Jump to content

Συνδεσμολογία-ρύθμιση Controller Θερμοκρασίας Stc-1000


Recommended Posts

Αν κολλήσει ο θερμοστάτης του θερμαντήρα ο κοντρόλερ θα του κόψει το ρεύμα όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και δεν θα αφήσει

το ενυδρείο σου να βράσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλήσει ο θερμοστάτης του θερμαντήρα ο κοντρόλερ θα του κόψει το ρεύμα όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και δεν θα αφήσει

το ενυδρείο σου να βράσει ;)

Πιο πολυ φοβαμε τον κοντρολερ να κολλησει!

Δηλ εσυ προτεινεις να τον συνδεσω και να τον εχω ρυθμισμενο και τον κοντρολερ και τον θερμοστατη οποτε αν κολλησει ενα απο τα 2 να το σταματησει το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.Τουλάχιστον με την θέρμανση να έχεις διπλή ασφάλεια . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι νταξει η συνδεση? εβαλα πιο πανω φωτο με το γεφυρωμα,του δινω ρευμα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ !! Χρήσιμο και εύχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό αρθρο για τη συνδεσμολογία μου ελυσε τα χέρια,ευχαριστουμε delta66 αν και μπαναρισμενος μας προσφέρεις ακόμα απλόχερα. :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο θέμα αλλά ας το κρατήσουμε λοιπόν καθαρό από spam για να παραμείνει και ευανάγνωστο!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια αν μπορει κανεισ να βοηθησει,μου εφαγε ο σκυλος τον αισθητηρα.......μπορω να βρω καπου εναν καινουριο!!!!!!!!!!!!βοηθεια γιατι καιγομαι στην κυριολεξια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε παιδια πιά η διαφορα στον STC-1000 και στον WK7016C1

και τα δύο κινέζικα ειναι!!!! αντιγράφονται και μεταξη τους???

Link to comment
Share on other sites

έχει βρέι κανένας κάποιο κουτί για να τοποθετήσουμε μέσα το κοντρόλερ?? μπορέι να βάλει ένα link ή πληροφορίες για απο που το πήρε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου λιγάκι (δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο) μπορείς να φτιάξεις μόνος σου απο πλέξι γκλας. Είδα την κατασκευή ενός χομπίστα που την είχε κάνει με μαύρο πλέξι και ηταν πολυ καλό. Εκείνος είχε προσαρμόσει και δυο πρίζες στην πάνω πλευρά αλλα δεν ειναι και απαραίτητο αυτό. Έψαχνα κι εγω ενα διάστημα κουτί αλλα τελικά το έβαλα στην πόρτα του επίπλου.

Link to comment
Share on other sites

έχει βρέι κανένας κάποιο κουτί για να τοποθετήσουμε μέσα το κοντρόλερ?? μπορέι να βάλει ένα link ή πληροφορίες για απο που το πήρε!!!

"Εξωτερικό κουτί διακλαδώσεων" από κάποιο ηλεκτρολογείο. . .

Αν θέλεις να το συζητήσουμε άνοιξε ένα νεο topic να κρατήσουμε αυτό καθαρό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ελπιζοντας να μην ειναι Off topic, εχω μια ερωτηση σχετικα με την συνδεσμολογια με το γεφυρωμα.

εκανα οτι ακριβως λενε οι οδηγιες στην αρχη του τοπικ και πριν το βαλω στο ενυδρειο το εβαλα στην πριζα ωστε να δω με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι οτι οντως ο κοντρολερ "ανοιγει-κλεινει" την θερμανση/ψυξη κανονικα.

αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι και τα δυο πριζακια στα οποια θα μπουν οι ανεμιστηρες και το θερμαντικο σωμα έχουν παντα 220v ασχετα αν ο κοντρολερ δινει εντολη να αναψει το ενα ή το αλλο (ή και κανενα αναλογα τις ρυθμισεις). Αν το σκεφτουμε ειναι και λογικο αφου στο ενα απο τα δυο καλωδιακια εχουμε δωσει μονιμα 220v εφοσον τα συνδεσαμε μαζι με την παροχη στην θεση 1.

η ερωτηση λοιπον ειναι η προφανης...ειναι σωστο ετσι? ο κοντρολερ δεν μπορει να κοψει τα 220v, οποτε λογικα απλα ανοιγει/κλεινει κυκλωμα? ή εχω κανει κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

ελπιζοντας να μην ειναι Off topic, εχω μια ερωτηση σχετικα με την συνδεσμολογια με το γεφυρωμα.

εκανα οτι ακριβως λενε οι οδηγιες στην αρχη του τοπικ και πριν το βαλω στο ενυδρειο το εβαλα στην πριζα ωστε να δω με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι οτι οντως ο κοντρολερ "ανοιγει-κλεινει" την θερμανση/ψυξη κανονικα.

αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι και τα δυο πριζακια στα οποια θα μπουν οι ανεμιστηρες και το θερμαντικο σωμα έχουν παντα 220v ασχετα αν ο κοντρολερ δινει εντολη να αναψει το ενα ή το αλλο (ή και κανενα αναλογα τις ρυθμισεις). Αν το σκεφτουμε ειναι και λογικο αφου στο ενα απο τα δυο καλωδιακια εχουμε δωσει μονιμα 220v εφοσον τα συνδεσαμε μαζι με την παροχη στην θεση 1.

η ερωτηση λοιπον ειναι η προφανης...ειναι σωστο ετσι? ο κοντρολερ δεν μπορει να κοψει τα 220v, οποτε λογικα απλα ανοιγει/κλεινει κυκλωμα? ή εχω κανει κατι λαθος?

Αν βγάλεις το φις απο τη πριζα και το αναβάλεις αναποδα δεν θα έχεις. Επειδή οι πριζες στην Ελλάδα δεν έχουν πολικότητα συμβαινει αυτό.

Μόνο στους μόνιμους διακόπτες μπορείς να το πετυχεις αυτό γιατι είναι σε σταθερή θέση η φάση και το ουδέτερο

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν εχω κάνει κατι λαθος.

Ευχαριστω!

Αν κάνεις αυτό ανάφερα πριν και δεν έχεις τάση σε κανένα απο τα δύο καλώδια, και αν έχεις τάση μόνο στο ένα απο τα δύο όταν λειτουργήσει η αντίστοιχη έξοδο του κοντρολερ , τότε εισαι εντάξει. Προσεχε όμως, υπάρχει τάση 220V που είναι επικύνδυνη

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις απαραιτητες δοκιμες, ολα ειναι οκ.

Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

sorry αλλα έχω πάρει τον Elitech STC-1000  και μέσα στις οδηγίες δεν γράφει πουθενά για βραχυκυκλώματα αλλά έχει το παρακάτω πολύ απλό σχεδιάγραμμα συνδεσμολογίας. μου έχει ξέφύγει κάτι απο τα προηγούμε post ή δεν έχω καταλάβει κάτι έγω?

 

1051807426019345.jpg

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα έχω πάρει τον Elitech STC-1000  και μέσα στις οδηγίες δεν γράφει πουθενά για βραχυκυκλώματα αλλά έχει το παρακάτω πολύ απλό σχεδιάγραμμα συνδεσμολογίας. μου έχει ξέφύγει κάτι απο τα προηγούμε post ή δεν έχω καταλάβει κάτι έγω?

 

Γενικά το σχεδιάγραμμα δε βοηθά πολύ. Να σου πω απλά οπως το έχω καταλάβει εγώ χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος... Οι θέσεις cooling και heating είναι απλά αυτόματοι διακόπτες του ελεγκτή, δεν δίνουν ρεύμα. Γι αυτό κάνεις και τις γεφυρώσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του πρώτου ποστ για να δώσεις και 220v ρεύμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...