Jump to content

Επιστροφή Fungus!!


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους.

Δυστυχώς η καινούργια χρονιά δεν μου έχει μπεί και πολύ καλά. Εύχομαι για εσάς το αντίθετο.

Anyway,

πριν απο κανά μήνα περίπου, ένα corydoras που έχω, είχε fungus. Έβαλα Bactopur direct και mycopur της Sera. Πριν συνεχίσω, τονίζω πως ξέρωντας τις παρενέργειες του Bactopur, πρόσεχα πολύ την βιολογία μου και αμμωνία και Νο2 ήταν πάντα στο μηδεν. Όντως όλα έγιναν καλά.

Πριν από 1 εβδομάδα όμως, χρειάστηκε να μεταφέρω το ενυδρείο μου, λόγω ασταθής βάσης. Τέλος πάντων, με την βοήθεια ενός βοηθητικού που έχω, έγινε η δουλειά. Στο μαγαζί που προμηθεύομαι μου είπαν να είμαι προετοιμασμένος για μερικές απώλειες, Όντως, έχασα 2 νέον, 2 βορνεο sukers, και 1 cory. Έπειτα από 3 μέρες όμως ήρθαν τα χειρότερα. Fungus πάλι! Και μάλιστα στο ίδιο cory! Θεραπείες παλί με Bactopur direct και mycopur. Το ψάρι, έδειχνε να συνέρχεται, αλλά την 3η και τελευταία μέρα της θεραπείας, είχε λίγα εναπομείναντα σημαδάκια fungus. Έτσι το έβαλα σε 2 λιτρα ενυδρειακού νερού, διαλύοντας μέσα bactopur direct. Αυτά χθές. Σήμερα, το cory μου, είναι πολύ χειρότερα και έχει βγάλει και άλλα σημάδια, σχεδόν όσα πριν! Να προσθέσω εδώ, πως η ουρά του είναι μισοκατεστραμένη, ενα του πτερύγιο μισο και τα μουστάκια του έχουν πέσει! Όλη την ώρα είναι ακίνητο πάνω στο χαλίκι. Να σκεφτείται πως νόμιζα πως είχε πεθάνει, έβαλα την απόχη να το μαζέψω, αυτό ακόμα δεν κουνιόταν - σαν πεθαμένο όντως δηλαδή, αιωρείτο στο νερό- και όταν πήγαινα να βγάλω την απόχη έξω, τότε κουνιόταν φεύγοντας. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρωτίστως, φοβάμαι και για τα άλλα μου ψαράκια, μην κολλήσουν κάτι. Μου έχει έρθει και η ιδέα της ευθανασίας και για το ψαράκι μην ταλαιπωρείται και για τα υπόλοιπα.

Σας παρακαλώ, βοήθεια.

Υ.Γ.: Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το Fungus Cure Capsules της ΑΡΙ.Μια καψουλα για καθε 38 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους.

Δυστυχώς η καινούργια χρονιά δεν μου έχει μπεί και πολύ καλά. Εύχομαι για εσάς το αντίθετο.

Anyway,

πριν απο κανά μήνα περίπου, ένα corydoras που έχω, είχε fungus. Έβαλα Bactopur direct και mycopur της Sera. Πριν συνεχίσω, τονίζω πως ξέρωντας τις παρενέργειες του Bactopur, πρόσεχα πολύ την βιολογία μου και αμμωνία και Νο2 ήταν πάντα στο μηδεν. Όντως όλα έγιναν καλά.

Πριν από 1 εβδομάδα όμως, χρειάστηκε να μεταφέρω το ενυδρείο μου, λόγω ασταθής βάσης. Τέλος πάντων, με την βοήθεια ενός βοηθητικού που έχω, έγινε η δουλειά. Στο μαγαζί που προμηθεύομαι μου είπαν να είμαι προετοιμασμένος για μερικές απώλειες, Όντως, έχασα 2 νέον, 2 βορνεο sukers, και 1 cory. Έπειτα από 3 μέρες όμως ήρθαν τα χειρότερα. Fungus πάλι! Και μάλιστα στο ίδιο cory! Θεραπείες παλί με Bactopur direct και mycopur. Το ψάρι, έδειχνε να συνέρχεται, αλλά την 3η και τελευταία μέρα της θεραπείας, είχε λίγα εναπομείναντα σημαδάκια fungus. Έτσι το έβαλα σε 2 λιτρα ενυδρειακού νερού, διαλύοντας μέσα bactopur direct. Αυτά χθές. Σήμερα, το cory μου, είναι πολύ χειρότερα και έχει βγάλει και άλλα σημάδια, σχεδόν όσα πριν! Να προσθέσω εδώ, πως η ουρά του είναι μισοκατεστραμένη, ενα του πτερύγιο μισο και τα μουστάκια του έχουν πέσει! Όλη την ώρα είναι ακίνητο πάνω στο χαλίκι. Να σκεφτείται πως νόμιζα πως είχε πεθάνει, έβαλα την απόχη να το μαζέψω, αυτό ακόμα δεν κουνιόταν - σαν πεθαμένο όντως δηλαδή, αιωρείτο στο νερό- και όταν πήγαινα να βγάλω την απόχη έξω, τότε κουνιόταν φεύγοντας. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρωτίστως, φοβάμαι και για τα άλλα μου ψαράκια, μην κολλήσουν κάτι. Μου έχει έρθει και η ιδέα της ευθανασίας και για το ψαράκι μην ταλαιπωρείται και για τα υπόλοιπα.

Σας παρακαλώ, βοήθεια.

Υ.Γ.: Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω φωτογραφία

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ !!τον ιδιο εφιαλτη περναω και εγω με τους δισκους μου αυτες τις μερες!!! :excl: ο ενας δισκος ειχε ενα πολυ μικρο σημαδι στην ραχη του σαν βαμβακι στο μεγεθος της κεφαλης μιας βελονας και το πτερυγιο του το πλαινο ειχε αρχισει να καταστρεφεται,ειχε φτασει στο σημειο να μην το κουναει......εμενα μου προτειναν να ριξω melafix της αpi ,στο ενδιαμεσω της θεραπεια δηλ.στις3 μερες παρουσιαστηκε και σε ενα αλλο το ιδιο φαινομενο στην ουρα του ,τωρα ειμαι στην 6 μερα της θεραπειας και ολα φαινονται να πηγαινουν καλα τα ασπρα στιγματα στο ενα εξαφανιστηκαν και οι ουρες και πτερυγια φαινεται να επανερχονται στην κανονικη τους κατασταση...Φυσικα οι ειδικοι του site συγουρα ξερουν περισσοτερα!!!Ελπιζω να πανε ολα καλα....... :)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ. δυτυχώς δεν με πρόλαβες. πήγα και πήρα τις ταμπλέτες της ΑΡΙ. Θα σε ενημερώσω για το πως πήγαν. Περαστικά και σε ΄σένα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ξερω το Melafix ειναι γενικης χρησεως φαρμακο και χρησιμοποιηται οταν δεν ειμαστε σιγουροι

απο τι πασχει το ψαρι μας.Το Fungus cure ειναι αποκλειστικα για fungus.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ξερω το Melafix ειναι γενικης χρησεως φαρμακο και χρησιμοποιηται οταν δεν ειμαστε σιγουροι

απο τι πασχει το ψαρι μας.Το Fungus cure ειναι αποκλειστικα για fungus.

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.το melafix απο τα λιγα που γνωριζω δεν επηρεαζει την βιολογια του ενυδρειου,δεν ειναι ισχυρο και δεν κανει ζημεια στον τομεα που προανεφερα.Mε το fungus cure συμβαινει το ιδιο??Εγω παντως επειδη παρατηρω με τις ωρες τα ψαρακια μου ,οταν ειχα παρομιο προβλημα το προλαβα στην αρχη και ευτυχως....ολα πανε καλα....βαζωντας melafix. :)

Link to comment
Share on other sites

Το Fungus cure το προτεινα γιατι το εχω δοκιμασει και ηταν αποτελεσματικο(ενω με το Bactopour

δεν ειχε αποτελεσματα ο ninou).Mε το Fungus cure εχεις ολες τις συνεπειες που εχεις με ολα

τα δραστικα φαρμακα.Στις οδηγιες πρεπει να γραφει το μεγεθος της αλλαγης νερου που πρεπει να γινει

μετα το περας της θεραπειας.Καλο θα ειναι επισης μετα το τελος της θεραπειας να ριχνουμε και μερικα

ετοιμα βακτηριδια.Το Melafix το δινει η API οτι παραγεται απο βοτανα και χρησιμοποιηται γενικως σαν

ελαφρια μορφης θεραπεια.Στην περιπτωση σου προφανως ειχες αποτελεσματα γιατι η ασθενεια ηταν στην

αρχη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. έβαλα προχθές άνθρακα για να τραβήξει το bactopur και το mycopur ωστέ να μπορέσω να κάνω θεραπεία με το fungus cure σε 2-3 μέρες. δυστυχώς όμως το ψαράκι απεβίωσε χθες. να την κάνω τελικά την θεραπεία με το fungus cure για το υπόλοιπο ενυδρείο? δεν έχει κανένα άλλο ψαράκι fungus. όσο έχω δεί τουλάχιστον. Τι΄λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην ριχνεις το Fungus Cure,κανε μια καλη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...