Jump to content

Πρόβλημα (Νη3 / Νο2) Με Την Αλλαγή Νερού


Recommended Posts

Ok, τοτε περιμενουμε νεα σου και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βαλε σε ένα ποτήρι νερό της βρύσης και κάνε τώρα μια μέτρηση με τα ίδια στικ που κάνεις και στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σε ένα ποτήρι νερό της βρύσης και κάνε τώρα μια μέτρηση με τα ίδια στικ που κάνεις και στο ενυδρείο!

Μόλις έκανα μέτρηση (με τα τελευταία στικάκια) στο νερό της βρύσης με τα στικάκια και το ΝΟ2 είναι 0.

Έκανα και στο ενυδρείο πάλι και τα ΝΟ2 είναι 0 και ΝΗ3/ΝΗ4 είναι 0.

Το περίεργο είναι ότι ακόμα τα ΝΟ3 είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ΝΟ3 δεν ειχες και πολλα οποτε με τοσο μεγαλες αλλαγες δεν μου φαινεται και παραξενο. Απο την αλλη τα στικακια δεν ειναι και τοσο έμπιστα και απο την στιγμη που παιζουν και ΝΟ2 καλο ειναι να παρεις υγρα τεστ. Οπως και να εχει δεν περιμενα να μετρησεις ΝΟ2 στην βρυση οπως σου προανεφερα, μια που η ζημια γινεται οταν εισερχεται το νερο μεσα στο ενυδρειο μια που κατι στο νερο αλλαγης δημιουργη το προβλημα στην βιολογια του ενυδρειου σου, και το ποιο πιθανο ειναι βαρεα μεταλλα για να μην σκεφτω κατι χειροτερο. Το καλυτερο θα ηταν μια χημικη αναλυση σε χημείο του νερου σου. Απο την αλλη ελπιζω να προσεχεις και να μην ερχεται το νερο σε επαφη με τιποτα καθαριστικα μπανιου ή ο σωληνας που κανεις αλλαγη και η κανατα.

Link to comment
Share on other sites

Την μέτρηση την έκανα για να αποκλείσω αυτόν τον παράγοντα, όπως μου είπε και ο ebenos.

Εννοείται ότι αύριο θα πάω να πάρω υγρά τεστ για καλύτερη ακρίβεια. Ότι χρησιμοποιώ για το ενυδρείο το προσέχω και δεν το πλένω με απορρυπαντικά το αφήνω με το νερό του ενυδρείου να στεγνώσει μόνο του και την επόμενη μέρα το αποθηκεύω σε σακούλα.

Κάτι που σκέφτηκα είναι ότι καθώς φύτευα και ξεφύτευα εμφανίστηκαν στην επιφάνεια υπολείμματα λίπασματος σε μορφή ταμπλέτας (sera florenette A) που χρησιμοποιώ.

Επίσης η άμμος μου σε αρκετά σημεία είναι μαύρη γι αυτό και την ανακάτεψα.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλονται τα προβλήματα σε αυτά.

Ευχαριστώ πολύ όλους που προσπαθείτε να με βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγελη,

Δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα μιας και το ιστορικό τον μετρήσεων σου σε σχέση με της παρούσες μετρήσεις μας δείχνουν εντελώς διαφορετικά πράγματα!

Υπάρχουν διάφορα σενάρια στο μυαλό μου για το που μπορεί να οφείλετε μια τέτοια κατάσταση αλλά καλύτερα να περιμένουμε τα αποτελέσματα των υγρών τεστ!

Μήπως υπάρχει και αμμωνία και το τεστ που χρησιμοποιείς είναι παλιό η ληγμένο και δεν την μετραει?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μετρήσεις με τα υγρά τέστ που πήρα (ΝΟ2, ΝΟ3 τα οποία και τα δύο είναι της sera)

ΝΟ2 :0 (sera)

ΝΟ3 :0 (sera)

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0 (API)

Το τεστ της API δεν είναι ληγμένο, τo μπουκαλάκι 1 γράφει πάνω : LOT 83A1211 EXP 12-2016

τα μπουκαλάκι 2 γράφει πάνω : LOT 84B1111 EXP 11/2016

Πάντως εντύπωση μου κάνει που τα ΝΟ3 είναι ακόμα 0.

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις αυτές οι μετρήσεις υποδηλώνουν ένα άστρωτο ενυδρείο και θα πρέπει να σταθούμε σε αυτά τα αποτελέσματα μιας και οι μετρήσεις των στικ δεν είναι αξιόπιστες!

Τώρα, με γνώμονα αυτές της μετρήσεις για κάποιο λόγο η βιολογία σου έχει χαθεί αφού λες ότι παλιότερα ήταν όλα μια χαρά!

Τα ψάρια σου πως είναι αυτή την στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις αυτές οι μετρήσεις υποδηλώνουν ένα άστρωτο ενυδρείο και θα πρέπει να σταθούμε σε αυτά τα αποτελέσματα μιας και οι μετρήσεις των στικ δεν είναι αξιόπιστες!

Τώρα, με γνώμονα αυτές της μετρήσεις για κάποιο λόγο η βιολογία σου έχει χαθεί αφού λες ότι παλιότερα ήταν όλα μια χαρά!

Τα ψάρια σου πως είναι αυτή την στιγμή?

Τα ψαράκια συμπεριφέρονται φυσιολογικά.

Τα cory είναι ορεξάτα σκάβουν την άμμο, σε αντίθεση με όταν έχουν ανέβει οι μετρήσεις που τα βλέπω συνέχεια να πηγαίνουν με φόρα στην επιφάνεια για να πάρουν οξυγόνο.

Και τα γκάπυ φαίνονται εντάξει.

Όσο αναφορά για τις red cherry κάποιες είναι ευδιάθετες και κόβουν βόλτες στο ενυδρείο και τσιμπάνε τα ξύλα και κάποιες είναι πάνω στην επιφάνεια (ίσως απ' το στρες...???)

Κάποια λύση για να αποκτήσω επιπλέον βιολογία θα ήταν να προσθέτω βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Οι red cherry αρχίζουν και κατεβαίνουν σιγά σιγά.

Έχουν μείνει λίγες πάνω.

Συνήθως καταλάβαινα ότι κάτι φταίει με τις μετρήσεις απ' τις γαρίδες καθ' ότι ήταν οι πρώτες που πήγαιναν στην επιφάνεια.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό κριτήριο, αλλά ήταν μια πρώτη ένδειξη για μένα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε δεν γίνετε το ενυδρείο σου να είναι άστρωτο και τα ψάρια μια χαρά!

Απλά δεν γίνετε, έπρεπε να είχαν ψοφήσει τώρα και τα γκαπι και η γαρίδες!

Μήπως δεν κάνεις σωστά τα τεστ? Θα τρελαθώ!

Link to comment
Share on other sites

Τ

Κάποια λύση για να αποκτήσω επιπλέον βιολογία θα ήταν να προσθέτω βακτήρια?

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ δεν ξέρω μόλις ξαναέκανα τεστ ΝΟ2 :0, ΝΗ3/ΝΗ4:0 και ΝΟ3:0

Λάθος δεν γίνεται να κάνω ειδικά στα ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 μετράω την ποσότητα του νερού με σύριγγα πριν το βάλω στο δοκιμαστικό σωλήνα και προσθέτω τις αντίστοιχες σταγόνες από τα δύο μπουκαλάκια.

Στο ΝΟ3 περιπλέκονται λίγο εξαιτίας πολλών υγρών αλλά και πάλι το έχω κάνει 2 φορές με το ίδιο αποτέλεσμα θα το επαναλάβω και το βραδάκι.

Πρόσθεσα και βακτήρια της microbe-lift

Link to comment
Share on other sites

@ ebenos εχω να κανω μια ερωτηση.Αν εχω ενα ενυδρειο φυτεμενο το οποιο τρεχει ενα χρονο τωρα,φιλτρο εχει εσωτερικο γεματο βιολογια και μικρη ιχθυορτωση και οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 0,νο2 ο και νο3 0.Τα ψαρια ειναι μια χαρα και οι γαριδες γεννουν καθε μηνα.Απο τις μετρησεις μου καταλαβαινεις αστρωτο ενυδρειο?

Το παραδειγμα που φερνω ειναι αληθινο και υπηρχε για αρκετους μηνες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εντύπωση μου κάνει που τα ΝΟ3 είναι ακόμα 0.

Χτυπα μερικες φορες τον πατο απο το μπουκαλακι Νο2 σε ενα παγκο, κουνα το για 3 λεπτα να ανακατευθει και ξαναμετρα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυνες καλα την καρυδα μεχρι να μη μυρίζει καθολου στη μυτη η χλωρινη οταν την μυριζεις απο κοντα?

Εβαλες κι αντιχλωριο?

Η κυκλοφορια στο βυθο πως ειναι? Μενουν σκουπιδια πανω του?

Βγαζει καθολου χοντρες φυσαλιδες ο βυθος?

Απο το ανακεμα του βυθου πρεπει να ειναι το προβλημα.

Οταν εχεις ανεβασμενα νιτρωδη, εκτος απο αλλαγη νερου, βαζε φουλ αεραντλια, ριχνε prime στο ενυδρειο, και αν το επιτρεπει το ειδος των ψαριων και των φυτων και αλατι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κάποια λύση για να αποκτήσω επιπλέον βιολογία θα ήταν να προσθέτω βακτήρια?

Για να αποκτησεις επιπλεον βιολογια, πρεπει να τη χρειαζεται το ενυδρειο και συγκεκριμενα να εχει τους ρυπους που θα θρεψουν την επιπλεον βιολογια.

Αν τωρα που εγινε ενα peak στα νιτρωδη, χρειαζεται επιπλεον βιολογια, μπορεις να την προσθεσεις ειτε με με εμβολιασμο (μπολιασμα) ειτε με βακτηρια, αλλα ουσιαστικα, η ηδη υπαρχουσα βιολογια του φιλτρου θα το εκανε γρηγορα (ο πληθυσμος των νιτροποιητικων βαλτηριων μπορει να διπλασΙαστει σε 15-25 ωρες) αν υπαρχεΙ ο χωρος (δλδ επιπλεον υλικα στο φιλτρο) να φιλοξενηθει η εξτρα βιολογια

Οπως περιεγραψες το φιλτρο σου νομιζω οτι εχει πλεονασμο υλικων και δεν εχει προβλημα να το κανει αυτο.

Οταν μειωθουν οι ρυποι θα ξαναμειωθει και η βιολογια μονη της.

Νομιζω αυτο συμβαινει ηδη στο ενυδρειο σου, συν οτι βοηθησες με τις αλλαγες νερου να μειωθουν και τα νιτρωδη, ετσι ωστε να μη χρειαστει επιπλεον βιολογια.

Οι λιγοτεροι αρχικοι ρυποι (αμμωνια νιτωδη) μειωσαν και την παραγωγη νιτρικων (μεσω του κυκλοου του αζωτου) και με τις αλλαγες μειωθηκαν ακομα περισσοτερο.

ΕΙναι φυσιολογικο να εχεις χαμηλα νιτρικα ή και καθολου (αν εχεις ιδιως και φυτα ή μειωσες το ταισμα)

Τωρα οι ρυποι το πιο πιθανο ειναι να εχουν επανερθει στα φυσιολογικα επιπεδα (εκτος κι αν βγαζει ακομα ο βυθος ακομα τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

@ ebenos εχω να κανω μια ερωτηση.Αν εχω ενα ενυδρειο φυτεμενο το οποιο τρεχει ενα χρονο τωρα,φιλτρο εχει εσωτερικο γεματο βιολογια και μικρη ιχθυορτωση και οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια 0,νο2 ο και νο3 0.Τα ψαρια ειναι μια χαρα και οι γαριδες γεννουν καθε μηνα.Απο τις μετρησεις μου καταλαβαινεις αστρωτο ενυδρειο?

Το παραδειγμα που φερνω ειναι αληθινο και υπηρχε για αρκετους μηνες ετσι.

Φίλε Κώστα καταλαβαίνεις ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!

Αυτό που λες το γνωρίζω και σαφώς μπορεί να συμβεί και το αναφέρω και στο ποστ #9 καθώς επίσης αν δεις στο ίδιο ποστ αναφέρω και για ποιον λόγο θεωρώ ότι δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε αυτή την περίπτωση!

Στην περίπτωση που αναφέρεις δεν θα είχαμε ανεβοκατεβάσματα των νιτρωδών οπότε δεν θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο!

Θεωρώ ότι η προσέγγιση του delta66 είναι πιθανών και η αιτία στο πρόβλημα του φίλου!

Link to comment
Share on other sites

Χτυπα μερικες φορες τον πατο απο το μπουκαλακι Νο2 σε ενα παγκο, κουνα το για 3 λεπτα να ανακατευθει και ξαναμετρα.

Μόλις το έκανα και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ΝΟ2 :0

Επίσης το ίδιο έκανα και στο τεστ ΝΟ3 (δηλαδή το χτύπησα και ανακάτεψα τα 3 μπουκαλάκια που έχει ) και βρήκα ΝΟ3 :0

Να υπενθυμίσω ότι οι μετρήσεις είναι από τα τέστ είναι της sera, δεν νομίζω να είναι τόσο αναξιόπιστα και να βγάζουν τόσο λάθος αποτελέσματα τι να πώ δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα καταλαβαίνεις ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!

Αυτό που λες το γνωρίζω και σαφώς μπορεί να συμβεί και το αναφέρω και στο ποστ #9 καθώς επίσης αν δεις στο ίδιο ποστ αναφέρω και για ποιον λόγο θεωρώ ότι δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε αυτή την περίπτωση!

Στην περίπτωση που αναφέρεις δεν θα είχαμε ανεβοκατεβάσματα των νιτρωδών οπότε δεν θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο!

Θεωρώ ότι η προσέγγιση του delta66 είναι πιθανών και η αιτία στο πρόβλημα του φίλου!

Θαναση (αν δεν κανω λαθος) εν μερη με καλυψε η απαντηση σου και ομολογω οτι δεν ειχα προσεξει καλα το ποστ 9..

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειο μπορει να υπαρχουν φυτα τα οποια ρουφουν σαν σφουγγαρι τα νο3 με αποτελεσμα τα υπολοιπα φυτα να πειναμε και εμεις να περνουμε μετρηση νο3 0.Στην περιπτωση μου μολις εβγαλα το κερατοφυλλο αλλα και την ντοματια,τα υπολοιπα φυτα πηραν τα πανω τους και μετα μετρουσα νο3 10.

Σιγουρα τα νο2 ηταν παντα 0 ομως,ποτε δεν ειχα μετρησει νο2 εκτος απο το στρωσιμο.

Μερικες φορες,μετραμε νο3 0 και γι αυτο μπορει να φταιει καποιο φυτο που εχουμε στο ενυδρειο μας!

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυνες καλα την καρυδα μεχρι να μη μυρίζει καθολου στη μυτη η χλωρινη οταν την μυριζεις απο κοντα?

Εβαλες κι αντιχλωριο?

Η κυκλοφορια στο βυθο πως ειναι? Μενουν σκουπιδια πανω του?

Βγαζει καθολου χοντρες φυσαλιδες ο βυθος?

Απο το ανακεμα του βυθου πρεπει να ειναι το προβλημα.

Οταν εχεις ανεβασμενα νιτρωδη, εκτος απο αλλαγη νερου, βαζε φουλ αεραντλια, ριχνε prime στο ενυδρειο, και αν το επιτρεπει το ειδος των ψαριων και των φυτων και αλατι.

Την καρύδα την άφησα μισή ώρα σε σε δοχείο με νερό και τριπλή δόση αντιχλώριο της API, δυστυχώς δεν την μύρισα.

Ο βυθός δεν κρατά υπολείμματα παρα μόνο λίγα γύρο γύρο από τα φυτά όπου σκάβουν τα cory.

Όταν σκαλίζω τον βυθό (φύτεμα που έκανα προχτές), καθώς και όταν ανοίγω τρύπες με το καλαμάκι (η αλήθεια είναι ότι το είχα παραμελήσει ) απελευθερώνονταν φυσαλίδες.

Με την ευκαιρία του ξεφυτέματος αποφάσισα να ανακατέψω την άμμο γιατί από κάτω ήταν μαύρη. Όμως μέσα σε λίγες ώρες η μαύρη άμμος στην επιφάνεια επανήλθε στο φυσικό της χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ΝΟ2 :0

Επίσης το ίδιο έκανα και στο τεστ ΝΟ3 (δηλαδή το χτύπησα και ανακάτεψα τα 3 μπουκαλάκια που έχει ) και βρήκα ΝΟ3 :0

Να υπενθυμίσω ότι οι μετρήσεις είναι από τα τέστ είναι της sera, δεν νομίζω να είναι τόσο αναξιόπιστα και να βγάζουν τόσο λάθος αποτελέσματα τι να πώ δεν ξέρω....

Εννοουσα το μπουκαλακι Νο2 (νουμερο 2) απο το τεστ ΝΟ3.

Αν εχει τεστ ΝΟ3 με 3 μπουκαλακια, χτυπας το νουμερο 3 μπουκαλακι.

Link to comment
Share on other sites

Την καρύδα την άφησα μισή ώρα σε σε δοχείο με νερό και τριπλή δόση αντιχλώριο της API, δυστυχώς δεν την μύρισα.

Ο βυθός δεν κρατά υπολείμματα παρα μόνο λίγα γύρο γύρο από τα φυτά όπου σκάβουν τα cory.

Όταν σκαλίζω τον βυθό (φύτεμα που έκανα προχτές), καθώς και όταν ανοίγω τρύπες με το καλαμάκι (η αλήθεια είναι ότι το είχα παραμελήσει ) απελευθερώνονταν φυσαλίδες.

Με την ευκαιρία του ξεφυτέματος αποφάσισα να ανακατέψω την άμμο γιατί από κάτω ήταν μαύρη. Όμως μέσα σε λίγες ώρες η μαύρη άμμος στην επιφάνεια επανήλθε στο φυσικό της χρώμα.

Την ξεπλυνες καλα με αφθονο νερο πριν την βαλεις στο αντιχλωριο?

Οταν χρησιμοποιουμε χλωρινη, ξεπλενουμε απαραιτητως καλα με νερο, μεχρι να μη μυριζει στη μυτη η χλωρινη.

Αν θελουμε, για περισσοτερη ασφαλεια, βαζουμε και αντιχλωριο.

Αυτο φταιει.

Εφερες το πανω κατω στο βυθο.

Βγηκαν ολα εξω.

Και δοξα τω θεω να λες που δεν εχασες ψαρια.

Να μυριζεις τις φυσαλιδες. Αν μυριζουν αυγουλιλα, ασχημα τα πραγματα, Πρεπει να φτιαξεις το βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Θαναση (αν δεν κανω λαθος) εν μερη με καλυψε η απαντηση σου και ομολογω οτι δεν ειχα προσεξει καλα το ποστ 9..

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειο μπορει να υπαρχουν φυτα τα οποια ρουφουν σαν σφουγγαρι τα νο3 με αποτελεσμα τα υπολοιπα φυτα να πειναμε και εμεις να περνουμε μετρηση νο3 0.Στην περιπτωση μου μολις εβγαλα το κερατοφυλλο αλλα και την ντοματια,τα υπολοιπα φυτα πηραν τα πανω τους και μετα μετρουσα νο3 10.

Σιγουρα τα νο2 ηταν παντα 0 ομως,ποτε δεν ειχα μετρησει νο2 εκτος απο το στρωσιμο.

Μερικες φορες,μετραμε νο3 0 και γι αυτο μπορει να φταιει καποιο φυτο που εχουμε στο ενυδρειο μας!

Το ενυδρείο μου είναι όντως φυτεμένο και τα φυτά που έχει είναι σχετικά εύκολα και είναι τα εξής:

cryptocoryne spec. indonesia, Rotala rotundifolia, Ceratopteris thalictroides, Rotala πράσινη, Bacopa, cabomba caroliniana, spiky moss (δωρεά του Σπύρου με τις γαρίδες :-) ), hydrocotyle leucocephala, εχινόδορο, alternanthera, και ότι έχει μείνει από echinodorus tenellus.

Υπάρχει περίπτωση τα φυτά σε συνδυασμό με τις αλλαγές νερού, όπως είπε ο Σπύρος, να ευθύνονται για την μη ύπαρξη νιτρικών ακόμα ?

Link to comment
Share on other sites

Την ξεπλυνες καλα με αφθονο νερο πριν την βαλεις στο αντιχλωριο?

Οταν χρησιμοποιουμε χλωρινη, ξεπλενουμε απαραιτητως καλα με νερο, μεχρι να μη μυριζει στη μυτη η χλωρινη.

Αν θελουμε, για περισσοτερη ασφαλεια, βαζουμε και αντιχλωριο.

Αυτο φταιει.

Εφερες το πανω κατω στο βυθο.

Βγηκαν ολα εξω.

Και δοξα τω θεω να λες που δεν εχασες ψαρια.

Να μυριζεις τις φυσαλιδες. Αν μυριζουν αυγουλιλα, ασχημα τα πραγματα, Πρεπει να φτιαξεις το βυθο.

Η αλήθεια είναι ότι μυρίζει αλλά όχι τρομερά άσχημα ( αλλά απ΄ότι φαίνεται έγινε η βρωμοδουλειά ).

Τι μπορώ να κάνω λέγοντας να φτιάξω τον βυθό ?

Επίσης την ψιλοπάτησα και με την καρύδα γιατί δεν την ξέπλυνα πολύ καλά ίσα ίσα ένα γρήγορο ξέβγαμλα και τοποθέτηση στο λεκανάκι με νερό και αρκετό αντιχλώριο

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...