Jump to content

Νερό Σε Βαρέλι Για Αναπλήρωση (Απορία) ??


Recommended Posts

λόγω διακοπών θα βάλω σε ένα βαρέλι 60 λίτρων, νερό για να γίνεται η αναπλήρωση του νερού λόγω εξάτμισης (4 λίτρα την ημέρα). το νερό αυτό θα με φτάσει για 12 ημέρες που θα λείψω. η ερώτηση μου είναι αν το νερό έχει θέμα 12 ημέρες στο βαρέλι, δηλαδή αν έχει θέμα να πάθει κάτι που να είναι βλαβερό για τα ψάρια μου. εδώ να προσθέσω ότι το νερό θα είναι από βρύση και θα έχει και αντίχλώριο, και το ενυδρείο που θα εφοδιάζει είναι αφρικάνικο.

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να μη μενει στασιμο,δεν εχεις κανενα μικρο αντλιακι να το γυρναει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο θα κάνω αλλά όχι τόσες μέρες,5-6 μερες θα λείψω.Σκέφτομαι να βάλω κάποια αεραντλία ή ακόμη καλυτερα ένα κυκλοφορητη για να μην μένει το νερό στάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως υπαρχει κινδυνος πως ο κυκλοφορητης μπορει να μεινει εκτος νερου και μετα να εχετε προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να μη μενει στασιμο,δεν εχεις κανενα μικρο αντλιακι να το γυρναει?

δυστυχώς δεν έχω κάποιο αντλιάκη και έτσι θα βάλω μια αεραντλία.

Και εγώ το ίδιο θα κάνω αλλά όχι τόσες μέρες,5-6 μερες θα λείψω.Σκέφτομαι να βάλω κάποια αεραντλία ή ακόμη καλυτερα ένα κυκλοφορητη για να μην μένει το νερό στάσιμο.

έχεις δίκιο, έχω μια διπλή αεραντλία θα την βάλω για αναταράσσει λίγο το νερό

πιστευω πως υπαρχει κινδυνος πως ο κυκλοφορητης μπορει να μεινει εκτος νερου και μετα να εχετε προβληματα...

ο κυκλοφορητής είναι προσαρμοσμένος στον πάτο του βαρελιού και δεν υπάρχει φόβος να μείνει έξω από το νερό, αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων μη και δεν φτάσει για όλες τις μέρες το νερό θα έρθει ενδιάμεσα ένας φίλος να γεμίσει πάλι το βαρέλι.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα επισης το πως θα γινεται η ολη αναπληρωση!

Εχεις καποιο φλοτερ ή η ολη διαδικασια γινεται διαφορετικα;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα επισης το πως θα γινεται η ολη αναπληρωση!

Εχεις καποιο φλοτερ ή η ολη διαδικασια γινεται διαφορετικα;

έχω αυτόματη αναπλήρωση με βυθιζόμενη αντλία μέσα στο βαρέλι ( http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960 )

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα! Βαλε την αεραντλία, πες και στον φίλο σου να περάσει να ρίξει καμιά ματιά και απόλαυσε της διακοπές σου!

Το μόνο που θα σου ανέβουν λίγο οι σκληρότητες αλλά δεν σε απασχολεί στην Αφρική!

Link to comment
Share on other sites

α στον πατο θα τον βαλεις...εγω νομιζα κοντα στην επιφανεια του νερου...

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεσαι με την κυκλοφορία.Η λειτουργία της αντλίας αναπλήρωσης είναι αρκετή.Άστο όπως είναι και καλό ταξίδι. :)

Link to comment
Share on other sites

έχω αυτόματη αναπλήρωση με βυθιζόμενη αντλία μέσα στο βαρέλι ( http://www.waterwave...roduct_id=29960 )

Μια χαρα. Κανε εαν θες ενα τεστ μονο για να τσεκαρης οτι δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...