Jump to content

Το Πρώτο Ενυδρειο Μου!!


johnnyman

Recommended Posts

Διαστάσεις:aquael econoline set 60x30x30
Όγκος:54 λιτρα
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:2 cambobes,2 κρυπτοκορινες,java moss,ανουμπια νανα,ανουμπια κανονικη,βαλλισνερια αμερικανα και 2 ακομα δεν θυμαμαι πως λεγονται
Ψάρια / Άλλα είδη:3 θηλυκα Platties κ 1 αρσενικο,4 θηλυκα guppies κ 2 αρσενικα,5 αρλεκινοι,2 γατοψαρακια,1 χηρα,4 γαριδες,2 γαριδες red cherry,2 apple snails
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)2 ενυδρειακα ξυλα,χαλικι
Φόντο:σκουρο φωντο με φυτα
Φωτισμός:2 λαμπες 11watt 6500k
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:aquael turbo filter 500 με κεραμικο μακαρονι(bioceramax pro 600) και σφουγγαρι
Θερμοστάτης:aquael 75watt
Λίπανση:seachem flourish + seachem flourish excel
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):14
Αλλαγές νερού:μια φορα την εβδομαδα 30%
Θερμοκρασία:27-29 (εχω κανει μια πατεντα με 2 ανεμιστιρακια να βαζουν αερα κ ενα να βγαζει)

hpim2762.th.jpghpim2746.th.jpghpim2747.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχει να κανει με την ψαροσυνθεση τα ειπαμε και εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77449&hl=&fromsearch=1

Αρχικα για τις λαμπες σου εχω δουλεψει με παρομοιες λαμπες και σε τετοιο ενυδρειο αν δεν βαλεις ανακλαστηρες θα εχεις προβλημα στο μελλον! (Δεν γινετε σωστη διαχυση φωτος σε ολο το ενυδρειο)

Μετα θα σου ελεγα να βγαλεις αυτο που εχεις πισω στην πλατη του ενυδρειου και να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι καθως θα διξουν πολυ πιο ομορφα τα φυτα στο ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχει να κανει με την ψαροσυνθεση τα ειπαμε και εδω : http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Αρχικα για τις λαμπες σου εχω δουλεψει με παρομοιες λαμπες και σε τετοιο ενυδρειο αν δεν βαλεις ανακλαστηρες θα εχεις προβλημα στο μελλον! (Δεν γινετε σωστη διαχυση φωτος σε ολο το ενυδρειο)

Μετα θα σου ελεγα να βγαλεις αυτο που εχεις πισω στην πλατη του ενυδρειου και να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι καθως θα διξουν πολυ πιο ομορφα τα φυτα στο ενυδρειο σου!

στις λαμπες οπως βλεπεις κ στηω φωτο η μια εχει εναν ασπρο ανακλαστηρα κ στην αλλη εβαλα ταινια αλουμινιου!!!καλα δεν ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι να βαλεις και στις δυο λαμπες σου ταινια αλουμινιου!

Δεν νομιζω οτι υσχιει ασπρος ανακλαστηρας!

Link to comment
Share on other sites

να κολλησω στον ηδη ασπρο εργοστασιακο ανακλαστηρα αλουμινοταινια??

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ηταν πολυ καλητερα!

Link to comment
Share on other sites

απλα πρεπει να κολλησω επανω στον ιδιο γιατι ο ανακλαστηρας ο ασπρος λειτουργει σαν βαση για την λαμπα κ δν θελω να τον βγαλω κ να βαλω κ αυτη την λαμπα με tire ups!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεισεις χωρις να αλλοιωσεις τιν αλουμινοταινια προσαρμωσε την μεσα στην ασπρη βαση!

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα οσο πιο καλα μπορουσα!!η διαφορα ειναι πολυ μικρη σε σχεση με πριν αλλα το καταλαβαινεις λιγο!!εχει λιγο πιο πολυ φως τωρα!! :)

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

λες να βαλω σε ολο το καπακι αλουμινοταινια??θα εχω καλυτερα αποτελεσματα??

Link to comment
Share on other sites

Ας σου απαντησει σε αυτο καποιος πιο ειδικος απο εμενα καθος δεν γνωριζω!

Αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τελικα μπροστα μια ταινια led 14.4W 60 smd 5050 περιπου 50 εκατοστα!!η διαφορα που κανει στο μπροστινο μερος ειναι τεραστια!!πρωτα εβαλα μια στρωση απο αλουμινοταινια κ μετα κολλησα επανω την ταινια led με το ηδη υπαρχων αυτοκολητο διπλης οψεως κ λιγο σιλικονη.προς το παρων το αφηνω καποιος ωρες να κολλησει καλα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επισης εχω βαλει αλλες 2 λαμπες 11watt η μια κ τωρα στο συνολο εχω 3.δηλαδη 33 watt.στο κουτι λεει οτι η μια 11αρα αντιστοιχει σε μια 15αρα τ8.σαν φωτισμο ειμαι καλα??εαν οχι σκεφτομαι να παρω αυτο εδω

http://www.petcumulu...roduct&pid=2284

κ να βαλω αυτες τις 2 λαμπες δηλαδη συνολο 30 watt.

http://www.petcumulu...roduct&pid=2293

http://www.petcumulu...roduct&pid=2305

με ποιους απο τους 2 συνδιασμους θα εχω περισσοτερο φωτισμο κ καλυτερα αποτελεσματα?ευχαριστω!!

post-49675-0-42873400-1345659246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να πας απο ενα μαγαζι με ηλεκτρικα καλωδια κλπ και να αγορασεις ενα ανακλαστηρα για Τ8 φθοριου ειναι πλαστικος και τον κοβεις οσο θελεις και βαλτο κατω απο τις λαμπες ειναι φτηνο 2 η3 ευρω θα ειναι μερα ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

μερικες νεες φωτος!!οι αρλεκινοι εχουν φυγει οπως κ η χηρα!! :) αμα εχεται κατι να προτινεται ωστε να γινει καλυτερο το αποτελεσμα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις!!ευχαριστω!!

post-49675-0-84347200-1346155434_thumb.jpg

post-49675-0-74603000-1346155443_thumb.jpg

post-49675-0-82369000-1346155449_thumb.jpg

post-49675-0-82026500-1346155455_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το οπτικο αποτελεσμα.

προσωπικα το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το χοντρο χαλικι σου.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το οπτικο αποτελεσμα.

προσωπικα το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το χοντρο χαλικι σου.

κ εγω δεν τρελενομαι πολυ αλλa τωρα για να βγει κ να μπει πιο ψιλο ειναι μεγαλη διαδικασια....αστα να πανε.παντως απο κοντα δεν φενεται τοσο χοντρο οσο στις φωτος :)

Έγινε επεξεργασία - johnnyman
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το οπτικο αποτελεσμα.

προσωπικα το μονο που δεν μου αρεσει ειναι το χοντρο χαλικι σου.

απο εκανα αλλαγη χαλικιου τι θα προτινες να βαλω?επισης πρεπει να αδειασω ολο το νερο ετσι δεν ειναι?δεν θα χαθει η βιολογια?τα φυτα που εχω μεσα αμα τα βγαλω για να κανω την αλλαγη δεν θα χαλασουν?ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

καποιες νεες φωτος κ ενα βιντεο απο το ενυδρειο!!! :) αυτη η βαλλισνερια απο εχω δεξια δεν μπορω να τη συνεφερω με τπτ... :'( επισης φενονται κ τα πρασινα στιγματα απο την αλγη στις πετρες κ κατω στο τζαμι.

post-49675-0-07449500-1349383937_thumb.jpg

post-49675-0-78442100-1349383940_thumb.jpg

post-49675-0-23359800-1349383944_thumb.jpg

post-49675-0-11121200-1349383948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου , πολύ όμορφο και καθαρό ενυδρείο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου , πολύ όμορφο και καθαρό ενυδρείο ! :)

ευχαριστω φιλε μου!!!ξερεις πως λεγεται το φυτο με τα κοκκινα φυλλα που ειναι αριστερα διπλα στην moss ball??

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι κάποιο είδος HYGROPHILA ή κάποιο είδος ECHINODORUS, να μην σε γελάσω.

Ίσως μια πιο καθαρή φωτογραφία και κάποιος πιο έμπειρος να μπορέσει να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

λες να βαλω σε ολο το καπακι αλουμινοταινια??θα εχω καλυτερα αποτελεσματα??

Σιγουρα ολο και καπως καλυτερα θα ειναι μια που εχουμε αρκετη αντανακλαση και απο το ιδιο το νερο.

επισης εχω βαλει αλλες 2 λαμπες 11watt η μια κ τωρα στο συνολο εχω 3.δηλαδη 33 watt.στο κουτι λεει οτι η μια 11αρα αντιστοιχει σε μια 15αρα τ8.σαν φωτισμο ειμαι καλα??εαν οχι σκεφτομαι να παρω αυτο εδω

http://www.petcumulu...roduct&pid=2284

κ να βαλω αυτες τις 2 λαμπες δηλαδη συνολο 30 watt.

http://www.petcumulu...roduct&pid=2293

http://www.petcumulu...roduct&pid=2305

με ποιους απο τους 2 συνδιασμους θα εχω περισσοτερο φωτισμο κ καλυτερα αποτελεσματα?ευχαριστω!!

Απο φωτισμο εισαι αρκετα καλα, απλα εαν θες και μπορεις τις δυο νεες λαμπες που εχεις βαλτες προς τα ακρα του ενυδρειου με την φορά που τις εχεις για μια ποιο απλωτη διαχυση.

Απο διοξειδιο εχεις κατι;;;

καποιες νεες φωτος κ ενα βιντεο απο το ενυδρειο!!! :) αυτη η βαλλισνερια απο εχω δεξια δεν μπορω να τη συνεφερω με τπτ... :'( επισης φενονται κ τα πρασινα στιγματα απο την αλγη στις πετρες κ κατω στο τζαμι.

Το χοντρο χαλικι δεν βοηθαει το ριζικο συστημα των φυτων.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...