Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου, Θέλω Προτάσεις, Απόψεις, Για Εντοιχιζόμενο Ενυδρείο (Εν Μέρη)


Asterissss

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο μεγέθους 2μέτρα μήκος, 20εκ. πλάτος και 50 εκ ύψος, ο λόγος που θέλω να το κάνω τοσο στενόμακρο ειναι δίοτι θα το βάλω να εφάπτεται πάνω σε μεσότοιχια απο διαχωριστικό τοιχο κουζίνας σαλονιου.. μπόρει καποιος να βοηθήσει απο θεμα τεχνογνωσιας, στό τι ακριβως πρέπει να συμπεριλαβω υποψιν ουτως ωστε να εχω ενα λειτουργικα σωστο ενυδρειο?!

Σκοπευω να κάνω το ενυδρειο με τροπικα ψάρια γλυκου νερου, θα βάλω παροχευτευση και αποχετευση νερου στο ενυδρειο απευθειας στο δικτυο, οποτε με ενδιαφερει τα ψαρια να μην εχουν προβλημα με το σκληρο νερο.

Επισης θα τοποθετηθει ελεγκτης που θα ρυθμίζει αυτοματα την θερμοκρασία του νερου καθως και το Ph με συστημα ψυξης και θερμανσης νερου για οσο το δυνατον σταθερες θερμοκρασιες, και την αυτοματη πληρωση νερου κατα την διαρκεια της προγραμματισμενης συντήρησης του ενυδρειου.. τι χωρους επιπλέον πρέπει να εχω στο νου μου παραπλευρως του ενυδρείου γνωρίζει κανεις? και τι ψάρια θα ήταν προτιμοτερο να μπούν συμφωνα με τις παραπάνω?? η βοήθεια σας θα ειναι πολύ σημαντικη γα μένα, ευχαριστώ εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

20 ποντους πλατος;;;θα προτεινα να το ξανσκεφτεις...Εγω ειδικος δεν ειμαι, αλλα ψαρι που να ζησει στους 20 ποντους δεν ξερω να σου προτεινω....

Το τι βολευει εμας και τι μας εξυπηρετει , δεν σημαινει οτι ισχυει το ιδιο για οποιδηποτε ζωντανο...οχι μονο για τα ψαρια...

και για να μην λεω πολλα οι 20 ποντοι πλατος φιλε μου σε ενυδρειο ειναι απαγορευτικοι...κατα την γνωμη μου...

Περιμενε ομως να ακουσεις κι αλλες αποψεις φιλων θα βοηθηθεις σιγουρα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καθώς θα χρειαστείς χώρο για το φίλτρο σου, τον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό σου, τις τροφές και τόσα άλλα, θα σου πρότεινα -αν μπορείς φυσικά- από τη μία ή την άλλη πλευρά της μεσοτοιχίας να κατασκευάσεις ένα ντουλάπι-βάση με 2 μ. μήκος Χ 30 εκ. πλάτος και ύψος όσο το σημείο της μεσοτοιχίας ώστε να έρθει "πρόσωπο" με το σημείο όπου θέλεις να βάλεις το ενυδρείο σου.

Έτσι θα έχεις χώρο για ενυδρείο 2,00 Χ 0,50 Χ 0,50, δηλαδή για πολλλλλές εναλλακτικές λύσεις.

Όσο για τα 20 εκατοστά πλάτος, υπάρχουν πολλά μικρόψαρα που δεν μεγαλώνουν πάνω από 4-5 εκατ. αλλά για να δεις το ενυδρείο σου γεμάτο θα χρειαστείς ένα... pet shop :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω 20 ποντους ειναι λιγο κατα την γνωμη μου τουλαχιστον 40-50 ποντους το λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω οτι ειναι στενο.. αρκετα στενο.. το πολυ πολυ να φτασει στο πλατος των 30 εκατοστων, παραπάνω αμα χρειαστει απλα δεν κανω ενυδρειο.. φιλε "GKAZI" αποθηκευτικο χωρο για τα ηλεκτρονικο εξοπλισμο θα κανω δεν ειναι προβλημα αυτο αλλα πλαγια. οχι απο κατω... απο κατω εχει τοιχο!! (ειναι αληθεια οτι θα χρειαστω μισο Pet shop.. αλλα το τελικο αποτελεσμα θα αξιζει τον κοπο πιστευω).

Παρεπιπτόντως το ενυδρειο που ήδη εχω των 76 λιτρων, ειναι 27 εκατοστα πλάτος, και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα με τα ψαρια μου..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα βάλεις δίσκους...

Το φαντάζομαι με γκρι πέτρες ή-και ξύλα αριστερά δεξιά, όλο γκαζόν και ένα τεράστιο κοπάδι νέον.

Αν μπορείς να το κάνεις αυτό για έμενα θα ήταν το καλύτερο και για τα ψάρια.

pic_203.JPG

86.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα βάλω δισκους σιγουρα.. μ'αρεσουν τα ψαρια αγελης γενικοτερα μικρα σε μεγεθος..

Link to comment
Share on other sites

Tότε δοκίμασε το.. Μόνο ετσι θα μάθεις στα σίγουρα αν είναι λειτουργικό..

Link to comment
Share on other sites

Τα σμηνοψαρα συνηθος θελουν μαλακο νερο και εσυ στο πρωτο σου ποστ ειπες οτι θα εχεις σκληρο νερο.Να το λαβεις σοβαρα υποψιν σου αυτο για το πως θα φτιαξεις το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα σμηνοψαρα συνηθος θελουν μαλακο νερο και εσυ στο πρωτο σου ποστ ειπες οτι θα εχεις σκληρο νερο.Να το λαβεις σοβαρα υποψιν σου αυτο για το πως θα φτιαξεις το ενυδρειο σου.

Σωστος ξεχασα να το γραψω!

Υπάρχει και η επιλογή των Tanichthys albonubes που μου διέφυγε..

Link to comment
Share on other sites

με 30 εκ. πλατος μπορει να παει και σε ταγκανικα!κοχυλοψαρα, πετροψαρα εκει μεσα θα κανουν παρτυ!!! βολευει και το νερο που θα εχεις!!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος στοχος ειναι να εχω σκληρο νερο, απλο νερο βρύσης με την σωστη μετεπειτα φροντιδα του εννοειται, παρα να κουβαλαω 4λιτρα απιονισμενου νερου κατα 10δες καθε τρεις και λιγο!! για αυτο προτιμο το σκληρο νερο, μ'αρεσουν περισσοτερο τα ψαρια μαλακου νερου που εχω τωρα, αλλα για αυτο το ενυδρειο που θελω να κανω, αν το κανω με μαλακο νερο, θα μου βγει η παναγια!! τι ψαρια μπορω να χρησιμοποιησω κυριως για σκληρο νερο? περιγραμματικα αν μπορει κανεις θα ηταν καλο...

Το Προβλημα που αντιμετωπιζω κυριως ειναι οι διαφορετικες εντελως γνωμες.. Εγω ειμαι απλα ενας αρχαριος σε σταδια πριν τον ερασιτεχνισμο ακομα!! σε οσα καταστηματα πηγα (8 μεχρι τωρα..) ακομα και για το ενυδρειο που εχω ηδη μου λενε εντελως διαφορετικες αποψεις οι υπευθηνοι εκει μεσα, σε σημειο που συγκρουονται μεταξυ τους, (εχει γινει σκηνικο να παω στο ιδιο μαγαζι, ο ενας υπευθηνος να μου λεει ενα και ο αλλος υπευθηνος στο ιδιο μαγαζι 2 μερες μετα να μου λεει αλλο!! σχιζοφρενικη κατασταση!!)

Δοξα το θεο υπαρχει αυτο το φορουμ αλλα λυσεις καταληκτικες που δεν χωρανε αμφισβητηση ακομα δεν εχω βρει..

Για αυτο θα τα ξαναθεσω απο την αρχη γνωριζοντας οτι θα με βοηθησετε, για να μην καταληξει το ενυδρειο σε τοπο γενοκτονιας! κριμα ειναι!!

λοιπον:

1.το ενυδρειο που θα κατασκευασω θα εχει το εξης μεγεθος 200cm X 30-26cm X 50cm,

2. θα προτιμησω το σκληρο νερο για πρακτικους λογους.

3. θα προτιμησω τα τροπικα ψαρια γλυκου νερου.

4.κτλ κτλ ο ηλεκτρολογικος εξοπλισμος.

5. θα το συνδεσω απευθειας στο δικτυο νερου για αποχετευση και παροχετευση.

6.?

κολλησε το μυαλο μου κατι αλλο δεν μου ερχεται, :bigemo_harabe_net-81:

εκτιμω την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Για το μαγαζί μάλλον καταλάβαμε οι Θεσ/κεις,λες αυτό με τους πολλούς "υπεύθυνους" ;)

Σε αυτό το πλάτος(30εκ) και σκληρό νερό ,ταγκανίκα με πέτρες και κοχύλια πολλά

Αν θες μαλακό όσμωση είναι η λύση και όχι απιονισμένο

1 θερμοστάτη 300w και φίλτρανση αν την κάνεις στυλ σαμπ στα πλάγια κάποια αντλία,αλλιώς

με εξωτερικά φίλτρα

Link to comment
Share on other sites

Τα σμηνοψαρα συνηθος θελουν μαλακο νερο και εσυ στο πρωτο σου ποστ ειπες οτι θα εχεις σκληρο νερο.Να το λαβεις σοβαρα υποψιν σου αυτο για το πως θα φτιαξεις το ενυδρειο σου.

Δηλαδη αν έχει τα νεον ή τους καρδιναλιους ή οποιδηποτε τετοιο κοπαδι σε νερό βρύσης, πιο θα είναι το προβλημα??

Αρκετα απο αυτα τα ψαρια, που είναι εκτροφής, σε νερό βρυσης γενιουνται, συντηρουνται και μεγαλωνουν για ευνοητους λογους.

Οκ, καποια πραγματα που μας γραφει η βιβλιογραφία είναι καλό να τα γνωριζουμε, αλλα ας μην είμαστε και υπερβολικοι!!!

Εγω θα το εκανα αυτο το ενυδρείο με φυτα και ξυλα και ενα κοπαδι των 100+ απο αρλεκινους που και κοινουνται σε κοπαδι και ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα και ειναι κατα τη δική μου αποψη ένα ομορφο ψαρι.

Καλη επιτυχία σε οτι κανεις.

Οτι χρειαστεί, εδω είμαστε!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν έχει τα νεον ή τους καρδιναλιους ή οποιδηποτε τετοιο κοπαδι σε νερό βρύσης, πιο θα είναι το προβλημα??

Αρκετα απο αυτα τα ψαρια, που είναι εκτροφής, σε νερό βρυσης γενιουνται, συντηρουνται και μεγαλωνουν για ευνοητους λογους.

Οκ, καποια πραγματα που μας γραφει η βιβλιογραφία είναι καλό να τα γνωριζουμε, αλλα ας μην είμαστε και υπερβολικοι!!!

Εγω θα το εκανα αυτο το ενυδρείο με φυτα και ξυλα και ενα κοπαδι των 100+ απο αρλεκινους που και κοινουνται σε κοπαδι και ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα και ειναι κατα τη δική μου αποψη ένα ομορφο ψαρι.

Καλη επιτυχία σε οτι κανεις.

Οτι χρειαστεί, εδω είμαστε!!!

Συμφωνω οπως και το εχω πει κι εγω αρκετες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας στο σκεπτικό,αλλά εδώ πάνω μιλάμε για τρελά νούμερα σε gh & kh..Σε πιο μαλακά νερά ίσως να ήταν καλύτερα για τα ψάρια αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι nikoloutso και Διας

Με αφορμή την παρέμβαση και αναφορά σας στα ψάρια εκτροφής και της συνθήκες της οποίες ζουν και αναπαράγονται σε αιχμαλωσία θεωρώ πολύ σημαντικό να ξεκινήσει μια συζήτηση περί του θέματος μιας και η άποψη σας είναι κάτι που γενικός ακούγεται στον χώρο μας και πιστεύω ότι θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρων αν μπορέσουμε με επιχειρήματα να την αναπτύξουμε έτσι ώστε αν καταφέρουμε να βγάλουμε ασφαλής συμπεράσματα να είναι ένα πρώτο βήμα στο να καταρριφθουν κατεστημένα η και ταμπού πολλών χρόνων!

Πραγματικά πιστευω οτι εχει απασχολήσει πολλους αυτο το θέμα και νομιζω οτι θα ηταν καλο να αρχισει μια τετοια σηζητηση.

Πάω λοιπόν να ξεκινήσω ένα νέο θέμα για να μην επιβαρύνουμε του φίλου και θα παρακαλούσα όποιον τον ενδιαφέρει να συμμετέχει σε έναν όμορφο και διερευνητικό διάλογο!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Για το μαγαζί μάλλον καταλάβαμε οι Θεσ/κεις,λες αυτό με τους πολλούς "υπεύθυνους" ;)

Σε αυτό το πλάτος(30εκ) και σκληρό νερό ,ταγκανίκα με πέτρες και κοχύλια πολλά

Αν θες μαλακό όσμωση είναι η λύση και όχι απιονισμένο

1 θερμοστάτη 300w και φίλτρανση αν την κάνεις στυλ σαμπ στα πλάγια κάποια αντλία,αλλιώς

με εξωτερικά φίλτρα

Φιλε gregog7 τι εννοεις "στυλ σαμπ"?? οσμωση σε τοσα λιτρα δεν θα εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ στο πλαι,το νερό υπερχυλίζει σε ξεχωριστά διαμερισματα και επιστρέφει με μια αντλία,όπως περίπου τα εσωτερικά φίλτρα των ενυδρείων rio

Με την όσμωση τι προβλημα να έχεις;

Sent from my iPhone

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

ακυρο για το στυλ σαμπ βρηκα τι εννοεις.. θα δω τι μπορω να κανω απο θεμα χωρου! στριμοκωλα τα πραμματα!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες οτι βρηκες τι εννοει για το sump ο φιλος, Αστερη βρηκες εσωτερικο ή εξωτερικο sump!οκ για το εξωτειρκο καταλαβαινω οτι πιανει χωρο αλλα το εσωτερικο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα εξωτερικα φιλτρα του εμποριου!θα ειναι αρκετα διακρητικο ειδικα αν το ντυσεις και απ'εξω συν οτι θα βγει πολυ οικονομικα!!

"θυσιαζεις" 15 με 20εκ. απο το μηκος του ενυδρειου σου στην πλευρα που θα εχει τοιχο, πλατος οσο πλατος κανεις το ενυδρειο και υψος οσο υψος κανεις το ενυδρειο!!διαστασεις δηλαδη 30εκ.(αν γινει τελικα 30)χ15εκ.χ50εκ..μιλαμε για 22 σχεδον λιτρα φιλτρο!!!σκεψου το...βλεπω οτι μενεις θεσσαλονικη και θελω να πιστευω οτι ειμαστε πολλοι που θα σε βοηθησουμε οχι μονο στα λογια αλλα και στην κατασκευη αν τα βρεις σκουρα!! :D

Link to comment
Share on other sites

οταν λες οτι βρηκες τι εννοει για το sump ο φιλος, Αστερη βρηκες εσωτερικο ή εξωτερικο sump!οκ για το εξωτειρκο καταλαβαινω οτι πιανει χωρο αλλα το εσωτερικο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα εξωτερικα φιλτρα του εμποριου!θα ειναι αρκετα διακρητικο ειδικα αν το ντυσεις και απ'εξω συν οτι θα βγει πολυ οικονομικα!!

"θυσιαζεις" 15 με 20εκ. απο το μηκος του ενυδρειου σου στην πλευρα που θα εχει τοιχο, πλατος οσο πλατος κανεις το ενυδρειο και υψος οσο υψος κανεις το ενυδρειο!!διαστασεις δηλαδη 30εκ.(αν γινει τελικα 30)χ15εκ.χ50εκ..μιλαμε για 22 σχεδον λιτρα φιλτρο!!!σκεψου το...βλεπω οτι μενεις θεσσαλονικη και θελω να πιστευω οτι ειμαστε πολλοι που θα σε βοηθησουμε οχι μονο στα λογια αλλα και στην κατασκευη αν τα βρεις σκουρα!! :D

+1000

Link to comment
Share on other sites

οταν λες οτι βρηκες τι εννοει για το sump ο φιλος, Αστερη βρηκες εσωτερικο ή εξωτερικο sump!οκ για το εξωτειρκο καταλαβαινω οτι πιανει χωρο αλλα το εσωτερικο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα εξωτερικα φιλτρα του εμποριου!θα ειναι αρκετα διακρητικο ειδικα αν το ντυσεις και απ'εξω συν οτι θα βγει πολυ οικονομικα!!

"θυσιαζεις" 15 με 20εκ. απο το μηκος του ενυδρειου σου στην πλευρα που θα εχει τοιχο, πλατος οσο πλατος κανεις το ενυδρειο και υψος οσο υψος κανεις το ενυδρειο!!διαστασεις δηλαδη 30εκ.(αν γινει τελικα 30)χ15εκ.χ50εκ..μιλαμε για 22 σχεδον λιτρα φιλτρο!!!σκεψου το...βλεπω οτι μενεις θεσσαλονικη και θελω να πιστευω οτι ειμαστε πολλοι που θα σε βοηθησουμε οχι μονο στα λογια αλλα και στην κατασκευη αν τα βρεις σκουρα!! :D

ναι εσωτερικο θα κανω εντελει, πηγα ρωτησα για το πως θα γινει κτλ, οι διαστασεις βγαινουν ακριβως οπως ειπες φιλε μου... μαζι με αντλιες τα υλικα της οσμωσης και τα παρεμφερη βγαινει 35 ευρω.. κλαιν! θα το καλυψω με το ιδιο υλικο που θα ειναι το καπακι και θα ειναι μπιμπελο... επισης σε ευχαριστω πολυ με την προσφορα σου για βοηθεια... καλοδεχουμενη, ελπίζω να τα καταφερω.. αλλιως θα με ακουσετε να φωναζω..

Βεβαια πηγα ρωτησα ποσο χρειαζεται για να μου το φτιαξουν αυτοι και μου ειπαν 410 μαζι με την μεταφορα στο σπιτι.. θα παω να ρωτησω και σε αλλους να δω τι παιζει απο τιμες αλλιως θα το κοψω και θα το ραψω μονος μου.. ο τυπος με ειπε, 10mm παχος γυαλι, διπλο πατο, με κοντρες απο γυαλι κατα μηκος και σε 2 ενδοιαμεσα σημεια στο πανω μερος του ενυδρειου απο ρονταρισμενο γυαλι, +το εσωτερικο φιλτρο με την οσμωση ετοιμη και το καπακι σε δικια μου (προφανως) χρωματικη επιλογη, τα αλλα που με βγαινουν ειναι 35 ευρω η αντλια για οξυγονο, 40 ευρω ο φωτισμος με λαμπες φθοριου.. μαλλον θα παω να παραγγειλω λεντοταινια η οποια κανει 6 ευρω το μετρο (μετασχηματιστη εχω)....αυτα πανω κατω.. μου διαφευγει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...