Jump to content

σκουπα βυθου diy


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

γινεται να φτιαξουμε σκουπα βυθου

βαζοντας στην ακρη του λαστιχου που κανουμνε τις αλλαγες τουλι και ετσι να σκουπιζουμε το χαλικι

θα παιρνει την μπιχλα και θα αφηνει το χαλικι :):D

καπος ετσι το εχω σκεφτει

Link to comment
Share on other sites

ναι το σκεφτηκα κατι παρομαιο σαν δυχτη πιο χοντρο δυχτι αλλα και παλι οχι τοσο χοντρο οστε να παιρναει το χαλικη

οι σουπες του εμποριου καποως ετσι δεν ειναι κατασεκυασμενες?????

να υποθεσω

Link to comment
Share on other sites

Οι σκούπες του εμπορίου δεν έχουν τίποτα.

Μια απλή σωλήνα είναι σε διάφορα μεγέθη και σχήματα.

Όταν η σωλήνα είναι σχετικά φαρδιά, η ταχύτητα του νερού είναι μικρότερη και δεν έχει αρκετή δύναμη να τραβήξει τα χαλίκια. Για την ακρίβεια τα χαλίκια ανεβαίνουν λίγο μέσα στη σωλήνα και μετά ξαναπέφτουν.

Αντίθετα σε αυτή που έφτιαξα εγώ από ένα κομματι από μπαστούνι φίλτρου και λάστιχο, η ταχύτητα είναι αρκετά μεγαλύτερη και η σκούπα τραβάει αρκετά πιο δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Οι σκούπες του εμπορίου δεν έχουν τίποτα.

Μια απλή σωλήνα είναι σε διάφορα μεγέθη και σχήματα....................................................................

Αντίθετα σε αυτή που έφτιαξα εγώ από ένα κομματι από μπαστούνι φίλτρου και λάστιχο, η ταχύτητα είναι αρκετά μεγαλύτερη και η σκούπα τραβάει αρκετά πιο δυνατά.

Κερδισες ταχυτητα λογο μικρης διαμετρου του σωληνα, αλλα χανεις χρονο γιατι καλυπτεις μικρη επιφανεια βυθου.

Μια διαμετρος σωληνα 4-6 cm νομιζω εχει αρκετα / ικανοποιητικη ταχυτητα και καλυψη βυθου, για γρηγορο και αποτελεσματικο σκουπισμα.

Link to comment
Share on other sites

αν επερνα πλστικο μπουκαλι μικρο και εκανα μια τρυπα στο πατο και να παιρναγα απο εκει ο σωληνας δε θα ηταν μια χαρα ????????????

Link to comment
Share on other sites

Κοψε ολο τον πατο του μπουκαλιου και βαλε ενα λαστιχο / σωληνα στον λαιμο του, θα εχεις μια ωραια σκουπα.

Link to comment
Share on other sites

ναι το προβλημα μου ομως ειναι οτι πως θα βαλωτο λαστιχο απο το λαιμο μου φενεται οτι ο λαιμος θα ειναι πολυ μεγαλος και πος να το στερεοσω δεν αξιζει να παρω μια σιλικονη για ενυδρεια μονο για αυτο οποτε απο θα κανω το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

Κερδισες ταχυτητα λογο μικρης διαμετρου του σωληνα, αλλα χανεις χρονο γιατι καλυπτεις μικρη επιφανεια βυθου.

Μια διαμετρος σωληνα 4-6 cm νομιζω εχει αρκετα / ικανοποιητικη ταχυτητα και καλυψη βυθου, για γρηγορο και αποτελεσματικο σκουπισμα.

Ο στόχος μου ήταν να μπορώ να καθαρίζω τα δύσκολα σημεία μέσα στο φυτεμένο μου.

Και αυτό το πέτυχα απόλυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος μου ήταν να μπορώ να καθαρίζω τα δύσκολα σημεία μέσα στο φυτεμένο μου.

Και αυτό το πέτυχα απόλυτα. :)

Σιγουρα για τα δυσκολα σημεια ειναι οτι το καλυτερο :D:D:P

Link to comment
Share on other sites

Για ένωση λάστιχων μπορείς να χρησιμοποίησης μοριακή ταινία τη βρίσκεις και στα ηλεκτρολογικά υλικά κάνει εξαιρετική δουλιά με αυτή έχω στεγανοποιήσει το σύστημα του co2

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα τούλι στην σκούπα βυθού τραβούσε την βρωμιά αλλά με πολύ λιγότερη πίεση. Αυτό γιατί με το τούλι που είχα, η σκούπα δεν μπορούσε να μπεί μέσα στο χαλίκι. Καλύτερα λοιπόν μόνο σκούπα.

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω δε σου εκανε? :)

Μονο παρε χωνι με μεγαλυτερη διαμετρο απο 10εκ. ή χωνι με 10εκ. διαμετρο και λαστιχο με διαμετρο μικροτερη απο 1,8εκ που εβαλα κι εγω γιατι μπορει να σου τραβηξει χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...