Jump to content

Πως Κραταμε Βιολογια Για Μερικες Μερες?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειναι σαν αυτο;

JBL_60211_CristalProfi_e901_GL_03.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο περιπου. δεν ειναι ακριβος αυτο το μοντελο αλλα ετσι φαινεται να λειτουργει. αν ειναι ετσι πρεπει να το βαλω πανω τοτε. παντως εδω δε φαινεται που εχει την τρυπα στη μεση

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα το δικο σου ειναι ποιο παλιο μοντελο αλλα ο τροπος λειτουργιας πρεπει να ειναι αναλογος!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω, θα το βαλω πανω τοτε! παντως πριν που το καθαρισα ειχε πολυ βρωμα για μονο 3 μηνων λειτουργια. τεσπα. καλα λαστιχα αλλα οχι ακριβα ξερετε που θα βρω? με λαστιχα κηπου το εχω. κανενας τροπος να αυξησω την αναταραξη της επιφανιας κτλ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaristi...120&userid=9999

Εσενα λογικα απλα εχει στη μεση την τρυπα απο οπου περνα το νερο προς τα κατω και μετα γυρνα το νερο προς τα πανω απο τα γυρω γυρω στρωματα.

2821776244_2f249b3066.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι το δικο μου.αν βλεπω καλα η τρυπα ειναι ακριβως κατω απο το λαστιχο που τραβαει νερο απο το ενυδρειο. Αν ειναι ετσι, τοτε περναει πρωτα απο την τρυπα το νερο και η φιλτρανση αρχιζει απο κατω. οποτε μαλλον καλα το εχω το σφουγγαρι κατω

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι μπαινει επανω, παρτο χαμπαρι!!!

Η βρωμα περναει πρωτα απο τα βιολογικα υλικα και μετα φρεναρει στο σφουγγαρι!!!

Link to comment
Share on other sites

κι ομως εγω εχω ακουσει οτι πρωτα πρεπει να περναει απο το σφουγγαρι για να κραταει αυτο τις μεγαλες βρωμιες και μετα απο το βιολογικο υλικο. Ας μας πει καποιος που ξερει σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω ψιλομπερδευτη οπως και να εχει το σφουγγαρι μπαινει επανω!

Link to comment
Share on other sites

κι ομως εγω εχω ακουσει οτι πρωτα πρεπει να περναει απο το σφουγγαρι για να κραταει αυτο τις μεγαλες βρωμιες και μετα απο το βιολογικο υλικο. Ας μας πει καποιος που ξερει σιγουρα

Οκ, καλυτερα γιατι και εγω εχω ψιλομπερδευτει.

Περνάει πρωτα απο το σφουγγαρι και μετα κανει τον ολο κυκλο ή κανει τον κυκλο και στο τελος φρεναρει τα αποβλυτα στο σφουγγαρι;;;

Οπως και να εχει και στις 2 περιπτωσεις το σφουγγαρι μπαινει επανω αλλα επειδη το φιλτρο σου δεν το γνωριζω δεν παιρνω και ορκο. Γενικος παντως ολα τα εξωτερικα που γνωριζω το εχουν πανω το σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

μου εχει πει ηδη ενας οτι πρωτα πρεπει να περναει απο το σφουγγαρι! κατσε να δουμε κι αλλες γνωμες! παντως το λογικο αυτο ειναι γιατι δε λεει να γεμισει ολο το βιολογικο υλικο με λασπη και βρωμα. το λογικο ειναι να φευγει η μπιχλα αμεσα στο σφουγγαρι και μετα να περναει το νερο καθαρο απο το βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

μου εχει πει ηδη ενας οτι πρωτα πρεπει να περναει απο το σφουγγαρι! κατσε να δουμε κι αλλες γνωμες! παντως το λογικο αυτο ειναι γιατι δε λεει να γεμισει ολο το βιολογικο υλικο με λασπη και βρωμα. το λογικο ειναι να φευγει η μπιχλα αμεσα στο σφουγγαρι και μετα να περναει το νερο καθαρο απο το βιολογικο υλικο

Το θεμα ειναι οτι η μπιχλα λογικα περναει πρωτα απο τα κεραμικα για την νιτροποιηση και μετα κρατα την λασπη το σφουγγαρι.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο, δηλαδη περνα το νερο πρωτα απο το σφουγγαρι απλα στο δικο μου τα εχει επανω στο δικο σου δεν ξερω.

pro3setup.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενω στην παλια σειρα 22 της Eheim εχει κατω την μηχανικη φιλτρανση και προς τα πανω το βιολογικο.

filtermedia.jpg

Το θεμα ειναι για το φιλτρο σου δεν βρισκω κατι!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

μαλλον και οσο δεν μας απανταει καποιος πιο εμπειρος, αυτο που θα κανω ειναι να αφησω κατω κατω το σφουγγαρι και να βαλω και μια στρωση υαλοβαμβακα πανω πανω. Αν ειχα χωρο θα εβαζα κι αλλο σφουγγαρι αλλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Tη να πω ρε Βαγγο! Η αληθεια ειναι πως το εξωτερικο φιλτρο δεν με ειχε ποτε απασχοληση μια που στο δικο μου φαινεται ξεκαθαρα που παει τη και απο την αλλη ειχα εσφαλμενη εντυπωση μια που οπως βλεπεις και στη φωτο της δημοσιευσης 27 αρχιζει η ολη κυκλοφορια απο πανω αλλα δεν καταλαβαινεις εαν περναει πρωτα απο το σφουγγαρι ή αν το νερο στο ανεβασμα στο τελος περνα απο το σφουγγαρι. Λογικα τελικα πρεπει να περνα πρωτα απο το σφουγγαρι αφου ψαχνωντας στο νετ γενικος ειδα οτι ολα σχεδον τα φιλτρα ηταν ξεκαθαρο πως αρχιζουν πρωτα με το σφουγγαρι την φιλτρανση τους. Τωρα εαν παει πανω ή κατω στο δικο σου δεν βρήκα κατι αλλα οπως φενεται στην φωτο της δημοσιευσης 27, αδερφακια φιλτρα ειναι απο την ιδια μαμα οποτε λογικα μου φενεται πως πρεπει να μπαινει πανω.

Sorry εαν ημουν απολυτος στην αρχη για το σφουγγαρι πως μπαινει πανω, μια που βλεπεις ποτε δεν σταματαμε να μαθενουμε τελικα. Βαση το δικου μου φιλτρου ειχα σκαλωσει αλλα ψαχνοντας τελικα για το δικο σου μπερδευτικα και εγω στο τελος!

Link to comment
Share on other sites

νταξει μη σε νοιαζει, για αυτο ρωταμε ολοι. τωρα μενει να βρω εναν τροπο να καθαρισω το νερο απο τα εκατομμυρια φυτακια και ριζουλες και σαλιγγαρακια που εχουν μαζευτει...

Link to comment
Share on other sites

για εμένα πάει με το μέγεθος των πόρων. Όλα τα υλικά δείνουν μηχανική φίλτρανση οπότε πάνω πάνω το υλικό με τα περισότερα κενά (διαπερατότητα) και κάτω με τα λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

......Sorry εαν ημουν απολυτος στην αρχη για το σφουγγαρι πως μπαινει πανω, μια που βλεπεις ποτε δεν σταματαμε να μαθενουμε τελικα. ......

γιαυτο πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι οταν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι.

Η θεση του σφουγγαριου θελει απλη λογικη (αφου ομως εχουμε κατανοησει τη διαδικασια).

Σχετικα με τη λασπη (ενεργος ιλυς και αποβλητα βακτηριων), αυτη δεν ερχεται απο το ενυδρειο (χαλικι εχουμε οχι χωμα) αλλα ειναι αποτελεσμα της δημιουργιας της βιολογικης αποδομησης που διενεργειτε στο φιλτρο. Τα βιολογικα τα θελουμε καθαρα για να περναει το νερο απο τους πορους που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μανενι κι εσυ προτεινεις ΠΡΩΤΑ να περναει απο το μ,πλε σφουγγαρι το νερο ε? στο φιλτρο μου που ειδες πιο πανω αυτο ειναι κατω κατω ε?

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι οταν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι.

Η θεση του σφουγγαριου θελει απλη λογικη (αφου ομως εχουμε κατανοησει τη διαδικασια).

Σχετικα με τη λασπη (ενεργος ιλυς και αποβλητα βακτηριων), αυτη δεν ερχεται απο το ενυδρειο (χαλικι εχουμε οχι χωμα) αλλα ειναι αποτελεσμα της δημιουργιας της βιολογικης αποδομησης που διενεργειτε στο φιλτρο. Τα βιολογικα τα θελουμε καθαρα για να περναει το νερο απο τους πορους που εχουν.

Για αυτο ξερουμε να ζηταμε και συγνωμη και να παραδεχομαστε τα λαθη μας! Δεν ντρεπομε να ριξω τα μουτρα μου και δεν χωρανε εγωισμοι μια που ολοι μας καποια στιγμη λογω λανθασμενης αντίληψης και πεποίθησις μπορουμε να σφαλουμε, οπως και εσυ αλλωστε!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

κι ομως εγω εχω ακουσει οτι πρωτα πρεπει να περναει απο το σφουγγαρι για να κραταει αυτο τις μεγαλες βρωμιες και μετα απο το βιολογικο υλικο. Ας μας πει καποιος που ξερει σιγουρα

Σωστα!

μαλλον και οσο δεν μας απανταει καποιος πιο εμπειρος, αυτο που θα κανω ειναι να αφησω κατω κατω το σφουγγαρι και να βαλω και μια στρωση υαλοβαμβακα πανω πανω. Αν ειχα χωρο θα εβαζα κι αλλο σφουγγαρι αλλα δεν...

Αυτη ειναι η σωστη διαταξη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...