Jump to content

Kαλημέρα και Καλή Χρονιά!


Maria_V

Recommended Posts

Κατ' αρχήν Καλή Χρονιά, χαίρομαι πολύ για τη γνωριμία! Ελπίζω να μου λύσετε κάποιες απορίες! Έχω ένα μικρούλη ενυδρείο (20lt) και έχω μέσα 2 χρυσόψαρα Veiltail (νομίζω ότι αυτή είναι η ονομασία τους). Πριν 3 εβδομάδες πήρα έναν μονομάχο, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα μεταξύ τους όμως εδώ και 2 μέρες ο μονομάχος έχει εμφανίσει στην ουρά του κάτι μικρά, πολύ μικρά ασπράκια σαν σκόνη και έχει και 2 με 3 στα πτερύγια στα βράγχια του. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις θεραπεία με αλάτι, αλλά θα σου πούνε οι ειδικοί..Δοσολογία θα βρείς στις ''ασθένειες γλυκού νερού''

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες στο ΑΖ.. :)

το ενυδρειο ειναι παρα πολυ μικρο για τοσα ψαρια και τα ψαρια που φιλοξενεις δεν

ταιριαζουν μεταξυ τους με αποτελεσμα να στρεσσαρονται και να εκδηλωνουν ασθενειες..

ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι και καλυτερα να τον εχεις μονο του

σε ενα μικρο ενυδρειακι..

τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου..

θερμοστατη εχεις στο ενυδρειο..φιλτρο?

ισως εχει ich ο μονομαχος σου και χρειαζεται θεραπεια..

βαλε και καμια φωτο.. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, μάλλον πρέπει να αλλάξω κατάστημα γιατί από εκεί που τα πήρα μου είπαν ότι ο μονομάχος δεν χρειάζεται θερμοστάτη (εκεί το είχαν σε άθλιες συνθήκες) και διαβάζω εδω τώρα ότι ζει σε ζεστά νερά :)

Θερμοστάτη δεν έχω γιατί μου λένε ότι δεν αξίζει για τόσο μικρό ενυδρείο. Φίλτρο έχω και γενικά τα ψάρια είναι μια χαρά δεν φαίνονται να έχουν κάτι ζουν αρμονικά, τα χρυσόψαρα δεν έχουν δείξει κάτι, μόνο ο μονομάχος έχει βγάλει αυτά τα ¨ασπράκια¨(πολύ λίγα) αλλά γενικά συμπεριφέρεται καλά, τρώει, δεν δείχνει άρρωστο.

Τι πρέπει να κάνω? Να τον βάλλω κάπου αλλού μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες! Ο μονομάχος σου μάλλον έχει "Ich", πρόκειται για ασθένεια, αγόρασε σχετική θεραπεία, επίσης λίγος χρόνος στο forum θα σε βοηθήσει με τις συμβουλές που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλη Maria_V ... :)

Καλη διαμονη ... :excl:

Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Θα ξεκινήσω τη θεραπεία απο σήμερα, γνωρίζετε αν μπορούν να κολλήσουν και τα χρυσόψαρά μου την ίδια ασθένεια; Μήπως τα φάρμακα επηρεάσουν και τα χρυσόψαρα; Θα πρέπει να κάνω τη θεραπεία στο μονομάχο μου εκτός του ενυδρείου σε μια γυάλα ας πούμε;

Πολλές ερώτησεις ε; Ελπίζω να μάθω σιγά-σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι και τοσο γνωστης νομιζω και εγω οτι αυτα τα ηδη δεν πολυπανε μαζι...εγω στη θεση σου θα τον εβγαζα τον μονομαχο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εβγαζα τα χρυσόψαρα, νομιζω είναι πολύ λίγα για τα λίτρα. Και υστερα... οι μονομάχοι είναι τοσο γλυκούλιδες... :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εβγαζα τα χρυσόψαρα, νομιζω είναι πολύ λίγα τα λίτρα. Και υστερα... οι μονομάχοι είναι τοσο γλυκούλιδες... :):excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλως ορισες στο ΑΖ.. :)

το ενυδρειο ειναι παρα πολυ μικρο για τοσα ψαρια και τα ψαρια που φιλοξενεις δεν

ταιριαζουν μεταξυ τους με αποτελεσμα να στρεσσαρονται και να εκδηλωνουν ασθενειες..

ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι και καλυτερα να τον εχεις μονο του

σε ενα μικρο ενυδρειακι..

τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου..

θερμοστατη εχεις στο ενυδρειο..φιλτρο?

ισως εχει ich ο μονομαχος σου και χρειαζεται θεραπεια..

βαλε και καμια φωτο.. :excl:

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Σου προτείνω να ξανασκεφτείς την όλη σύνθεση και να δώσεις κάποια ψάρια!

Αν δεν θέλεις μπορείς να βάλεις τα 2 χρυσόψαρα σε 100 λίτρα και να αφήσεις το μικρό για τον μονομάχο!

Πρέπει να κάνεις θεραπεία αλλα έχεις να αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα αυτή τη στιγμή!

Απο μετρήσεις πώς πας;

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα και καλώς ήρθες. Από τα λεγόμενα σου συμπεραίνω ότι ο μονομάχος σου μάλλον έχει Ich. Πρόκειται για μία ασθένεια που μπορείς να θεραπεύσεις με διάφορα σκευάσματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο, όμως θα χρειαστείς θερμοστάτη. Στην θεραπεία για ich ανεβάζουμε την θερμοκρασία του νερού στους 30 Βαθμούς C. Δεν γνωρίζω αν τα χρυσόψαρα σου θα αντέξουν κάτι τέτοιο γιατί είναι ψάρια κρύου νερού. Ο μονομάχος σου μάλλον στρεσαρίστηκε. Χρειάζεται να βάλεις οπωσδήποτε θερμοστάτη γιατί είναι ψάρι τροπικού νερού, ένα φιλτράκι με χαμηλή ροή και καλό θα ήταν να βάλεις και κανένα φυτό το οποίο θα εκτιμήσει ιδιαίτερα ο μονομάχος σου. Δυστυχώς έπεσες και εσύ θύμα των εμπόρων pet shop, χωρίς να κατήγορώ όλους τους εμπόρους. Σε όλα τα επαγγέλμα τα εξάλλου υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Αυτό που σου προτίνω να κάνεις είναι ή να αποφασισείς να δώσεις κάποιο είδος, ή να πάρεις ένα ακόμη ενυδρείο για να χωρίσεις τα ψαράκια σου (συγκεκριμένα θα προτιμούσα την δεύτερη λύση). Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι ο μονομάχος στην φύση χρειάζεται περίπου ένα κυβικό μέτρο χώρο για να ζει αξιοπρεπώς. Μην κοιτάζεις πως τους συμπεριφέρονται στα pet shop. Οι συνθήκες στις οποίες τους έχουν είναι επιεικώς απαράδεκτες. Καλή συνέχεια και η απόφαση είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...