Jump to content

another rookie joins


ghostdoc

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλη χρονια σε ολους. Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας. Είμαι "νεοσύλλεκτος" στο χώρο και μόλις πριν 1 εβδομάδα απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο, 120 λιτρων, με ολα τα σχετικα παρελκομενα και περιφερειακα εξαρτηματα (φιλτρο, αμμος, θερμομετρο, μηχανακι για φυσαλιδες,λαμπα κοκ).

Γεμάτος κέφι και αστείρευτη ορεξη λοιπον αρχισα να ψαχνω στους διαδρόμους του ιντερνετ για χρησιμες πληροφορίες κι ετσι σας εντοπισα :)

Με περιμενει πολυ διαβασμα απο οτι βλεπω , το φορουμ ειναι γεματο χρησιμες πληροφορίες.

Εχω εκτελεσει ολες τις προκαρκτικες εργασίες για να προετοιμασω το ενυδρειο μου και ειναι ετοιμο να δεχτει τα πρωτα ψαρια. Εδω κόλλησα και θα ηθελα τη βοηθεια σας στο θεμα της επιλογης . Ισχυει οτι θα πρεπει να τοποθετησω αρχικα 2-4 χρυσοψαρα για λιγες μερες και επειτα να ακολουθησουν τα υπολοιπα που θα επιλεξω;

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ομαδες ανθεκτικων ψαριων για να ξεκινησω;Αν ειναι και με ζωηρα χρωματα ακομη καλυτερα. Μου αρεσουν επισης τα τροπικα γλυκου νερου. Υπολογιζω οτι μπορω να εχω 20-25 σε αριθμο

Μου προτειναν και κιχλίδες αλλα νομιζω ειναι επιθετικα οποτε αυτο δε θα με δεσμευει σε πιθανες μελλοντικες τοποθετησεις αλλων ψαριων;

Συγνωμη αν σας κουρασα, φανταζομαι οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που σας θετουν παρομοιες ερωτησεις

Θεματα συντηρησης και τροφης με απασχολουν επισης αλλα ας μη σας ζαλιζω αλλο

Καθε αλλη προταση και ιδέα ειναι ιδιαιτέρως ευπροσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και καλως ορισες.Προτου αγορασεις ψαρια διαβασε πρωτα τα αρθρα που αφορουν το

ξεκινημα νεου ενυδρειου.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη χρονια σε ολους. Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας. Είμαι "νεοσύλλεκτος" στο χώρο και μόλις πριν 1 εβδομάδα απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο, 120 λιτρων, με ολα τα σχετικα παρελκομενα και περιφερειακα εξαρτηματα (φιλτρο, αμμος, θερμομετρο, μηχανακι για φυσαλιδες,λαμπα κοκ).

Γεμάτος κέφι και αστείρευτη ορεξη λοιπον αρχισα να ψαχνω στους διαδρόμους του ιντερνετ για χρησιμες πληροφορίες κι ετσι σας εντοπισα :excl:

Με περιμενει πολυ διαβασμα απο οτι βλεπω , το φορουμ ειναι γεματο χρησιμες πληροφορίες.

Εχω εκτελεσει ολες τις προκαρκτικες εργασίες για να προετοιμασω το ενυδρειο μου και ειναι ετοιμο να δεχτει τα πρωτα ψαρια. Εδω κόλλησα και θα ηθελα τη βοηθεια σας στο θεμα της επιλογης . Ισχυει οτι θα πρεπει να τοποθετησω αρχικα 2-4 χρυσοψαρα για λιγες μερες και επειτα να ακολουθησουν τα υπολοιπα που θα επιλεξω;

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ομαδες ανθεκτικων ψαριων για να ξεκινησω;Αν ειναι και με ζωηρα χρωματα ακομη καλυτερα. Μου αρεσουν επισης τα τροπικα γλυκου νερου. Υπολογιζω οτι μπορω να εχω 20-25 σε αριθμο

Μου προτειναν και κιχλίδες αλλα νομιζω ειναι επιθετικα οποτε αυτο δε θα με δεσμευει σε πιθανες μελλοντικες τοποθετησεις αλλων ψαριων;

Συγνωμη αν σας κουρασα, φανταζομαι οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που σας θετουν παρομοιες ερωτησεις

Θεματα συντηρησης και τροφης με απασχολουν επισης αλλα ας μη σας ζαλιζω αλλο

Καθε αλλη προταση και ιδέα ειναι ιδιαιτέρως ευπροσδεκτες

WELCOME to AQUAZONE φιλε ghostdoc ... :)

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα ... :wub:

Ποσες μερες εχει που τρεχει το ενυδρειο ? Εχεις ριξει κατι (αντιχλωριο , βακτηρια ) μεσα στο ενυδρειο ή απλα το γεμισες νερο ? ΘΑ πρεπει να μας ενημερωσεις σχετικα με ολα τα βηματα που εχεις κανει μεχρι τωρα λιγο αναλυτικα για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε και να βγει κατι μεσα απο αυτο .

Φυσικα και κατεμε δεν υπαρχουν ανθεκτικα και μη ψαρια .... Δεν υπαρχει ενυδρειο που μεσα σε μια βδομαδα ειναι ετοιμο να υποδεχτει ψαρια :wub: θα σου προτεινα να διαβαζεις αυτο το <<αρθρο>> για να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις . Φυσικα ο τροπος στρωσιματος με ψαρια δε προτινετε διοτι τα ψαρια ταλαιπωρουντε ανεπαναρθωτα και καποια απο αυτα τα οδηγουμε και στο θανατο .

Σου προτεινω να ξεκινησεις μελετωντας αυτα και συνεχιζουμε με επιλογες ψαριων , φυτων , φωτισμου κλπ ...

Παντα φιλικα

Dartman :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Το Ενυδρείο λειτουργεί εδω 12 μέρες χωρίς ψάρια, απο την πρώτη μέρα λειτουργίας προσθεσα αντιχλώριο στη σωστή δοσολογία. Μπηκαν φιλτρο,-θερμαντηρας-θερμομετρο,άμμος

Σε σχετικό άρθρο διαβασα οτι πρεπει να παραμεινει σε αυτη την κατασταση για 6 εβδομαδες :) ισχύει κατι τετοιο; (αδύνατον να αντεξω τοσο)!

Ισως σε καποια φαση πρεπει να κανω και τα σχετικα τεστ , το νερο της πολης ειναι μαλλον σκληρό εξ οσων γνωρίζω.

Διαβασα το αρθρακι που μου προτεινες για νιτρωδη-αμμωνία, ελπίζω ο Θεος να με ενισχυσει με τα πλουσια αποθεματα υπομονης που χρειαζονται για την ολοκλήρωση της διαδικασίας..

Σκεφτομαι σιγα σιγα να ξεκινησω τοποθετωντας 2 χρυσοψαρα για λιγες μερες και σταδιακα να προσθετω τα επομενα ψαρια.

Δεν εχω τοποθετησει φυτα (θα προτιμησω πλαστικα)ουτε το εχω διακοσμησει ακόμη, δυστυχως στην πολη μου πασχουμε βαρεως απο καταστηματα με ειδη για ενυδρεία . Αναγκαστικά θα μεταβω Θεσ/νικη , αν υπαρχει καποιο καταστημα που μπορειτε ανεπιφυλακτα να μου συστησετε παρακαλω στειλτε μου pm (αν δεν επιτρεπεται η αναφορα σε post).

Έγινε επεξεργασία - ghostdoc
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε ghostdoc!

Ειναι λιγο νωρις να βαλεις ψαρακια μεσα στο ενυδρειο σου

Το ενυδρει ο πρεπει να κανει τον κυκλο της αμμωνιας πρωτα και μετα.Χρυσοψαρα ειναι τα μονα ψαρια που θα μπορουσεσ να βαλεις για αρχη για την αποκτηση βακτηριδιων σιγα σιγα.Για μενα μη βαζεις τπτ και απλα αστο να δουλεψει μονο του για κανα μηνα και μετα ξεκινας με καποιο ανθεκτικο ψαρακι οπως Guppies....(αφου προκειται για γλυκο νερο).

Το τι ψαρια θα βαλεις μεσα ειναι καθαρα δικη σου επιλογη...να προσεξεις απλα να ειναι συμβατα μεταξυ τους...καλη αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να περιμενεις καλυτερα εφαρμοσε τη μεθοδο του μπολιασματος. Παρε δλδ υλικα φιλτρου απο καποιο φιλο, ή γενικα καποιον που εχει σιγουρα καθαρο απο αρρωστιες ενυδρειο. Το στρωσιμο με ψαρια περαν του οτι θα ταλαιπωρησει τα ψαρια μπορει να σου δημιουργησει κι αλλα. Τα ψαρια στο αστρωτο ενυδρειο στρεσαρονται οποτε πιθανοτατα θα παρουσιασουν καποια ασθενεια. Οποτε μετα θα εχεις να καταπολεμησεις και την ασθενεια πραγμα που σημαινει μπελαδες και μαλιστα μεγαλους...

Καλυτερα παντως ειναι αν κανεις μια αρχη να την κανεις σωστα για να μην εχεις προβληματα στη συνεχεια. Το βασικοτερο στα ενυδρεια ειναι η υπομονη να ξερεις!!

Σχετικα με τις κιλχιδες ναι ειναι επιθετικο ψαρι και δεν παει μαζι με αλλα ηδη. Οι περισσοτερες δλδ. Γενικα να ψαχνεις και να μαθαινεις αν ενα ψαρι μπορει να συμβιωσει μαζι με καποια αλλα και επισης τις συνθηκες που απαιτει το καθε ενα. Το forum μπορει να σου λυσει τετοιες απορειες, το ιδιο εκανε και για εμενα που ειμαι κι εγω νεος στο χωρο.

Καλη συνεχεια, και πανω απ'ολα με

ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετικό άρθρο διαβασα οτι πρεπει να παραμεινει σε αυτη την κατασταση για 6 εβδομαδες :) ισχύει κατι τετοιο; (αδύνατον να αντεξω τοσο)!

Διαβασα το αρθρακι που μου προτεινες για νιτρωδη-αμμωνία, ελπίζω ο Θεος να με ενισχυσει με τα πλουσια αποθεματα υπομονης που χρειαζονται για την ολοκλήρωση της διαδικασίας..

Σκεφτομαι σιγα σιγα να ξεκινησω τοποθετωντας 2 χρυσοψαρα για λιγες μερες και σταδιακα να προσθετω τα επομενα ψαρια.

Δεν εχω τοποθετησει φυτα (θα προτιμησω πλαστικα)ουτε το εχω διακοσμησει ακόμη, δυστυχως στην πολη μου πασχουμε βαρεως απο καταστηματα με ειδη για ενυδρεία .

Η διαδικασια στρωσιματος ενος ενυδρειου το λιγοτερο διαρκει ενα μηνα . Αυτο το μηνα θα πρεπει να κανουμε υπομονη και να περιμενουμε ετσι ωστε να ετοιμασουμε το ιδανικοτερο περιβαλλον που θα φιλεξενησει ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμους ... Η λεξη υπομονη κατεμε ειναι αυτη που χαρακτηριζει το χομπυ μας και ειναι αυτο και μια απο τις μαγειες του . Θα πρεπει λοιπον να κανεις οτι λεει το αρθρακι για το στρωσιμο με αμμωνια και να περιμενεις ... Ολο αυτο το διαστημα θα κανεις μετρησεις στο ενυδρειο με υγρα τεστ που θα προμηθευτεις απο το εμποριο ...

Χρυσοψαρα ή οτι αλλα ψαρακια θες θα τα βαλεις εφοσον εχεις κανει ολα τα παραπανω διοτι δε νομιζω να θελεις να τα ταλαιπωρησεις ? Η αμμωνια που θα περιεχει το αστρωτο ενυδρειο σου δημιουργει προβλημα στα βραγχια των ψαριων , στρεσαρει τα ψαρια με αποτελεσμα να κανουν τη παρουσια τους αρωστιες και τελος καποια απο αυτα πεθαινουν .... :excl:

Αληθινα φυτα καλο ειναι να τοποθετησεις διοτι βοηθαν πολυ στη βιολογια του νερου σου ... Μπορεις να ξεκινησεις βαζωντας καποια ανουμπια και μπολικο κερατοφυλλο ...

Ελπιζω μετα απο αυτα να επιλεξεις το σωστο "δρομο" ... :thumbup:

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Καλώς Ήρθες… :)

Με υπομονή, διάβασμα κα προσοχή όλα θα πάνε καλά. :excl:

Περίμενε καμία 20αρια μέρες ακόμη κάνε μετρήσεις και άμα είναι όλα οκ τοποθέτησε τα ψάρια. Στην αρχή λίγα. Για να στρώση πιο καλά το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις πολυτιμες συμβουλες σας. Εχετε απολυτο δικιο, θα πρέπει να οπλιστώ με υπομονη , που λογω επαγγελματος μαλλον διαθέτω.

Θα εκμεταλλευτω το ενδιαμεσο χρονικο διάστημα για να ενημερωθω οσο περισσοτερο γίνεται σε τεχνικα και αλλα θεματα και ισως να προχωρησω σε μια μινι διακοσμηση ωστε να ειναι ετοιμο το περιβαλλον για να υποδεχτει τα ψαρακια.Η μηπως πρεπει να το κανω αφου τα βαλω;

Αισθανομαι μεγαλο ενθουσιασμο γι αυτο το τοσο ενδιαφερον χομπυ εστω και αν καταρχην διαπιστωνω οτι ειναι αρκετα περιπλοκο και δαπανηρο θα ελεγα..

Ελπιζω οντας αρχαριος να μη κανω σοβαρα λαθη που θα προκαλεσουν προβληματα στους μελλοντικους μου μικρους "συντροφους" και εντωμεταξυ ευχομαι να ανεχτειτε τις οποιες κουφες-κουλες και ισως αστειες ερωτησεις που θα υποβαλλω.

Χαιρομαι πολυ που βρισκομαι αναμεσα στην παρεα σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Όπως σου είπαν και οι άλλοι μην βάλεις ακόμα ψάρια και διάβασε αρκετά για να δεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις!

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Η Συντήρηση του ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...