Jump to content

Αλλαγη Ψαροσυνθεσης


Recommended Posts

θελω να αλλαξω το χαρεμακι με τα perl gourami με κατι αλλο. θα εχει μεσα ενα ζευγαρι σκαλαρια. το ενυδρειο ειναι 200 καθαρα λιτρα.γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα θελεις να διωξεις το χαρεμι με γκουραμι με αλλα ψαρια που θα ταιριαζουν με το ζευγαρι σκαλαρια σε ενυδρειο 200λιτρων?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι corydoras στον βυθό σου και μερικά νέον με πιθανότητες 50-50 να γίνουν μεζές για τα σκαλαρια!

Link to comment
Share on other sites

ναι θελω να αλλαξω τα γκουραμι με κατι αλλο. τα corydoras υπαρχει περιπτωση να φανε η τα νεον?

Link to comment
Share on other sites

ναι θελω να αλλαξω τα γκουραμι με κατι αλλο. τα corydoras υπαρχει περιπτωση να φανε η τα νεον?

Όχι δεν τα πειράζουν!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα να ξαναρωτησω για τυχον λαθος διατυπωσης της ερωτησης. τα σκαλαρια υπαρχει περιπτωση να φανε τα νεον η τα corydoras? και αν υπαρχει καπου το προφιλ των ψαριων νεον? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

50-50 τα νεον να φαγωθούν από τα σκαλαρια! Τα corydoras δεν τα πειράζουν!

Εδώ το προφίλ των neon tetra!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ενα κοπάδι ροδόστομοι είναι καλύτερα με τα σκαλάρια,

γιατί είναι γρηγορότεροι και ποιό "σκληροί" απο τα νέον οπότε έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να συνηπάρξουν...

Link to comment
Share on other sites

hemigrammus bleheri, κάνε αναζήτηση στο google!

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό επιβιώσεις είναι το ίδιο με τα υπόλοιπα ειδη!

Link to comment
Share on other sites

προσανατολιζομαι να βαλω corydoras και ροδοστομους αν και μου αρεσαν τα νεον αλλα φοβαμαι μην τα φανε τα σκαλαρια. τα corydoras μηπως κυνηγησουν τα σαλιγκαρια? επισης σκεφτομαι ποσα ψαρια να μπουν απο καθε ειδος και με προβληματιζει μηπως εχω υπερπλυθησμο στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

τα cory δεν θα εχουν προβλημα με τα σαλιγκαρια!

και τα cory και οι ροδοστομοι ειναι κοπαδοψαρα οποτε απο 6 και πανω..θα προτεινα 6 cory και 8 με 10 ροδοστομους!τι μηκος εχει το ενυδρειο?το προβλημα θα υπαρχει την περιοδο ζευγαρωματος των σκαλαριων, τον υπολοιπο καιρο δεν θα εχεις προβλημα..αντε καμια ψιλη να πεφτει στα ροδοστομα αλλα οχι τιποτα σοβαρο..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει μηκος 1,10 μετρα. και με τα γκουραμι που εχω την περιοδο ζευγαρωματος τα κυνηγαγαν. σχετικα με τον αριθμο με προβληματιζει μην γινει το ενυδρειο κονσερβοκουτι και τα ψαρια δεν δειχνουν την χαρη τους

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατεληξα να βαλω μονο 10 ροδοστομους με το ζευγαρι τα σκαλαρια για να μην φορτωθει το ενυδρειο.οταν τα βαλω μεσα θα ενημερωσω για τις εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα μεσα ραμιρεζι 2 αρσενικα και 6 θηλυκα. η πρωτη μερα πηγε καλα . στην αρχη ηταν διστακτικα τελικα προσαρμοστηκαν λιγο την πρωτη ωρα κυνηγηθηκαν απο τα σκαλαρια αλλα μετα αδιαφορησαν. να βαλω μεσα και ροδοστομους η ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τα ραμιρεζι που εβαλα απο τα 8 επιβιωσαν τελικα μονο 3. δεν ξερω τι εφταιξε αλλα καθε εβδομαδα πεθαινε και ενα.δεν περνω αλλα γιατι δεν ξερω αν θα επιβιωσουν. πηρα για αρχη 6 νεον μετα απο μια εβδομαδα ειχα 5 τωρα αν πεθανε η το εφαγαν τα σκαλαρια δεν ξερω γιατι ουτε το εβρισκα πουθενα καθοτι το ενυδρειο μου ειναι πυκνοφυτεμενο εχω μεσα και σαλιγκαρια δολοφονους και τα σκαλαρια εκτος απο ενα δεκαλεπτο κυνηγημα αδιαφορησαν.πηρα και αλλα 10 νεον μετα. εχουν περασει 2 εβδομαδες απο την νεα προσθηκη και βρισκω μονο 12. τι μπορει να συμβαινει? παντως τα σκαλαρια αδιαφορουν παντελως για αυτα οσο τουλαχιστον τα παρακολουθω και απο μακρια πολλες φορες για να μην αντιλαμβανονται την παρουσια μου και τα εχω και καλοταισμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...