Jump to content

Απορίες Για 120Λιτρο Ενυδρείο Αμαζονίου


Recommended Posts

δεν θα μπορουσαμε να βαλουμε ενα ζευγαρι ραμ κι ενα ζευγαρι απιστο?

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 λιτρα δυσκολο.

Το πιο πιθανο ειναι να παιζουν συνεχως ξυλο και καποιο απο τα δυο ζευγαρια ή να ειναι κρυμμενο συνεχως και να μη το βλεπουμε ή να μας αφησει για τοπο χλοερον (αργα ή γρηγορα, ειτε απο ασιτια, ειτε απο στρες και επερχομενες ασθενειες απο το στρες, ειτε απο το ξυλο το ιδιο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...

Κι εγω θα εβαζα ενα απο τα δυο ζευγαρια σε 120 λιτρα απλα αν παρεις ραμ να διαβασεις καλα το πως να ξεχωριζεις τα δυο φυλα διοτι εγω που διαβασα πολυ καλα το προφιλ αυτων των ψαριων και πηγα τον προηγουμενο μηνα σε ενα πετ για να παρω αλλα με επιασαν αδιαβαστο τα ραμ.....ελπιζω την αλλη φορα να τα καταφερω...

Link to comment
Share on other sites

Στα 120 λίτρα είναι σίγουρο ότι θα πέσει πολύ ξύλο!!!! Όσο για των διαχωρισμό του φύλου είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις τα Ram στο μέγεθος που τα πουλάνε στα Pet εδώ καμιά φορά πέφτεις έξω στα Apisto ειδικά άμα είναι πολλά αρσενικά σε ένα ενυδρείο για αποφύγουν το ξύλο τα ποίο αδύναμα παρουσιάζουν σεξουαλικό διμορφισμό και μοιάζουν με τα θηλυκά και μόλις τα βάλεις στο ενυδρείο σου και προσαρμοστούν καταλαβαίνεις ότι αντί για ζευγάρι έχεις 2 αρσενικά...

Link to comment
Share on other sites

Στα 120 λίτρα είναι σίγουρο ότι θα πέσει πολύ ξύλο!!!! Όσο για των διαχωρισμό του φύλου είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις τα Ram στο μέγεθος που τα πουλάνε στα Pet εδώ καμιά φορά πέφτεις έξω στα Apisto ειδικά άμα είναι πολλά αρσενικά σε ένα ενυδρείο για αποφύγουν το ξύλο τα ποίο αδύναμα παρουσιάζουν σεξουαλικό διμορφισμό και μοιάζουν με τα θηλυκά και μόλις τα βάλεις στο ενυδρείο σου και προσαρμοστούν καταλαβαίνεις ότι αντί για ζευγάρι έχεις 2 αρσενικά...

σε ευχαριστω για την συμβουλη..δεν το ηξερα...

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρο θεμα με τα ραμ εναι αλλο.

Συνηθως φαινοται ευκολα τα αρσενικα απο τα θηλυκα.

Αυτο που δεν φαινεται ευκολα ειναι ποσο ορμονη εχουν φαει με αποτελεμσα να ειναι αγονα και να ζουν πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρο θεμα με τα ραμ εναι αλλο.

Συνηθως φαινοται ευκολα τα αρσενικα απο τα θηλυκα.

Αυτο που δεν φαινεται ευκολα ειναι ποσο ορμονη εχουν φαει με αποτελεμσα να ειναι αγονα και να ζουν πολυ λιγο.

Πρωτη φορα το ακουω..μπορεις να μας πεις τι ακριβως κανουν στα ραμιρεζι....π.χ. αν παρω ραμιρεζι την ημερα που θα τα φερουν και τα βαλω σε σωστες συνθηκες με μια 1 ωρα προετοιμασιας θα μπορουσαν να ζησουν εστω και για χρονια?το λεω να μην τα παρω και μετα απο καποιες μερες τα χασω αλλιως θα ψαξω για αλλο ειδος κιχλιδας αμαζονιου....

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο (Delta66) αν έχεις κανένα link για να ενημερωθούμε σχετικά με το θέμα δώσε το.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λιπών το ενυδρείο στήθηκε στρώθηκε μπήκαν οι κάτοικοι ένα μικρό άλλα χάλιας ς ανάλυσης βίντεο έτσι να πάρετε μια γεύση

ακούω συμβουλές προτάσεις και θέλω να ρωτήσω τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα τα ψάρια τα αναφέρω στην περιγραφή κάτω από το βίντεο ( εκτός από νέον όπου είναι 15 θα τα κάνω 20 )
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα έτσι όπως το έκανα θεωρείτε βιοτοπικο ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο :bigemo_harabe_net-64: !Ενα like και απο εμενα.....Τα ραμιρεζι ειναι ζευγαρι??Επισης βλεπω οτι τα πηρες σε καλη κατασταση απο οτι ειχα παρει εγω....Μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πιστεύω ότι είναι ζευγάρι βλέπω μερικά κυνηγητά μικρά αλλά την περισσότερη ώρα είναι μαζί

και να φανταστείς τώρα δεν είναι έτσι το σκούρυνα λίγο ακόμα το νερο

αλλά η ανάλυση την φωτογραφικής είναι για πέταμα

εσύ από που τα πήρες τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Tα κορυ ειναι τα λεγομενα πεπερ;Ποσα ειναι;Μπορεις να μεγαλωσεις τον αριθμο των τετρας.Αρκετα βιοτοπικο,με λιγη αλγη θα εδειχνε ακομη καλυτερο θεωρω .

Καλη συνεχεια,να το χαιρεσαι.

:)

Link to comment
Share on other sites

ναι τα πεπερρετ είναι και είναι 6

σαν γενικό ποσό πόσα νέον

μπορώ να βάλω και κανένα ακόμα είδος ψαριού ή θα είναι υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εβαζα αλλο ειδος.Μεγαλωσε οπως ηδη εχει γραψει το κοπαδι των νεων και ισως θα εβαζα αλλα 2-3 κορυ.Κατα την γνωμη μου,ενα μινιμουμ κοπαδι απο κορυ ειναι 8 ατομων.

:)

Link to comment
Share on other sites

οκ πόσο μεγάλο να το κάνω το κοπάδι των νέον να το κάνω πχ 25 άτομα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βιοτοπικο ειναι το ενυδρειο σου..κι εγω θα αυξανα τα νεον και τα κορυ...Αν θες μπορεις να βαλεις και ξερα φυλλα catappa ή πλατανου,καρυδιας απο μια καθαρη περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεις να βαλεις και ξερα φυλλα catappa ή πλατανου,καρυδιας απο μια καθαρη περιοχη.

απορία καταπα φύλλα δεν βρήκα ρώτησα σε μερικά μαγαζιά πλατάνια και καρυδιές δεν έχουμε εδώ γύρο αλλά κάνει μήπως φύλλα από καβακα ( δηλαδή ποταμολευκα http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%B1 το τελευταίο είδος Populus nigra )

Link to comment
Share on other sites

απορία καταπα φύλλα δεν βρήκα ρώτησα σε μερικά μαγαζιά πλατάνια και καρυδιές δεν έχουμε εδώ γύρο αλλά κάνει μήπως φύλλα από καβακα ( δηλαδή ποταμολευκα http://el.wikipedia....%8D%CE%BA%CE%B1 το τελευταίο είδος Populus nigra )

Αν είναι ξερά τα φύλλα νομίζω ότι κάνει και η λεύκα αλλά και ο ευκάλυπτος!

Επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις των ξεραμένο φλοιό των δέντρων, εγώ ετοιμάζω ένα στήσιμο με ξερά κομμάτια φλοιού από ευκάλυπτο!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ξερά τα φύλλα νομίζω ότι κάνει και η λεύκα αλλά και ο ευκάλυπτος!

Επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις των ξεραμένο φλοιό των δέντρων, εγώ ετοιμάζω ένα στήσιμο με ξερά κομμάτια φλοιού από ευκάλυπτο!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα αιθέρια έλαια που μπορούν να απελευθερωθούν ;

Ή επειδή είναι ήδη ξερά δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση ;

Ρωτάω επειδή το ακούω πρώτη φορα ! :)

Catappa βρίσκω εδώ αυτά : dsc05856n.th.jpg

με 10 € αλλά πως να τα στείλω ...

Link to comment
Share on other sites

με 10 € αλλά πως να τα στείλω ...

πως να τα στείλεις σε εμένα ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα αιθέρια έλαια που μπορούν να απελευθερωθούν ;

Ή επειδή είναι ήδη ξερά δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση ;

Ρωτάω επειδή το ακούω πρώτη φορα ! :)

Τα αιθέρια έλαια είναι ουσίες που απομονώνονται μέσω της απόσταξης άρα σε ένα ξερό φύλλο δεν υπάρχουν!

Για τα αποξηραμένα φύλλα του δεν μπορώ να σου απαντήσω με ασφάλεια λόγο του οτι βγαζουν αρωματα αλλά για τον ξερό φλοιό του δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...