Jump to content

Black Phantom Tetra Ή Serpae Tetra Και Red Cherry


Recommended Posts

Καλητερα να βρεις αλλο τροπο για να κανεις τη διαχυση του co2,η αεροπετρα δεν κανει τιποτα γι αυτο το σκοπο.

Εννοείς ότι δεν μπορεί να κάνει τη διάχυση η αερόπετρα???

Eίναι πολύ "πυκνή"??

Να σου πω την αλήθεια το έχω ψιλοεγκαταλείψει το Co2 γιατί μου είχαν τύχει πιο σοβαρά προβληματάκια στο ενυδρείο (με τον βυθό και NO2).

Έτσι κι αλλιώς είναι σχετικά εύκολα τα φυτά που έχω, αν και ξέρω ότι βοηθάει και στην μείωση του Ph.

Σιγά σιγά θα τα φτιάξω... :-)

Αυτά που θέλω σιγά σιγά είναι να αρχίσω να μαλακώνω το νερό με τύρφη, να φτιάξω το CO2 και ίσως να βάλω καμιά λάμπα επιπλέον, καθώς είναι το ενυδρείο απ' τα Carefour και δεν είχε κάποια της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα οπως και και οι γυαλινοι διαχυτες που πουλανε στο εμπορειο δεν κανουν για diy co2 για τον λογο οτι χρειαζονται πολυ πιεση για να βγαλουν

φυσαλιδες.πιεση την οποια δεν προσφερει το diy αλλα μονο η μπουκαλα.Αν θελεις καλη διαχυση σε diy δοκιμασε η σκαλα η αλλιως καποια πατεντα διαχυτη.Οσο για τη μειωση του ph που λες,μη κρεμεσε απο το diy γιατι δεν εχει σταθερη παραγωγη οπως η μπουκαλα και θα εχεις σκαμπανευασματα,καλητερα να παιξεις με τυρφη σε ενα εσωτερικο φιλτρακι μεσα στο βαρελι προετοιμασιας νερου που εχεις (αν εχεις)

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα οπως και και οι γυαλινοι διαχυτες που πουλανε στο εμπορειο δεν κανουν για diy co2 για τον λογο οτι χρειαζονται πολυ πιεση για να βγαλουν

φυσαλιδες.πιεση την οποια δεν προσφερει το diy αλλα μονο η μπουκαλα.Αν θελεις καλη διαχυση σε diy δοκιμασε η σκαλα η αλλιως καποια πατεντα διαχυτη.Οσο για τη μειωση του ph που λες,μη κρεμεσε απο το diy γιατι δεν εχει σταθερη παραγωγη οπως η μπουκαλα και θα εχεις σκαμπανευασματα,καλητερα να παιξεις με τυρφη σε ενα εσωτερικο φιλτρακι μεσα στο βαρελι προετοιμασιας νερου που εχεις (αν εχεις)

Kατάλαβα, πιθανόν γιαυτό να μην έβλεπα και φυσαλίδες στο ενυδρείο, λόγο πίεσης???

Έχω εσωτερικό φίλτρο, αλλά δυστυχώς λόγω χώρου μου είναι δύσκολο να έχω βαρελάκι.

Θα κοιτάξω την επιλογή της τύρφης ( χωρισμένη σε 2 μέρη) στο φίλτρο και βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Προχτες εβλεπα τα red phantom κ αναρωτιομουν αν θα μεινει καμια red cherry.Απο τα Black παντως πολυ πιο ομορφα λογω πιο εντονου χρωματος.

Φυσικα κανενα δεν ειναι καρδιναλιος. :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Προχτες εβλεπα τα red phantom κ αναρωτιομουν αν θα μεινει καμια red cherry.Απο τα Black παντως πολυ πιο ομορφα λογω πιο εντονου χρωματος.

Φυσικα κανενα δεν ειναι καρδιναλιος. :bigemo_harabe_net-75:

Συμφωνώ και εγώ ότι τα red phantom πιο ωραία απ' τα Black phantom.

Και τα cardinals όπως και τα neon πολύ ωραία, αλλά απ' ότι διάβασα το προφίλ τους πιο δύσκολα-απαιτητικά ψαράκια απ' τα άλλα δύο, ακόμα και απ' τα red-eye tetra και columbian.

Ειδικά απ' τη στιγμή που δεν έχω ακόμη τη δυνατότητα να ρίχνω τη σκληρότητα του νερού, θα ήταν κρίμα να τα έπαιρνα μόνο και μόνο επειδή είναι ωραία ψαράκια και οι συνθήκες να μην ήταν κατάλληλες γι αυτά....

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια ειναι κριμα να τα παρεις αν δεν εχεις τις καταλληλες συνθηκες στο ενυδρειο.Ακομα κ αυτα που εχουν τη φημη του "σκληρου".

Τα νεον ειναι πιο επιρεπη σε αρρωστιες,με καρδιναλιους δεν ειχα ποτε προβλημα.Και με σκληροτητα...............θεσ/νικης. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια ειναι κριμα να τα παρεις αν δεν εχεις τις καταλληλες συνθηκες στο ενυδρειο.Ακομα κ αυτα που εχουν τη φημη του "σκληρου".

Τα νεον ειναι πιο επιρεπη σε αρρωστιες,με καρδιναλιους δεν ειχα ποτε προβλημα.Και με σκληροτητα...............θεσ/νικης. :bigemo_harabe_net-64:

Θα συμφωνήσω μαζί σου Πάνο για τις συνθήκες!!!!

Δεν το ήξερα αυτό για τα νεον ότι είναι πιο επιρρεπή σε αρρώστιες.

Πάντως και τα 2 ψαράκια είναι πολύ όμορφα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...