Jump to content

Βιολογικο Φιλτρο-Συντηρηση;


Recommended Posts

εδω και ενα χρονο, μετα απο τη συμβουλη και τις οδηγιες ενος ωκεανολογου (αν θυμαμαι καλα) που βρηκα σε ενα petshop, προσθεσα στο 60λιτρο ενυδρειο μου και ενα μικρο φιλτρο με σιποραξ το οποιο ειναι σχεδον βυθισμενο μεσα στο χαλικι του βυθου. πανω στο σιποραξ εκεινος ο ειδικος εριξε υγρο απο μια αμπουλα που εσπασε και μου εδωσε και ενα μπουκαλι stress zyme με βακτηρια να ριχνω καθε εβδομαδα. οσο περναει ομως ο καιρος μεγαλωνουν καποιες αποριες μου σχετικα με το θεμα. οι εξης δηλαδη:

1.η ροη του φιλτρου εχει μειωθει αισθητα, προφανως εχει μαζεψει "σκουπιδια", θα χρειαστει καθαρισμα; και αν ναι , πως θα το καθαρισω χωρις να κανω ζημια στα βακτηρια;

2. τι ηταν αυτη η αμπουλα με την οποια εβρεξε το σιποραξ ;δεν χρειαζεται να ξαναπροστεθει ποτε;

3. το stresszyme πρεπει να προστιθεται επ απειρον;

4. τι μπορει να διαταραξει την υπαρξη των βακτηριων που εχουν πια εγκατασταθει και πως καταλαβαινω κατι τετοιο;

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

εδω και ενα χρονο, μετα απο τη συμβουλη και τις οδηγιες ενος ωκεανολογου (αν θυμαμαι καλα) που βρηκα σε ενα petshop, προσθεσα στο 60λιτρο ενυδρειο μου και ενα μικρο φιλτρο με σιποραξ το οποιο ειναι σχεδον βυθισμενο μεσα στο χαλικι του βυθου. πανω στο σιποραξ εκεινος ο ειδικος εριξε υγρο απο μια αμπουλα που εσπασε και μου εδωσε και ενα μπουκαλι stress zyme με βακτηρια να ριχνω καθε εβδομαδα. οσο περναει ομως ο καιρος μεγαλωνουν καποιες αποριες μου σχετικα με το θεμα. οι εξης δηλαδη:

1.η ροη του φιλτρου εχει μειωθει αισθητα, προφανως εχει μαζεψει "σκουπιδια", θα χρειαστει καθαρισμα; και αν ναι , πως θα το καθαρισω χωρις να κανω ζημια στα βακτηρια;

2. τι ηταν αυτη η αμπουλα με την οποια εβρεξε το σιποραξ ;δεν χρειαζεται να ξαναπροστεθει ποτε;

3. το stresszyme πρεπει να προστιθεται επ απειρον;

4. τι μπορει να διαταραξει την υπαρξη των βακτηριων που εχουν πια εγκατασταθει και πως καταλαβαινω κατι τετοιο;

ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας.

Η αμπουλα που εριξε ο φιλος σου ηταν βακτηρια, πιθανοτατα τα συγκεκριμενα.

Το φιλτρο το ανοιγεις και το ξεπλενεις μονο με νερο του ενυδρειου για να ξεβουλωσει. Το νερο του δυκτιου περιεχει χλωριο και μπορει να σου σκοτωσει την βιολογια που εχει αναπτυχθει. Το στρες ζυμε δεν χρειαζεται πια να το χρησημοποιεις αλλα εαν θες να το κανεις χρηση χρησιμοποιείσαι το μονο μετα απο καθε καθαρισμο του φιλτρου. Καλο ειναι οταν αλλαζεις νερο να το εχεις αφησει μια μερα πριν σε ενα δοχειο για να εξατμηστη το πολυ χλωριο. Απο εκει και περα υπαρχουν στο εμποριο αντιχλωρια για τα ενυδρεια, οπως το Prime. Καλο ειναι σε καθε αλλαγη νερου να προσθετουμε την ποσοτητα που αναγραφη για τα λιτρα νερου που αλλαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Rik! μαλλον πρεπει να κανω μια "ανασκαφη" και να καθαρισω το σιποραξ γιατι εχει μεινει ετσι ενα χρονο! αποτι καταλαβα δηλαδη καλο ειναι να αγορασω και αυτες τις αμπουλες και να βαζω στο ενυδρειο σε καθε αλλαγη νερου; (οσο για το χλωριο στο νερο, εννοειται οτι δεν χρησιμοποιω ποτε κατευθειαν απο τη βρυση νερο!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...