Jump to content

Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Για Ενυδρείο 50Χ50Χ50


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλο το forum, αυτές τις μέρες σκέφτομαι να ξεκινήσω την κατασκευή του συγκεκριμένου ενυδρείου αλλά πριν ξεκινήσω θέλω να μου προτείνεται συνδυασμούς ψαριών αλλά και ζευγαριών για να δω αν τελικά θα το ξεκινήσω. οι διαστάσεις του ενυδρείου δεν μπορούν να αυξηθούν ο χώρος είναι περιορισμένος. προτάσεις εννοήτε από όλους τους Ηπείρους.

Link to comment
Share on other sites

Γκάμπι , Γαρίδες , Σαλιγκάρια κόκκινα και φυτά .

Link to comment
Share on other sites

Multifasciatus από λίμνη Ταγκανίκα Αφρική http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Link to comment
Share on other sites

Multifasciatus από λίμνη Ταγκανίκα Αφρική http://www.aquazone....87

+1000 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γκάμπι , Γαρίδες , Σαλιγκάρια κόκκινα και φυτά .

'H εντλερς στην θεση των γκαμπι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, μέχρι στιγμής μου αρέσει η ιδέα για Αφρική δηλαδή, για Multi . για να βλέπω και άλλες προτάσεις.............

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα και για Leaf fish/African Leaf fish :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το 50εκ μήκος για την Αφρική μας δημιουργεί πρόβλημα, ουσιαστικά χρειαζόμαστε 60εκ μήκος το λιγότερο αλλά αν πάλι θέλεις Αφρική προστάσεις θα βρεις στο ποστ του κυρίου Σωκράτη!

Η δικια μου έποψη πάντως θα ήταν χρυσόψαρα αλλά φαντάζαμε ότι δεν θα τα θέλεις οπότε καλύτερα ζωοτόκα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το 50εκ μήκος για την Αφρική μας δημιουργεί πρόβλημα, ουσιαστικά χρειαζόμαστε 60εκ μήκος το λιγότερο αλλά αν πάλι θέλεις Αφρική προστάσεις θα βρεις στο ποστ του κυρίου Σωκράτη!

Η δικια μου έποψη πάντως θα ήταν χρυσόψαρα αλλά φαντάζαμε ότι δεν θα τα θέλεις οπότε καλύτερα ζωοτόκα!

Tα 50 εκ μήκος από μόνα τους θα ήταν ίσως πρόβλημα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως έχουμε και 50 πλάτος. Εγώ συμφωνώ με την πρόταση του κύριου Σωκράτη, εάν σε ενδιαφέρει προς Αφρική μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το 50εκ μήκος για την Αφρική μας δημιουργεί πρόβλημα, ουσιαστικά χρειαζόμαστε 60εκ μήκος το λιγότερο αλλά αν πάλι θέλεις Αφρική προστάσεις θα βρεις στο ποστ του κυρίου Σωκράτη!

Η δικια μου έποψη πάντως θα ήταν χρυσόψαρα αλλά φαντάζαμε ότι δεν θα τα θέλεις οπότε καλύτερα ζωοτόκα!

δε μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό για χρυσόψαρα, ενδιαφέρον πρόταση, με 2 fancy, άμμος, Πέτρες και ανούμπιες θα γινόταν τούμπανο, αλλά για συνεχίστε τις προτάσεις, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον..........

Link to comment
Share on other sites

δε μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό για χρυσόψαρα, ενδιαφέρον πρόταση, με 2 fancy, άμμος, Πέτρες και ανούμπιες θα γινόταν τούμπανο, αλλά για συνεχίστε τις προτάσεις, παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον..........

Αφού σου αρέσουν τα χρυσόψαρα, χαίρομαι πολύ!

Ρίξε μια ματιά εδω!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου αρέσουν τα χρυσόψαρα, χαίρομαι πολύ!

Ρίξε μια ματιά εδω!

http://www.aquazone....showtopic=77238

:thaman: :thaman: :thaman:

Link to comment
Share on other sites




http://fishaliciousf...h-for-nano.html :bigemo_harabe_net-134:

καλό διάβασμα....

Και τώρα εσύ πιστεύεις οτι τον βοήθησες ;

Εσυ που τα έχεις διαβάσει πρότεινε ένα συνδυασμό που νομίζεις οτι ταιριάζει για να μπορέσει να αποφασίσει .
Αν είναι να τον βάλουμε να μελετήσει καμιά 30αριά λινκ και να ψάξει να βρει και τις συμβατότητες , δεν τον βοηθάμε !!!
Link to comment
Share on other sites

Αχ που είναι ο Giannakis27 να σας ζαλίσει με συνδυασμούς!!!!! :P

Τώρα για μικρά ψαράκια, κοιτάξτε και εδώ, #3 ποστ. Αυτά χωρούν σίγουρα! :)

Link to comment
Share on other sites

O ΣΤΑΜΑΤΗΣ έχει δίκιο γιατί με αυτό το σκεφτικό φίλοι μου θα μπορούσα άνετα να παραθέσω και εγώ αυτό εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987 που είναι προφανώς αρκετά πιο εκπαιδευτικό γιατί ξεκινά από το μηδεν αλλά το άφησα για μετά εφόσον ο φίλος μας αποφασίσει τι θέλει να κάνει,

:) :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είμαι μεταξύ multi και χρυσόψαρων, τελικά θα καταλήξω σε Αφρική, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή, ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είμαι μεταξύ multi και χρυσόψαρων, τελικά θα καταλήξω σε Αφρική, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή, ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε :bigemo_harabe_net-146:

Πολύ καλή η επιλογή σου! Να 'σαι σίγουρος ότι με ένα καλό στήσιμο θα χαρείς ενδιαφέρουσες συμπεριφορές και πολλέεες γέννες!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα χαίρομαι ιδιαίτερα για την επιλογή σου αλλά και για την πραγματικά ενδιαφέρουσα κουβέντα που έγινε εδώ ,σε περιμένουμε λοιπόν στο θεματικό της Αφρικής όποτε θέλεις να στήσουμε το multi ενυδρείο σου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η επιλογή και θα γνωρίσεις αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα .

Μπαίνεις στο χόμπι δυναμικά !!!

Καλή επιτυχία !!!

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα εσύ πιστεύεις οτι τον βοήθησες ;

Εσυ που τα έχεις διαβάσει πρότεινε ένα συνδυασμό που νομίζεις οτι ταιριάζει για να μπορέσει να αποφασίσει .

Αν είναι να τον βάλουμε να μελετήσει καμιά 30αριά λινκ και να ψάξει να βρει και τις συμβατότητες , δεν τον βοηθάμε !!!

Κύριε Σταμάτη ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον επιθετικό ''τόνο'' στα γραφόμενά σας.

Και επίσης δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην του δώσω '' καμιά 30αριά λινκ'' όπως είπατε για να δει απλά τα ψάρια και να μας πει κάποια που του άρεσαν για να αρχίσουμε να προτείνουμε συνδυασμούς.Να πάρει 5-10 έτοιμους συνδυασμούς σίγουρα είναι πολύ βοηθητικό αλλά γιατί να μείνει στα 10-15 είδη ψαριών και γιατί να μην μελετήσει(χωρίς να μάθει τις απαιτήσεις τους αλλά απλά να τα δει και να μας πει ποια του άρεσαν) 50+ ψάρια;; Προσωπικά είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα παλαιότερα(δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή) και ενώ μου είχαν προτείνει αρκετούς συνδυασμούς κάποιο μέλος μου έστειλε με π.μ τα λινκ αυτά και εγώ απομόνωσα 5 ψαράκια που μου άρεσαν περισσότερο και τότε άρχισαν οι ερωτήσεις για τα συγκεκριμένα ψάρια.

Ο φίλος Κώστας φ έχει ένα μικρό ενυδρείο αλλά με πάρα πολλά πιθανά ψαράκια που μπορούν να μπουν.Τα ψάρια αυτά για να του τα προτείνουμε όλα θα πάρει μήνες ενώ αν δει ποια του αρέσουν από τα λινκ θα χρειαστούν 15-20 λεπτά!Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην ξέρει όλες τις πιθανές επιλογές!Τουλάχιστον εγώ όταν έστησα το ενυδρείο μου θα ήθελα να τις έχω τουλάχιστον διαβάσει.Προς Θεού δεν λέω ότι και εσείς δεν τον βοηθάτε αλλά ο καθένας μπορεί να ''προσπαθεί'' τουλάχιστον να βοηθά τους άλλους με τον δικό του τρόπο αρκεί να μην αντίκειται στους κανονισμούς του ΑΖ!

Φίλε Κώστα ζητώ συγγνώμη αν χαλάω το θέμα σου αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω όταν δέχομαι επίθεση.Θα σου πρότεινα (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) να αφιερώσεις 15-20 λεπτά για να δεις τα ψαράκια και που ξέρεις μπορεί να δεις κάτι που να σου αρέσει.

Με όλο τον σεβασμό

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σταμάτη ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον επιθετικό ''τόνο'' στα γραφόμενά σας.

Και επίσης δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην του δώσω '' καμιά 30αριά λινκ'' όπως είπατε για να δει απλά τα ψάρια και να μας πει κάποια που του άρεσαν για να αρχίσουμε να προτείνουμε συνδυασμούς.Να πάρει 5-10 έτοιμους συνδυασμούς σίγουρα είναι πολύ βοηθητικό αλλά γιατί να μείνει στα 10-15 είδη ψαριών και γιατί να μην μελετήσει(χωρίς να μάθει τις απαιτήσεις τους αλλά απλά να τα δει και να μας πει ποια του άρεσαν) 50+ ψάρια;; Προσωπικά είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα παλαιότερα(δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή) και ενώ μου είχαν προτείνει αρκετούς συνδυασμούς κάποιο μέλος μου έστειλε με π.μ τα λινκ αυτά και εγώ απομόνωσα 5 ψαράκια που μου άρεσαν περισσότερο και τότε άρχισαν οι ερωτήσεις για τα συγκεκριμένα ψάρια.

Ο φίλος Κώστας φ έχει ένα μικρό ενυδρείο αλλά με πάρα πολλά πιθανά ψαράκια που μπορούν να μπουν.Τα ψάρια αυτά για να του τα προτείνουμε όλα θα πάρει μήνες ενώ αν δει ποια του αρέσουν από τα λινκ θα χρειαστούν 15-20 λεπτά!Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην ξέρει όλες τις πιθανές επιλογές!Τουλάχιστον εγώ όταν έστησα το ενυδρείο μου θα ήθελα να τις έχω τουλάχιστον διαβάσει.Προς Θεού δεν λέω ότι και εσείς δεν τον βοηθάτε αλλά ο καθένας μπορεί να ''προσπαθεί'' τουλάχιστον να βοηθά τους άλλους με τον δικό του τρόπο αρκεί να μην αντίκειται στους κανονισμούς του ΑΖ!

Φίλε Κώστα ζητώ συγγνώμη αν χαλάω το θέμα σου αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω όταν δέχομαι επίθεση.Θα σου πρότεινα (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) να αφιερώσεις 15-20 λεπτά για να δεις τα ψαράκια και που ξέρεις μπορεί να δεις κάτι που να σου αρέσει.

Με όλο τον σεβασμό

Βασίλης

φίλε Βασίλη καταρχήν ευχαριστώ για την αρχική σου απάντηση, αλλά ήθελα να σου πω το να μου βάλεις να διαβάσω όλα αυτά, το ήξερα και εγώ. Γι αυτό είμαστε σε αυτό το forum, να συζητάμε και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...