Jump to content

Ψάρια Εκτροφής Και Η Προσαρμοστικότητα Τους!


Recommended Posts

Για το λαβράκι: όντως στη φύση περνάει και σε υφάλμυρα νερά οπότε τη "δέχεται" αυτή την παρέμβαση.

Για τη γενετική τροποποίηση: για το παρόν θέμα ας μείνουμε εδώ γιατί "θα τραβήξει μακριά η βαλίτσα".

Για την προσαρμοστικότητα των ψαριών εκτροφής: προτιμώ να μιλήσουμε για κάθε είδος ξεχωριστά και όχι γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το λαβράκι: όντως στη φύση περνάει και σε υφάλμυρα νερά οπότε τη "δέχεται" αυτή την παρέμβαση.

Οπως και να εχει το λαβρακι στο φουρνο γινεται τελειο.

Για τη γενετική τροποποίηση: για το παρόν θέμα ας μείνουμε εδώ γιατί "θα τραβήξει μακριά η βαλίτσα".

Συμφωνω!

Για την προσαρμοστικότητα των ψαριών εκτροφής: προτιμώ να μιλήσουμε για κάθε είδος ξεχωριστά και όχι γενικά.

Ωραια, περιμενουμε την αποψη σου σε οποιο ειδος πιθανων να εχεις αναλογες εμπειριες! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου και καλό θα ήταν αν μπορούσαμε να το εξακριβώναμε αυτό! Αν κάποιος γνωρίζει ας μας απαντήσει γιατί και εγώ κάτι τέτοιο θεωρώ πως συμβαίνει ειδικά για τα συστήματα που φιλοξενούν ψάρια γλυκού νερού!

Να πω κατι πανω σ αυτο το οποιο ειναι προσωπικη εμπειρια!Οταν πηγα να αγορασω μερικους αρλεκινους για το ενυδρειο μου απο ενα καταστημα ρωτησα τον υπαλληλο σε τις συνθηκες νερου τα κραταει,μου απαντησε οτι τα εχουν σε μαλακο νερο.Εγω δεν τον πιστεψα και τον εβαλα να μετρησει το ph στο ενυδρειο που τα διατηρουσε και οντως τα κρατουσε σε χαμηλο ph.Δεν ξερω αν ειναι η εξερεση στον κανονα των πετ σοπ αλλα απ οτι εχω παρατηρησει πολλα ψαρια τα εχει σε νερο με τυρφη γιατι εχει κιτρινοπο χρωμα.Αν θελουμε να ειμαστε σιγουροι για τις τιμες νερου που κραταει τα ψαρια του το καταστημα που συνεργαζομαστε θα πρεπει να γινουν μετρησεις στο νερο του.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι σιγουρο αλλα κατα την αποψη μου οι μοναδεσ ειναι 2+ -2 πανω κατω αλλα πολοι δοκιμαζουν τις ζωες των ψαριων επειδη βαριουνται...ποσα νεκρα εχουν τα πετ σοπ?ποσα παραμενουν νεκρα για μια δυο μερες μεχρι να το καταλαβουν???ποσοι βαζουν λαθος πετρωματα στα ενυδρεια?

Έγινε επεξεργασία - panagiotis1
Link to comment
Share on other sites

Το τη κάνει ο χ΄ χομπιστας και το τη κάνει ο χ΄ εκτροφέας δεν με αφορά και ας έχει πάρει του κόσμου τα βραβεία, εμείς είμαστε χομπιστες δηλαδή ότι κάνουμε το κάνουμε γιατί το γουστάρουμε και το αγαπάμε.

Εφόσον αγαπάμε αυτό που κάνουμε ποιος ο λόγος να συντηρούμε τα ψάρια μας σε διαφορετικό νερό από ότι είναι δοσμένο από την φύση τους;

Ο μόνος λόγος που θα το κάμναμε είναι ο εγωισμός μας. Θέλουμε καρδινάλιους αλλά δεν έχουμε όσμωση και το δίκτυο μας έχει υψηλό ph, τη κάνουμε;

Ο αυτός που αγαπά πραγματικά το χόμπι η θα αγοράσει όσμωση ή δεν θα βάλει καρδινάλιους.

Ο εγωιστής που τους θέλει ντε και καλά θα τους βάλει για να γίνει το θέλημα του.

Θέλω να πιστεύω πως η συζήτηση γίνεται για λόγους γνώσεις και όχι να βρούμε δικαιολογίες και αβάσιμα συμπεράσματα με ενδείξεις ώστε να συντηρούμε τους δίσκους μας σε Ph 8 γιατί το κάνει ο τάδε εκτροφέας.

Ότι έπλασε η φύση, ή ό θεός (για όσους πιστεύουν) μέσα σε εκατοντάδες ή και χιλιάδες χρόνια ήρθαμε εμείς να το αλλάξουμε για ένα γούστο.

Εγώ θα συνεχίζω να συντηρώ τα ψάρια μου σε νερό όσο γίνεται πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνεχίζω να συντηρώ τα ψάρια μου σε νερό όσο γίνεται πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλων.

Ειμαι ακριβως της ιδιας αποψης και γι αυτο οταν συμβουλευω καποιον χομπιστα το κανω βαση της βιβλιογραφιας!

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Βολο εχουμε αρκετο σκληρο νερο και το καλοκαιρι η GH περνα τους 20.

Απο τα ψαρια που εχουν περασει απο τα ενυδρεια μου σε νερο ενυδρειου ειδα πως οι δισκοι και τα otocinclus δεν την παλευουν ενω τα σκαλαρια εχουν γεννησει απειρες φορες και ποτε δεν πειρα γεννα.

Οι αφρικανες τα πανε σουπερ και τα Οσκαρ και σεβερουμ την περνανε φινα. Περα απο τις μετρησεις πιστευω σημαντικος παραγοντας ειναι και το ειδος του ψαριου που άλλα τα καταφερνουν καλα και άλλα ζοριζονται υπερβολικα.

Οτι και να λετε στην Αθηνα εχεται πολυ καλο νερο και ουδετερο και καμια σχεση με Βολο και Θεσ/νικη, και τα συμπερασματα σας ειναι πολυ διαφορετικα απο αλλα μερη της Ελλαδος.

Ναι μπορω να βαλω νεον και καρδιναλιους σε καθαρο νερο κλπ, το θεμα ειναι οτι καθε τοσο θα αγοραζω άλλα για να συμπληρωνω το κοπαδι. Καποια θα ζησουν ποιο πολυ και αλλα ποιο λιγο αλλα οπως και να εχει δεν θα ζησουν οσο θα ζουσαν στις καταλληλες μετρησεις και συνθηκες.

Αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το οτι προέρχονται απο εκτροφεία με αγνώστου ταυτότητας μετρήσεις δεν σημαίνει πως την περνάνε και καλά ή οτι δεν εχουν και απειρες απώλειες στο βωμό του εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν τόσο ένθερμα σε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα!

Κατά δεύτερων, στην προσπάθεια μου να προφυλάξω την συζήτηση ώστε να μην λοξοδρομήσει από την ουσία της θα ήθελα να απευθύνω σε όλους σας ξανά την ίδια ερώτηση όπως στο ποστ #9 μιας που μέχρι στιγμής οι αναφορές δείχνουν ότι ένα ψάρι μπορεί να προσαρμοστεί και σε διαφοροποιημένες συνθήκες από αυτές του φυσικού του περιβάλλοντος και ταυτόχρονα να ευημερεί και να αναπαράγεται!

Έτσι λοιπόν η ερώτηση μου είναι η εξής:

Αν κάποιος για παράδειγμα αγοράσει ένα οπουδήποτε ψάρι αναπαραγωγής που στην φύση ζει σε μαλακά και όξινα νερά από κάποιον που τα διατηρεί και τα αναπαράγει σε σκληρό και αλκαλικό νερό θα πρέπει βάση ηθικής, αρχών, η βιβλιογραφίας να το επαναφέρει προσφέροντας του νερό όσο πιο κοντά γίνετε στο φυσικό του περιβάλλον η πιθανών αυτό να αποβεί μοιραίο μιας που το ψάρι έχει ήδη προσαρμοστεί σε αυτές τις συνθήκες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το "επαναφέρεις" στις τιμές της βιβλιογραφίας αρκεί η μετάβαση να είναι αργή και σταδιακή, κάθε φορά αλλάζοντας μία μόνο παράμετρο. Για παράδειγμα, δεν πειράζουμε ταυτόχρονα pH και θερμοκρασία μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι θα ήταν σωστό να επανέλθει?

Link to comment
Share on other sites

για εμενα το συνεχιζεις οπου εχει μαθει αν αναπνεει σωστα...!!!κ δεν το γυρνας παλι στο αρχικο περιβαλον,μπορει να αποβει μυραιο και για το ψαρι αλλα και για τις γενες του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω σε σωστό και λάθος. Πιο πολύ εξαρτάται από το τι θέλει ο ιδιοκτήτης. Θέλει τα ψάρια του να επιβιώνουν γύρω στο μήνα και μετά να τα αλλάζει; Θέλει να προσομοιάσει το βιότοπο και να δει τις "φυσικές" αντιδράσεις;

Έστω ότι τα επαναφέρει στις τιμές του βιοτόπου, κατά πόσο μπορεί να τις κρατήσει όχι απλά σταθερές αλλά να κρατήσει και τις ημερήσιες και εποχιακές διακυμάνσεις;

Προσωπικά, προσπαθώ να έχω κάποια εποχιακή διακύμανση στη θερμοκρασία (με βάση τις θερμοκρασίες της υποτροπικής ζώνης), συνοδευόμενη από διακύμανση της φωτοπεριόδου, με μικρότερης διάρκειας μέρα το χειμώνα, παρά το γεγονός ότι τα είδη που έχω προέρχονται από την τροπική ζώνη.

Με αυτόν τον τρόπο έχω καταφέρει να δω αναπαραγωγή σχεδόν από όλα τα είδη και υγιή ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οταν αγοραζουμε ψαρια απο πετ δεν ξερουμε σε τη παραμετρους τα συντηρουν ή ποιο απλα οι ποιο πολλοι πετσοπαδες τα εχουν σε νερο δυκτιου και τελιωσε η υποθεση, οποτε το θεμα μετα εξαρτατε απο εμας στην καλη προσαρμογη και καραντινα για να αποφυγουμε να αρρωστησουν και να αποφυγουμε το αποτομο οσμωτικο στρες του ψαριου. Απο εκει και περα οι σωστες παραμετρους το καθαρο περιβαλλον η προσαρμοστηκοτητα του καθε ειδους και η ευαισθησια τους σε συνδιασμο με την εμπειρια του καθε χομπυστα στο συγκεκριμενο ειδος καθοριζουν και το μελλον του ψαριου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παντως πειραμα σε εκτροφης ψαρι (Tambaqui) εγινε*, οπου το δοκιμασαν σε ακραιες συνθηκες (πολυ χαμηλο πεχα), οπου αγρια ψαρια τα καταφερνουν, και αυτο δεν τα καταφερε το ιδιο καλα,

Υπαρχουν ομως κι αλλα θεματα σε αυτη τη συζητηση που δεν ειδα να θιγονται.

Πχ, ακομα κι αν το ψαρι εχει μαθει σε νερο βρυσης και δεν μπορει καν να ζησει σε φυσικες παραμετρους, στο τελος του κανει καλο αυτο σαν οργανισμο?

Αν ενα αγριο ψαρι ζει σε Α συνθηκες και το αντιστοιχο εκτροφης σε Β συνθηκες (αφου δεν μπορει να ζησει πια σε φυσικες Α συνθηκες), ποιο θα ζησει καλυτερα (υγειως) και σε μακροτερο χρονο?

Ποιο θα εχει πιο βιολογικα υγιεις απογονους?

O γνωστος εκτροφεας εκ γερμανιας συντηρει μεν τους δισκους προς πωληση σε νερο βρυσης, αλλα τους γονεις που βγαζουν τα ψαρια που πουλαει τους εχει σε οσμωση. Γιατι?

1. Τα της οσμωσης ειναι δικα του, και τα κραταει για να του γεννανε και επι μακρο χρονο

2. Τα μικρα μεγαλωνουν πιο γρηγορα και γινονται πιο μεγαλα σε σκληρο νερο, ασχετα αν δεν εχουν ολα καλο σχημα (οχι αυτα που βλεπουμε στις βιτρινες, αλλα αυτα που πανε "περιπατο") και δεν ειναι σαφες αν μπορουν να φτανουν το προσδοκιμο ζωης των ψαριων που ζουν σε σωστες συνθηκες.

Γιατι ο ιδιος λεει, στην πρωτη ενδειξη αρρωστιας, πρωτη κινηση ειναι να κατεβασουμε το πεχα?

Σιγουρα ομως ενα ψαρι που εχει μαθει να ζει σε νερο βρυσης κλπ, δεν μπορει και δεν πρεπει να περασει αποτομα σε σωστες συνθηκες.

*

Effects of water pH and calcium concentration on ion balance in fish of the Rio Negro, Amazon.

Gonzalez RJ, Wood CM, Wilson RW, Patrick ML, Bergman HL, Narahara A, Val AL.

Department of Aquaculture, National Institute for Amazon Research, Manaus Amazonas, Brazil.

gonzalez@acusd.edu

Abstract

We examined the effects of acute low-pH exposure on ion balance (Na+, Cl-, K+) in several species of fish captured from the Rio Negro, a dilute, acidic tributary of the Amazon. At pH 5.5 (untreated Rio Negro water), the four Rio Negro species tested (piranha preta, Serrasalmus rhombeus; piranha branca, Serrasalmus cf. holandi; aracu, Leporinus fasciatus; and pacu, Myleus sp.) were at or near ion balance; upon exposure to pH 3.5, while Na+ and Cl- loss rates became significant, they were relatively mild. In comparison, tambaqui (Colossoma macropomum), which were obtained from aquaculture and held and tested under the same conditions as the other fish, had loss rates seven times higher than all the Rio Negro species. At pH 3.0, rates of Na+ and Cl- loss for the Rio Negro fish increased three- to fivefold but were again much less than those observed in tambaqui. Raising water Ca2+ concentration from 10 micromol L-1 to 100 micromol L-1 during exposure to the same low pH's had no effect on rates of ion loss in the three species tested (piranha preta, piranha branca, aracu), which suggests that either they have such a high branchial affinity for Ca2+ that all sites are saturated at 10 micromol L-1 and additional Ca2+ had no effect, or that Ca2+ may not be involved in regulation of branchial ion permeability. For a final Rio Negro species, the cardinal tetra (Paracheirodon axelrodi), we monitored body Na+ concentration during 5 d of exposure to pH 6.0, 4.0, or 3.5. These pH's had no effect on body Na+ concentration. These data together suggest that exceptional acid tolerance is a general characteristic of fish that inhabit the dilute acidic Rio Negro and raise questions about the role of Ca2+ in regulation of branchial ion permeability in these fish.

http://www.ncbi.nlm..../pubmed/9472808

Επίδραση του pH και της συγκέντρωσης ασβεστίου για την ισορροπία των ιόντων στα ψάρια του Rio Negro, Αμαζόνιος

Υπο των: Gonzalez RJ, Wood CM, Wilson RW, Patrick ML, Bergman HL, Narahara A, Val AL.

Department of Aquaculture, National Institute for Amazon Research, Manaus Amazonas, Brazil.

gonzalez@acusd.edu

Περίληψη

Εξετάσαμε τις επιπτώσεις της έκθεσης σε όξινο χαμηλό pH όσον αφορά την ισορροπία των ιόντων (Na+ Cl- K+ νάτριο χλώριο κάλιο) σε διάφορα είδη ψαριών που συλλέχθηκαν από τον Rio Negro, ένα αραιό, όξινο παραπόταμο του Αμαζονίου.

Σε pH 5.5 (ακατέργαστο νερό του Rio Negro), τα τέσσερα είδη του Rio Negro που εξετάστηκαν (Piranha preta: Serrasalmus rhombeus, Piranha branca: Serrasalmus cf. holandi, Aracu: Leporinus fasciatus, και Pacu: Myleus sp.), ήταν πολύ κοντά ή σε απόλυτη ισορροπία ιόντων, ενώ μετά από έκθεση σε pH 3.5, οι απώλειες που παρατηρήθηκαν σε ποσοστά Na+ και Cl- ήταν σχετικά ήπιες.

Συγκριτικά τώρα, ένα Tambaqui (Colossoma macropomum), το οποίο παραλείφθηκε από υδατοκαλλιέργεια και που δοκιμάστηκε υπό τους ίδιες συνθήκες όπως και τα άλλα ψάρια, είχε ποσοστά απώλειας επτά φορές υψηλότερη από ότι όλα τα είδη του Rio Negro.

Σε pH 3.0, τα ποσοστά απώλειας Na+ και Cl- για τα ψάρια του Rio Negro αυξήθηκαν τρεις έως πέντε φορές, αλλά ήταν και πάλι πολύ λιγότερο από ότι οι απώλειες που παρατηρήθηκαν στο Tambaqui.

Αυξάνοντας τη συγκέντρωση ασβεστίου (Ca2+) στο νερό, από 10 micromol L-1 σε 100 micromol L-1, κατά την έκθεση στο ίδιο χαμηλό pH, δεν υπηρξε καμία επίδραση στους ρυθμούς της απώλειας ιόντων στο εξεταζόμενα τρία είδη (Piranha preta, Piranha branca, Aracu), γεγονός που υποδηλώνει ότι είτε α) αυτό είναι το τελικό ύψος της βραγχιακής δέσμευσης σε Ασβέστιο (Ca2+) και ότι όλα δείχνουν να έρχονται σε κορεσμό στα 10 micromol L-1, έτσι ώστε η πρόσθεση συμπληρωματικού Ασβεστίου (Ca2+) να μην έχει καμία επίπτωση, ή β) ότι το Ασβέστιο (Ca2+) δεν εμπλέκεται καθόλου στη ρύθμιση της βραγχιακής διαπερατότητας σε ιόντα.

Σε ενα τελευταίο είδος του Rio Negro που εξετάστηκε, στο Cardinal tetra (Paracheirodon axelrodi), ελέγξαμε τη συγκέντρωση Νατριου (Na+) στο σώμα του κατά τη διάρκεια 5 ημερών με έκθεση σε pH 6.0, 4.0, και 3.5.

Αυτές οι διαφορετικές τιμες του pH δεν είχαν καμία επίδραση στη συγκέντρωση Νατρίου (Na+) στο σώμα του.

Ολα τα στοιχεία αυτά μαζί, υποδεικνύουν την εξαιρετική ανοχή στην οξύτητα του νερού ως ένα γενικό χαρακτηριστικό των ψαριών που κατοικούν στα όξυνα νερα του Rio Negro και εγείρουν ερωτήματα σχετικά με το ρόλο του Ασβεστίου (Ca2+) στη ρύθμιση της βραγχιακής διαπερατότητας σε ιόντα σε αυτά τα ψάρια.

Απο περισσοτερη ερευνα (απο αρθρα του ιδιου αρθογραφου) βρηκα οτι υπαρχουν ειδη που ζουν στο ποταμο που εχουν διαφορες "στρατηγικες" για την εξισσοροπιση των ιοντων.

Diverse strategies for ion regulation in fish collected from the ion-poor, acidic Rio Negro : http://www.ncbi.nlm....pubmed/11880976

Σιγουρα ο πειραματισμος με ενα ειδος εκτροφης μονο, δεν ειναι και η καλυτερη μεθοδος για συμπερασματα αυτου του ειδους, αλλα η μελετη συνεχιζεται, καθως βρηκα πολλα σχετικα αρθρα.

Οποιος θελει μπορει να τα δει εδω http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?t...atrick%20ML%22[Author]

Protection by natural blackwater against disturbances in ion fluxes caused by low pH exposure in freshwater stingrays endemic to the Rio Negro : http://www.ncbi.nlm....pubmed/12695983 (αυτο ηταν για οσους δεν τους αρεσει το blackwater smile.png αν και η φυση δεν μας αφηνει να "παιξουμε ευκολα" γιατι : Thus, blackwater DOC (dissolved organic carbon) appears to be very different from commercial humic acid)

Επισης εδω πολλες πληροφοριες (παταμε πανω στο abstract καθε θεματος και βγαζει περιληψη) http://biosciences.exeter.ac.uk/staf...pubs&view=date

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια Σπύρο τα δικά σου συμπεράσματα-εμπειρίες ποια είναι?

Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις ότι θα ήταν φρόνιμο να πράξει ο καθένας από μας σε ότι αφορά τα ψάρια αναπαραγωγών?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μην επεκταθούμε στο θέμα της ιοντικής ρύθμισης στα ψάρια γιατί θα περάσουμε σε πιο επιστημονικές συζητήσεις, οι οποίες δε γίνονται απόλυτα κατανοητές από το σύνολο των μελών του φόρουμ γιατί απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις. (Δεν έχω το paper οπότε δε μπορώ να δω τι ακριβώς μέτρησαν και με ποια μέθοδο και τι άλλες παραμέτρους εξέτασαν, ώστε να σχολιάσω λεπτομερώς και με ακρίβεια)

Για Δίσκους δεν γνωρίζω, όμως γενικά στους ιχθυογενετικούς σταθμούς οι γεννήτορες και οι απόγονοι κρατώνται σε διαφορετικές συνθήκες νερού, αλλά αυτό έχει να κάνει και με την ηθολογία αναπαραγωγής του κάθε είδους.

Όσο αφορά την καθημερινή μας επαφή με τα ψάρια ενυδρείου, καλό θα ήταν να εξετάζουμε σε τι νερό ζούσαν τόσο καιρό στο πετ σοπ και όταν τα φέρουμε στο δικό μας ενυδρείο οι μετρήσεις αυτές να μην απέχουν. Εάν θέλουμε να "επαναφέρουμε" τα φυσικοχημικά χαρακτηριστικά του νερού στις τιμές της βιβλιογραφίας αυτό θα πρέπει να γίνει αργά, σταδιακά, με σύνεση και μέχρι του σημείου που τα ψάρια μας παρουσιάζουν φυσιολογική συμπεριφορά. Αλλά αυτό απαιτεί από εμάς πάαααρα πολύ διάβασμα, σωστό σχεδιασμό, και εξαιρετική προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την καθημερινή μας επαφή με τα ψάρια ενυδρείου, καλό θα ήταν να εξετάζουμε σε τι νερό ζούσαν τόσο καιρό στο πετ σοπ και όταν τα φέρουμε στο δικό μας ενυδρείο οι μετρήσεις αυτές να μην απέχουν. Εάν θέλουμε να "επαναφέρουμε" τα φυσικοχημικά χαρακτηριστικά του νερού στις τιμές της βιβλιογραφίας αυτό θα πρέπει να γίνει αργά, σταδιακά, με σύνεση και μέχρι του σημείου που τα ψάρια μας παρουσιάζουν φυσιολογική συμπεριφορά. Αλλά αυτό απαιτεί από εμάς πάαααρα πολύ διάβασμα, σωστό σχεδιασμό, και εξαιρετική προσοχή.

Μετά από όσα ειπώθηκαν στο συγκεκριμένο θέμα θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου μιας και τα ψάρια έχουν ήδη προσαρμοστεί (καλός η κακός) σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συνθήκες οπότε πιστεύω ότι θα πρέπει να συνεχίσουν να ζουν έτσι όπως έχουν μάθει να ζουν είτε αυτό λέγετε εκτροφέας είτε pet shop είτε το προσωπικό ενυδρείο κάποιου χομπιστα!

Έτσι λοιπόν αν αυτό το σκεπτικό μπορούμε να το υιοθετήσουμε ως ασφαλή ίσως να είναι και μια βασική συμβουλή από μας ως προς τα νέα μέλη!

Εμένα προσωπικά με καλύπτει απόλυτα αυτή η απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτο γινεται η ολη προσαρμογη του ψαριου πριν μπει στο ενυδρειο μας ετσι ωστε να γινει ομαλα η ολη διαδικασια χωρις να το στρεσαρουμε ιδιαιτερα το ψαρι και να μπορεσει να ζησει αξιοπρεπεστατα.

Δηλαδη ποιο ειναι το ΡΗ ενος ψαριου που περνουμε απο ενα πετ; Ξερουμε σε τη συνθηκες το διατηρει ή μηπως ξερουμε απο που προερχεται και σε τη παραμετρους το ειχαν και απο ποιο ιχθυοτροφιο;

Η μονη σταθερη παραμετρο που μπορουμε να ξερουμε ειναι οι ιδανικες συνθηκες βαση βιοτοπου και βιβλιογραφιας και σε αυτες να βασιστουμε και να προσπαθησουμε να αναπαραγουμε μεσα σε λογικα πλαισια μια που τον Αμαζονιο ποτε δεν θα μπορεσουμε να τον αναπαραγουμε πιστα στα ενυδρεια μας.

Και εγω σε νερο δυκτιου εχω τα ψαρια μου, αλλα οταν κανω καμια αλλαγη με νερο προετοιμασμενο με τυρφη τοτε βλεπεις τα ψαρια να κορδονονται και να αρχιζουν να κολοτρυβωνται, τυχαιο;;; δεν νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια Σπύρο τα δικά σου συμπεράσματα-εμπειρίες ποια είναι?

Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις ότι θα ήταν φρόνιμο να πράξει ο καθένας από μας σε ότι αφορά τα ψάρια αναπαραγωγών?

Συμφωνω με τα παρακατω

Όσο αφορά την καθημερινή μας επαφή με τα ψάρια ενυδρείου, καλό θα ήταν να εξετάζουμε σε τι νερό ζούσαν τόσο καιρό στο πετ σοπ και όταν τα φέρουμε στο δικό μας ενυδρείο οι μετρήσεις αυτές να μην απέχουν. Εάν θέλουμε να "επαναφέρουμε" τα φυσικοχημικά χαρακτηριστικά του νερού στις τιμές της βιβλιογραφίας αυτό θα πρέπει να γίνει αργά, σταδιακά, με σύνεση και μέχρι του σημείου που τα ψάρια μας παρουσιάζουν φυσιολογική συμπεριφορά. Αλλά αυτό απαιτεί από εμάς πάαααρα πολύ διάβασμα, σωστό σχεδιασμό, και εξαιρετική προσοχή.

Και οταν λεει σταδιακα ειμαι σιγουρος οτι δεν εννοει την 20 λεπτη προσαρμογη που ακουγεται και ανεφερε ο ΡΙΚ.

Θα μιλαει για πολυημερη προσαρμογη.

Οταν ενα ψαρι ειναι σε 7.8 και θελουμε να το παμε σε 5.5, δεν φτανουν ουτε 20 λεπτα, ουτε 2 και 3 ωρες.

Θα προτεινα αλλαγες νερου που σταδιακα θα φερουν την αλλαγη αυτη σε μερικες εβδομαδες.

Γενικοτερα ομως προς το παρον (δεν ξερω αν μελλοντικα εχω αλλα στοιχεια που θα μου αλλαξουν αυτην την αποψη) ειμαι την αποψης, να μπορει καποιος που θελει να ασχοληθει σοβαρα με το ενυδρειο, να παιρνει ψαρια F1 εως F2 γεννημενα σε συνθηκες των βιοτοπων που ζουσαν οι προγονοι τους, αναπτυξη σε νερο που σταδιακα η οξυτητα και σκληροτητα παει ελαχιστα πιο ψηλα (μιλωντας για ψαρια μαλακου νερου), και μετα την ενηλικιωση τους να τα επαναφερει παλι σταδιακα σε συνθηκες βιοτοπου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πραγματικα τωρα. Πιστευεται οτι μπορειτε να ξερεται με σιγουρια τα ψαρια που αγοραζουμε σε τη παραμετρους μεγαλωσανε;;; Μονο αν μιλαμε για αγρια μπορουμε να ξερουμε το τη και πως κατα τα αλλα ολα τα αλλα μπορουμε μονο να βασιστουμε στα λεγομενα του καθε πετσοπα και σε εικασίες!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εννοουσα 20λεπτη προσαρμογη αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...