Jump to content

Πρόβλημα Με Cuba


Recommended Posts

να κανω μια ανοητη ερωτηση ????

εγω τωρα μολισ που μετρησα gh στο ενυδρεο λεει 11... το σκευασμα λεει οτι κατα μια κουταλια ανεβαζει το gh κατα μια μοναδα....

η μια μοναδα gh στο νερο δυκτιου εχει την ιδια περιεκτικοτητα σε μαγνησιο κ ασβεστιο που εχει αν ριξω μια κουταλια (δηλαδη ανεβει κατα μια μοναδα) απο το προιον αυτο??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατα αρχας το καλιο εαν ειναι σε ελειψη μπορει να εχεις προβλημα με αλγες ενω σε αντιθετη περιπτωση οχι. Το οτι εχεις GH 11 δεν θελει να πει πως ξερεις τη αναλογιες ασβεστιου ή μαγνησιου και καλιου υπαρχει στο νερο του δυκτιου ή στο ενυδρειο σου αυτη την στιγμη για αυτο δεν μπορεις να το συγκρινεις με το equilibrium.

Κοιτα στη θεση σου εγω θα αρχιζα να χρησημοποιω μονο νερο δυκτιου στις αλλαγες για να δω πως παει και θα συνεχιζα την λιπανση κανονικα, απο εκει και περα ομως θα πρεπει να φτιαξεις και τις υπολοιπες τιμες οπως νιτρικα φωσφορικα. Δεν μπορεις να διαθετεις θρεπτικα στα φυτα σου με το σταγονομετρο γιατι τοτε κομπλαρουν και δεν αναπτυσονται και η αλγη το εκμεταλλευεται αυτο μια που προσαρμοζεται ποιο ευκολα στις αντίξοες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφάσισα το σκευάσματα θα ειναι ευελπιστώ σε 5 μερες Σπιτι... Τωρα τι πρεπει να προσεξω;;; Όπως προειπα εχω σκαλαρια cory και neon tetra.... Πόσο να εχω το gh??? λέω να κατάβασω στο kh στο 3-4 και να ανέβαζω τη σκληρότητα με αυτο.... Άλλωστε εχω phcontroller για ph crash.... Το θέμα ειναι πρεπει να αλλα αλλάξω και τη δοσολογια στα υπολοιπα λιπάσματα της seachem???

Και κατι ακομα... Ποια η διαφορα του σιδηρου σαν λίπασμα και του διαλυταιου σιδηρου που εχει το προϊόν αυτο;;; Και αντίστοιχα διαλυταιου καλιου κτλ.....

Link to comment
Share on other sites

κανενας για το ποσες κουταλιες να βαλω??????? :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα έβαλα 2 κουταλιες... Θα κινηθώ ως εξης θα κατάβασω το kh στο 3(άλλωστε εχω phcontroller) και θα κάνω αλλαγές νερου 50% κάθε εβδομαδα στην ρουτίνα του ενυδρειου... Εκ των οποίων το μισο θα ειναι βρύσης και το άλλο ΑΟ... Το θέμα ειναι οτι εχθές προσθέτοντας 2 κουταλιες ουσιαστικά πέραν της γενικής σκληρωτητας που ανέβασα έριξα και 69ppm καλιο και 0.3ppm iron ... Αυτο μπορει να επιφέρει αλγεις;;; Δηλαδη αν ένας εχει gh 5 και θελει να ανεβάσει το gh στο 10 θα πρεπει να ριξει αν εχει 80λοτρα ενυδρειο 5 κουταλιες αρα θα πρεπει να ριξει 0,7 ppm iron και 180ppm καλιο... Σαν πολυ δεν ακουγεται;;; Δεν θα γινει πανικός απο αλγεις στο ενυδρειο;;; Για να μην πω οτι θα καταστραφεί ολοσχερώς...;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα έβαλα 2 κουταλιες... Θα κινηθώ ως εξης θα κατάβασω το kh στο 3(άλλωστε εχω phcontroller) και θα κάνω αλλαγές νερου 50% κάθε εβδομαδα στην ρουτίνα του ενυδρειου... Εκ των οποίων το μισο θα ειναι βρύσης και το άλλο ΑΟ... Το θέμα ειναι οτι εχθές προσθέτοντας 2 κουταλιες ουσιαστικά πέραν της γενικής σκληρωτητας που ανέβασα έριξα και 69ppm καλιο και 0.3ppm iron ... Αυτο μπορει να επιφέρει αλγεις;;; Δηλαδη αν ένας εχει gh 5 και θελει να ανεβάσει το gh στο 10 θα πρεπει να ριξει αν εχει 80λοτρα ενυδρειο 5 κουταλιες αρα θα πρεπει να ριξει 0,7 ppm iron και 180ppm καλιο... Σαν πολυ δεν ακουγεται;;; Δεν θα γινει πανικός απο αλγεις στο ενυδρειο;;; Για να μην πω οτι θα καταστραφεί ολοσχερώς...;;;

Συγνωμη αλλα απο που συμπερενεις αυτες τις τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου χρονο να επεξεργαστω την πληροφορια και θα σου απαντησω. Οστωσο μην ξεχνας να διορθωσεις και τα ΝΟ3 και ΡΟ4!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω καταλαβει ακομα εαν το λινκ που μου ποσταρες οι τιμες του equilibrium ειναι σωστες θα σου προτεινα απο την στιγμη που το πειρες να το χρησημοποιεις μονο με ΑΟ και την σκληροτητα να την ανεβασεις περιπου στο 5 (dH) οπως αλλωστε προτεινει και ο κατασκευαστης. Στο νερο δυκτιου δεν ξερουμε ποσο ακριβως ασβεστιο, μαγνησιο, καλιο εχουμε και εκτος των οφελειμων προς τα φυτα στοιχεια υπαρχουν και αλλα που δεν τα θελουμε οπως το νατριο, χλωριο, θειο κλπ που εαν ειναι και σε υπερβολικες ποσοτητες μπορει να δημιουργησουν και τοξικοτητα στα φυτα μας. Απο την στιγμη που το equilibrium εχει τα χρησημα στοιχεια που χρειαζομαστε σε μια μελετημενη συγκεντρωση ειναι λογικο πως αν και GH μπορει να εχουμε 5 ωστοσο ειναι ιδανικα γιατι εμπεριεχει την σωστη ποσοτητα αυτων μονο που χρειαζονται ενω εμεις που κανουμε χρηση νερο δυκτιου μπορει να παιζουμε στο 10 και 15 αλλα ποια ειναι η ποσοτητα και η ποιτητα συστατικων του νερου μας ειναι αγνωστω προς εμας.

Οποτε:

Αλλαγη μονο με οσμωση, για να ξερεις που βαδιζεις και σκληροτητα στο 5,6 βαζοντας σχεδον δυο κουταλιες της σουπας καθε 80 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε νερο οσμοσης χρησιμοποιώντας το equilibrium ανέβαζω το gh στο 10 η περιεκτικότητα του σε σίδηρο καλιο μαγνήσιο και ασβέστιο μπορει να δημιουργήσει αλγεις;;; Άσχετα με το ποσα Νιτρικα και αλλα ιχνοστοιχεια που κάνω προσθήκη στο ενυδρειο... Αυτο απο μόνο του συμβάλει στις αλγεις;;

Και η άλλη ερώτηση που θα ηθελα να κάνω ειναι πως αν ανέβαζω τα Νιτρικα πάνω απο 6 και τα φωσφορικα πάνω απο 0,5 πιάνω αλγη πως θα ανέβαζω τα Νιτρικα και τα φωσφορικα;;;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κι αυτο

http://www.seachem.c....php/t-108.html

Μιχο, απο τον συνδεσμο της Seachem, επιβεβαιωνονται η τιμες του Fertfriend. Απο υπερβολικο καλιο δεν εχουμε προβλημα αλλα απο υπερβολικο σιδηρο μπορει εαν και οι υπολοιπες τιμες δεν συμβαδιζουν, οπως τα νιτρικα και φοσφωρικα να εχουμε εξαρση αλγεων. H προτεινομενη δοση σιδηρου παιζει μεταξυ of 0.05 - 0.1 ppm αλλα το θεμα ειναι οτι ο σιδηρος της Seachem μετα απο ενα 24ωρο μηδενιζει μια που οξειδώνεται και κατακρημνίζεται λογο οξυγονου. Απο την αλλη με το equilibrium οπως σου προανεφερα καλο ειναι να κανεις χρηση μονο νερο οσμωσης και να εχεις μια GH κοντα στο 5 με 6 μια που εχουμε με το παραπανω τα απαραιτητα συστατικα στο νερο. Απο εκει και περα τα νιτρικα καλο ειναι να τα ανεβασεις με φυσικο τροπο προσθετοντας περισσοτερο τροφη ή βαζοντας καποιο ζωντανο ακομα και να χρησημοποιεις το Nitro μονο για να διορθωνεις λιγο την κατασταση γιατι αλλιως ειναι ασυμφορο. ΝΟ3 ~15 και ΡΟ4 απο 0,5~1.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα αυτα που μου λες ομως σε ενα 80λιτρα ενυδρειο βαζοντας νερο μονο ΑΟ και προσθετοντας equilibrium φτανοντας το στο gh 6 θα εχω 1.31 iron.... λες να γινει πανικος?????? χαχαχαχαααα... :bigemo_harabe_net-74:

κοιτα περα απο την πλακα.... μεσα αναφερει οχι σιδηρο αλλα διαλυταιο σιδηρο....

Soluble Potassium (K20)

23.0%

Calcium (Ca)

8.06%

Magnesium (Mg)

2.41%

Soluble Iron (Fe)

0.11%

Soluble Manganese (Mn)

0.06%

δεν ξερω αν εχει καποια σχεση... οπως και το οτι εγω εριξα στο ενυδρειο 2 κουταλιες....που με λιγο σιδηρο παραπανω εμενα πιανει αλγεις... ειναι μια χαρα, βεβαια προσεξα χρις να ριξω νιτρικα μια αυξηση στα 8 απο μονο του το συστημα....... τωρα θα δω... θεωρω οτι αυτο το προιον ειναι καλο εχω διαβασει κι απο ξενα φορουμ... οπου το χρησιμοποιουν με καλα αποτελεσματα... αν και ειναι λιγο εξοδα παραπανησια.... τωρα δεν ξερω.... εγω θα κινηθω ως εξης για αρχη και βλεπω..... πειραματικα σε αρχικο σταδιο απο τη στιγμη που μεχρι στιγμης ειμαι στα ιδια απο τελεσματα..... θα κανω αλλαγη καθε εβδοαμδα 50% νερου εκ των οποιων το 25% θα ειναι βρυσης και το 25% νερο ΑΟ με 2 κουταλιες Ε;θιλιβριθμ ετσι θα εχω Gh κοντα στο 12-13 και Κh 3... και βλεποντας και κανοντας θα κοιταξω να αυξησω και νιτρικα και φωσφορικα.... αν παλι ω οτι δεν κανει τπτ το προιον αυτο ερχομαι στα αρχικα και κοιταω αλλα πραγματα...(ουτε κι εγω ξερω τι??)

:bigemo_harabe_net-81:

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Σπασε πλακα που και η βιολογια λογο ελειψης ιχνοστοιχειων δουλευε και αυτη σε ρυθμους χελωνας μια που και αυτη τα χρειαζεται! Το οτι σου δημιουργουσε αλγες λογο αυξησεις νιτρικων ή σιδηρου δεν ειναι επeιδη ειχες υπερβολικα απο αυτα, αλλα επειδη ειχες λιγο απο τα αλλα που σου προσφερει το equilibrium!

Επισης υπαρχει και τεστ σιδηρου εαν θες να βλεπεις που βαδιζεις. Εγω με το που βαζω την μια μερα σιδηρο την επομενη μερα μετραω μηδεν παλι και το τεστ της Σερα που εχω λεει οτι μετραει και το διαλυτο και τον αδυαλιτο και τα χιλικα!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να ειναι όπως τα λες... Θα το αφησω για καμία εβδομαδα να δω πως θα κυλήσει με τα Νιτρικα και τα φωσφορικα και θα σου πω!

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Το equilibrium περιεχει θειικο σιδηρο ο οποιος χρησημοποιητε κοινος

και κατά τη διάρκεια επεξεργασία λυμάτων, ο σίδηρος

συμπλέκεται με τα φωσφορικά και, πυριτικά άλατα,

οργανικες ουσιες (τανίνες, κλπ.), με τα πλωτά βακτήρια,και την αιωρουμενη άλγη και

άλλα αιωρούμενα σωματιδια και να σχηματίζονται πολυ μικρες νιφαδες που

καταβυθίζονται με τη σειρά τους στο ενυδρείο σαν ιζημα.

Ο Φωσφορικος σιδήρος, που είχε πέσει στους χώρους

μεταξύ του χαλίκιου ή στον πυθμενα της αμμου πιθανώς ενεργεί ως ενα αργο λίπασμα. Τα φωσφορικά άλατα ετσι είναι κοντα στο ριζικό σύστημα

που τα χρειάζονται περισσότερο και ο τρισθενης σιδήρος στην ανοξικη φαση του πυθμενα μειωνεται σε δισθενης κατάσταση που είναι θεωρητικά πιο διαθέσιμος για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αναφέρεις για θείο... Αυτο δεν υποτίθεται οτι δεν ειναι καλο για το ενυδρειο;;;

Link to comment
Share on other sites

Αστο Μιχο μην δεινεις μεγαλυτερη βαση στα λεγομενα μου, στα εγραψα προχειρα και γρηγορα καποια πραγματα γιατι βιαζομουν, μην ανυσηχεις, δοκιμασε το εστω και με τον τροπο σου αλλα ενημερωνε με ολες τις μετρησεις και εδω ειμαστε. Οσο για το θειο μην ανυσηχεις , υπαρχει και αυτο παντα,σε λογικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση που πειρα απο την Seachem. :)

Hi Rik,

You do have to keep in mind that the potassium added by Equilibrium is potassium sulfate, therefore it is not simply 100% potassium. Also, the iron is provided in the form of ferric sulfate, therefore it is not 100% iron.

While Equilibrium does contain potassium and, of course, adds it to the water column, it does not add such a quantity that it becomes toxic at the typical GH value a planted hobbyist would be keeping. If you were to use Equilibrium to reach a toxic level of potassium, this would be the last of your concerns as the high GH would have already killed the fish and plants.

Potassium uptake is also something that is accomplished by fish for regulatory processes so it is not only plants that utilize this element. If you are concerned, you can use a potassium test kit to verify this. There are at least 2 companies who produce aquarium kits for this purpose although I cannot tell you how well they work.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται λιγο διπλωματικη η απαντηση τους.... δεν λεει καπου πως λειτουργει το λιπασμα αυτο.... δηλαδη ειναι στην υγρη στιλη του νερου ή γινεται σαν λιπασμα στο υποστρωμα και παιρνεται απο εκει απο τα φυτα.... δεδομενου οτι εναι σκονη η οποια κατακαθεται....

να το πω σαν χιλικο σκευασμα... αν και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΚΟ....για να μην κανω παραπληροφορηση....

Link to comment
Share on other sites

Παντα στις απαντησεις τους ειναι καπως διπλωματικη και επιφυλακτικη ολες οι εταιριες γιατι κατα καποιο τροπο προστατευουν και υπερασπιζονται το προιον τους, αλλα απο την αλλη αν το καλοσκεφτεις οταν λεμε θειικο καλιο, αυτο θελει να πει οτι ειναι μια χημικη ενωση μεταξυ καποιον στοιχειων οπως το καλιο, θειο, οξυγονο. Η περιεκτικοτητα σε καλιο απο αυτη την ενωση μπορει να ειναι 40% παρακατω ή και παραπανω, για αυτο και δεν μπορει να σου δωσει ή δεν θελει να αποκαλυψη την ακριβη ποσοτητα που εμπεριεχεται και για λογους κατασκοποιας αλλων εταιριων.

Με τα χιλικα δεν εχει σχεσει σε αυτη την περιπτωση και σιγουρα πρωταρχικα λειτουργει σαν διαλυτα αλατα στο νερο, βεβαια καποια απο αυτα ερχοντας σε επαφη με το οξυγονο, με το φως και το νερο και με αλλες ενωσεις που βρισκονται στο νερο μπορει να οξειδωνονται ή να αλλαζουν μορφη και καποια να κατακαθονται και αλλα να αλλαζουν σαν χημικη ενωση με τα υπολοιπα υπαρχοντα στοιχεια μια που οταν τα φυτα πχ παιρνουν το καλιο απο το θειικο καλιο μετα το θειο που απομενει το σκαρταρουν και δημιουργη αλλη ενωση με καποιο στοιχειο του γυρω περιβαλλοντος.

Δεν ειμαι ειδικος στην χημεια αλλα καπως ετσι λειτουργουν τα πραγματα και απλα με την καθε αλλαγη νερου που κανουμε καθε εβδομαδα ειναι σαν να κανουμε reset στο συστημα μας αποβαλλοντας τις ενωσεις που δεν θελουμε πια ή εχουν καταναλωθει και προσθετουμε φρεσκο πραμα προς καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Πχ Αν και μιλαμε για φυτεμενο ενυδρειο δεν πρεπει να ξεχναμε πως παντα μιλαμε για φυτα με καποιες ιδιαιτεροτητες βεβαια ως προς την λειτουργια αφομοιωσεις και αναπτυξης αλλα ειναι παντα φυτα!

Υψηλά επίπεδα αλατότητας είναι τοξικά για'

τα φυτά ειδικά στα πρώτα στάδια ανάπτυξης. Η

αλατότητα επηρεάζει αρνητικά την απορρόφηση νερού

και τις μεταβολικές διαδικασίες της φωτοσύνθεσης, της

πρωτεϊνικής σύνθεσης και την κίνηση των φυτορμονών,

με αποτέλεσμα την χαμηλότερη αναπτυξη.

Η διαθεσιμότητα των περισσότερων θρεπτικών στοιχείων

μειώνεται δραματικά στα αλατούχα εδάφη, κυρίως

λόγω των υψηλών τιμών, άνω του 8, του PH. Μετά από

την εφαρμογή του θειικού καλίου, οι εκκρίσεις των ριζών

επιφέρουν μείωση του PH στην ριζόσφαιρα, βελτιώνοντας

έτσι την διαθεσιμότητα των θρεπτικών στοιχείων όπως

Fe, Zn, Mn, Cu, B και P. Πάντως το θειικό κάλιο δεν

επιφέρει καμία απολύτως μεταβολή στην τιμή του PH το

εδάφους.

Σε συνθήκες με τάση για αλατότητα το Κάλιο

εξουδετερώνει το υπερβάλλον νάτριο, μαγνήσιο και

ασβέστιο, εξισορροπώντας το ποσοστό των κατιόντων.

Η επιθυμητή μορφή καλίου είναι το θειικό κάλιο γιατί

έχει τον χαμηλότερο δείκτη αλατότητας σε σχέση με τις

άλλες πηγές καλίου όπως το χλωριούχο κάλιο και το

νιτρικό κάλιο.

Λίπασμα υψηλής περιεκτικότητας σε δύο κύρια

θρεπτικά στοιχεία, καθώς περιέχει 50% Κ2Ο και 18% S

ως θειικό κάλιο.

Είναι το ιδανικό λίπασμα Καλίου και Θείου για την

παραγωγή υψηλής ποιότητας φρούτων, λαχανικών,

ανθοκομικών φυτών, ελαιούχων φυτών κτλ.

Ιδιαίτερα κατάλληλο για καλλιέργειες απαιτητικές σε

Θείο. Το στοιχείο αυτό βελτιώνει την

αποτελεσματικότητα των αζωτούχων λιπασμάτων και

επιδρά ευεργετικά τόσο στο ύψος της παραγωγής όσο

και στην ποιότητά της.

Είναι άμεσα υδατοδιαλυτό κι έτσι τα θρεπτικά στοιχεία

γίνονται άμεσα διαθέσιμα στα φυτά.

Είναι πρακτικά απαλλαγμένο από το χλώριο (max. 1%)

και για το λόγο αυτό ιδιαίτερα κατάλληλο για την

λίπανση καλλιεργειών με ευαισθησία στο χλώριο όπως

ο καπνός, τα κηπευτικά, το αμπέλι, η πατάτα κτλ,

καθώς και για περιοχές όπου υπάρχει κίνδυνος

αλάτωσης των εδαφών.

http://www.kali-gmbh.com/export/sites/kali-gmbh.com/en/pdf-broschures/gr-sop.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...