Jump to content

Συνδυασμός Ταινιών Led Με Τ5.


madsk1llzz

Recommended Posts

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας και την σπουδαια βάση δεδομένων που έχει δημιουργηθεί.

Όπως φαίνεται και δίπλα το ενυδρείο είναι το juwel vision 180 και ο φωτισμός του για την ώρα (τρέχει 3 μήνες) είναι ο μαμίσιος Τ5 2 x 35w.

Καταρχάς θα θελα να ρωτήσω αν για μ****α και για LPS (zoas, favites, euphyllias, trachyphyllia και ίσως κάποια Heteractis magnifica για τα clown) ο συγκεκριμένος φωτισμός είναι επαρκής.

Αν όχι, σκεφτόμουν για οικονομία να προσθέσω τα aqualum aquastrip (http://www.houseofle.../aquastrip.html) στο καπάκι δίπλα από τις Τ5. Φαίνονται να μην είναι σαν τις απλές ταινίες led που πωλούνται με το μέτρο και για τις οποίες έχει αναφερθεί τεράστια πτώση της φωτεινότητας μετά από μικρό διάστημα.

Συγκεκριμένα σκεφτόμουν για μία λευκή, μία μπλε και μία combo στα 60 ή τα 90 cm μιας και το μήκος του ενυδρείου μου είναι 92cm μεικτά.

Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα ledακια με τον τρόπο που ανέφερα (συνδυασμός με t5 ή έστω και μόνα τους); Εντυπώσεις;

Διαβάζοντας στο forum κατάλαβα ότι μια λύση diy με κανονικά led είναι η πλέον ενδεδειγμένη, όμως η κατασκευή ενός τέτοιου φωτιστικού είναι κάτι το τελείως άγνωστο σε μένα σε αντίθεση με αυτές τις μπάρες που φαίνονται πολύ plug and play.

Έγινε επεξεργασία - madsk1llzz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

αν θες την αποψη μου δεν αρκει ο φωτισμος που εχεις ηδη δυστυχως!

με 4 35αρες θα ησουν πολυ καλα,ισως ακομα κ για μερικα ευκολα σκληρα.χιστριξ,μοντιπορες κτλ

τωρα οσον αφορα στα λεντδεν εχω κ πολυ καλη γνωμη κυριως για το λογο που ανεφερες κ εσυ,για την πτωση της αποδοσης

πολυ συντομα.

τα καλα λεντ ειναι πολυ ακριβα.

τα λεντ ειναι στη φαση του οτι πληρωσεις παιρνεις.

εκτος εαν πας σε κατι diy που με λιγα χρηματα μπορεις να κανεις κατι πολυ καλο.

προσωπικα θα σου προτεινα να βαλεις 4 τ5 των 39 βαττ κατω απο το καπακι με καποιο τροπο.

το εχουν κανει αρκετα παιδια σε juwel με επιτυχια κ μικρο κοστος

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Mad23 Μην αναμίξεις λέντ με Τ5 την πτώση απόδοσης την έχεις σίγουρα στα λέντ λόγω θερμοκρασίας απο τις Τ5 οπότε είναι αμαρτία.Αν θέλεις να φτιάξεις κάτι καλό πήγαινε σε φούλ Τ5 ή μόνο λέντ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Στην περιπτωση που επιλξω led aqualum aquastrip (http://www.houseofle.../aquastrip.html), ποσες μπαρες πιστευτε οτι θα χρειαστώ και σε ποια αναλογια για lps; Οι διαστασεις του juwel ειναι 92μ x 45π x 55υ. Λογω του μηκους των 92 εκατοστων λογικα θα παω σε μηκος μπαρας 60 cm και όχι 90cm, σωστα;

Έγινε επεξεργασία - madsk1llzz
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως δεν τις εχω χρησιμοποιησει ωστε να σου πω αποψη βαση εμπειριας!

καλυτερα να σε βοηθησει καποιο παιδι που τις εχει δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η συγκεκριμένη ερώτηση του φίλου απασχολεί κ μένα για τα ίδια led της aqualum σε συνδυασμό με τις τ5 μου. απλά εγώ το είχα στο μυαλό μου σαν κύριο φωτισμό το υπάρχον φωτιστικό χωρίς να ανάβουν τα led κ να τα ανάβω την ώρα που θα ντιμαρουν για σβήσιμο οι τ5 μόνο για να παίρνω το οπτικό αποτέλεσμα σαν πχ αυτό που είδα στο ενυδρείο του Alexpsycho..φυσικά όχι ολοιδιο αποτέλεσμα απλά να βλέπω αυτό φωσφοριζον στα κοράλλια που με τις τ5 ούτε κατά διάνοια..

Sent from my brain using telepathy ..

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη ερώτηση του φίλου απασχολεί κ μένα για τα ίδια led της aqualum σε συνδυασμό με τις τ5 μου. απλά εγώ το είχα στο μυαλό μου σαν κύριο φωτισμό το υπάρχον φωτιστικό χωρίς να ανάβουν τα led κ να τα ανάβω την ώρα που θα ντιμαρουν για σβήσιμο οι τ5 μόνο για να παίρνω το οπτικό αποτέλεσμα σαν πχ αυτό που είδα στο ενυδρείο του Alexpsycho..φυσικά όχι ολοιδιο αποτέλεσμα απλά να βλέπω αυτό φωσφοριζον στα κοράλλια που με τις τ5 ούτε κατά διάνοια..

Sent from my brain using telepathy ..

Εγω θα σου ελεγα να επιλεξεις ενα απο τα δυο,αν οχι το τριτο :lol: που ειναι η κατασκευη φωτιστικου με 3w led....αλλη κατηγορια φωτισμου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να επιλεξεις ενα απο τα δυο,αν οχι το τριτο που ειναι η κατασκευη φωτιστικου με 3w led....αλλη κατηγορια φωτισμου!!!

επενδυσα ένα αρκετά μεγάλο πόσο για το φωτιστικό της ΑΤΙ και λέω να κάνω κάτι εντελώς οικονομικό για να έχω ένα κάπως ωραίο αποτέλεσμα το βράδυ όταν σβήνουν τα φώτα κ για κάνα 20 λεπτό μετά.. αν ήταν να κάνω άλλο φωτιστικό άστα βραστά.. θα έπαιρνα το Hyperion και έκλεινα την καριέρα μου εκεί.. :-P

Sent from my brain using telepathy ..

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...οκ!!! ευχαριστώ για την πληροφορία!!!

Sent from my brain using telepathy ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...