Jump to content

Συνδεσμολογία-ρύθμιση Controller Θερμοκρασίας Stc-1000


Recommended Posts

οκ ευχαριστώ για την βοήθεια. νόμιζα ότι απλά τοποθετούσα θερμοστάτη και ανεμιστήρα στον Elitech και έπαιρναν ρεύμα απο εκεί.

 

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ για την βοήθεια. νόμιζα ότι απλά τοποθετούσα θερμοστάτη και ανεμιστήρα στον Elitech και έπαιρναν ρεύμα απο εκεί.

 

Προτίμησε τον τρόπο με τις γέφυρες για να έχεις λιγότερα καλώδια. . .

Αν χρειαστείς βοήθεια φτιάξε καφέ . . . ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς βοήθεια φτιάξε καφέ . . . ;)

Όσοι είμαστε από μακρυά και χρειαστούμε βοήθεια τί κάνουμε; Καφέ και φαΐ;
Link to comment
Share on other sites

Αν τον φτιάξουμε μετά τη ρακή παίζει να τον κάνω καλύτερα μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε τον τρόπο με τις γέφυρες για να έχεις λιγότερα καλώδια. . .

Αν χρειαστείς βοήθεια φτιάξε καφέ . . . ;)

 

θα κάνω μια προσπάθεια μόνος αλλά ο καφες με χαλαει στο στομάχι, με τα σουβλάκια τα πάω καλύτερα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος που έχει σκοπό να παραγγείλει τον κοντρολερ;

Να βρεθούμε να του δώσω τα χρήματα που χρειάζεται για την αγορά του και να πάρει άλλον έναν για εμένα;

Περιοχή Ιλιον Περιστέρι

Έγινε επεξεργασία - pjkostas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Aν και παλιο το θεμα εχω απορια... σε περιπτωση χρησης του μονο για ψυξη (fans) απλα δεν βαζω τιποτα στις εξοδους 5,6? Θα δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πολλοί βγάζουμε το θερμαντικό σώμα το καλοκαίρι. Θα σου δουλέψει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και από μένα μπράβο στον delta66 για το θέμα  έκανα την σύνδεση εύκολα και είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα. Ξερει καποιος γιατι το stc 1000 ενω ειναι ρυθμισμενο στους 26.7 με περιθωριο 0.3 ανοιγει στους 26.9 αντι για 27?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στιγμιαία πιάνει 27C και κατευθείαν το ρίχνει στους 26,9 και δεν προλαβαίνεις να το δεις?

Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές αυτό το φαινόμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παρατηρησα αλλα αντιστροφα. Δηλαδη ακουω το κλακ που κανει το stc οταν σβηνει το cool mode, κοιταζω αμεσως και ηταν 26.7 και σε ενα δευτερολεπτο γραφει 26.8

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παραγγείλει ένα etc-1000 απο το Aliexpress για το καινουριο reef που θα κανω, πειραζει αν ο αισθητηρας ειναι μεταλλικος και οχι πλαστικος; Γιατι στην φωτογραφια μεταλλικο δειχνει αλλα ποτε δεν ξερεις τι σου στελνουν απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας πρέπει να ειναι πλαστικός και όχι μεταλικος. 

Επειδη και μένα μου έστειλαν μεταλλικό έδωσα παραγγελία αυτό 

#Aliexpress € 0,99  5%OFF | 2M 10K Ohm 3435 High Quality Temperature Sensor STC-1000 Sensor Probe
https://a.aliexpress.com/_d9me66T

Τώρα πότε θα έρθει αυτό ειναι άλλο θέμα 

 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μόλις σύνδεσα τον Elitech πανεύκολα και γρήγορα 

πολυ καλό το αρθρο

πολλα ευχαριστω στον delta66

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηρα ξανα τον STC1000 και θελω να μου πει εαν εχει καταφερει καποιος να κανει το παρακατω.
Θελω να μου κραταει το ενυδρειο απο 25°C (τον χειμωνα) εως 29°C (το καλοκαιρι), μην δωσετε σημασια στις θερμοκρασιες, πιο πολυ σαν παραδειγμα ειναι για να βγαλουμε ακρη.
Εχω ρυθμισει τα παρακατω.
F1 27 (ειναι η μεση θερμοκρασια)
F2 2 (ειναι η ανοχη, πανω-κατω απο την θερμοκρασια στοχο)
F3 0 (να ενεργοποιειται αμεσα χωρις αναμονη)
F4 0 (καλιμπραρισμα, δεν με ενδιαφερει για την ωρα)

Με τα παραπανω οταν ο αισθητηρας παγωνει οντως στους 25 αναβει η θερμανση (γιατι ειναι 27-2) αλλα μενει ανοιχτο μεχρι να φτασει στον στοχο των 27, οταν ο αισθητηρας ζεστενεται οντως αναβει η ψυξη (γιατι ειναι παλι 27+2) αλλα ξανα μενει ανοιχτο μεχρι να φτασει στον στοχο των 27.
Εχει βρει κανεις καποιον τροπο να εχουμε τον ελεκτη για να κραταει το χειμωνα 25 και το καλοκαιρι 29; Χωρις να ρυθμιζω ξεχωριστα καθε εποχη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς αυτό δεν γίνεται στον STC1000. Μπορείς να ορίσεις μόνο μια τιμή θερμοκρασίας, και την διαφορά +- που θα ενεργοποιείται για ψύξη ή θέρμανση.

BTW η διαφορά αυτή καλό είναι να είναι η μικρότερη δυνατή. Δηλαδή 0,3C.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Όχι, δυστυχώς αυτό δεν γίνεται στον STC1000. Μπορείς να ορίσεις μόνο μια τιμή θερμοκρασίας, και την διαφορά +- που θα ενεργοποιείται για ψύξη ή θέρμανση.

BTW η διαφορά αυτή καλό είναι να είναι η μικρότερη δυνατή. Δηλαδή 0,3C.


Σε ευχαριστω πολυ.
Καταλαβαινω την λογικη να ειναι μικρη η διαφορα στο 0,3°C για να εχουμε οσο το δυνατον πιο σταθερη θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο μας.
Το εκανα ετσι με διαφορα 2°C για να προσπαθησω να εχω τις ιδιες ρυθμισεις χειμωνα καλοκαιρι.
Οποτε θα αλλαζω θερμοκρασια στοχο αναλογα την εποχη.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μετά από 10 χρόνια από το ποστ...!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και συγχαρητήρια και από εμένα! Με βοήθησε πολύ!! 💪💪👍👍👏👏👏👏

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ένα πολύ καλό βίντεο που βρήκα:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα παιδια εχει τυχει σε κανεναν να ερθει ο stc και ο αισθητηρας να ειναι με φυσα και οχι με βιδες, γιατι εχω αγορασει εναν πλαστικο αλλα δεν ξερω πως θα το αλλαξω

IMG_0571.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2020 at 9:31 ΜΜ, το μέλος alan boy έγραψε:

Ο αισθητήρας πρέπει να ειναι πλαστικός και όχι μεταλικος. 

Επειδη και μένα μου έστειλαν μεταλλικό έδωσα παραγγελία αυτό 

#Aliexpress € 0,99  5%OFF | 2M 10K Ohm 3435 High Quality Temperature Sensor STC-1000 Sensor Probe
https://a.aliexpress.com/_d9me66T

Τώρα πότε θα έρθει αυτό ειναι άλλο θέμα 

 

Επειδή ο δικός μου controller ερχεται με υποδοχη-θυληκη φισα και όχι με βίδες, πως θα τοποθετήσω στον αισθητήρα που φαίνεται στο παραπάνω λινκ,male connector ωστε να κουμπώσει;Έχω πάρει αισθητήρες αλλά δεν μπορώ να τους τοποθετήσω γιατί δεν έχουν connectors... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

Επειδή ο δικός μου controller ερχεται με υποδοχη-θυληκη φισα και όχι με βίδες, πως θα τοποθετήσω στον αισθητήρα που φαίνεται στο παραπάνω λινκ,male connector ωστε να κουμπώσει;Έχω πάρει αισθητήρες αλλά δεν μπορώ να τους τοποθετήσω γιατί δεν έχουν connectors... 

εγω εκοψα τον μεταλικο και συνδεσα τα συρματα με τον παλστικο , φαινεται να δουλευει  αλλα περιμενω και εγω μια απαντηση απο τους πιο εμπειρους εχω κανει την ιδια ερωτηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...