Jump to content

Φίλτρο Άνθρακα


Recommended Posts

Καλησπέρα

Πριν από καιρό έγινα κάτοχος ενος ενυδρείου από το Carrefour με εσωβτερικό φίλτρο. Λόγω ελλειψης χρόνου δεν το είχα αρχίσει αλλά μέσα στις γιορτές το αποφάσισα.

Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή το έχω ενεργοποιήσει εδώ και 12 ημέρες. Μέσα στο χώρο του μαύρου πλαστικού κουτιού έχω τοποθετήσει, μετά από συμβουλή από πετ σοπ, με σειρά όπως περνάει η ροή του νερού ένα σφουγγάρι μπλέ της juwel αυτό με τα μεγάλα κενά, ενεργό άνθρακα jbl (Carbomec activ), και τέλος μακαρόνι Sinto mec της JBL.

Εδώ και 10 μέρες (μόνο την πρώτη μέρα έβαλα αντιχλωριακό της SERA) έβαζα SERA NUTRIVEC(βακτήρια).

Το pet shop μου είπε ότι αυτό θα είναι αρκετό και δε χρειάζεται αμμωνία. Και ότι μετά μπορώ να βάλω ψάρια.

Φυσικά δεν τους πίστεψα αν δεν δώ με τα μάτια μου ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου μιας και δε 8έλω να μου ψοφήσουν ψάρια όταν τα τοποθετήσω μέσα. Άρα το ενυδρείο είναι κενό.

Πριν δύο μέρες έβαλα λίγη αμμωνία (0,5ml) προκειμένου να διαπιστώσω αν υπάρχει αποικία.

Η τιμή της αμμωνίας παραμένει εδώ και δύο ημέρες ίδια δηλαδή 1mg/lt(σύμφωνα με υγρό τεστ της sera).

Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή εκτός από τα φίλτρα έχει μέσα:

Υπόστρωμα της JBL, και χαλίκι

2 anubia barteri και 2 άλλα μονόκλονα φυτά που έχουν φύλλα σαν πευκοβελόνες(συγχωρέστε με δεν θυμάμαι την ονομασία).

Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να σας κάνω και αν μπορούσατε να με βοηθήσετε είναι τα εξής:

1) Είναι λογικό να έχει κάποια μυρωδιά το νερό , όχι τίποτα ιδιαίτερο, απλά δεν είναι σαν το τρεχούμενο;

2) Το φίλτρο άνθρακα γιατί λέτε συνέχεια να το βγάλουν όσοι το έχουν;

3) Το φίλτρο άνθρακα μπορεί να εμποδίζει το στρώσιμο του νερού

4) Τα έτοιμα βακτήρια μποορούν να δημιουργήσουν προβλήματα αν συνεχίζω να τα ρίχνω;

5) Δεν έχω ξεδιαλύνει ακόμα για το φίλτρο. Σε φίλους που μόλις αγόρασαν ενυδρείο τα φίλτρα που έχει μέσα είναι 2 μπλε σφουγγάρια ένα μικροκοκκο και ένα με μεγάλα κένα και ένα πράσινο που πραγματικά δε ξέρω τι είναι. Ποα είναι η σωστή διάταξη όπως προχωράει το νερό και με τι είδη φίλτρου

6) Υπάρχει λόγος να προσθέσω παραπάνω αμμωνία για να το πάω στα 3-5 MG/LT όπως λέτε. Αφού εδώ το 1mg/lt και δεν κατεβαίνει. άμα δω ότι κατεβαίνει να προσθέσω κι αλλο. Αλλιώς γιατί;

Σημειώνω ότι μετρήσεις του ΝΟ2 και ΝΟ3 κάνω με τα στικ της SERA και είναι μηδενικά. Χτες και προχτες έκανα με υγρά τεστ πάλι της SERA για NO2 και μου βγήκε και αυτό μηδενικό.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια, την οποια πιστευω οτι θα εχεις αφου φαινεται οτι εχεις διαβασει και καταλαβει αρκετα σχετικα με το χομπι.

Παρατηρηση για την συμβουλη του πετ σοπ σχετικα με το στρωσιμο, εφοσον δεν ριξεις ΝΗ4 ή τροφη για να σαπισει και να δημιουργησει ΝΗ4 το ενυδρειο δεν προκειτε να στρωσει αφου δεν υπαρχει τροφη για τα βακτηριδια.

Στις ερωτησεις τωρα:

1. Ειναι λογικο να ειναι καπως διαφορετικη η μυρωδια απο το χλωριωμενο τρεχουμενο νερο.

2. Ο ενεργος ανθρακας ειναι ενα δυσκολο θεμα και υπαρχουν δυο αποψεις για την χρηση του στο γλυκο νερο. Η πρωτη ειναι οτι κανει περισσοτερο καλο ή τελος παντων δεν κανει κακο να ειναι μονιμα στο φιλτρο αφου αποχρωματιζει - κανει διαυγες το νερο, δεσμευει χλωριο - χλωραμινες - και διαφορα στοιχεια που μπορει να εχει το νερο της βρυσης και κανουν κακο στα ψαρια.

Η δευτερη, που ειναι και η πιο διαδεδομενη, που υποστηριζει οτι κραταει και καποια στοιχεια που ειναι καλα για τα ψαρια, δεσμευει τα λιπασματα και τα στοιχεια που χρειαζοντε τα φυτα για να τραφουν, αν δεν αλλαχθει μετα απο καποιο χρονο ή κορεσθει μπορει να αποδεσμευσει οτι εχει κρατησει ξανα στο νερο, λογο του οτι χρειαζεται τακτικη αλλαγη ειναι ενα επιπλεον εξοδο το οποιο δεν ειναι απαραιτητο κ.α.

Γενικα υπαρχουν βασιμα επιχειρηματα και στις δυο αποψεις.

Υπαρχουν διαφορων ποιοτητων ενεργοι ανθρακες με διαφορετικα χαρακτηριστικα αλλα γενικα οι περισσοτεροι ειναι καλοι.

3. Επειδη εχω πολυ καιρο να ψαξω το θεμα ενεργος ανθρακας δεν θυμαμαι κατα ποσο επιρεαζει στο στρωσιμο. Αναμενε απαντηση απο καποιον πιο εμπειρο που θα σου απαντησει σιγουρα. Παντως καλυτερα βγαλτον μιας και εχεις και φυτα.

4. Οχι. Απλως αν δημιουργηθει ικανη ποσοτητα βακτηριδιων ειναι ανουσιο και ενα επιπλεον εξοδο.

5. Στο φιλτρο του ιδιου ενυδρειου που εχω και εγω εχω βαλει στην εισοδο του νερου υαλοβαμβακα για μηχανικο καθαρισμο, επειτα ενα κομματι μπλε σφουγγαρι και στον υπολοιπο χωρο, οσο υλικο φιλτρου για βιολογικο καθαρισμο (substrat pro) χωρουσε.

Το πρασινο που αναφερεις πιθανοτατα να ειναι υλικο για μηχανικο καθαρισμο.

Περισσοτερα για το φιλτρο μπορεις να δεις εδω και εδω.

6. Μεγαλυτερη ποσοτητα αμμωνιας (μεχρι καποιο οριο και προυποθεσεις βεβαια) σημαινει δημιουργια περισσοτερων χρησιμων βακτηριδιων στο φιλτρο. Με λιγοτερη ποσοτητα απο 3-5 mg/lt αμμωνιας στο στρωσιμο πολυ πιθανον να μην δημιουργηθει η αναλογη ποσοτητα βακτηριδιων που θα χρειαστει για να αντεξουν το φορτιο των πρωτων ψαριων που θα βαλεις. Το οριο αυτο ειναι απλως για να εχεις την δυνατοτητα να ελεχγεις το επιπεδο της αμμωνιας, αφου αν ανεβει παραπανω τα περισσοτερα τεστ βγαινουν εκτος οριων και ετσι προχωρας στα τυφλα. Ετσι κραταμε την ΝΗ4 οσο ψηλοτερα γινεται εντος οριων του τεστ.

Απο τα συγκεκριμενα τεστ που χρησιμοποιεις οι περισσοτεροι δεν ειναι ικανοποιημενοι λογω πολλων προβληματων.

Μολις ειδα την ωρα και συνειδητοποιησα οτι μαλλον εστησα καποιους που με περιμενουν :D:D .

Οποτε καληνυχτα μη φαμε και ξυλο. :)

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πριν από καιρό έγινα κάτοχος ενος ενυδρείου από το Carrefour με εσωβτερικό φίλτρο. Λόγω ελλειψης χρόνου δεν το είχα αρχίσει αλλά μέσα στις γιορτές το αποφάσισα.

Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή το έχω ενεργοποιήσει εδώ και 12 ημέρες. Μέσα στο χώρο του μαύρου πλαστικού κουτιού έχω τοποθετήσει, μετά από συμβουλή από πετ σοπ, με σειρά όπως περνάει η ροή του νερού ένα σφουγγάρι μπλέ της juwel αυτό με τα μεγάλα κενά, ενεργό άνθρακα jbl (Carbomec activ), και τέλος μακαρόνι Sinto mec της JBL.

Εδώ και 10 μέρες (μόνο την πρώτη μέρα έβαλα αντιχλωριακό της SERA) έβαζα SERA NUTRIVEC(βακτήρια).

Το pet shop μου είπε ότι αυτό θα είναι αρκετό και δε χρειάζεται αμμωνία. Και ότι μετά μπορώ να βάλω ψάρια.

Φυσικά δεν τους πίστεψα αν δεν δώ με τα μάτια μου ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου μιας και δε 8έλω να μου ψοφήσουν ψάρια όταν τα τοποθετήσω μέσα. Άρα το ενυδρείο είναι κενό.

Πριν δύο μέρες έβαλα λίγη αμμωνία (0,5ml) προκειμένου να διαπιστώσω αν υπάρχει αποικία.

Η τιμή της αμμωνίας παραμένει εδώ και δύο ημέρες ίδια δηλαδή 1mg/lt(σύμφωνα με υγρό τεστ της sera).

Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή εκτός από τα φίλτρα έχει μέσα:

Υπόστρωμα της JBL, και χαλίκι

2 anubia barteri και 2 άλλα μονόκλονα φυτά που έχουν φύλλα σαν πευκοβελόνες(συγχωρέστε με δεν θυμάμαι την ονομασία).

Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να σας κάνω και αν μπορούσατε να με βοηθήσετε είναι τα εξής:

1) Είναι λογικό να έχει κάποια μυρωδιά το νερό , όχι τίποτα ιδιαίτερο, απλά δεν είναι σαν το τρεχούμενο;

2) Το φίλτρο άνθρακα γιατί λέτε συνέχεια να το βγάλουν όσοι το έχουν;

3) Το φίλτρο άνθρακα μπορεί να εμποδίζει το στρώσιμο του νερού

4) Τα έτοιμα βακτήρια μποορούν να δημιουργήσουν προβλήματα αν συνεχίζω να τα ρίχνω;

5) Δεν έχω ξεδιαλύνει ακόμα για το φίλτρο. Σε φίλους που μόλις αγόρασαν ενυδρείο τα φίλτρα που έχει μέσα είναι 2 μπλε σφουγγάρια ένα μικροκοκκο και ένα με μεγάλα κένα και ένα πράσινο που πραγματικά δε ξέρω τι είναι. Ποα είναι η σωστή διάταξη όπως προχωράει το νερό και με τι είδη φίλτρου

6) Υπάρχει λόγος να προσθέσω παραπάνω αμμωνία για να το πάω στα 3-5 MG/LT όπως λέτε. Αφού εδώ το 1mg/lt και δεν κατεβαίνει. άμα δω ότι κατεβαίνει να προσθέσω κι αλλο. Αλλιώς γιατί;

Σημειώνω ότι μετρήσεις του ΝΟ2 και ΝΟ3 κάνω με τα στικ της SERA και είναι μηδενικά. Χτες και προχτες έκανα με υγρά τεστ πάλι της SERA για NO2 και μου βγήκε και αυτό μηδενικό.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας :)

Κατ΄ αρχήν ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!

Εγώ μόλις τελείωσα το στρώσιμο σε ένα JUWEL REKORD 110.

Το ενυδρείο έχει μέσα μόνο το χαλίκι. Το φως ανάβει 12 ώρες την ημέρα.

Αφαίρεσα το σφουγκάρι του άνθρακα που είχε το φίλτρο καθώς και το πράσινο που κατά την JUWEL δεσμεύει τα νιτρικά. Αυτό αντικαταστάθηκε από ένα χοντρόκοκκο μπλε σφουγκάρι.

Στην αρχή έστηψα τα μικροσκοπικά σφουγκαράκια από το φίλτρο ενός μικρού ενυδρείου που έχω, αλλά δεν έβαλα και την καφέ "βρωμιά" που έβγαλαν. Νομίζω πως αυτό ήταν λάθος γιατί εκεί είναι όλο το ζουμί! Ανέβασα την θερμοκρασία στους 28 βαθμούς. Πρόσθεσα Sera Aqutan, 30 σταγόνες αμμωνίας και Sera Nitrivec.

Xρησιμοποιώ υγρά test της Sera και της API. Μέτρησα μία τιμή αμμωνίας ανάμεσα στο 1 και τα 5 ppm, πιο πολύ προς τα 5, NO2 = 0 ppm (φυσικά!), PH = 8

Συνέχισα να προσθέτω καθημερινά Nitrivec και να κάνω μετρήσεις. Τίποτα απολύτως δεν άλλαζε, η αμμωνία στα ίδια επίπεδα, τα νιτρώδη μηδέν! Αυτό το βιολί κράτησε για μια βδομάδα, κατά την διάρκεια της οποίας δεν έβαζα βέβαια άλλη αμμωνία...

Στο τέλος αποφάσισα να αλλάξω βακτηρίδια και έβαλα το STRESS ZYME της API. Και εκεί έγινε το θαύμα! Υστερα από λίγες μόνο ώρες μέτρησα τα πρώτα νιτρώδη!

Τις επόμενες μέρες άρχησα να προσθέτω καθημερινά 15 - 20 σταγόνες αμμωνίας και να μετράω.

Κάποια στιγμή η αμμωνία άρχισε να καταναλώνεται σχεδόν σε μία μέρα και τα νιτρώδη είχαν φτάσει γύρω στα 5 ppm!

Επίσης μέτραγα και τα πρώτα νιτρικά, γύρω στα 10 ppm.

Την προηγούμενη μέρα από την προσθήκη της τρίτης δόσης STRESS ZYME (1η, 7η, 14η μέρα) ολοκληρώθηκε ο κύκλος! Δηλαδή αν αφαιρέσουμε την πρώτη εβδομάδα όπου δεν είχα κανένα ορατό αποτέλεσμα, η όλη διαδικασία κράτησε δύο εβδομάδες παρά μια μέρα!

Τα νιτρώδη είναι στα ύψη και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αρκετή άλγη στο τζάμι και στο χαλίκι, την οποία αφαίρεσα με την σκούπα κάνοντας μία μερική αλλαγή νερού, περίπου 20 λίτρα. θα χρειαστούν βέβαια και άλλες...

Μέχρι να πάρω τα φυτά που θέλω, να τοποθετήσω τα mopani που μουλιάζουν σε ζεστό νερό εδώ και τρείς βδομάδες(!) και να βάλω τα ψαράκια συνεχίζω να προσθέτω μία ποσότητα αμμωνίας, γύρω στις 8 - 10 σταγόνες καθημερινά για συντήρηση των βακτηριδίων. Εχω κατεβάσει και την θερμοκρασία στους 25 βαθμούς.

Αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία :D

Link to comment
Share on other sites

...................... να τοποθετήσω τα mopani που μουλιάζουν σε ζεστό νερό εδώ και τρείς βδομάδες(!)...........

Για ποιο λογο τα βραζεις τοσο χρονο ? ? ? :):D

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο τα βραζεις τοσο χρονο ? ? ? :D:D

Δεν τα βράζω, τα βάζω σε πολύ ζεστό νερό που αλλάζω κάθε μέρα, για να φύγει ένα μέρος από την "καφετίλα"... και ακόμα βγάζουν :)

Μια φίλη μου που έχει ενυδρείο με δίσκους στην αρχή δεν μπορούσε να δει τα ψάρια, τόσο καφέ ήταν το νερό!

Συνήθως στα pet shops σου λένε να τα βράζεις ή να τα μουλιάζεις για καμιά εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια, την οποια πιστευω οτι θα εχεις αφου φαινεται οτι εχεις διαβασει και καταλαβει αρκετα σχετικα με το χομπι.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τις ευχές :)

2. Ο ενεργος ανθρακας ειναι ενα δυσκολο θεμα και υπαρχουν δυο αποψεις για την χρηση του στο γλυκο νερο. Η πρωτη ειναι οτι κανει περισσοτερο καλο ή τελος παντων δεν κανει κακο να ειναι μονιμα στο φιλτρο αφου αποχρωματιζει - κανει διαυγες το νερο, δεσμευει χλωριο - χλωραμινες - και διαφορα στοιχεια που μπορει να εχει το νερο της βρυσης και κανουν κακο στα ψαρια.

Η δευτερη, που ειναι και η πιο διαδεδομενη, που υποστηριζει οτι κραταει και καποια στοιχεια που ειναι καλα για τα ψαρια, δεσμευει τα λιπασματα και τα στοιχεια που χρειαζοντε τα φυτα για να τραφουν, αν δεν αλλαχθει μετα απο καποιο χρονο ή κορεσθει μπορει να αποδεσμευσει οτι εχει κρατησει ξανα στο νερο, λογο του οτι χρειαζεται τακτικη αλλαγη ειναι ενα επιπλεον εξοδο το οποιο δεν ειναι απαραιτητο κ.α.

Γενικα υπαρχουν βασιμα επιχειρηματα και στις δυο αποψεις.

Υπαρχουν διαφορων ποιοτητων ενεργοι ανθρακες με διαφορετικα χαρακτηριστικα αλλα γενικα οι περισσοτεροι ειναι καλοι.

3. Επειδη εχω πολυ καιρο να ψαξω το θεμα ενεργος ανθρακας δεν θυμαμαι κατα ποσο επιρεαζει στο στρωσιμο. Αναμενε απαντηση απο καποιον πιο εμπειρο που θα σου απαντησει σιγουρα. Παντως καλυτερα βγαλτον μιας και εχεις και φυτα.

Ευχαριστώ για την παραπάνω απάντηση όμως πριν διαταράξω το φίλτρο και το ενυδρείο τώρα που γίνεται το στρώσιμο θα ήθελα πραγματικά να ξέρω αν εμποδίζει το στρώσιμο από κάποιον έμπειρο όπως δηλώνεις. Η αλήθεια είναι ότι τα φυτά που έχω βάλει μέσα ήδη μεγαλώνουν κανονικά και δεν μου παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα. Αν όμως μακροπρόθεσμα μου δημιουργεί πρόβλημα θα το βγάλω. Αρκεί να ξεκαθαρίσω αν πραγματικά μου χαλάει το στρώσιμο ή όχι. Η αλήθεια είναι πάντως ότι λόγω λιπάσματος στο κάτω στρώμα του βυθού όποτε δημιουργείται ανατάραξη και σηκώνεται χώμα (από εργασία με τα φυτά η τοποθέτηση άλλου φυτού)ο άνθρακας μου το έχει καθαρίσει.

6. Μεγαλυτερη ποσοτητα αμμωνιας (μεχρι καποιο οριο και προυποθεσεις βεβαια) σημαινει δημιουργια περισσοτερων χρησιμων βακτηριδιων στο φιλτρο. Με λιγοτερη ποσοτητα απο 3-5 mg/lt αμμωνιας στο στρωσιμο πολυ πιθανον να μην δημιουργηθει η αναλογη ποσοτητα βακτηριδιων που θα χρειαστει για να αντεξουν το φορτιο των πρωτων ψαριων που θα βαλεις. Το οριο αυτο ειναι απλως για να εχεις την δυνατοτητα να ελεχγεις το επιπεδο της αμμωνιας, αφου αν ανεβει παραπανω τα περισσοτερα τεστ βγαινουν εκτος οριων και ετσι προχωρας στα τυφλα. Ετσι κραταμε την ΝΗ4 οσο ψηλοτερα γινεται εντος οριων του τεστ.

Για το συγκεκριμένο θέμα χτες που έκανα μέτρηση και είχα 1mg/lt σε σημερινή μέτρηση είχα 0,5 mg/lt οπότε πρόσθεσα 0,75ml αμμωνίας. Σε κάνα δίωρο θα κάνω μέτρηση να δώ που την πήγα.

Απο τα συγκεκριμενα τεστ που χρησιμοποιεις οι περισσοτεροι δεν ειναι ικανοποιημενοι λογω πολλων προβληματων.

τι εννοείς ότι δεν είναι ευχαριστημένοι ακριβώς. Δεν δίνουν σωστά αποτελέσματα?

Τέλος ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και ελπίζω ............να μην έφαγες ξύλο :D

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της συγκεκριμενης εταιριας σε μεγαλο ποσοστο χομπιστων συμπεριλαμβανομενου και εμου, ακριβως οπως το ειπες, δεν δινουν σωστα αποτελεσματα (κολανε σε μια τιμη ή δειχνουν σε δυο συνεχομενες μετρησεις τελειως διαφορετικες τιμες κτλ). Καλυτερα θα μπορουσαμε να πουμε οτι παρουσιαζουν συχνα αστοχια υλικου με αποτελεσμα να μην μπορεις να βασιστεις στις μετρησεις τους.

Αν κανεις μερικες αναζητησεις με λεξεις κλειδια οπως "ενεργος ανθρακας" ή "active carbon" σε μηχανες αναζητησεις του ιντερνετ θα βρεις αρκετα στοιχεια. Εχω παντως την αισθηση οτι δεν θα εχεις προβλημα στο στρωσιμο αλλα ξαναλεω οτι εχει πολυ καιρο που εψαξα το θεμα ενεργος ανθρακας και δεν ειμαι σιγουρος οποτε ειναι σαν να μην το ειπα.

Τον ανθρακα αν αποφασισεις να τον κρατησεις προσεξε μονο την χρονικη περιοδο που θα πρεπει να τον αλλαζεις (γραφει στο κουτι).

Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο.

Τελικα με μια απλη και εξυπνη δικαιολογια γλιτωνεις αρκετα ευκολα ... το ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...