Jump to content

Παιζοντας Πρωτη Φορα Με Τα Τζαμια!


gadragon

Recommended Posts

Ολα ξεκινησαν οταν ενα φιλαρακι, ξερωντας την τρελα που κουβαλαω, μου ανεφερε πως στην ανακαινηση ενος βενζιναδικου στη γειτονια μου, εχουν βγαλει για πεταμα κατι τζαμια..

Εχωντας κολησει ηδη το πρωτο ενυδρειο μου με τζαμια απο παραγγελια, ειπα να το προχωρησουμε λιγο.. Πηγαμε λοιπον και τσιμπησαμε 2 διπλα τζαμια 1x1, 3mm παχος (ειχε κι άλλα, αλλά θα με δερνε αν τον εβαζα να τα κουβαλησουμε..)

59934212292178663292_thumb.jpg

Βρηκα και ενα παλιο διαμαντοκοφτη στη εργαλειοθηκη και το παιχνιδι αρχισε!

Η πρωτη κατασκευη μετα απο 1-2 μερες, κατακομμενα δαχτυλα και αρκετες στραβομαρες ηταν ετοιμη και πλεον φιλοξενει το χελωνακι της φιλης μου!

50x50 η βαση, 25 υψος μπροστα, 40 υψος πισω

90766327123712088244_thumb.jpg 53962947219734916186_thumb.jpg 64347292932150445902_thumb.jpg

Εμεινα αρκετα ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα! Οι μονωτικες ταινιες ταλαιπωρηθηκαν κατα τη διαρκεια τροποποιησεων και θα αλλαχτουν!

Η κατασκευη νουμερο δυο ειναι σε εξέλιξη! Ειχα ηδη εναν αρσενικο μονομαχο σε 15λιτρα και σκεφτηκα πως θα ηταν πολυ ενδιαφερον να προσπαθησω αναπαραγωγη. Οποτε φτιαχνω αυτο (ειναι στο σταδιο πριν καθαριστουν οι σιλικονες):

46387668935501606310_thumb.jpg 21823315654437364382_thumb.jpg 49393137087147488254_thumb.jpg

Βγηκε πιο μικρο απ'οτι υπολογιζα, αλλα ελπιζω οτι θα γινει δουλεια.. Ειναι περιπου 55x30x30, εχει 3 διαμερισματα (αρσενικος-θηλυκια-ζευγαρωμα) κατι παραπανω απο 10λιτρα εκαστο και επιπλεον ενα μικροτερο διαμερισμα που θα δουλευει σαν "εσωτερικο sump" με αντλια και υλικα φιλτρων. Το ενυδρειο εχει πολλες-πολλες κακοτεχνιες και πιστευω ειναι ψιλομικρο για τη δουλεια που το φτιαξα, αλλα θα ειναι προσωρινο.. Μετα θα δοθει ή θα γινει ολοκληρο sump.

Πως τα βλεπεται? Ειναι η πρωτη φορα που κοβω τζαμι και για μενα ειναι ενα πειραμα οι ολες κατασκευες! Ακουω λοιπον ερωτησεις, σχολια και προτασεις για βελτιωσεις! Περισευει και ενα τζαμι ακομα, μην ξεχνιομαστε!

Link to comment
Share on other sites

παντα η πρωτη φορα ειναι δυσκολη .η δευτερη και η τριτη ακομα καλυτερη. τι σιλικονη εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλη κατασκευη.Αν τροχισες και με χοντρο γυαλοχαρτο μετα την κοπη τα γυαλια ,εισαι αψογος :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα τις μονοτηκες ταινιες.Βγαλτες γιατι με την υγρασι θα ξεκολλησουν,να βαλεις πυχακια απο ξυλο η αλουμινιο που εχει σε σχημα Π

Link to comment
Share on other sites

παντα η πρωτη φορα ειναι δυσκολη .η δευτερη και η τριτη ακομα καλυτερη. τι σιλικονη εβαλες?

Νομιζω πως ειναι αυτη:

http://www.bison.net/static/products/assets/asset_5037_3.pdf

Μπραβο πολυ καλη κατασκευη.Αν τροχισες και με χοντρο γυαλοχαρτο μετα την κοπη τα γυαλια ,εισαι αψογος :)

Οχι.. Στο επομενο!

Τωρα ειδα τις μονοτηκες ταινιες.Βγαλτες γιατι με την υγρασι θα ξεκολλησουν,να βαλεις πυχακια απο ξυλο η αλουμινιο που εχει σε σχημα Π

Ναι κατι τετοιο σκεφτομουν κι εγω! Θα δω αν βγαινει καμια πατεντα με τα υλικα που εχω, αλλιως θα παρω πηχακια!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα φιλε μου!!!οσοι εχουμε προσπαθησει να κοψουμε τζαμι ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι λογο κυριως των ακατάλληλων εργαλειων!

μια ερωτηση εχω..δεν καταλαβα πως θα λειτουργει η φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα φιλε μου!!!οσοι εχουμε προσπαθησει να κοψουμε τζαμι ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι λογο κυριως των ακατάλληλων εργαλειων!

μια ερωτηση εχω..δεν καταλαβα πως θα λειτουργει η φιλτρανση.

13864452970456657071.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, το παχος του τζαμιου για την συγκεκριμενη κατασκευη ειναι μια χαρα, απλα ανησυχώ λιγο για τις κολλήσεις γιατι μου φαίνονται καποιες (τουλαχιστων απο την φωτο ) στον αερα!

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Τωρα οσο αφορα την λειτουργια του στο συνολο, η αληθεια ειναι πως εχω ψιλομπερδευτη αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..ρωτησα γιατι δεν ειχα δει πως θα επικοινωνούν τα διαμερισματα!δεν ειδα καθολου τρυπες και δεν προσεξα οτι ειχες κομμενες τις γωνιες!! :D

το μεσαιο διαμερισμα πρεπει να ειναι bare bottom ομως..αλλα κατα τ΄αλλα ειναι πολυ ωραια κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...