Jump to content

Αρχάρια Πως Ξεκινάω Να Στήνω Ενυδρείο Για Μονομάχο


Recommended Posts

Όπως προαναφέρθηκε ο τρόπος στρωσίματος της φίλης μας irinichan δεν είναι απόλυτα λανθασμένος για ένα μικρό ενυδρείο μονομάχου, φυσικά για μεγαλύτερα ενυδρεία με η χωρίς φυτά που προορίζονται και για μεγαλύτερο πληθυσμό ψαριών νομίζω πως δεν ενδείκνυται!

Βέβαια και εγώ είμαι της άποψης ότι για κάποιον αρχάριο χομπιστα θα ήταν πιο φρόνιμο να γίνει χρήση κάποιου έτοιμου σκευάσματος!

Υπάρχουν προϊόντα όπως το sera bionitrivec που μπορείς να προσθέσεις ψάρια στο ενυδρείο σου 24 ώρες μετά, έτσι λοιπόν πιστεύω ότι δε συνδυασμό με τα φυτά ένα καπάκι του προϊόντος θα βοηθούσε πολύ την φίλη μας και τον μονομάχο της!

Link to comment
Share on other sites

απο βακτήρια έχω της AQUAEL ΤΟ ΑCTIBAKTOL κάνει?άρα τι κάνω?γεμίζω το ενυδρείο βάζω βακτήρια και αντιχλωριακό και κάθε πόσες μέρες ταίζω?μετά απο πόσες μέρες θα είναι κατοικήσιμο?πρεπει να κάνω τεστ για να δω επίπεδα των ουσιών?

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα πέρα από τις δοσολογιες τροφής..μπορώ να το στρώσω τώρα χωρίς αληθινά φυτά και μετά να βάλω αυτά που θέλω?δηλαδή σκέφτομαι να βάλω ενα ξύλο και με πετονια να δέσω το φυτο και να φυτέψω και κανένα απλά επεδή δεν έχω αποφασίσει τι να πάρω και μια που έχω ήδη βακτήρια να ξεκινήσω λέτε από σήμερα και μετα στήνω?επίσης για να φυτέψω τί χρειάζομαι πέρα από άμμο?και ποιό φυτο είναι το πιο εύκολο χωρις λιπάσματα και δουλεια για μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου:βάλε μια αγγελία για μπολι

Το φίλτρο σου έχει μόνο σφουγγάρι;Αν ναι κόψε παραπάνω από το μισό και εκεί βάλε το μπόλι που θα πάρεις

και λίγο ακόμη αν χωράει βιολογικό υλικό πχ siporax,substrat κλπ.

Βάλε και τα βακτήρια,βάλε και τον ψαρή σου και είσαι έτοιμη...

Βακτήρια 1 ώρα μετά την προσθήκη του νερού με αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δικό σου ειναι το 2ο http://www.aquael.pl...mid=237〈=en κάνε αυτό που σου έγραψα

Βέβαια μπορείς να μην πάρεις μπόλι αλλά να βάλεις δικό σου άστρωτο βιολογικό υλικό και να κάνεις ότι σου

λέει το σκεύασμα των βακτηρίων που έχεις.Αν και δεν τα ξέρω τα βακτήρια που έχεις, αλλά αυτά http://www.petcumulu...product&pid=550

αυτά:http://www.petcumulu...roduct&pid=2893 και αυτά:http://www.petcumulu...roduct&pid=2039

είναι σαν βάζεις μπόλι στο ενυδρείο σου,εγώ κάθε φορά κάποιο από αυτά χρησιμοποιώ χωρις απώλειες

Πιο σίγουρα είναι η μέθοδος με το μπόλι,για κάποιον αρχάριο.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Λίγο ηρεμία ρε παιδιά. Μιλάμε για ένα μονομάχο δε 20 λίτρα. Όπως είπε κι ο φίλος Κώστας πιο πάνω

Ψυχραιμία βρε παιδιά....ποση αμμωνία να παραχθεί πια απο εναν μονομάχο στο ενυδρείο που αφου μπει θα μείνει ατάιστος για 2 μέρες????.....

Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με την irinichan και τον τρόπο της......

Θεωρω το μυστικό για το παραπάνω εγχείρημα είναι να αρχισει το τάισμα η φιλη μας μετα απο 2 μέρες και φυσικά να είναι ελάχιστο και μερα παρα μέρα για 1 εβδομάδα......μικρή αλλαγη και μετα προχωρά κανονικά!

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και ναι. Τα φυτά βοηθάνε έστω και αν είναι λίγων ημερών φυτεμένα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!άρα πρέπει να κόψω το σφουγγάρι μου και να βάλω siporax να φυτέψω και μετα ρίχνω νερό με αντιχώριο μια ώρα μετά τα βακτήρια μου και μετά μέρα παρά μέρα 2 φυλλαράκια τροφή τριμμένη?καλά ως εδώ?και μετά τι κάνουμε? πότε βάζω το ψάρι?το δευτερο φίλτρο έχω το μινι plus!θα μπορούσα να πάρω μπόλι από την γυναίκα που μου πούλησε το ενυδρειο και έχει μονο ενυδρεία δεν ειναι πετ σοπ ή υπάρχει φοβος για ασθένειες?συγνώμη που σας πρίζω αλλά δεν θέλω να χάσω ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!άρα πρέπει να κόψω το σφουγγάρι μου και να βάλω siporax (Σωστό) να φυτέψω και μετα ρίχνω νερό με αντιχώριο μια ώρα μετά τα βακτήρια (και 24 ώρες μετά βάζεις τον μονομάχο) μου και μετά μέρα παρά μέρα 2 φυλλαράκια τροφή τριμμένη?καλά ως εδώ?και μετά τι κάνουμε? πότε βάζω το ψάρι?το δευτερο φίλτρο έχω το μινι plus!θα μπορούσα να πάρω μπόλι από την γυναίκα που μου πούλησε το ενυδρειο και έχει μονο ενυδρεία δεν ειναι πετ σοπ ή υπάρχει φοβος για ασθένειες?συγνώμη που σας πρίζω αλλά δεν θέλω να χάσω ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια θα τα ταίσω μια φορα και 24 ωρες μετα μπαινει το ψαρι ετσι?μετά τον ταίζω κάθε μέρα κανονικά?καθε πότε αλλάζω νερο και ποσο?και πέρα απο το αντιχλωριο πρεπει σε κάθε αλλαγη να ξαναβάλω και βακτήρια ?

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια θα τα ταίσω μια φορα και 24 ωρες μετα μπαινει το ψαρι ετσι? (Ναι) μετά τον ταίζω κάθε μέρα κανονικά? (Οχι κανονικά τις πρώτες μέρες τσιγκούνικα) καθε πότε αλλάζω νερο και ποσο?και πέρα απο το αντιχλωριο πρεπει σε κάθε αλλαγη να ξαναβάλω και βακτήρια ? (Ακολουθείς τις οδηγίες του σκευάσματος που διαφέρουν αναλόγως την μάρκα)

Link to comment
Share on other sites

Ότι γράφει το σκεύασμα στις οδηγίες και λιιίγο παραπάνω

Τάισμα πολύ λίγο τις πρώτες μέρες,1 με 2 φυλλαράκια

Στις πρώτες αλλαγές βάλε βακτηρια,μετά δεν χρειάζεται και τόσο να προσθέτεις

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με ξεστραβωσατε και μπορεσα και τα βαλα σε μια σειρα!χαχαχ!όταν θα το στήσω με φυτα θα ανεβάσω φωτο να μου πειτε αν έκανα λάθη!μια απορία για το φωτισμο φθωρίου..το ενυδρειο μου έχει μια εγκοπη για να βγαίνουν τα καλωδια του φίλτρου τπτ αλλο..πως μπαινει ο φωτισμός με χρονοδιακόπτη?

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο που παρατήρησα gregog7 σχετικα με τα βακτήρια που μου είπες.τα δυο απο αυτα αναφέρουν το χρονικο διαστημα που πρεπει να τα ρίχνω δηλαδή το ένα 7 μέρες και το αλλο 1 μηνα εγω το αγνοώ αυτο και βάζω το ψάρι μετα απο 24 ώρες ή διαλεγω ενα απο τα δυο και τηρω το χρονο που θέλουν για να δράσουν ταιζοντας τα βακτηρια μερα παρα μερα και μετα βαζω το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε για βακτήρια για το ξεκίνημα ενός ενυδρείου μιλάμε για κάτι σαν αυτό

http://www.tetra-fish.com/TECatalog.aspx?taxid=1935550

Link to comment
Share on other sites

Ναι !!!!

Έχουμε πειραματιστεί με σχετικά ικανοποιητικά αποτελέσματα .

Εγω πάντως εξακολουθώ να πιστεύω οτι όπως είπε η irinichan είναι ασφαλείς μέθοδος .

Αλλιώς ακολούθησε τις οδηγίες του dimitrig που ορθά είπε ... : "Λίγο ηρεμία ρε παιδιά. Μιλάμε για ένα μονομάχο σε 20 λίτρα."

Link to comment
Share on other sites

σαν αρχάριος θα:

1) γέμιζα το ενυδρείο νερό και θα πρόσθετα κάτι σταγόνες αντιχλωριου (όσες αναλογούν)

2) θα έπλενα το χαλίκι κ θα το έβαζα μέσα

3) θα έβαζα το φίλτρο μπροστά θα πρόσθετα κάποια ml βακτήρια για 2-5 μέρες (όσα αναλογούν)

4) θα έβαζα φυτά

5) μετά απο μια βδομάδα αλλαγή 20% νερο + αντιχλωριο+ βακτηρια

6) μετα απο δυο βδομαδες τρεξίματος του ενυδρειου θα εβαζα μονομαχο.

7) μετρήσεις με στικ τακτικά ή πριν απο αλλαγες νερου ανα βδομαδα

8) κραταω ρουτινα ανα βδομαδα - μετρησεις με στικ και 20% αλλαγη νερου με αντιχλωριο κ βακτηρια

αντιχλωριο κ βακτηρια της σερα μπλε κοκκινο μπουκαλακια οτι πιο ευκολο.

τα μικρα ενυδρια θελουν προσοχη τιναζονται οι ισορροπίες ευκολα

το φιλτρο που εχεις ειναι προσωρινο, ισως επενδυσεις σε κατι για 60λιτρα ενυδρεια με ρυθμιστη ροης

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχεις εσύ τι γράφουν;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...