle...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Φιλε μου ολα καλα τα βλεπω στο ενυδρειο σου οσο αφορα διοξειδιο και φωτα (τα βασικα δηλαδη).

Νιτρικα εχεις;Επισης βλεπω οτι εχει πιασει αλγη.Πρεπει να τη καθαρισεις γιατι μπορει να τη χασεις ολη.

Αν ηταν πιο μεγαλα τα "ματσακια" θα σου λεγα να κανεις διαχωρισμο.

Με 2 μηνες και ειναι ετσι κατι λαθος γινεται.

Ταμπλετες καθε ποτε βαζεις;Μηπως το παρακανες κ την εκαψες;Υγρα λιπασματα χρησιμοποιεις;

Και εγω χωρις υποστρωμα την εχω κ αν ειδες ειναι ψιλοκαλα.

Βρισκεις καθολου απο αυτη στην επιφανεια;Υπαρχει περιπτωση τα γατοψαρα να στη κανουν ζημια;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου μιας κι εσυ τα εχεις καταφερει..... λοιπον....

την cuba δεν την εχω μαζεψει ποτε απο πανω ευτυχως μεχρι στιγμης δεν την εχουν πειραξει....

οι μετρησεις του νερου μου ειναι

kh 5

no3 5

po4 0

ammonia 0

co2 32-34ppm

θερμοκρασια 26,6(καλοκαιρι)-25,5χειμωνας....

αλλαγη νερου κανω καθε κυριακη 30-40%

νερο κανω απο μηξη με ΑΟ και εχω και λαμπα UV για μην μειωση της αλγης πραγμα το οποιο με εχει βοηθησει

καμια φορα πιανει πανω της αλγη και την καθαριζω.....

τωρα οσον αφορα την λιπανση....

χρησιμοποιω ολη τη σειρα της seachem με το εβδομαδιαιο προγραμμα της για καθημερινη λιπανση του ενυδρειου....

η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω για τις ταμπλετες κατα ποσο κανουν δουλεια... εχω βαλει σε αρκετα σημεια κατω απο τα φυτα στο ενυδρειο και 2-3 κατω απο την cuba... το θεμα ειναι καταποσο κανουν καλη δουλεια.... με την ενοια οτι για να λιωσουν κανουν και 4-6 μηνες (χρησιμοποιω της denerlle) ή ακομη και περισσοτερο καιρο.... ισως το προβλημα να ειναι οι ταμπλετες ίσως και το υποστρωμα που δεν εχω....

το θεμα ειναι οτι θυμαμαι στις αρχες το πρωτο 20ημερο πριν αρχισει να φθηνει η cuba εκανε περλινγκ αλλα με τον καιρο σταματησε....

ελεγα να αυξησω το φωτισμο λιγο παραπανω αλλα μετα τα πιασουν αλγη τα πιο πισω φυτα που ειναι πιο ψηλα και πλησιαζουν πιο κοντα στις λαμπες......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για μενα για ακομα μια φορα θα σου πω, πως εχεις πολυ χαμηλα νιτρικα και σιγουρα για να γκαζαρεις με το διοξειδιο θα πρεπει να αυξησεις και τα νιτρικα σου και λιγο με τα φωσφορικα σου. Τωρα εαν εχεις και καποια αλλη ελειψη δεν μπορω να το γνωριζω αλλα η αληθεια ειναι πως με το ενυδρειο σου ποτε δεν εβγαλα ακρη! :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι αν τα Νιτρικα μ ανέβουν πάνω απο 6 πιανει πρασινη τριχοειδη αλγη... Τωρα τι να πω δεν ξερω.... Ξερεις πιο ειναι το παράδοξο για ΜΜΕ στην υπόθεση οτι οταν κάνω αλλαγη νερου πχ την Κυριακή που συνήθιζω να κάνω μολις ανάψουν τα φωτα το περλινγκ δινει ρέστα αλλα μετα τις υπόλοιπες ημέρες τπτ...:(

Link to comment
Share on other sites

το περλινγκ μαζι με την αλλαγη νερου ειναι απολυτως φυσιολογικο και συμβαινει και σε παρατημενα ακομη ενυδρεια....

νομιζω πως το γεγονος οτι εχεις πεσει απο πανω του(με την καλη εννοια)μονο αγχος σου δινει.

θα συμφωνησω με τον ρικ για τα νιτρικα.ολα οσα σου συμβαινουν ειναι απλα γιατι στην ουσια ποτε δεν βρηκες τις ισορροπιες του ενυδρειου σου...

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή που συνήθιζω να κάνω μολις ανάψουν τα φωτα το περλινγκ δινει ρέστα αλλα μετα τις υπόλοιπες ημέρες τπτ... :(

Αυτο τα λεει ολα φιλε μου! Οταν κανεις την αλλαγη τα φυτα φωτοσυνθετουν γιατι με το νεο νερο υπαρχει και καποιο ή καποια ιχνοστοιχεια που μετα στερευουν και ετσι περνουν το πανω χερι μετα οι αλγες. Απο την στιγμη που το πρωι αναψουν τα φωτα μετα απο καποιες ωρες το πολυ θα πρεπει να βλεπεις μπουρμπουληθραρεν, αλλιως θελει να πει πως τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν ή φωτοσυνθετουν στο ελαχιστο και προσπαθουν περισσοτερο να επιβιωσουν παρα να αναπτυχθουν.

Link to comment
Share on other sites

ωραια και τι ειναι αυτο? νιτρικα το νερο δεν εχει ουτε φωσφορικα τοσο πολλα οσα εχει το ενυδρειο αρα ειναι κατι αλλο.... ασβεστιο..? μαγνησιο?κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο αυτο ειναι σιγουρο.Εμενα κανει περλινγκ μονο αν το κουρεψω ή το αραιωσω (ναι πεταω κιολας).

Ξεριζωσε λιγη και φυτεψε τη αλλου.Δοκιμασε το,δεν εχεις να χασεις κατι.

Επισης πες μου φιλε μου τη σειρα που εχεις τις λαμπες;Εχεις τις grolux μπροστα;

Παντως ειναι πολυ κριμα εφοσον ολα φαινεται να τα κανεις σωστα και εχεις και τον καταλληλο εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

9000k jbl-grolux-4000kjbl-grolux.

ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες θα δω.... ισως φταιει που δεν εχω υποστρωμα....

Link to comment
Share on other sites

ωραια και τι ειναι αυτο? νιτρικα το νερο δεν εχει ουτε φωσφορικα τοσο πολλα οσα εχει το ενυδρειο αρα ειναι κατι αλλο.... ασβεστιο..? μαγνησιο?κτλπ...

Τα φωσφορικα στο ενυδρειο σου ειναι μηδεν και τα νιτρικα σου πολυ χαμηλα οπως και να εχει!

Δοκιμασε να βαζεις μονο νερο δυκτιου για κανενα μηνα να δεις πως μπορουν να πανε τα πραγματα, και απο την στιγμη που εχεις τοσο χαμηλα νιτρικα τοτε θα σου προτεινα για να ησυχάσεις να βαλεις καποιο υποστρωμα οπου τα φυτα θα βρεισκουν μια εναλλακτηκη πηγη θρεπτικων. Οι ταμπλετες στην αμμο δεν εχουν την ιδια αποτελεσματικοτητα κατα την αποψη μου μια που νερο και οξυγωνο δυσκολα κυκλοφορουν και το ριζικο των φυτων μενει παντα ατροφικό.

Ριξε μια ματια και εδω εαν θες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...