Jump to content

αλλαγη φιλτρων


a.kotrokoi

Recommended Posts

Χαιρετε!

Θα ήθελα να καταθέσω τα παρακάτω ερωτηματα, τα οποία μπορει να ακουγονται καπως :D , αλλα για να αποφυγω τα χειροτερα πειτε μου παρακαλω:

1. Τα φίλτρα τα αλλαζουμε καθε εξαμηνο όπως μου ειχαν πει στο καταστημα?

2. Μπορω να τα αντικαταστήσω όλα μαζι ή θα πρεπει να παραμείνει κάποιο/α για να διατηρήσει τις αποικίες βακτηρίων ή άλλων χρησιμων μικροοργανισμών?

Έχω αλλάξει κάποια κατα καιρούς αλλα μεμονωμένα και εννοείται πως τα ξεπλένω καθε τόσο αλλα νομιζω πως πρεπει να αντικατασταθούν όλα.

Τι προτείνετε? Να ειστε σιγουροι ότι τα ψαρια μου θα σας ευγνωμονούν γι αυτο.... :)

Ευχαριστώ πολύ,

Άννυ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

Θα ήθελα να καταθέσω τα παρακάτω ερωτηματα, τα οποία μπορει να ακουγονται καπως :D , αλλα για να αποφυγω τα χειροτερα πειτε μου παρακαλω:

1. Τα φίλτρα τα αλλαζουμε καθε εξαμηνο όπως μου ειχαν πει στο καταστημα?

2. Μπορω να τα αντικαταστήσω όλα μαζι ή θα πρεπει να παραμείνει κάποιο/α για να διατηρήσει τις αποικίες βακτηρίων ή άλλων χρησιμων μικροοργανισμών?

Έχω αλλάξει κάποια κατα καιρούς αλλα μεμονωμένα και εννοείται πως τα ξεπλένω καθε τόσο αλλα νομιζω πως πρεπει να αντικατασταθούν όλα.

Τι προτείνετε? Να ειστε σιγουροι ότι τα ψαρια μου θα σας ευγνωμονούν γι αυτο.... :)

Ευχαριστώ πολύ,

Άννυ

Τα υλικα ενος φιλτρου δεν πρεπει να αλλαζονται κατα τη γνωμη μου ... ΠΟΤΕ! το στρωμενο φιλτρο αρα και τα στρωμενα υλικα ειναι εκεινα που ειναι υπευθυνα για τη σωστη φιλτρανση και την ισορροπια των παραμετρων στο ενυδρειο.

αν μπουν καινουρια υλικα σε ενα φιλτρο τοτε σημαινει πως χρειαζομαστε στρωσιμο απο την αρχη για τη δημιουργια αποικιων που δεν υπαρχουν.

το καθαρισμα των φιλτρων ειναι αυτο που πρεπει να γινεται και αυτο σαν διαστημα "παιζει".

πρεπει να γινεται καθε φορα που χρειαζεται... π.χ. εαν φαινεται πως εχει πεσει η ροη του φιλτρου.

εγω ας πουμε τα καθαρισω καθε τρεις, τεσσερις μηνες και παντα εναλλαξ. δηλαδη τη μια φορα το ενα φιλτρο και την αλλη το αλλο. δηλαδη καθε φιλτρο καθαριζεται καθε 6 - 8 μηνες ή οποτε φανει πως υπαρχει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και εαν στο φιλτρο σου υπαρχει υαλοβαμβακας τον οποιο και αυτον καθαριζουμε με νερο του

ενυδρειου και αλλαζεται οταν πια δεν υπαρχει κανονικη ροη του νερου.Ολα τα υπολοιπα υλικα

του φιλτρου μας δεν αλλαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ... ευτυχως που δεν τα αλλαξα δηλαδης :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...