Jump to content

Ψάρια Εκτροφής Και Η Προσαρμοστικότητα Τους!


Recommended Posts

Αυτο ηταν που ηθελα να αποφυγω φιλε Ebenos και δεν εχω τιποτα μαζι σου ουτε με καποιον αλλον εδω μεσα, αλλα εσυ νομιζεις οτι εγω ειμαι κολλημενος με την παρτη σου.

Τεσπα, καλη συνεχεια everybody.......................

Ναι αλλά εγώ δεν έχω απαντήσει ακόμα στον φίλο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις απαντηση στα προηγουμενα ποστ με τις δηλωσεις σου.............

Για αυτο λεω πως σε ενα τοσο λεπτο θεμα τα συμπερασματα δεν χωρουν. Αλλο η καταθεση εμπειριων, ερευνων και αποψεων..............

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απαντηση στα προηγουμενα ποστ με τις δηλωσεις σου.............

Για αυτο λεω πως σε ενα τοσο λεπτο θεμα τα συμπερασματα δεν χωρουν. Αλλο η καταθεση εμπειριων, ερευνων και αποψεων..............

Αυτά τα τρία που αναφέρεις είναι αυτά τα οποία ζήτησα πολλάκις από τα μελή σε όλα μου τα προηγούμενα ποστ! Αν οι δημοσιεύσεις μου μεταφράζονται διαφορετικα από εσένα η και πιθανών και από κάποιους άλλους αυτό είναι ενα άλλο θέμα που θα το τακτοποιήσω σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εχει αναφερθει οτι σκαλαρια με νεον δεν πανε, γιατι τα πρωτα θα φανε τα δευτερα.

Ενα βιντεο απο το ενυδρειο του φιλου delta66 μας υποδηλωνει αλλα, οτι μπορουν να σιμβιωσουν μαζι

http://www.youtube.c...v=K_DB27_cEu0#!

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εχει αναφερθει οτι σκαλαρια με νεον δεν πανε, γιατι τα πρωτα θα φανε τα δευτερα.

Ενα βιντεο απο το ενυδρειο του φιλου delta66 μας υποδηλωνει αλλα, οτι μπορουν να σιμβιωσουν μαζι

http://www.youtube.c...v=K_DB27_cEu0#!

Στο παρόν θέμα δεν συζητάμε το κατά πόσο μπορούν να προσαρμοστούν άλλα είδη μεταξύ τους μιας που στην συμβίωση τους δεν παίζουν ρόλο μόνο οι παράμετροι του νερού αλλά και πολύ άλλοι παράγοντες όπως η θερμοκρασία, οι διατροφικές συνήθεις, ο χαρακτήρας κάθε είδους, η συμπεριφορά του κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εχει αναφερθει οτι σκαλαρια με νεον δεν πανε, γιατι τα πρωτα θα φανε τα δευτερα.

ενα βιντεο απο το ενυδρειο του φιλου delta66 μας υποδηλωνει αλλα, οτι μπορουν να σιμβιωσουν μαζι

http://www.youtube.c...v=K_DB27_cEu0#!

Είδες πουθενά νέον στο βίντεο;Μήπως δεν είναι νέον και μπερδευτηκες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Στράτο ο φίλος μπερδεύτηκε με τους καρδιναλίους άλλα η ουσία είναι ότι το θέμα που συζητάμε είναι διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Στράτο ο φίλος μπερδεύτηκε με τους καρδιναλίους άλλα η ουσία είναι ότι το θέμα που συζητάμε είναι διαφορετικό!

Εχεις δικιο,αλλα μη δειχνουμε και υπερβολικη σιγουρια στις απαντησεις αν δεν την εχουμε στ'αληθεια:)

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εχει αναφερθει οτι σκαλαρια με νεον δεν πανε, γιατι τα πρωτα θα φανε τα δευτερα.

Ενα βιντεο απο το ενυδρειο του φιλου delta66 μας υποδηλωνει αλλα, οτι μπορουν να σιμβιωσουν μαζι

http://www.youtube.c...v=K_DB27_cEu0#!

Τα ψαρακια ειναι καρδιναλιοι και δεν συνιστω ανεπιφυλακτα να το κανει καποιος αυτο που εκανα.

Για να μπορεσω να πετυχω τη συμβιωση εγιναν πολλα πρωτα.

Οι καρδιναλιοι ηταν ηδη εναμιση χρονο μεσα στο ενυδρειο, ειχαν παρει και τελικο μεγεθος και τα αγγελοψαρα μπηκαν πολυ μικρα σε μεγεθος στο ενυδρειο,

Ακομα και ενηλικα (τα συγκεκριμενα περουβιανα αγγελοψαρα) δεν εχουν παρει μεγεθος τετοιο που να χωραει στο στομα τους καρδιναλιος.

Εχω οπως βλεπεις πολλες κρυψωνες και φυτα στο βυθο που προσφερουν ασφαλεια και ξεστρεσαρισμα στους καρδιναλιους.

Οταν δοκιμασα και εβγαλα τα φυτα (για καθαριοτητα βυθου) (sagittaria subulata), οι καρδιναλιοι αλλαξαν αρδην την συμπεριφορα τους.

Μαζευονται σφιχτη ομαδα κατω απο τα ξυλα και σπανια κανουν βολτες οπως στο βιντεο.

Χαθηκε το θεαμα τελειως.

Επισης εχω πεσει σε ειδικη περιπτωση αγγελοψαρων μαλλον, που δεν ακολουθουν τις συνηθειες των αλλων αγγελοψαρων.

Λεμε οτι συμβατοι συγκατοικοι με αγγελοψαρα ειναι corydoras, ancistrus νανοκιχλιδες (πχ remirezi).

Τα δικα μου ειναι αναποδα. Δεν ανεχονται διπλα τους κανενα απο τα παραπανω. (αντιθετα απο τους καρδιναλιους που ειναι σαν να μην υπαρχουν)

Ευτυχως ομως αυτα τα ψαρια (cory κλπ) δεν ειναι τοσο μικρα και ευαισθητα οσο τα tetras και μπορουν και αποφευγουν τα προβληματα.

Η συνηθης συμπεριφορα αγγελοψαρα - tetras ειναι κυνηγι και μαμ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η συμβατότητα των ψαριών είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα ξεχωριστώ και θα πρότεινα αν θέλουν τα μέλη και η συντονιστές να το κάνουν ξεχωριστώ θέμα μεταφέροντας τα σχετικά ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...