Jump to content

Καλώς σας βρήκα και εγώ


mpiftex

Recommended Posts

Παιδιά γεια χαρά και καλή χρονιά και από μένα. Είμαι και εγώ καινούργιος στο χώρο των ενυδρείων. Αυτή τη στιγμή έχουν οι γονείς μου στο σπίτι ένα κοινωνικό120lt (προσφορά του carrefour) που έχει κυρίως tetra. Τα ψαράκια τα μετακόμισαν από ένα 60άρι, ανενεργό πλέον, το οποίο θέλω να ξαναφτιάξω εγώ. Υπάρχουν κάποια φυτεμένα φυτά, 4-5 προς το παρόν αλλά θα μπουν και άλλα και δεν έχουμε τροφοδοσία CO2.

Μιας και οι γονείς μου δεν γνωρίζουν και αυτοί πολλά από ενυδρεία, ακολουθούμε τις οδηγίες της αδερφής μου αλλά επειδή θέλω τα ψαράκια μας όχι απλά να επιβιώνουν αλλά να ζουν αξιοπρεπώς, το έχω ρίξει στο διάβασμα για να διορθώσω τυχόν λάθη.

Μόλις τους κάναμε αλλαγή νερού και καθαρισμό και επειδή τα είδα πολύ ταραγμένα, αφού καθάρισε λίγο το νερό (έκατσε το χώμα) τους ρίξαμε λίγη ενισχυμένη τροφή (Tetra Pro Colour, αλήθεια αυτές είναι οι βιταμίνες που λέμε; ) και τους σβήσαμε το φως για να ηρεμήσουν. Είναι σωστή η κίνηση αυτή;

Μια μικρή φωτογραφία από το ενυδρείο: post-2941-1168350254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηλθες.Αυτη η τροφη μαλλον πρεπει να ειναι για την ενισχυση του χρωματος

των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Το φως το σβηνουμε σε ενα νεοφερμενο ψαρακι στο ενυδρειο οταν ειναι στρεσαρισμενο για να χαλαρωσει...απο εκει και περα τα παλια ψαρια δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα...κακο παντως δεν τους εκανες....το νερο να το προσθετεις ομαλα στο ενυδρειο...αφου πρωτα το εχεις ετοιμασει με αντιχλωρικο και τα συναφη.....για να μην προκαλεις μεγαλες αναταραξεις τοσο στο βυθο και σηκωνει βρωμιες, οσο και στα ψαρια...σκουπα βυθου χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Stav: Και το κουτάκι πάνω αυτό λέει αλλά ήλπιζα πώς θα είναι γενικότερα πιο πλούσια τροφή για τα ψαράκια και θα τα ωφελούσε περισσότερο πέρα από το χρώμα τους. Την επόμενη βδομάδα που θα πάω στο pet shop θα περιγράψω τα ψαράκια μου και θα ρωτήσω τι βιταμίνες να πάρω. Ευχαριστώ.

Fotse: Σκούπα βυθού χρησιμοποίησα χθες αλλά είχε να χρησιμοποιηθεί πολύ καιρό. Μετά από διάβασμα στο site κατάλαβα πως είναι απαραίτητο και σκέφτομαι μήπως ήταν αυτό που τα τάραξε τόσο πολύ. Αντιχλώριο προσθέτουμε μέσα στο τάνκ πριν αρχίσουμε να το γεμίζουμε πάλι αλλά μάλλον θα αρχίσω από εδώ και πέρα να προετοιμάζω το νερό προτού το βάλω στο ενυδρείο όπως είπες και’συ. Και ναι, πάντα με χαμηλή ροή για να μην κάνει αναταράξεις.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως από χτες και ενώ όλα τα άλλα ψαράκια έχουν ηρεμίσει, το ένα black neon tetra είναι χάλια. Κάθετε συνέχεια σε μια γωνία, χαμηλά ακίνητο, δεν έχει φάει καθόλου και δεν ακολουθεί πολύ τα άλλα black neon στις βόλτες τους. :) Πριν την αλλαγή νερού/καθαρισμό συμπεριφερόταν κανονικά! Μπορώ να κάνω κάτι; Λίγη βοήθεια παρακαλώ!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι στρεσαρισμενο ειτε απο την αλλαγη νερου και την σκουπα ειτε καποιος απο τους

αλλους κατοικους του ενυδρειου σου να το κυνηγα μολις παει να βγει απο εκει που ειναι κρυμενο.

Παρακολουθησε το.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι στρεσαρισμενο ειτε απο την αλλαγη νερου και την σκουπα ειτε καποιος απο τους

αλλους κατοικους του ενυδρειου σου να το κυνηγα μολις παει να βγει απο εκει που ειναι κρυμενο.

Παρακολουθησε το.

:excl:

ωραίο το ενυδρείο..μόνο που έχεις και άλλα ψαράκια, όχι μόνο τετρα.. :)

το tetra pro colour είναι τροφή που τους αρέσει πολύ!!

οι βιταμίνες είναι άλλο..καλές είναι οι fishtamin της sera..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς Ήρθες…

Με υπομονή, διάβασμα κα προσοχή όλα θα πάνε καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Διαβασε τα αρθρα που υπάρχουν εδώ και ότι απορίες έχεις ρωτάς!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...