Jump to content

Συνδεσμολογία-ρύθμιση Controller Θερμοκρασίας Stc-1000


Recommended Posts

Αν εχω καταλαβει καλα τροφοδοτικο για τον controller δεν χρειαζομαι, απλα του βαζω καλωδια και τον συνδεω ατο ρευμα, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδια!Μπορει καποιοσ να με λυσει μια απορια,εβαλα χτες τον stc1000 κ εχω ρυθμηση θερμοκρασια 26 με ανοχη ο,3 το ενυδρειο ειναι στους 24.9 γιατι?Το θερμαντικο σωμα ενω ο θερμοστατης εχει αναμενη την λυχνια στο heat το αλλο μες στο ενυδρειο ειναι σβηστο πολλες φορες...το θερμαντικο σωμα τι θερμοκρασια να το ρυθμισω?

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμαντικό μέσα στο ενυδρείο θα το βάλεις πάνω από 26. Μπορείς να το βάλεις και 28π.χ. Τον έλεγχο τον κάνει πια στην ουσία ο controller.

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

το θερμαντικο στο full ρε συ.......αν ο controler δινει εντολη να αναψει το θερμαντικο σου στους 26 οπως λες,αλλα εσυ εχεις ρυθμισμενο το θερμαντικο σου στους 20, πως να αναψει?????

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρεια, αλλά εγώ δεν θα το έβαζα στο full γιατί, μια στις χίλιες αν δώσει λάθος εντολή ο controller να κόψει το θερμαντικό (σαν δικλείδα ασφαλείας) και να μην ανέβει η θερμοκρασία ανεξέλεγκτα.

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρεια, αλλά εγώ δεν θα το έβαζα στο full γιατί, μια στις χίλιες αν δώσει λάθος εντολή ο controller να κόψει το θερμαντικό (σαν δικλείδα ασφαλείας) και να μην ανέβει η θερμοκρασία ανεξέλεγκτα.

ναι οκ συμφωνω .....απλα ηθελα να δωσω εμφαση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ!εκανα την ρυθμηση κ έφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τον controller για ψύξη, αποφάσισα να τον συνδέσω σήμερα και με τον θερμοστάτη αλλά παρατήρησα ότι το σκέτο καλώδιο που μπαίνει κανονικά στην 2, στην 5 και στην 7, εμένα μου το έχουν συνδέσει (δεν το σύνδεσα εγώ) μόνο στο 2 και στο 7. Παίζει πρόβλημα ή να φτιάξω διακλάδωση και για το 5?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τον controller για ψύξη, αποφάσισα να τον συνδέσω σήμερα και με τον θερμοστάτη αλλά παρατήρησα ότι το σκέτο καλώδιο που μπαίνει κανονικά στην 2, στην 5 και στην 7, εμένα μου το έχουν συνδέσει (δεν το σύνδεσα εγώ) μόνο στο 2 και στο 7. Παίζει πρόβλημα ή να φτιάξω διακλάδωση και για το 5?

Είναι για να παίρνει ρεύμα, αλλιώς δεν θα δουλέψει, μάλλον το κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

ελα σπιτι να στο φτιαξω ρε σε 5 λεπτα....

Link to comment
Share on other sites

ελα σπιτι να στο φτιαξω ρε σε 5 λεπτα....

Τώρα με έπιασε να το φτιάξω αυτό κάνω τώρα. Για να παίρνει ρεύμα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με έπιασε να το φτιάξω αυτό κάνω τώρα. Για να παίρνει ρεύμα δεν είναι?

To έφτιαξα, αλλά θα το δοκιμάσω αύριο... Μην έχει γίνει καμιά μαλ.....α και μείνω χωρίς ασφάλεια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο αισθητηρας σας εχει βγαλει ποτε προβλημα. και αν ναι μετα απο ποσο καιρο? Με πιον αισθητηρα σας ηρθε, πλαστικο ή μεταλικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω μολις παρελαβα εναν και εχει πλαστικο γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Έναν και πλαστικό έχει.Άλλωστε ο πλαστικός είναι ο ιδανικός για το ενυδρείο μας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βαση του σχεδιαγραμματος το πρασινο καλωδιο τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

10516679_10201217373675572_8624343351021

10314543_10201217373715573_1670950835328

Αυτη την στιγμη ετσι τα εχω συνδεσει!

Δεν θα βαλω πανω θερμαντηρα!

Ειναι οκ? το πρασινο καλωδιο λειπει το οποιο δεν εχω καταλαβει τι κανει!

Link to comment
Share on other sites

Η μια κλεμα ειναι για θερμανση και η αλλη για ψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη ετσι τα εχω συνδεσει!

Δεν θα βαλω πανω θερμαντηρα!

Ειναι οκ? το πρασινο καλωδιο λειπει το οποιο δεν εχω καταλαβει τι κανει!

Με το πράσινο γεφυρώνει τον ουδέτερο της κάθε συσκευής έτσι ώστε να παίρνουν όλα ρεύμα από τον κοντρόλερ και τα ρελεδάκια του κοντρόλερ

να λειτουργούν σαν διακόπτες.

Αν δεν το βάλεις θα χρειαστεί να δώσεις έξτρα παροχές σε θερμαντήρα και ανεμιστήρες για να δουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχω ρεταλι καλωδιο απο αυτο 2.jpg

Να κοψω ενα κομματι και να ενωσω το 2 με το 7?

Link to comment
Share on other sites

Κόψε ένα κομμάτι από αυτό αλλά ένωσε 2-5-7.

Προτείνω να βάλεις και την γέφυρα στο 5 για να είσαι έτοιμος και για τον θερμαντήρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να τον βαλω τον θερμαντηρα,εχει την ικανοτητα μονος του + οτι δεν εμπιστευομαι τον κοντρολερ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...