Jump to content

Άρρωστο Green Fire Tetra


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Aphyocharax rathbuni) Green Fire Tetra: Κάθεται ακίνητο,κρύβεται,αναπνέει πολύ γρήγορα, δεν τρώει, έχει τεντώσει όλα του τα πτερύγια, έχει αρχίσει να χάνει το χρώμα του από την κορυφή του κεφαλιού και κατά μήκος έως την ουρά, έχει και ένα μικρό μαύρο εξόγκωμα μέσα στην κοιλιά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Sun Sun 303A, Eheim Substat pro, Sera Siporax , Seachem Matrix, Ehaim Mech Pro

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρόνος

- Ψάρια (είδη και αριθμός): (Aphyocharax rathbuni) 7, (Hemigrammus erythrozonus) 8, (Zebra Danio) 4, ( Hyphessobrycon Amandae) 6,( Boehlkea Fredcochui) 4

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάϊσμα καθημερινά 2 φορές την ημέρα, αλλαγές νερού κάθε 2 εβδομάδες το 30-40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6 ( Λόγω διακοπής της παροχής του Co2 ανέβηκε από τα 7,1)

- KH:8

- GH:6

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):20

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά: Milwaukee Ph controller

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Green Fire Tetra

- Ιστορικό Ψαριού: εδώ και 2 ημέρες παρουσιάζει τα συμπτώματα που ανέφερα στην περιγραφή

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Τα αναφέρω στην περιγραφή

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Βακτηριακή μόλυνση με dropsy και αιματώματα, είχα αρκετές απώλειες

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Tetra general Tonic, Interpet internal bacterial,Baktopur Direct, Bakto Tabs, Baktopur, Seachem Polyguard, Kanaplex

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης: Παιδεύομαι πάνω από ένα μήνα

-Αναλυτική περιγραφή: Οι θεραπείες έγιναν διαδοχικά

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Δυστυχώς οι φωτό είναι θολές, δεν έχω μέσο για να βγάλω καλύτερες

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα ίδια συμπτώματα παρουσίασαν άλλα 2 glow light Tetra τα οποία τα έχασα

post-13641-0-85508100-1346060389_thumb.jpg

post-13641-0-92269200-1346060400_thumb.jpg

post-13641-0-27461800-1346060412_thumb.jpg

post-13641-0-20956500-1346060425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να βρεις τρόπο να βάλεις πιο καθαρές φωτογραφίες γιατί δεν είναι άπλα θολές, δεν φαίνετε τίποτα!

Αν με κάποια από της προηγούμενες θεραπείες που ακολούθησες είδες κάποια πιθανή βελτίωση επανέλαβε την ξανα αλλιώς μετέφερε το ψάρι σε ενυδρείο καραντίνας με καλή οξυγόνωση και ξεκίνα θεραπεία με esha2000. Προς το παρόν δεν έχω κάτι άλλο να σου προτείνω!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να βρεις τρόπο να βάλεις πιο καθαρές φωτογραφίες γιατί δεν είναι άπλα θολές, δεν φαίνετε τίποτα!

Αν με κάποια από της προηγούμενες θεραπείες που ακολούθησες είδες κάποια πιθανή βελτίωση επανέλαβε την ξανα αλλιώς μετέφερε το ψάρι σε ενυδρείο καραντίνας με καλή οξυγόνωση και ξεκίνα θεραπεία με esha2000. Προς το παρόν δεν έχω κάτι άλλο να σου προτείνω!

Δυστυχώς δεν έχω εξοπλισμό για να βγάλω καλύτερες φωτό.

Στις προηγούμενες θεραπείες είδα βελτίωση ως προς τα προηγούμενα, αλλά αυτό είναι καινούριο σύμπτωμα δυστυχώς. Το esha το έχω δοκιμάσει, δεν έξανε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς το esha δεν εκανε τίποτα? Είναι ένα αντιβιοτικό ευρέως φάσματος που καλύπτει πολλές ασθένειες.

Παρόλα αυτά αν θεωρείς ότι δεν θα σε καλύψει μετέφερε το ψάρι και χορήγησε του κάποιο από αυτά πού έχεις κάνει ηδη χρήση και γνωρίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι το χρησιμοποίησα και δεν βοήθησε. Γνωρίζω τι είναι,έχω 2 κουτιά σπίτι για ώρα ανάγκης. Η θεραπεία που έκανα με το που είδα τα συμπτώματα είναι με το polyguard αλλά τελικά το ψαράκι χάθηκε δυστυχώς.

Έτσι μετά από 2 glow light είναι το τρίτο που χάνεται με τα ίδια συμπτώματα και ανησυχώ μήπως τα χτύπησε neon tetra disease

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τα συμπτώματα που περιγράφεις μοιάζουν με αυτά της NTD!

Ρίξε προληπτικά ektozon σε όλο το ενυδρείο στην δοσολογία της θεραπείας και παρακολούθησε την εξέλιξη τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...