Jump to content

Απαράδεκτη συμπεριφορά μελών


george hmmy

Recommended Posts

Εδώ φεύγουν οι moderators από το forum δεν θα φεύγουν τα μέλη? :)

Προσέξτε μη βγάλετε μόνοι σας τα ματάκια σας και από τους άλλους μη φοβάστε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μια σημαντικη για εμενα τουλαχιστον διευκρινηση

το Banner των τροπων καλης συμπεριφορας και βεβαια δεν αποτρεπει να ποσταρεις λινκ απο αλλου, λεει να μην κανεις διαφημιση (αλλιως να μην μιλαμε καλυτερα για internet, να φτιαξουμε πολα ατομικα intranet για να αισθανομαστε οτι μας ανηκει ολη η πληροφορια να μην εχουμε και το αγχος του "χαμενου" μελους)

συμφωνω με τον adreasp

και εγω δηλωνω οτι επιθυμω να ασκησω το δικαιωμα μου να γραφω παντου και να διαβαζω απο παντου

νομιζω οτι το θεμα δεν εχει νοημα και κακος δοθηκε τοση εκταση

... Υπάρχει και μπάνερ, το οποίο παραθέτω, όπου στους άτυπος κανόνες καλής συμπεριφοράς των φόρουμ αναφέρει να μην ποστάρεις λινκ που παραπέμπουν σε άλλα. Ποτέ, όμως, δεν έχει απαγορευθεί εδώ κάτι τέτοιο ούτε έχει γίνει ban το όνομα κανενός άλλου φόρουμ. :)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το όλο πρόβλημα είναι τελικά θέμα παιδείας και τρόπων συμπεριφοράς.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιος να απαγορεύσει σε μέλη να συμετέχουν σε άλλα φόρουμ. Και από το συγκεκριμένο φόρουμ δεν έχω δεί ποτέ τέτοιες προσπάθειες.

Είναι επίσης όμως κατακριτέο να χρησιμοποιούν συντελεστές άλλων φόρουμ το συγκεκριμένο για να διαφημίσουν το δικό τους. Σκεφτείτε να μπώ εγώ και να ποστάρω πμ σε όλους όσους συμμετέχουν στο θαλασσινό κομμάτι του ΑΖ και να τους ενημερώνω για την ύπαρξη του δικού μου φόρουμ όπου υπάρχουν "ειδικοί". Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον μικροπρέπεια.

Δεν ξέρω αν στη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε κάτι τέτοιο ή αν έστειλε κάποιος το συγκεκριμένο πμ ως απάντηση σε κάποιο πρόβλημα, προσπαθώντας να βοηθήσει.

Ας μη φανατιζόμαστε τόσο εύκολα. Κανείς δεν προσπάθησε να κόψει τις ελευθερίες των μελών του ΑΖ. Κάτι τέτοιο θα μας έβρισκε όλους αντίθετους. Αλλά επειδή ζούμε στην ελληνική πραγματικότητα, κάποια πράγματα δυστυχώς δεν είναι πάντα αθώα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φεύγουν οι moderators από το forum δεν θα φεύγουν τα μέλη? :)

Αληθεια γιατι αραγε γινεται αυτο και γιατι να μην μαθουμε και εμεις το παρασκηνιο του

παρελθοντος που γραφει παραπανω ο george hmmy.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο αν έγινε επίτηδες! Το "ψάρεμα" τους έμεινε από την ...αγάπη τους για τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΜΕ NIKOSKON ANDREASP KAI ME TON FILOXENO

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ EXPERTS ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ????

Η ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΝ ΠΑΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ????

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ

ΕΓΩ ΣΑΝ ΜΕΛΟΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΡΙ

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΠΟΥ ΟΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίζουμε κάθε ένα πράγμα το οποίο αναφέρθηκε. Για κάποιο λόγο το θέμα παρέκλινε και πολλοί θεώρησαν ότι το ΑΖ "απαγορεύει" (ή τέλος πάντων δε θέλει) μέλη τα οποία γράφουν ή γράφονται και σε άλλα "ανταγωνιστικά" φόρουμ. Μέγα λάθος, κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ποτέ και να προσθέσω ότι δεν είναι χρήσιμο να αναφέρουμε άσχετα πράματα για δημιουργία εντυπώσεων. Είναι σαφές νομίζω αυτό.

Το "ψαρεύω" χρησιμοποιήθηκε ως όρος από τον ιδιοκτήτη άλλου φόρουμ όταν, διαβάζοντας πμ μέλους του φόρουμ των εξπέρ, διαπίστωσε ότι γινόταν το ίδιο ακριβώς πράγμα και στο δικό του φόρουμ και καταγγέλθηκε και τότε δημόσια. Για να μη βγει κανένας καλοθελητής και πει τα διάφορα πάλι, το IPB στέλνει κρυπτογραφημένα το μήνυμα και δεν μπορεί κανείς μα κανείς να το διαβάσει! (για να μην αναρωτηθεί κανείς που το βρήκα εγώ αυτό...)

Αν θες φίλε liquid εξήγησε μας λίγο τι εννοείς με αυτό

Εδώ φεύγουν οι moderators από το forum δεν θα φεύγουν τα μέλη?
γιατί αν είναι τέτοια μέλη σαν αυτόν που στέλνει τα πμ, μακριά μας. Όσον αφορά στο παρασκήνιο που ρωτάς φίλε Ιωάννη, ρώτα κάποιον παλιό στο χώρο των φόρουμ και θα στα πει με το ν και με το σ που λέμε... :)
Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες κάποιοι να εθελοτυφλούν μπροστά στην αλήθεια ή όντως να μην είναι σε θέση να αντιληφθούν την πραγματική κατάσταση. Δεν προτίθεμαι να ασχοληθώ άλλο με το θέμα, καθένας νομίζει και πράττει όπως θεωρεί καλύτερα αλλά ουδείς δικαιούται να μιλάει για πώρωση χωρίς να γνωρίζει όλο το παρασκήνιο του παρελθόντος. Όλα τα άλλα, για ενωμένα φόρουμ κλπ ιστορίες, κινούνται στη σφαίρα της φαντασίας ανθρώπων που δε ζουν (σ)την ελληνική πραγματικότητα γιατί απλά κάποιοι θεωρούν ότι υπάρχει ανταγωνισμός, όπως αποδεικνύει η συμπεριφορά τους. Αν δεν μπορείτε να το δείτε/καταλάβετε/αντιληφθείτε δικό σας πρόβλημα.

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους. :)

Επειδή δεν μου αρέσουν αυτές οι σπόντες "να εθελοτυφλούν μπροστά στην αλήθεια" θα απαντήσω.

Νομίζω οτι έχω την δυνατότητα να αντιληφθώ την πραγματική κατάσταση, αν υπάρξει πληροφορηση.

Οσο και απο τις δυο μεριες δεν μιλάει κανείς, δεν μπορώ να κρίνω ουσιαστικά.

Οι μισοί απο εδώ με τους μισούς απο εκεί έχετε κάποιες διαφορές που κανείς σχεδόν απο τους νεότερους δεν τις γνωρίζει, και ουτε τους ενδιαφερουν στην τελική, και ζητατε εμμεσα απο τα μελη και οι απο εδω και οι απο εκει, να μην συμμετεχουν στο αντιθετο forum.

Θα ξαναπώ οτι αυτό δεν γίνεται απόλυτα απο την 'Διοικηση" , αλλά απο μερικούς άλλους κοντινούς.

Αν δεν μπορείτε να το δείτε/καταλάβετε/αντιληφθείτε δικό σας πρόβλημα

Επειδη δεν μπορώ να το καταλάβω, εφόσον δεν δίνεις καμιά πληροφορία, και στην τελική δεν με απασχολεί κιόλας, καθώς και οτι το μόνο που κάνεις ειναι να ζητάς να σε πιστέψουμε ως τον μεσία που θα μας σώσει απο τους έξω ψεύτες και κακούς, θα σε παρακαλέσω να μην ξαναυπαρξει αντίστοιχο post. Και δεν μιλάω προσωπικά μόνο για σένα. Μιλάω για τους κοντινούς και απο εδώ και απο εκεί.

Νίωθω οτι εχω τους υαχωβάδες και προσπαθούν να με προσηλυτίσουν, και αυτο ισχύει και για τις δύο παραλίες!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ως νεότατο μέλος του φόρουμ, επιτρέψτε μου να πω ότι επέλεξα το συγκεκριμένο χώρο κρίνοντας και συγκρίνοντας μέσα από πλειάδα αντίστοιχων χώρων, με βάση το περιεχόμενο, το κλίμα που επικρατεί μεταξύ των λοιπών χρηστών κλπ κλπ. Θα μπορούσα κάλλιστα να είμαι μέλος ενός άλλου φόρουμ, ή ακόμη και παράλληλα, δεν το απαγορεύει κανείς, νομίζω. Από αυτό το σημείο, όμως, μέχρι να με "προσελκύει" κάποιος με αμφίβολες "υποσχετικές" πληροφορίες περί υπάρξεως ειδικών σε άλλο ιστοχώρο, απέχει πολύ! Νομίζω πως το ΟΝΟΜΑ και η ΦΗΜΗ που δημιουργείται και ακολουθεί κάθε φόρουμ, είτε ενυδρυακό είναι αυτό είτε φωτογραφικό είτε οτιδήποτε άλλο (ενδεικτικά ανέφερα κάποια από τα ενδιαφέροντά μου) δε βασίζεται στην "άγρα πελατών" από ορισμένους, αλλά από την ωφέλεια που προκύπτει για τα μέλη από τη χρήση του ιστοχώρου. Αφήστε, λοιπόν, τους "ιεχωβάδες" να κάνουν τη δουλειά τους, κι ας κάνουμε οι υπόλοιποι τη δική μας, ας διατηρήσουμε -δηλαδή- το επίπεδο του συγκεκριμένου φόρουμ του ΑΖ στα ίδια επίπεδα κι ας προσπαθήσουμε να τα ανεβάσουμε ακόμη περισσότερο, με περισσότερες και χρηστικότερες πληροφορίες από τις ήδη υπάρχουσες. Οι παλιοί χρήστες και οι υπεύθυνοι του φόρουμ, έχω την πεποίθηση ότι είναι εν γνώσει της κατάστασης και του τί είναι αυτό που πρέπει να γίνει, οπότε ας μην αναλωνώμαστε σε ατέρμονες συζητήσεις για αθέμιτους τροπους συλλογής και προσέλκυσης μελών άλλων χώρων. Αν η πρώτη θέση παραμείνει πρώτη για το ΑΖ και αυξηθεί ακόμη περισσότερο η απόσταση από τον δεύτερο, όποιος κι αν είναι αυτός, τότε ο σκοπός έχει επιτευχθεί σε ότι αφορά την θέση κύρους του ιστοχώρου. Συγγνώμη για την κατάχρηση του χρόνου όσων διάβασαν αυτά που είχα να πώ, αλλά σα νέο μέλος, καλό είναι να έχετε εσείς οι παλιοί και μια πιο "φρέσκια" οπτική γωνία των πραγμάτων, χωρίς να θεωρώ καινοτόμα και ρηξικέλευθα όσα γράφω. :)

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η θέση σου. Επικροτώ και επαυξάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω πραγματικα το νοημα στο να συνεχιζετε μια τετοια συζητηση η οποια ξεκινησε απλα καυτηριαζοντας μια τακτικη η οποια παγκοσμιως δεν θεωρειτε θεμιτη. Με απλα λογια δεν ειναι σωστο ενα forum αντι να δουλεψει για να κρατησει τα μελη του και να τα αυξησει χρησιμοποιει την ετοιμη βαση μελων ενος αλλου forum! Αυτο απλα ειναι το προβλημα! Δεν εχει να κανει με οτιδηποτε αλλο υπηρχε στο παρελθον!

Ξαφνικα και απο το πουθενα το θεμα αυτο αλλαξε ροτα και τεθηκε το οτι τα fora απαγορευουν στα μελη τους να γραφουν και αλλου....ειμαι 100% σιγουρος οτι κανεις δεν το εχει νιωσει αυτο στο Aquazone! Και εγω αλλα και πολλα αλλα μελη της ομαδας συντονιστων γραφουμε και σε αλλα Ελληνικα fora οποτε δε νομιζω οτι πρεπει καν να συζηταμε αυτο το θεμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσέ το το τιμημένο...

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι πάλι, πριν κλειδωθεί το τιμημένο, για να ζητήσω συγνώμη

στην περίπτωση που χρησιμοποιώντας κάποιους χαρακτηρισμούς και κρίνοντας

πάντα εξ ιδίαν, πλήγωσα κάποια μέλη.. :excl:

ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει και να καταθέτει τις απόψεις του

όπου πραγματικά θέλει και νοιώθει ομορφα..it's a free network service..

ooooo baby baby it's a free world.. :)

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει και να καταθέτει τις απόψεις του

όπου πραγματικά θέλει και νοιώθει ομορφα..it's a free network service..

ooooo baby baby it's a free world.. :)

[/b]

.. όπως και όλοι έχουν δικαίωμα να τον σχολιάσουν θετικά η αρνητικά.. :excl:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

.. όπως και όλοι έχουν δικαίωμα να τον σχολιάσουν θετικά η αρνητικά.. :)

..πολύ χαίρομαι γι'αυτό που συμπλήρωσες.. :excl:

..ακριβώς έτσι είναι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω ειλικρινά γιατί προξενήθηκε όλη αυτή η συζήτηση, τί προσπαθεί να κάνει και που στοχεύει... :)

Μετά από 8 μήνες δίδεται στην δημοσιότητα ένα πμ που από κάποιο νέο μέλος ενός άλλου φόρουμ έχει σταλεί σε μέλος του Aquazone παροτρύνοντας τον να μπεί και εκεί και γίνεται προσπάθεια αυτό που σε όλα τα φόρουμ καλώς ή κακώς γίνεται μερικές φορές να φανεί ότι προκλήθηκε επίτηδες από τους υπεύθυνους του άλλου φόρουμ για να κερδίσουν νέο μέλος :excl:Και το χειρότερο ότι αυτό λέει γίνεται συστηματικά από το άλλο φόρουμ το οποίο λέει είναι και ξεφτίλα αφου φεύγουν λέει και οι mod από εκεί... :thumbup: Επίσης επειδή πολλές μπηχτές ακούστηκαν και χολή χύθηκε να πώ ότι ποτέ δεν θεώρησε κάποιος από το άλλο ''κακό'' φόρουμ τον εαυτό του expert, θα ήταν γελοίος άν το έκανε, όλοι μας είμαστε ακόμα πιστεύω αρχάριοι... :wub: Να σας πώ δε ότι εγώ που είμαι στο άλλο φόρουμ που υπονοείτε moderator αισθάνομαι τιμή μου που συμμετέχω εκεί, δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα και σας ζητάω απλά να σέβεστε και τα άλλα φόρουμ του χώρου μας όπως πρέπει να σας σεβόμαστε και εμείς... :wub:

Λυπάμαι πολύ για τη εξέλιξη της όλης συζήτησης, ειλικρινά... :wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη εγώ είμαι καινούργιος στο forum που μπήκα σε καμιά μυστική αίρεση??????

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή η συζήτηση είναι γεμάτη υπονοούμενα για άλλα θαλασσινά forum,

που μπορεί να αφήνουν λανθασμένες εντυπώσεις σε τρίτους,

θα μου επιτρέψετε να διευκρινίσω ότι το openreef.gr γεννήθηκε μόλις 3 μήνες

άρα αποκλείεται να έχει σχέση με όλα αυτά, και εκτός των άλλων δεν διαθέτει

και experts... :)

Αθώοι Κύριοι ένορκοι !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η συζήτηση αυτή έχει ξεφύγει αρκετά και δεν βρίσκω πλέον νόημα να συνεχιστεί.

Προσωπικά πιστεύω, ότι δεν έγινε ποτέ προσπάθεια από μέλη, τα οποία κατέχουν κάποια υπεύθυνη θέση, οποιουδήποτε forum, για "προσηλυτισμό" μελών.

Επίσης, θεωρώ πολύ λογικό, κάποιο απλό μέλος, αφού έχει κάνει τις εκτιμήσεις του, να θεωρεί ότι το Α ή Β forum, είναι καταλληλότερο για αυτόν και να προσπαθεί να μεταφέρει την άποψή του και στους φίλους του.

Το ίδιο άλλωστε δεν γίνεται και με το "σετάρισμα" κάποιου συστήματος? Ο καθένας πιστεύει, πως έχει κάνει το καλύτερο και το συστήνει, ανεπιφύλακτα στους φίλους του, άσχετα αν υπάρχουν και άλλα πολλά συστήματα, τα οποία τρέχουν επιτυχώς, με εντελώς διαφορετικά "σεταρίσματα".

Γνωρίζω προσωπικά καθώς και όλα τα μέλη της ομάδας ΑΖ, ότι κατά καιρούς στο παρελθόν έχουν επαναληφθεί τέτοια άστοχα πμ, σε απλά μέλη μας, κυρίως στο επίπεδο του αρχαρίου, από άλλα μέλη, άλλων forum, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω, ότι έγιναν τέτοιες ενέργειες βάσει κάποιου οργανωμένου σχεδίου των υπευθύνων.

Δυστυχώς, Φίλε Μάνο, κάποια μέλη του "άλλου" forum, που υπονοείς, έχουν δώσει με την συμπεριφορά τους δικαιώματα, που δικαιολογούν τις κάπως "καυστικές", απαντήσεις, που δόθηκαν εδώ, από μέλη της ομάδας του ΑΖ.

Οι συγκεκριμένες απαντήσεις, είχαν αποδέκτες, αυτούς που θεωρούν κάποιους στο χώρο μας, σαν "Experts", αφορίζοντας όλους τους υπόλοιπους. Και μόνον αυτούς.

Σε καμία περίπτωση δεν στόχευαν στα υπεύθυνα μέλη του "άλλου" forum, που το στελεχώνουν.

Τελειώνοντας, θέλω να υπογραμμίσω, ότι δεν υπάρχει εκ μέρους μας σκοπός αντιπαράθεσης, μεταξύ ημών και του άλλου αδελφού forum και οποιαδήποτε συνέχεια της συζήτησης αυτής, το μόνο που θα επιφέρει είναι η διατάραξη των άριστων σχέσεών μας.

Για τους πιο πάνω λόγους, προτείνω να κλείσει αυτό το θέμα, θεωρούμενο σαν εξαντλημένο και να απαντήσουν μόνο όσοι νομίζουν ότι θίγονται από τις προσωπικές μου εκτιμήσεις, καθώς και οποιουδήποτε άλλου μέλους της ομάδας ΑΖ.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας το θέμα θα ήθελα να πώ ότι πιστεύω εσκεμμένα άφησαν οι υπεύθυνοι του ΑΖ την συζήτηση να τραβήξει σε μάκρος και να γραφτούν τόσες ανακρίβειες και πικρόχολα σχόλια για το marineaquarium.gr πράγμα που με στενοχωρεί και με προβληματίζει γιατί εγώ δεν θα επέτρεπα στο marineaquarium.gr να συνεχιστεί δημόσια τέτοια συκοφαντική συζήτηση για οποιοδήποτε άλλο φόρουμ αλλά πολύ απλά θα την κλείδωνα... :):wub:

Θα ήταν πιό πρέπον να ασχολούμαστε με το συναρπαστικό χόμπυ μας παρά με συζητήσεις που υποτιμούν και συκοφαντούν άλλα φόρουμ...:excl: Αυτά και πραγματικά δεν θέλω να συνεχιστεί άλλο η συζήτηση γιατί μόνο ζημιά κάνει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν κλείσει το θέμα, είμαι υποχρεωμένος, μετά την απάντηση του Φίλου μας manosdr, να ανταπαντήσω λέγοντας, ότι η άποψή του αδικεί την ομάδα Aquazone και ιδιαίτερα το www.reef.gr, αφού μόνο στην κατηγορία του θαλασσινού, θα μπορούσε, ίσως, να υπάρξει κάποια αντιπαράθεση, μεταξύ των δύο forum.

Είμαι σίγουρος, πως όσοι διάβασαν το παρόν θέμα, μπορούν να διαμορφώσουν την προσωπική τους άποψη, χωρίς τις υποδείξεις κανενός.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι η ομάδα του Aquazone, θεωρεί ότι το θέμα αυτό έχει εξαντληθεί και η συνέχεια του διαλόγου, μόνο σε παρεξηγήσεις και ανούσιες εντάσεις, θα μπορούσε να μας οδηγήσει, οι οποίες, όμως, δεν έχουν καμία σχέση με το χόμπι μας.

Για το λόγο αυτό το θέμα κλείνει.

Εκ μέρους του Aquazone team

Νίκος Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...