Jump to content

Πρόβλημα Με Cuba


Recommended Posts

Μολις μου εφτανε η διευκρινιστηκη απαντηση, χεχεχε, οχι που θα τους αφηνα! :bigemo_harabe_net-72:

Hello Riccardo,

Thank you for your additional questions, & we apologize that we did not clarify. Yes, these numbers are correct; 16g of Equilibrium into 80L of water will contribute 39ppm potassium and 0.22ppm iron. Please keep in mind that after initial aquarium setup, Equilibrium is typically only dosed to replacement water during water changes for the volume of water being changed.

I hope that helps somewhat?!

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαχαχαχαα ρωτά ρωτά περιμενω απαντησεις... Βεβαια τη συγκεκριμένη ερώτηση με απάντηση την εχω δει και σε ξένο φόρουμ με φυτεμενο ενυδρεια... (δεν θυμαμαι link)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, τη να ρωτησω αλλο; Ο ανθρωπος επιβεβαιωσαι τις περιεχόμενες τιμες απλα σε αυτο που πρεπει να δωσεις βαση ειναι οτι σε καθε αλλαγη που θα κανεις θα προσθετεις equilibrium για τα λιτρα νεου νερου που προσθετεις μονο. Τωρα απο εκει και περα υπαρχουν τεστ καλιου στην αγορα για φυτεμενα ενυδρεια αλλα πρωτων ειναι πανακριβα και δευτερων δεν ειναι αξιοπιστα μια που εχουν μεγαλες παρεκκλησεις τιμων και όσοι τα εχουν κανει χρηση δεν ειναι ευχαριστημενοι. Απο εκει και περα θα πρεπει να μαθεις να παρατηρεις τα φυτα σου για να καταλαβαινεις τυχον ελλείψεις. Αν τα βλεπεις πρασινα και ζωηρα θελει να πει πως εισαι οκ, ενω οταν κιτρινιζουν σημαινει πως κατι τους λειπει και το καλιο ο σιδηρος και τα νιτρικα ειναι συνηθως οι πρωτοι υποπτοι σε αυτη την περιπτωσει.

Link to comment
Share on other sites

περίσσεια ασβεστιου ή μαγνησιου κατα κυριο λογω τι επιπτωσεις μπορει να φερει?????

Link to comment
Share on other sites

Το equilibrium περιεχει πολυ Κάλιο που εξουδετερώνει το υπερβάλλον νάτριο, μαγνήσιο και ασβέστιο, εξισορροπώντας το ποσοστό των κατιόντων.

Η επιθυμητή μορφή καλίου είναι το θειικό κάλιο γιατί έχει τον χαμηλότερο δείκτη αλατότητας σε σχέση με τις άλλες πηγές καλίου όπως το χλωριούχο κάλιο και το νιτρικό κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Το equilibrium περιεχει πολυ Κάλιο που εξουδετερώνει το υπερβάλλον νάτριο, μαγνήσιο και ασβέστιο, εξισορροπώντας το ποσοστό των κατιόντων.

δηλαδη δεν υπαρχουν αυτα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν απλα τα φυτα προτειμουν το καλιο για τις διαφορες λειτουργιες τους και αποροφουν μονο αυτα που χρειαζονται απο τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

ok καταλαβα ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα!

Περιμενουμε νεα σου, μετρησεις και εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να κανω μια ερωτηση...???

η cuba σαν φυτο... ευδοκιμει πιο πολυ σε ασπρες λαμπες(4000κ - 9000κ)? ροζ? ή σε ευρη φασμα οπως ειναι grolux????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου γεννήθηκε μια απορία και παρακαλω πολυ αν μπορείτε να μου τη λυσεται... Αν ο κατασκευαστής του equilibrium λέει οτι πρεπει να εχουμε περίπου 5oDh σκληρότητα αυτο δε σημαινει οτι η σκληρωτητα θα ειναι 17,9*5 ;;; Ώστε να εχουμε το αποτέλεσμα σε ppm??? ειναι λογικό αυτο ή κανω κάπου λάθος.... Τα τεστ που κυκλοφορούν πχ της API σε ppm δεν μετράνε ολα;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πολυ το ψαχνεις το θεμα και χανεις την ουσια του φυτεμενου ενυδρειου...

Η αποψη μου ειναι να χαλαρωσεις και να απολαυσεις το ενυδρειο σου.

Καλο ειναι να το ψαχνουμε αλλα οχι σε σημειο που να ειμαστε ολη μερα απο πανω χανοντας το ολο θεαμα..

Αυτη ειναι η γνωμη μου και στη λεω εντελως φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...