Jump to content

Χειροποίητο Ενυδρείο Για Κιχλίδες Αμερικής


Recommended Posts

Μετά ξεκίνησα τις κολλησεις αρχικά με την ταινία κ μετά με σιλικόνη αρχικά την πρόσοψη και μετά τα πλάι κ το πίσω ... Τώρα είμαστε στη φάση μούμια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά ξεκίνησα τις κολλησεις αρχικά Μερικές φωτό ακόμα...

post-50466-0-54948800-1346102633_thumb.jpg

post-50466-0-36017100-1346102674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι κόντρες θα γίνουν αύριο και αυτές με άλλη τεχνική... Οποιοσδήποτε θέλει περαιτέρω πληροφορίες ειμαι διαθέσιμος...

Υ.Γ τα κολληματα έγιναν σούπερ

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα φιλε μου τι εκανες στο κολλημα...δεν καταλαβα την χρηση της διπλης οψης..αντι να παταει τζαμι-σιλικονι-τζαμι, παταει τζαμι-ταινια διπλης οψεος-τζαμι και η σιλικονη μπηκε απο τα πλαγια?

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία είναι 3mm τοτζαμι 5mm . Έβαλα την ταινία στο υπόλοιπο σιλικόνη εκαννα την ενωση και μετά κυρίως εσωτερικα

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά μείωσες την επιφανεια που ενώνει η σιλικονη σε 2mm και στα υπολοιπα 3mm την ενωση κραταει η ταινια με οση σιλικονη "ξερασαν" τα τζαμια..ειναι σαν να κανεις ενυδρειο με παχος τζαμιου 2 mm ειδικα με τον περασμα του χρονου που η κόλα της ταινιας θα ξεραθει!!

πιστευω οτι δεν ειναι καλη ιδεα..καμια σχεση η αντοχη της ταινιας σε σχεση με την σιλικονη ακομα και αν γεμισες τις γωνιες με σιλικονη δεν ειναι το ιδιο!το μονο που ισως μπορει να σε σωσει φιλε μου ειναι το οτι δεν εχεις αρκετα λιτρα και θα εχεις μικρες πιεσεις(σχετικα)..θα βαλεις και κατω κοντρες?

παντα φιλικα τα λεω ολα αυτα, εννοειται ετσι? :D

απλα ειναι ενας τροπος που δεν τον εχω ξαναδει και με την οση εμπειρια εχω, νομιζω οτι δεν ειναι ο καλυτερος..μακαρι να μην υπαρξει προβλημα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνικη χρησιμοποιείται πολύ συχνά στα φωτοβολταικα...και είναι δοκιμασμενη....σήμερα μπήκαν οι κοντρες κΑΙ ΑΥΤΕΣ αλλιώς... Για δειτε.....κάθε κομμάτι έχει σιλικόνη και ήρθε κ έγινε ενα...

Link to comment
Share on other sites

Ιδού

post-50466-0-17683600-1346181111_thumb.jpg

post-50466-0-80498000-1346181162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και η συνέχεια...

post-50466-0-55379000-1346181318_thumb.jpg

post-50466-0-64524800-1346181364_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε????

post-50466-0-22044700-1346181471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχουν τα φωτοβολταικα με το ενυδρειο?το ενα πρεπει να ειναι απλα στεγανο και το αλλο εκτος αυτου, κραταει αντισταση σε πιεσεις..αν ειναι δοκιμασμενη και σε ενυδρειο τοτε παω πασο και θα ηθελα να μαθω πιο πολλα αφου και εγω ειμαι πωρωμένος με τα diy!! απλα μου κανει εντυπωση γιατι δεν το εχω ξανακουσει!!μη με παραιξηγεις.. :D

η κατασκευη σου παρ'ολα αυτα ειναι απο της ωραιοτερες που εχω δει!το χεις πολυ το θεμα ξυλο!! :D

οι κοντρες που ειναι σαν πλαισιο ενας πολυ καλος τροπος για να γλυτωσεις τις εσωτερικες! συνήθως χρησιμοποιείται αλλο υλικο αντι του ξυλου οπως αλουμινιο, λογο φανταζομαι τις ανθεκτικότητας του..αλλα σιγουρα οι γωνιες που εβαλες δειχνουν να αντεχουν!!

τι ξυλο χρησιμοποίησες? περάστηκε με καποιο βερνικι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο δεν το εχω χργσιμοποησει αλλά το εχω χρησιμοποιησει σε κατασκευη σκαφανδρου που πηγε 17 μέτρα βάθος....εκει να δεις πιέσεις...Το ξύλο είναι το φθηνό του επίπλου συνήθως το συγκεκριμένο το χρησιμοποιούν για τσβλες στο κρεβάτι.Για την ανθεκτικότητα νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά κ από θεμα καλαισθησίας δεν το συζητάμε... Το ξύλο θα περαστεί λούστρο και πιθανόν νσ μπουν κ ελασματα σιδήρου για να θυμίζει σεντούκι...Αυτα.... Ελπίζω να ακούσω κ άλλες γνώμες κ δε ευχάριστω για την παρέα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι ο πατος το ενυδρειου δεν παταει κατω στηριζεται στο τελαρο το ξυλινο ολος ο αλλος ειναι στον αερα εχει 0.5cm το ειδε καποιος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το είδα εγώ.. βέβαια θα ήθελα πολύ να μάθω πως υπολόγισες τα 0.5 cm χαχαχα.... Τεσπά αυτό που βλέπεις είναι οι κόντρες δεν είναι η βάση...Στη βάση θα μπουν τρια ξυλα κατά μήκος τα οποία είναι υπέρ αρκετά... Αλλά και να μην έμπαιναν δεν θα είχα προβλημα...οι πιέσεις είναι αριστερά δεξιά όχι κάτω. Και το ύψος είναι περίπου 1,5 όσο και το πάχος του ξύλου...

Έγινε επεξεργασία - Αντώνιος
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο λόγω δουλειάς .... Έβαψα λίγο μόνο και ξεκίνησα να φτιάχνω τη ρίζα που θα μπεί μέσα από ξύλο πλάτανου... Βρήκα ένα υπέροχο ξύλο από πλάτανο που είναι ιδανικό... Ένας παππούς από εδώ από το χωριό μου είπε και τρόπο για να μπει μέσα και θα τον εφαρμόσω... Αυτός έχει το ξύλο 4 χρόνια στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα...

Αυτά αύριο θα επανέλθω με φωτό.... Καλό βράδυ....

Link to comment
Share on other sites

Το είδα εγώ.. βέβαια θα ήθελα πολύ να μάθω πως υπολόγισες τα 0.5 cm χαχαχα.... Τεσπά αυτό που βλέπεις είναι οι κόντρες δεν είναι η βάση...Στη βάση θα μπουν τρια ξυλα κατά μήκος τα οποία είναι υπέρ αρκετά... Αλλά και να μην έμπαιναν δεν θα είχα προβλημα...οι πιέσεις είναι αριστερά δεξιά όχι κάτω. Και το ύψος είναι περίπου 1,5 όσο και το πάχος του ξύλου...

Παίδες σήμερα δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο λόγω δουλειάς .... Έβαψα λίγο μόνο και ξεκίνησα να φτιάχνω τη ρίζα που θα μπεί μέσα από ξύλο πλάτανου... Βρήκα ένα υπέροχο ξύλο από πλάτανο που είναι ιδανικό... Ένας παππούς από εδώ από το χωριό μου είπε και τρόπο για να μπει μέσα και θα τον εφαρμόσω... Αυτός έχει το ξύλο 4 χρόνια στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα...

Αυτά αύριο θα επανέλθω με φωτό.... Καλό βράδυ....

και με ενα κεντρικο ξυλο να βαλεις παλι δεν θα εχεις προβλημα στον πατο αφου δεν ειναι και τοσο μεγαλος αλλα με 3 ακομα καλυτερα!!! :thumbup: γενικα εχω μαθει σε αυτο το χομπυ οτι καλο ειναι να εισαι προνοητικός και 1000% σιγουρος για κατι για να μην την πατησεις...μια φορα θα γινει το κακο!!! :D

πες τον μας και εμας τον τροπο που θα περιεργαστεις το ξυλο ρε Αντωνη να μαθουμε..γενικοτερα δεν προτεινεται να μπαινουν ξυλα απο την φυση λογο της χρονοβορας και γενικα δυσκολης διαδηκασιας!αλλοι λενε να ξεραθει στον ηλιο για παρα πολυ καιρο, αλλοι να ψηθει στον φουρνο αλλα παλι δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος!ενας αλλος τροπος ειναι να περαστει με εποξικη..εγω με το ψησιμο ειχα επιτυχια, σε μικρα κομματια ομως ξυλου..οσο πιο μεγαλο τοσο πιο δυσκολα ξερενεται!

α!περιμενουμε φωτος!!! :D

Link to comment
Share on other sites

O τρόπος είναι απλός σχετικά αλλά προυποθέτει την ύπαρξη ποταμιού... Πηγαίνοντας σε ένα από τα ρέματα του χωριού παίρνεις ένα ξύλο από μέσα που είναι συνήθως από τα πλατάνια τριγύρω.... αυτό που πήρα εγώ πρέπει να είναι χρόνια εκεί... καθαρίζεις τα φλοιό και μετά προσπαθείς να αφαιρέσεις ότι βλέπεις είτε σάπιο είτε ξερό.... το αφήνεις 3-4 μέρες στον ήλιο για να ξεράνει ότι ανοίξαμε αλλά όχι να νεκρώσει...το βράζουμε με ιωδιούχο κάλας για να αποβακτηριοποιηθεί και μετά το βάζουμε στο νερό και του κάνουμε αλλαγές νερού μέχρι να σταματήσει να βγάζει χρώμα...αυτά αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτό που βρήκα έχουν είδη περάσει πολλά λιτρα νερό από πάνω του λόγω τοποθεσίας και ότι ο πλάτανος μαζί με την ιτιά είναι ιδανικά....

Ο Ξυπόλητος

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα φωτό.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ....

Ιδού οι φώτο που είχα υποσχεθεί αρχικά η αποφλοίωση

post-50466-0-90748400-1346356912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα της αποφλοίωσης

post-50466-0-73672600-1346357125_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το βράσιμο και το αποτέλεσμα

post-50466-0-05941400-1346357299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετά το βράσιμο το ξύλο βουλιάζει και είναι με καθαρο νερό σχετικά

post-50466-0-22460500-1346357453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδή παρατήρησα ότι έκανα βλακεία εδώ είναι η αποφλοίωση

post-50466-0-49653500-1346357608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε βλέπω ιδιαίτερη κινητικότητα και ενδιαφέρον (βασικά νιωθω ότι μιλάω μόνος μου) θα συνεχίσω δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα πέτρες γιατί προς το παρόν είναι όλες ακατάλληλες...Να ρωτήσω ξέρει κανείς πόσο μπορώ να συντηρήσω τα φυτά αφού τα αγοράσω? τα φυτά που θα πάρω τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

O τρόπος είναι απλός σχετικά αλλά προυποθέτει την ύπαρξη ποταμιού... Πηγαίνοντας σε ένα από τα ρέματα του χωριού παίρνεις ένα ξύλο από μέσα που είναι συνήθως από τα πλατάνια τριγύρω.... αυτό που πήρα εγώ πρέπει να είναι χρόνια εκεί... καθαρίζεις τα φλοιό και μετά προσπαθείς να αφαιρέσεις ότι βλέπεις είτε σάπιο είτε ξερό.... το αφήνεις 3-4 μέρες στον ήλιο για να ξεράνει ότι ανοίξαμε αλλά όχι να νεκρώσει...το βράζουμε με ιωδιούχο κάλας για να αποβακτηριοποιηθεί και μετά το βάζουμε στο νερό και του κάνουμε αλλαγές νερού μέχρι να σταματήσει να βγάζει χρώμα...αυτά αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτό που βρήκα έχουν είδη περάσει πολλά λιτρα νερό από πάνω του λόγω τοποθεσίας και ότι ο πλάτανος μαζί με την ιτιά είναι ιδανικά....

Tην διαδικασια αυτην,την εχεις ακολουθησει ξανα ή καποιος γνωστος σου κατα το παρελθον.Τα πλατανια ειναι απιστευτα ομορφα παντως.

Ο Ξυπόλητος

Αν και δε βλέπω ιδιαίτερη κινητικότητα και ενδιαφέρον (βασικά νιωθω ότι μιλάω μόνος μου) θα συνεχίσω δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα πέτρες γιατί προς το παρόν είναι όλες ακατάλληλες...Να ρωτήσω ξέρει κανείς πόσο μπορώ να συντηρήσω τα φυτά αφού τα αγοράσω? τα φυτά που θα πάρω τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο post.

Να υποθεσω οτι μιλας γιν την συντηρηση τους στο ενυδρειο σωστα;Γραψτα σε παρακαλω αλλη μια φορα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...