Jump to content

ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ


Recommended Posts

Ώντας αρχάριος στο θέμα του ενυδρείου παραθέτω αρχικά ορισμένα "τεχνικά" χαρακτηριστικά του ενυδρείου:

Χωρητικότητα ενυδρείου: <50 λτ.

ph: 7

gh: 9

kh: 7

ΝΗ4, ΝΟ2=0

ΝΟ3=20

φωτισμός: 1 λάμπα της tropica των 15w κατάλληλη για φωτοσύνθεση (το φάσμα της ακτινοβολίας της παρουσιάζει μέγιστο προς το κόκκινο) αγνώστων βαθμών Κέλβιν.

Λίπανση: Ταμπλέτες sera florenette (2 ταμπλέτες κάθε μήνα)

Υγρή λίπανση sera florena (10 ml κάθε εβδομάδα).

Χρόνος λειτουργίας: 6 μήνες.

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες για να βοηθήσω τους αναγνώστες του άρθρου:

post-1595-1168210180_thumb.jpg post-1595-1168210271_thumb.jpgpost-1595-1168210312_thumb.jpgpost-1595-1168210371_thumb.jpgpost-1595-1168210414_thumb.jpgpost-1595-1168210451_thumb.jpgpost-1595-1168210451_thumb.jpg

Τα φυτά που έχω έως τώρα αναγνωρίσει είναι τα εξής: Anubias barteri, Anubias nana, echinodorus tenellus, ceratophyllum demersum, bacopa ..... και τέλος!

Θα παρακαλέσω τη βοήθεια καποιων έμπειρων για να αναγνωρίσω τα υπόλοιπα καθότι δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια άκρη από την αναγνώριση φυτών της παρούσας ιστοσελίδας.

Οι προβληματισμοί που έχω είναι δύο:

Α) Το φυτό bacopa παρουσιάζει ασθενική ανάπτυξη με απογυμνωμένους μίσχους στα χαμηλώτερα μέρη γεγονός που υποδηλώνει ανεπάρκεια φωτισμού.

Β) Το φυτό που βρίσκεται μπροστά στο φίλτρο (ο υπάλληλος του καταστήματος το χαρακτήρισε "ντοματιά") παρουσιάζει τον τελευταίο καιρό ζαρωμένα φύλλα όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.

Θα ήθελα στο σημείο αυτό να σημειώσω πως έχω ήδη μελετήσει το σχετικό άρθρο με τις ασθένειες των φυτών αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο σαφές συμπέρασμα... γι' αυτό άλλωστε ζητώ και την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο καταλογο τηε τροπικα που υπαρχει και στο σιτε και διγουρα θα βρεις και την ντοματια και λογικα τα αλλα φυτα

εγω με τα μερη που ειναι κατω κατω τα κοβω για να μην υπαρχει πορβλημα

Link to comment
Share on other sites

Nτοματιά= hygrophilla difformis. Παρότι θεωρείται εύκολο φυτό χρειάζεται περισσότερο φωτισμό από 0,3w/λίτρο. Οι λάμπα πόσες ώρες ανάβει; Τουλάχιστον φρόντιζε να μην το σκιάζει η anubia με τα μεγάλα φύλλα και όσο αντέξει. Τα ίδια ισχύουν και για τη bacopa που όπως δείχνει ψάχνει για φως.

Στη γωνία δεξιά μπροστά υπάρχει μια δράκαινα; Είναι με άσπρα-πράσινα φύλλα; Δεν κάνει για το ενυδρείο και θα χαλάσει σύντομα. Επίσης λίγο αριστερά της διακρίνω και μια κρυπτοκορίνα μάλλον 'green' και αν φαίνεται καλά από πίσω άλλη μια anubia;

Στο βυθό επίσης υπάρχει λάβα και αυτό ίσως δυσκολεύει τις ρίζες των φυτών. Προτείνω να την αλλάξεις με χαλαζιακό χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώσω ορισμένες διευκρινήσεις:

- Η λάμπα είναι της Arcadia.

- Στο ενυδρείο λειτουγεί παροχή co2 (μίγμα: μαγιά - ζάχαρη - νερό) μέσω σκάλας.

Έχω μια μικρή απορϊα:

- Η bacopa μήπως ενοχλείται από το γεγονός ότι βρίσκεται σε περιοχή μεγάλης ανατάραξης λόγω του φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Nτοματιά= hygrophilla difformis. Παρότι θεωρείται εύκολο φυτό χρειάζεται περισσότερο φωτισμό από 0,3w/λίτρο. Οι λάμπα πόσες ώρες ανάβει; Τουλάχιστον φρόντιζε να μην το σκιάζει η anubia με τα μεγάλα φύλλα και όσο αντέξει. Τα ίδια ισχύουν και για τη bacopa που όπως δείχνει ψάχνει για φως.

Στη γωνία δεξιά μπροστά υπάρχει μια δράκαινα; Είναι με άσπρα-πράσινα φύλλα; Δεν κάνει για το ενυδρείο και θα χαλάσει σύντομα. Επίσης λίγο αριστερά της διακρίνω και μια κρυπτοκορίνα μάλλον 'green' και αν φαίνεται καλά από πίσω άλλη μια anubia;

Στο βυθό επίσης υπάρχει λάβα και αυτό ίσως δυσκολεύει τις ρίζες των φυτών. Προτείνω να την αλλάξεις με χαλαζιακό χαλίκι.

Η λάμπα ανάβει 11 ώρες το 24ωρο.

- Για το φυτό που ονομάζεις δράκαινα, μάλλον έχεις δίκιο. Θα το αντικαταστήσω σύντομα.

- Το υπόστρωμα είναι μια λίγο μπερδεμένη ιστορία: Στο κάτω μέρος είναι υπόστρωμα της Τetra ενώ πάνω από αυτό έχω βάλει χάλίκι (δεν θυμάμαι το όνομα) το οποίο είναι κατάλληλο, απ' ότι θυμάμαι, για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...