Jump to content

Ξεκίνημα Νέου Ενυδρείου


Recommended Posts

Αυτό είναι το ενιδρύω μου!

Σας παρακαλώ πιτε μου τη γνωμη σας και τι πρεπει να διορθοσω και πως για να βαλω τα ψαρακια μου (Guppy)

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):79x34x44

Συνολικά Λίτρα:110L

Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά: 3 anubia nana

Ψάρια:-

Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Αυτοκόλλητο

Πέτρες:-

Ξύλα: 2

Άλλα διακοσμητικά :-

Υπόστρωμα:Dennerle Deponit Mix

Βυθός: Μαύρο ψηλό χαλίκη

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού: 1 x sera daylight brilliant t8 και 1 x sera plant color t8

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim 2013

Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim 100w

Λίπανση:

Παροχή CO2:Diy (Προσωρινά με αεροπετρα περιμένω τη σκάλα)

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Μία κουταλιά της σούπας Sera Minera Salt

Διατροφή:-

Παράμετροι

pH: 8

Γενική σκληρότητα (GH): 9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7

Αμμωνία (ΝΗ3): -

Νιτρώδη (ΝΟ2):0,1

Νιτρικά (ΝΟ3):-

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Δεν έχω κάνει ακόμα δουλεύει μόλις μια εβδομάδα (πότε να κάνω)

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

post-15549-0-54560200-1344863927_thumb.jpg

Βίντεο:

Έγινε επεξεργασία - leosamaras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν λες δουλευει μια εβδομαδα? εννοεις μετα το στρωσιμο η δεν εχεις κανει καν στρωσιμο?

αν βαλεις γκαπυ θες φυτααααααααααααα

εχεις νιτρωδη, λιγα αλλα δεν ειναι καλο

το υποστρωμα τι το θες? το διοξειδιο τι το θες?

στη διαρκεια φωτισμου γραφεις τι φωτισμο εχεις αλλα οχι τη διαρκεια

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Με βάση το ΚΗ που έχεις αν το CO2 ρυθμιστή σωστά θα πρέπει να έχεις ένα PH μεταξύ 7,2-6,8.

Από ότι φαίνεται όμως το CO2 είναι πολύ χαμηλό < 2 (αν η μετρήσεις σου είναι σωστές).

Για να έβαλες υπόστρωμα και diy CO2 προφανώς θα θέλεις να βάλεις και άλλα φυτά εκτός της ανούμπια, για αυτό θα χρειαστείς να αυξήσεις οπωσδήποτε το διοξείδιο σου.

Αν δεν βάλεις άλλα ψάρια ή άλλα φυτά πιστεύω πως με τα ψαράκια σου θα ανέβει λίγο το CO2 και ίσος να πέσει το Ph και στα 7,8 ή και λίγο παραπάνω.

Η ανουμπια ζει με λιγοστό CO2 αλλά αναπτύσσεται ακόμη πιο αργά και τα guppy ζουν σε ph έως και 8,5. Υπό αυτούς τους όρους δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μόλις στρώθηκε έχουν μηδενίσει όλα πλέον.

Έχουν μπει οι τρεις ανούμπιες στο αριστερό ξύλο στο δεξί θέλω να βάλω στις άκρες από κάθε κλαράκι Microsorum pteropus "narrow" και στο υπολιπο ξυλο να του βαλω java moss να εξαπλωθεί στο ξύλο.

Πίσω Echinodorus bleheri, Sagittaria subulata και Vallisneria americana (natans)και

μπροστά Eleocharis "parvula"

Το Diy CO2 είναι δοκιμαστικό για να δω τι γίνετε και πόσο παράγει.

Σειρά έχει τα φυτά όταν γυρίσω από διακοπές και μετά ένα ένα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βελτιώσεις το Ph και το co2 δεν θα δεις τα φυτά να αναπτύσσονται . πρώτα βελτίωσε τις δυο παραμέτρους που αναφέρω και μετά βαλε φυτά γιατί μάλλον θα τα χάσεις και θα ξοδευτής τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μόλις στρώθηκε έχουν μηδενίσει όλα πλέον.

Έχουν μπει οι τρεις ανούμπιες στο αριστερό ξύλο στο δεξί θέλω να βάλω στις άκρες από κάθε κλαράκι Microsorum pteropus "narrow" και στο υπολιπο ξυλο να του βαλω java moss να εξαπλωθεί στο ξύλο.

Πίσω Echinodorus bleheri, Sagittaria subulata και Vallisneria americana (natans)και

μπροστά Eleocharis "parvula"

Το Diy CO2 είναι δοκιμαστικό για να δω τι γίνετε και πόσο παράγει.

Σειρά έχει τα φυτά όταν γυρίσω από διακοπές και μετά ένα ένα ψαράκια.

οταν λες εχουν μηδενισει ολα? και τα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Παράμετροι

pH: 8

Γενική σκληρότητα (GH): 9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7

Αμμωνία (ΝΗ3): -

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):-

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?

Πόσο ph πρέπει να έχω?

Και τι να κανω με το co2?

Τα περισσότερα φυτά αναπτύσσονται καλά σε ένα ph γύρω στο 7 και ιδανικά λίγο κάτω από το 7.

Με βάση το Kh σου το CO2 σου είναι <2 ενώ θα έπρεπε να είχες τουλάχιστον γύρο στο 15 και αυτόματα το Ph σου θα γίνει 7,2-7,3.

Προφανώς κάποιο λάθος θα υπάρχει στην Diy κατασκευή σου και δεν διοχετεύεται co2 στο ενυδρείο σου.

Α… ξέχασα να σου πω ότι το ΝΟ3 πρέπει να είναι 5-15 το χρειάζονται τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπες "το ενυδρειο μου στρωθηκε, εχουν μηδενισει ολα πλεον"... Απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?????

Και πως ξερεις οτι εχεις στρωμενο ενυδρειο? ρε παιδια, παιζετε με ζωες εδω, δεν ειναι χομπυ συλλογης γραμματοσημων...

πας και παιρνεις ΑΜΕΣΑ τεστ για νιτρωδη, νιτρικα και αμμωνια και ΜΟΝΟ οταν νιτρωδη και αμμωνια ειναι 0 ενω τα νιτρικα ΔΕΝ ειναι 0, σημαινει οτι ΙΣΩΣ να εχεις στρωμενο ενυδρειο.

Τωρα οτι αλλο λεμε ειναι ματαιο και δεν υπαρχει λογος

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχει μέτρηση ΝΟ3 δεν ξέρει ότι μηδενίστηκαν όλα.

Πάντως στην θέσει του θα αγόραζα έτυμα βακτήρια για να είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Απορώ ακόμη που επικρατή η άποψη του στρωσίματος αφού έχουμε τόσα σκευάσματα που το κάνουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχει μέτρηση ΝΟ3 δεν ξέρει ότι μηδενίστηκαν όλα.

Πάντως στην θέσει του θα αγόραζα έτυμα βακτήρια για να είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Απορώ ακόμη που επικρατή η άποψη του στρωσίματος αφού έχουμε τόσα σκευάσματα που το κάνουν άμεσα.

+1000 :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, φαινεσαι εμπειρο μελος και καθεσαι και του λες για διοξειδια, φυτα κτλ και ο τυπος δεν ξερει καν τι ειναι στρωσιμο και δεν εχει τεστ....

Ακομα και με σκευασματα στρωσιμο λεγεται αλλα εκει μπαινουν σε κινδυνο και τα ψαρια πολλες φορες. τελοσπαντων δεν ειναι εκει το θεμα μας. το θεμα μας ειναι οτι ανοιξε θεμα και δεν φαινεται να ενδιαφερεται να στησει σωστο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, φαινεσαι εμπειρο μελος και καθεσαι και του λες για διοξειδια, φυτα κτλ και ο τυπος δεν ξερει καν τι ειναι στρωσιμο και δεν εχει τεστ....

Ακομα και με σκευασματα στρωσιμο λεγεται αλλα εκει μπαινουν σε κινδυνο και τα ψαρια πολλες φορες. τελοσπαντων δεν ειναι εκει το θεμα μας. το θεμα μας ειναι οτι ανοιξε θεμα και δεν φαινεται να ενδιαφερεται να στησει σωστο ενυδρειο

Αυτο το συμπερασμα απο που το εβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

1. Σου είπα οτι εχω βάλει ψαράκια?

2. Για αυτό εχω βγάλει τα μάτια μου εδώ για να ειμαι σίγουρος για ότι κάνω.

Χρήστο βοηθήσομε περισσότερο σε παρακαλώ γιατί δεν τα πολυκαταλαβαίνω όλα αυτά (λίγο πιο αναλυτικά σε παρακαλώ)

Τα Guppy έχουν ιδανικό ph 7.8-8 Gh 15 παλεύω να το ανεβάσω με αλλατι αλλά τίποτα

Έχω παραγγείλει τα τεστ και μόλις γυρίσω θα πάω να πάρω και μπουκάλα co2

Link to comment
Share on other sites

νταξει ραστα πλακα μας κανεις κι εσυ μου φαινεται. η μπουκαλα διοξειδιου τον μαρανε. πριν 5 ποστ ειπε οτι εστρωσε το ενυδρειο του και τωρα λεει εχει βγαλει τα ματια του εδω.

τεσπα, δε το συνεχιζω γιατι οταν δε θελει ο αλλος, δεν μπορεις να κανεις κι εσυ τιποτα

Link to comment
Share on other sites

νταξει ραστα πλακα μας κανεις κι εσυ μου φαινεται. η μπουκαλα διοξειδιου τον μαρανε. πριν 5 ποστ ειπε οτι εστρωσε το ενυδρειο του και τωρα λεει εχει βγαλει τα ματια του εδω.

τεσπα, δε το συνεχιζω γιατι οταν δε θελει ο αλλος, δεν μπορεις να κανεις κι εσυ τιποτα

Θα σε παρακαλουσα καταρχην να μιλας καλητερα!

Εσυ δηλαδη οταν ξεκινησες το χομπυ τα ειχες ολα?τα εκανες ολα σωστα?Γιατι εγω αλλα θυμαμαι οταν ξεκινησες να γραφεις εδω..

Λοιπον παρακαλω πολυ να πεσουν οι τονοι και η επιθεση και ας προσπαθησουμε να βοηθησουμε τον ανθρωπο να στησει το ενυδρειο του!Ειπε οτι δεν τα εχει,οχι οτι δεν θα τα παρει!Αντι να τον κραζετε ειναι καλητερα να του πειτε τι χρειαζεται να κανει!

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ δεν έχουν πρόβλημα με το νερό ζουν από ph 6 έως 8 και από μαλακό έως σκληρό νερό. Μην ρίχνεις αλάτι μέσα στο ενυδρείο σου.

Αν θέλεις ένα φυσιολογικό νεράκι μην ρίχνεις τίποτα μέσα βάλε το νεράκι σου βρες τρόπο να ανεβάζεις το CO2 και αυτόματα θα έχεις ένα καλό νερό για τα γκαπυ και για τα φυτά σου.

Μην κάνουμε περίπλοκα τα εύκολα.

Όσο για τα σκευάσματα αν τηρήσουμε επακριβώς της οδηγίες χρίσεως δεν θα έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Όσοι είχαν πρόβλημα έκαναν του κεφαλιού τους και μετά τα ρίχνουν στα σκευάσματα με τα έτυμα βακτήρια.

Με τα σύγχρονα μέσα που διαθέτουμε σήμερα μπορούμε να απολαύσουμε το ενυδρείο μας μέσα σε λίγες ημέρες.

Δεν χρειάζεται να είμαστε φυσική ούτε χημική. Στην αρχή θέλει απλά πράγματα και να μην κάνουμε του κεφαλιού μας.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθια ζήτησα οχι σχόλια και κριτική.

Προσπαθώ να ξεκινήσω απο κάπου!

Ξεκίνησα το ενυδρείο μου έβαλα το υποσρομα το χαλικη μου τα διακοσμητικά ξύλα μου εριξα το νερο μου το αντιχλωριο και τα βακτήρια της sera.

Είδα τα γκαπι οτι θελαν ph gh και kh πηρα για να μετρησω και διαβαζω για το πως θα φτασω στις επιθυμητές τιμές.

Αγορασα και anubia nana που δεν εχουν και πολεσ απετισεις να βλέπω κατι μεχρι να ξεκινήσω.

Μετα οραματιζόμουν με Diy co2 για να δω αν κατεβάζει το ph, αν μεταβαλει το gh και εψαχνα ενα καλο διάχυτη για να ειμαι σίγουρος για οτι θα κανω.

Δεν θα πρεπει να βαλω το co2 για να δω τι γινετε apo ph μετα να βαλω τα φυτα μου και μετα αφου ολα θα ειναι έτοιμα τα ψαρακια μου?

Συγνωμη αν σας κουρασα ξεκινάω τωρα το χόμπι δεν θελω να υπαρχουν παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Χρηστο,τα ειπε ολα μεσα σε λιγες γραμμες!Θα προσθεσω οτι θα πρεπει να αγορασεις τα τεστ που σου λειπουν για να μπορεις να μετρησεις τις τιμες του νερου σου ωστε να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...