Jump to content

παρουσίαση ενυδρείου


roti

Recommended Posts

φίλοι μου

έπειτα από πειραματισμούς και λάθη, έπειτα από μελέτη και δικές σας εισηγήσεις, παρουσιάζω και εγώ δειλά δειλά το καμάρι μου..

Θέλω να ξέρω τί σας άρεσε και τί όχι, ώστε στο μέλλον να το βελτιώσω περισσότερο.

Με την ευκαιρία να σας ευχαριστήσω για την μέχρι τώρα βοήθεια.

Ενυδρείο:juwel trigon 350 lt

ph: 8,2

kh: 15

N : 0

θερμοκρασία: 26,7

αλλαγές νερού: Εβδομαδιαία το 40%

φίλτρανση: εσωτερικό της juwel 1000 lt/h

κάτοικοι: 4 Lambidochromis (1m 3f)

2 pleco

1 clown (ξέρω αλλά λυπάμαι να του κάνω έξωση)

Σκέφτομαι να βάλω pseudotrof. socolofi παρακαλώ τη γνώμη σας, ή τι θα βάζατε εσείς από ψαράκια ακόμη; :)

post-1134-1168111849_thumb.jpg

post-1134-1168111890_thumb.jpg

post-1134-1168111926_thumb.jpg

post-1134-1168111956_thumb.jpg

post-1134-1168111997_thumb.jpg

post-1134-1168112032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω από κιχλιδες το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου σε γενικές γραμμές μου άρεσε, το στήσιμο των πετρών μου δίνει κάποια ιδέα γιατί εδώ και αρκετό καιρό ξαναστήνω σιγά σιγά το malawi μου από την αρχή. Μπράβο.

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής (υποκειμενικά πάντα)

1) Είναι γαλάζιο το χαλίκι ? Εγώ θα προτιμούσα άμμο (το ίδιο και οι κιχλίδες) Αν μάλιστα θέλεις κάτι ενδιάμεσο μεταξύ λεπτής άμμου και λίγο πιο χοντρού χαλικιού θα πρότεινα χονδρόκοκκη άμμο μαζεμένη και καλά πλυμένη από την παραλία της Ιερισσού (κατά τη γνώμη μου THE BEST). Σε μένα ανάμεικτη με άμμο ψιλή είχε μεγάλη επιτυχία.

2) Τα "κλαδιά" που έχεις πίσω τα έχω δει σε μαγαζιά, δεν νομίζω ότι πάνε και πολύ, καλύτερα να έβαζες καμιά πέτρα ακόμη και να έβγαζες τα κλαδιά.

3) Μου άρεσαν οι anubies στο κέντρο ελπίζω να έχουν καλή τύχη. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και καμιά valisneria δεξιά και αριστερά πίσω. Και λέω αν θέλεις γιατί γενικά malawi και φυτά δεν είναι ιδανικός συνδυασμός αλλά και χωρίς καθόλου φυτά μερικές φορές δεν μας πάει το ενυδρείο.

4) Μαζί με τις labido δεν θα έβαζα socolofi θα προτιμούσα Cynotilapia Afra και Iodotropheus Sprengerae, θα χάριζα τον clown και θα αντικαθιστούσα τα pleco με Synodontis.

5) Επίσης ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς μαζί με το εσωτερικό φίλτρο να έβαζες και ένα εξωτερικό ίδιας δυναμικότητας. Με την προσθήκη και άλλων κιχλίδων σίγουρα θα είναι καλύτερα (π.χ. EHEIM 2217 ή 2026 ή 2028, ή Tetra 700, ή 1200 ή κάτι ανάλογο)

6) Ερώτηση 1 : έβαλες φελιζόλ κάτω από τις πέτρες ;

7) Ερώτηση 2 : Από που είναι οι πέτρες ??

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα σ΄ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες, κάλυψες αρκετά ζητήματα, κάποια από αυτά τα έιχα ήδη εντοπίσει...

1) Είναι γαλάζιο το χαλίκι ?

[/color] όχι δεν είναι, από παραλία θάλασσας το μάζεψα, έπεσα έξω στο μέγεθος γιατί προβληματίστηκα πώς θα καθαρίζω την άμμο με την σκούπα, και προτίμησα χαλίκι που καθαρίζω εύκολα

2) Τα "κλαδιά" που έχεις πίσω τα έχω δει σε μαγαζιά, δεν νομίζω ότι πάνε και πολύ, καλύτερα να έβαζες καμιά πέτρα ακόμη και να έβγαζες τα κλαδιά.

Δεν πάνε ως φυσικό περιβάλον, τα διατηρώ προς το παρών επειδή γεμίζουν την πίσω πλευρά. Σκέφτομαι να προσθέσω λίγες πέτρες ακόμη

3) Μου άρεσαν οι anubies στο κέντρο ελπίζω να έχουν καλή τύχη. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και καμιά valisneria δεξιά και αριστερά πίσω. Και λέω αν θέλεις γιατί γενικά malawi και φυτά δεν είναι ιδανικός συνδυασμός αλλά και χωρίς καθόλου φυτά μερικές φορές δεν μας πάει το ενυδρείο.

Θέλω να βάλω valisneria πίσω αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι από κάτω υπάρχει πέτρα και όχι χαλίκι καθώς οι πέτρες ακουμπάνε μέχρι πίσω. Φαντάζομαι θα πρέπει να βγάλω πέτρες από πίσω να φανεί το χαλικάκι και εκεί να φυτέψω. Υπάρχει άλλος τρόπος;

Όσο για τις ανούμπιες έχω πρόβλημα γιατί ο pleco τις τρώει... Του δίνω αγγουράκι τώρα μπας και τον παραπλανήσω

4) Μαζί με τις labido δεν θα έβαζα socolofi θα προτιμούσα Cynotilapia Afra και Iodotropheus Sprengerae, θα χάριζα τον clown και θα αντικαθιστούσα τα pleco με Synodontis.

Υπάρχει κάτι στα Ελληνικά που θα μπορούσα να μελετησω για τη συμπεριφορά αυτών των ψαριών

5) Επίσης ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς μαζί με το εσωτερικό φίλτρο να έβαζες και ένα εξωτερικό ίδιας δυναμικότητας. Με την προσθήκη και άλλων κιχλίδων σίγουρα θα είναι καλύτερα (π.χ. EHEIM 2217 ή 2026 ή 2028, ή Tetra 700, ή 1200 ή κάτι ανάλογο)

Σκέφτομαι για το EHEIM 2217

6) Ερώτηση 1 : έβαλες φελιζόλ κάτω από τις πέτρες ;

¨¨Οχι, αλλά στερέωσα καλά τις πέτρες βάζοντας κάτω μεγάλες και δίνοντας κλίση προς τα τζάμια

7) Ερώτηση 2 : Από που είναι οι πέτρες ??

από μαγαζί που πουλάει πέτρες, -15 ευρώ όλες-βέβαια τώρα έφερε καλύτερες (άσπρες) γεμάτες τρύπες πέτρες, αλλά δεν τις πρόλαβα είχα στήση ήδη το δικό μου

Ανδρέα και πάλι σ' ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - roti
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα σ΄ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες, κάλυψες αρκετά ζητήματα, κάποια από αυτά τα έιχα ήδη εντοπίσει...

1) Είναι γαλάζιο το χαλίκι ?

[/color] όχι δεν είναι, από παραλία θάλασσας το μάζεψα, έπεσα έξω στο μέγεθος γιατί προβληματίστηκα πώς θα καθαρίζω την άμμο με την σκούπα, και προτίμησα χαλίκι που καθαρίζω εύκολα

2) Τα "κλαδιά" που έχεις πίσω τα έχω δει σε μαγαζιά, δεν νομίζω ότι πάνε και πολύ, καλύτερα να έβαζες καμιά πέτρα ακόμη και να έβγαζες τα κλαδιά.

Δεν πάνε ως φυσικό περιβάλον, τα διατηρώ προς το παρών επειδή γεμίζουν την πίσω πλευρά. Σκέφτομαι να προσθέσω λίγες πέτρες ακόμη

3) Μου άρεσαν οι anubies στο κέντρο ελπίζω να έχουν καλή τύχη. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και καμιά valisneria δεξιά και αριστερά πίσω. Και λέω αν θέλεις γιατί γενικά malawi και φυτά δεν είναι ιδανικός συνδυασμός αλλά και χωρίς καθόλου φυτά μερικές φορές δεν μας πάει το ενυδρείο.

Θέλω να βάλω valisneria πίσω αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι από κάτω υπάρχει πέτρα και όχι χαλίκι καθώς οι πέτρες ακουμπάνε μέχρι πίσω. Φαντάζομαι θα πρέπει να βγάλω πέτρες από πίσω να φανεί το χαλικάκι και εκεί να φυτέψω. Υπάρχει άλλος τρόπος;

Όσο για τις ανούμπιες έχω πρόβλημα γιατί ο pleco τις τρώει... Του δίνω αγγουράκι τώρα μπας και τον παραπλανήσω

4) Μαζί με τις labido δεν θα έβαζα socolofi θα προτιμούσα Cynotilapia Afra και Iodotropheus Sprengerae, θα χάριζα τον clown και θα αντικαθιστούσα τα pleco με Synodontis.

Υπάρχει κάτι στα Ελληνικά που θα μπορούσα να μελετησω για τη συμπεριφορά αυτών των ψαριών

5) Επίσης ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς μαζί με το εσωτερικό φίλτρο να έβαζες και ένα εξωτερικό ίδιας δυναμικότητας. Με την προσθήκη και άλλων κιχλίδων σίγουρα θα είναι καλύτερα (π.χ. EHEIM 2217 ή 2026 ή 2028, ή Tetra 700, ή 1200 ή κάτι ανάλογο)

Σκέφτομαι για το EHEIM 2217

6) Ερώτηση 1 : έβαλες φελιζόλ κάτω από τις πέτρες ;

¨¨Οχι, αλλά στερέωσα καλά τις πέτρες βάζοντας κάτω μεγάλες και δίνοντας κλίση προς τα τζάμια

7) Ερώτηση 2 : Από που είναι οι πέτρες ??

από μαγαζί που πουλάει πέτρες, -15 ευρώ όλες-βέβαια τώρα έφερε καλύτερες (άσπρες) γεμάτες τρύπες πέτρες, αλλά δεν τις πρόλαβα είχα στήση ήδη το δικό μου

Ανδρέα και πάλι σ' ευχαριστώ

post-1134-1168170363_thumb.jpg

post-1134-1168171020_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - roti
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΩΡΑΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ

αυτα τα κλαδια εχουν απιστευτα αγκαθια. απορω κατα ποσο ειναι καταλληλα και για ποια ψαρια.

ετσι και μονο για να πω και εγω μια γνωμη θα ελεγα οτι καφε πετρες με ασπρομαυρο χαλικι δεν ταιριαζουν στο ματι μου, θα ηθελα ασπρες πετρες με αυτο το χαλικι η μπεζ σκουρα αμμο με αυτες τις πετρες.

τα Μαλαουι ειναι παντα ιδιαιτερα και ζηλευτα οπως και το δικο σου :)

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

σκέφτηκα για αντίθεση να διαφέρει το χρώμα με τις πέτρες, άλλωστε γρήγορα ο χρόνος (άλγη) θα τα εξομοιώσει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι το φώς που δείχνει το γαλαζωπό χρώμα στο χαλίκι συγνώμη αλλά δεν βλέπω καλά τελευταία φαίνεται. Με τις valisneries θα μπορούσες να τις αγκυρώσεις κάπου με πετονιά αλλά βέβαια καλύτερα να είναι φυτεμένες και να βάλεις και καμιά ταμπλέτα με λίπασμα για τις βοηθήσεις είναι αλήθεια.

Στα ελληνικά profiles ψαριών δες εδώ

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

έχει κάτι σχετικό, δες πάντως και εδώ

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

(πιθανότατα τα έχεις επισκεφθεί ήδη)

Για το μαγαζί με τις πέτρες αν είναι προς Μακεδονία μεριά πες μας ποιο είναι να το επισκεφθούμε και εμείς

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μαγαζί είναι στην Άθυτο Χαλκιδικής στο πρώτο πόδι.

Υπάρχει όμως μια παραλία που ανακάλυψα στο 1ο πόδι που είναι το βασίλειο της πέτρας :)

Αντί για άμμο έχει πέτρες λείες σε ότι χρώμα θες και σε ότι μέγεθος.

είναι τα λουτρά Αγίας Παρασκευής. Με την πρώτη ευκαιρία θα σας στείλω και φωτο :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και εντυπωσιακό το ενυδρείο σου!!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου! :):D

Καλη συνεχεια και απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που σας άρεσε, συμβάλατε σ' αυτό με τις γνώσεις σας αλλοιώς από μόνος μου θάκανα καραγκιοζιλίκια

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι εργο τεχνης ... μπραβο σου ....

Link to comment
Share on other sites

1 clown (ξέρω αλλά λυπάμαι να του κάνω έξωση)

Κλόουν σε pH 8.2 δεν είναι πάντως ό,τι καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Κλόουν σε pH 8.2 δεν είναι πάντως ό,τι καλύτερο :)

συμφωνω.. καλο ειναι ο clown να αποχωριστει αυτους τους συγκατικους και αυτες τις συνθηκες.

πολυ ομορφο στησιμο εχεις κανει! Μπραβο!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ

κάνετε καλό φροντιστήριο εδώ στο forum

σε σας το οφείλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...