Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Φιλε μου στο ενυδρειο σου δεν μπορεις να βαλεις παραπανω απο ενα ειδος ψαριου,τα λιτρα σου ειναι λιγα.Αντε στην καλητερη να εβαζες και εναν ancistrus sp3 που δεν μεγαλωνει πολυ.Μη το φορτωνεις γιατι μετα θα εχεις προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνησω με τους παραπανω...αν κι ειναι μικρο το ενυδρειο σου μπορεις να φιλοξενησεις ενα ειδος ψαριων και να ειναι καταλληλο για 50 λιτρα που εχεις εσυ.....αν θελεις μικρη ποικιλια ψαριων το καλυτερο θα ηταν να αυξησεις τα λιτρα σου.....

edit: Δεν υπαρχει γλυφτης....αυτα που τα θεωρεις "γλυφτες" εχουν ονοματα και ειναι παρα πολλα τα ειδη...

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση εσεισ ποσα ψαρια πιστευετε χοραει/πρεπει να μπουν σε ενα 50λιτρο ενυδρειο?Το μαξιμουμ?

αναλογα το ειδος του ψαριου που θελεις...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα προτεινα CPD σε καποιον αν δεν ξερει καλα τις απαιτησεις τους και ειναι ευαισθητα ψαρακια διοτι εχω ακουσει οτι τα φερνουν κατευθειαν απο την φυση και δεν επιβιωνουν παντα μεχρι να φτασουν στα ενυδρεια μας...

Φίλε Giannakis27 η πρόταση μου δεν έγινε τυχαία.Όταν έχω απέναντι μου έναν χομπίστα που καλώς ή κακώς έχασε κάποια ψάρια, αλλά επιμένει να συνεχίσει το ενυδρείο του, οφείλω να τον φτάσω στο τέρμα. Εφόσον ρωτάει στο forum και ενδιαφέρεται να κάνει μια καινούρια αρχή, σημαίνει πολλά. Θα μπορούσε απλά να μπει σε ένα πετ σοπ και με 20 ευρώ να το τιγκάρει, με ότι έχει ωραίο χρώμα.

Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα και άντε να τα λύσεις. Όσες απαιτήσεις κι αν έχει ένα ψάρι, με τη βοήθεια όλων μας εδώ μέσα και το ενδιαφέρον του κατόχου, θα βρει το κατάλληλο περιβάλλον.Αυτό που λες για την "παρτίδα" έχει μεγάλη βάση, αλλά είναι κοινό για όλα τα ψάρια,από το πιο εύκολο μέχρι το πιο δύσκολο.Αν ο φίλος έχει όρεξη,έχει υπομονή ως προς το στοκάρισμα και θέλει πραγματικά να ασχοληθεί, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετά μικρά ψαράκια σε όλες τις ζώνες του ενυδρείου και αν κυνηγήσει λίγο τις ρουτίνες δε θα έχει προβλήματα. Στον αυτόματο δε γίνονται όλα βέβαια.....

Πλέον είμαστε στα 50 λίτρα, οπότε θα πρότεινα σύνθεση με:

6 cpd

2 σαλιγκάρια Zebra nerite ή Pseudomugil gertrudae

6 Corydoras pygmaeus ή 4 Hara jerdoni ή 6 Akysis vespa

και 2 γαρίδες Caridina Japonica

Φιλικά Φώτης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι φιλε FotisGt μου προτεινεισ στο λιγοτερο να βαλω 14 ζωακια η το περισοτερο 16?Αυτα τα ειδη δεν απετουν κατι παραπανω απο οτι το καθε ψαρι(δλδ αλαγμα νερου 1/μηνα,''σκουπισμα'' βιθου,κτλπ).Επισησ θα μπορουσα ναι προσθεσω καπια(2-3) σαλιγκαρια anentome clea helena καθωσ το ενυδρειο μ εχει μερικα σαλιγκαρια ''λαθρεπιβατεσ''?

Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερα τόσο καλύτερα. Το max σου λέω. Αλλαγές ανά βδομάδα στην αρχή και παρακολουθείς τις τιμές... Αργότερα ίσως τις κάνεις πιο αραιές.Τα Clea επιβαρύνουν ελάχιστα αλλά ίσως χτυπήσουν μεγαλύτερα αν βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστω ολουσ για τισ συμβουλεσ σασ και την βοηθεια σασ!!Θα κανω μια ερεβνα και στο πετ σοπ.Κατι τελευτεο μπορειτε να μ πειτε εσεισ οτι θα επρπε να ξερω για αυτα τα ειδη γτ στα πετ σοπ σου λενε οτι τουσ συμφερει και το web δν με καλιψε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη!!Συμφωνώμε τον φώτη,μήν φορτώνεις το ενυδρειάκι σου!πίστεψε με η ψαρόσουπα και τα πολλά διαφορετικά ειδή ψαριών χώρια το ότι δεν γίνεται να μπουν δεν θα σου αρέσει και οπτικά όταν θα χαζεύεις το ενυδρείο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι βάλεις θα μπει σταδιακά.Μη βιάζεσαι και μην αγοράσεις κάτι χωρίς να μας ρωτήσεις.Από μετρήσεις - στρώσιμο ενυδρείου γνωρίζεις;

Αν το έχεις παρατήσει πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή. Αν ο λόγος που τα έχασες είναι κάποια ασθένεια, πιθανόν να πρέπει να κάνεις κάποιες άλλες κινήσεις πρώτα.Δώσε μερικές πληροφορίες και ξαναλέω.... Μη βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ενοειτε πωσ θα μπουν σταδιακα.Λοιπον το ενυδρειο λειτουργει εδω και ενα χρονο περιπου ειχακανει καποιεσ μετρισεισ η αμονια ηταν καπωσ υψιλη αλλα τρ οκ.Τα ψαρια δν ξερω γτ ψωφισαν αρωστια παντωσ δν φαινοταν να ειχαν.Τρ αρχιζω σχεδων απο την αρχη αφερεσα τα περισοτερα διακοσμητικαι και αρχισα να σκουπιζο το βυθο και αυτο θα κανω και αυριο και σκοπο εχω να το αφησω να τρεχει για λιγο ετσι και μετα να βαλω ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο υποστηρίζει το ενυδρείο σου και πια τα υλικά του?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι αυτο που ειχε το ενυδρειο.τα υλικα του ειναι μεσα σε κουτακια στν αρχη εχει το ''βαμβακι'' μετα τν ανθρακα μτ ενα μπλε σαν σφουγκαρι και στο τελοσ κεραμικεσ(νομιζω) μπαλιτσεσ ειναι αυτο εδω http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&sa=X&biw=1024&bih=513&tbm=isch&tbnid=mPqIh_bfA9fkdM:&imgrefurl=http://www.aquaforum.nl/ubb/ultimatebb.php%3F/topic/6/3861.html&docid=DrpWeSCVfJEFxM&imgurl=http://www.aquaforum.nl/gallery/upload/mini_biobox_2_-_200x200.jpg&w=200&h=200&ei=kY0yUNmNMI-U0QWPnYDYDA&zoom=1&iact=rc&dur=384&sig=115912910952105703751&page=2&tbnh=154&tbnw=155&start=10&ndsp=15&ved=1t:429,r:9,s:10,i:130&tx=33&ty=56

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα και βαλε βιολογικό υλικό siporaχ mini, και στρώσε το ενυδρείο σου από την αρχή πριν βάλεις μέσα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Θα χωρεσει ομωσ αυτο το υλικο μεσα στο φυλτρο???Αφου το ενυδρειο εχει καπια βιολογια δν θα μπορω να βαζω σταδιακα ψαρια η δν θα στροθει ποιο γρηγορα???

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι άδειο από ψάρια το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου με τα υλικά που υπάρχουν μέσα σε αυτο δεν είναι ικανό να αναπτύξει ισχυρές αποικίες βακτηριών!

Στην ουσία αυτή η όποια βιολογία που λες ότι υπάρχει δεν είναι ικανή να υποστηρίξει το ενυδρείο σου γι’αυτο και η αύξηση της αμμώνια και οι θάνατοι των ψαριών!

Χωρίς κάποιο βιολογικό υλικό που παρέχει χώρο αποίκισης για τα βακτήρια δεν πρόκειται ποτέ το ενυδρείο σου να σταθεί χωρίς προβλήματα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ebenos. Και αν έχεις και λίγο βαρύ χέρι στο τάισμα σε τέτοιο ενυδρείο, η αμμωνία δεν προλαβαίνει να μετατραπεί σταδιακά σε πιο ασφαλή μορφή. (ΝΟ3). Σου έκανα μια ερώτηση πριν αν γνωρίζεις για τις μετρήσεις που πρέπει να έχει ένα ενυδρείο. Αν θέλεις απάντησε μου σε αυτό για να μπούμε σε μια σειρά και να φτιάξεις κάτι ωραίο και ισορροπημένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...