Jump to content

Ξεκινημα Rio 180-Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω ενα μεταχειρισμενο rio 180 απο συνφορουμιστα ωστε να αποφορτισω το 100αρακι μου.Αυτη την στιγμη συγκατοικουν απο σποντα μαζι με τα ζωοτοκα μου ενα κοπαδακι καρδιναλιοι,5 corydoras aeneus, ενα ζευγαρακι ραμιρεζι και 3 μικρα ancistrus sp3.Πως την βλεπεται ως ψαροσυνθεση για το νεο μου ενυδρειο?Θα μπορουσα να βαλω κατι αλλο μαζι μ'αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα κοπαδακι trigonostigma heteromorpha, μερικά σαλιγκάρια και πολλά φυτά!

Αύξησε και τα corydoras σε 8-10!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα ρωταγες για δίσκους η για σκαλαρια?

Εγώ προσωπικά και το έχω ξαναπεί ότι δίσκους σε κάτω από 400 λίτρα δεν θα έβαζα!

Άσχετα από την δικια μου άποψη, όχι φίλε μου ναύτη, δίσκοι σε 180 λιτρα δεν μπαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θελω δισκους.αυτο εννοουσα.ουτε και σκαλαρια

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Α με συγχωρείς, κατάλαβα λάθος! Μπορείς να βάλεις gourami που είναι απιστευτα ψαρια και μεγαλονουν και αρκετα, δεν ξέρω όμως με τα ραμιρεζι αν ταιριάζουν!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου αρεσουν τα gourami.Θα ψαξω να δω αν ταιριαζουν

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβασα σε καποια sites ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια οποτε ψαχνουμε για pearl gouramis.Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω ενα μεταχειρισμενο rio 180 απο συνφορουμιστα ωστε να αποφορτισω το 100αρακι μου.Αυτη την στιγμη συγκατοικουν απο σποντα μαζι με τα ζωοτοκα μου ενα κοπαδακι καρδιναλιοι,5 corydoras aeneus, ενα ζευγαρακι ραμιρεζι και 3 μικρα ancistrus sp3.Πως την βλεπεται ως ψαροσυνθεση για το νεο μου ενυδρειο?Θα μπορουσα να βαλω κατι αλλο μαζι μ'αυτα?

αν εχεις ζευγαρι ραμιρεζι δεν πανε με τα γατοψαρα διοτι σε περιοδο αναπαραγωγης θα τα χτυπανε και ισως τα σκοτωσουν...Γι'αυτο το λογο εδιωξα ολα τα γατοψαρα μου εκτος απο ενα...Επισης αν και τα gourami pearl ανηκουν σε αλλη ηπειρο να ξερεις πως ειναι "περιεργα" και το καθενα εχει την δικη του συμπεριφορα(π.χ. το ενα που εχω ειναι territorial και μερικες φορες κυνηγαει,το αλλο ειναι σπαστικο και νευριαζει τα αλλα ψαρια και το τριτο μου ειναι παραπολυ ησυχο και δεν ενοχλει τα αλλα ψαρια).....οποτε θελει προσοχη και παρατηρηση για να δεις αν θα υπαρχει προβλημα μεταξυ τους....κι εγω τον ιδιο συνδυασμο θα κανω και ειμαι προετοιμασμενος αν κατι δεν παει καλα....

Link to comment
Share on other sites

κριμα γιατι μου αρεσουν και τα γατοψαρα και τα ραμιρεζι.παντως μεχρι στιγμης τα πανε πολυ καλα μεσα στο 100αρι και δεν εχω δει παρατραγουδα.Ισως επειδη δεν ειχα αναπαραγωγη ακομα

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω για τον βυθο θα χρησιμοποιησεις αμμο ή χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αμμο ωστε να ειναι ανετα τα γατοψαρα και ισως απο κατω υποστρωμα για φυτα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αμμο ωστε να ειναι ανετα τα γατοψαρα και ισως απο κατω υποστρωμα για φυτα

Υποστρωμα και αμμο δεν παει..Αν θες υποστρωμα τοτε θα πρεπει να βαλεις ψιλοκοκο χαλικακι,αλλιως αμμο σκετη.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αμμο ωστε να ειναι ανετα τα γατοψαρα και ισως απο κατω υποστρωμα για φυτα

Πρωτον για να κανεις ενα σωστο ενυδρειο και να μην εχεις προβληματα θα σου προτεινω να μην βαλεις αμμο και υποστρωμα(ετσι κι αλλιως δεν κανει)διοτι τα γατοψαρα και τα ραμιρεζι τους αρεσουν να αναμειγνυουν το βυθο με αποτελεσμα να γεμισεις αλγες εξαιτιας του υποστρωματος....και θα σου προτεινα να βαλεις φυτα χαμηλων ή μετριων απαιτησεων που δεν εχουν αναγκη απο υποστρωμα...μονο υγρα λιπασματα,ταμπλετες βυθου και σωστα βατ λαμπας.....

εισαι τυχερος που βρηκες αμμο......

edit:Το ph το κατεβαζεις με Α/Ο,τυρφη ή κατι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Οποτε παμε για χαλαζιακη αμμο.Δεν εχω βρει ακομα αλλα πιστευω δεν θα ειναι δυσκολο.Τυρφη θα χρησιμοποιησω για αρχη και αργοτερα ισως παρω μια μικρη οσμωση

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Στα 180 λίτρα δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να συνδιάσεις corydoras με ramirezi.

Πόσο καιρό έχεις τα ramirezi και σε τι συνθήκες νερού;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διλημμα!Χαλαζιακη αμμος η υποστρωμα και ψιλοκοκκο χαλικακι μιας και θελω να το ψυτευσω αρκετα?Θα ειναι ok τα γατοψαρακια μου σε ψιλοκοκκο χαλικακι?

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι ok τα γατοψαρακια μου σε ψιλοκοκκο χαλικακι?

Εαν δεν ειναι αιχμηρο θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διλημμα!Χαλαζιακη αμμος η υποστρωμα και ψιλοκοκκο χαλικακι μιας και θελω να το ψυτευσω αρκετα?Θα ειναι ok τα γατοψαρακια μου σε ψιλοκοκκο χαλικακι?

Όπως είπε και ο Stav δεν θα έχεις πρόβλημα με το χαλίκι αν δεν είναι αιχμηρό, αλλά αν σε αρέσει η άμμο και δεν την προτιμάς γιατί θέλεις να φυτέψεις πολλά φυτά τότε έχεις λάθος σκεπτικό γιατί και στην άμμο μπορούμε να φυτέψουμε ότι γουστάρουμε χωρίς πρόβλημα.

Πάντως να ξέρεις το παιχνίδι που κάνουν στην άμμο τα γατόψαρα δεν θα το δεις στο χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Χρηστο! Το οτι θελεις να φυτεψεις πολλα φυτα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βαλεις και αμμο!Ολα τα ευκολα φυτα αλλα και καποια μετριας δυσκολιας μπορουν να φυτευτουν στην αμμο.Επειδη δεν μπορεις να εχεις κατω απο την αμμο υποστρωμα,θα βαζεις ταμπλετες λιπανσης κοντα στις ριζες.Φαντασου οτι αν το ενυδρειο σου τρεχει αρκετο καιρο και ο βυθος σου θα εχει στρωσει πολυ καλα θα μπορεις να φυτεψεις και λιγο πιο δυσκολα φυτα στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο και αφου δεν ηθελα να μπλεξω με ταμπλετες κτλ αγορασα το manado της JBL.Γραφει οτι ειναι καλο για γατοψαρα αφου ειναι ψιλοκοκκο και στρογγυλεμενο.Εβαλα 2 σακουλες των 10 λιτρων,φυτεψα και το γεμισα.Τωρα ομως βλεπω οτι εχουν γεμισει τα τζαμια με πολυ ψιλες φυσαλλιδες.Ξερει κανεις τι ειναι αυτο?Ψαρια να βαλω κατευθειαν?Το φιλτρο ειναι το tetratek ex700 που ειχα στο 100αρι,ειναι δηλαδη στρωμενο

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες είναι παγιδευμένος αέρας, δεν είναι πρόβλημα, αύριο μπορεί και να έχουν φύγει...

Αν το φίλτρο σου είναι στρωμένο και δεν έμεινε να δουλεύει χωρίς φορτίο (ψάρια) μπορείς να βάλεις ψάρια κατευθείαν. Να μη πω πως επιβάλεται κιόλας για να έχουν τροφή και τα βακτήρια του φίλτρου. Φυσικά όχι άπό τώρα και με την μία σε φουλ ψαροσύνθεση.

Τα corydoras άφησε τα για αργότερα ( 1 με 2 μήνες να πω; ) όταν θα έχει στρώσει κάπως ο βυθός και δε θα κινδυνεύουν.

Καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια!!εβαλα το ζευγαρακι ραμιρεζι μεσα και 2 καρδιναλιους για αρχη.Το φιλτρο μεταφερθηκε το μεσημερι απο το ενα ενυδρειο στο αλλο αφου εβγαλα λιγο παλιο υλικο και το εβαλα στο εσωτερικο φιλτρο που εβαλα στο 100ρακι και το αντικατεστησα με νεο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...