Jump to content

Discos Reef


Discos

Recommended Posts

Πριν απο 8-9 μηνες ξεκινησε το concept ενος 1000λιτρων, διαστασεων 205*70*70. Μετα απο πολυ σκεψη αποφασιστηκε να γινει με 2 υπερχειλησεις γωνιακες και durso συστημα. Οι αντλιες επιστροφης ειναι 2 iwaki με εκαστη ροη τα 1350 γαλονια την ωρα ή περιπου 5100 λιτρα ανα ωρα. Η επιστροφη σπαει στα 4 για μεγιστη αναταραξη της επιφανειας ενω η μια επιστροφη περναει απο λαμπα UV 36watt. Το ολο στησιμο ειναι υβριδικο berlin με αμμο 4 ποντους, 140 κιλα βραχο και ο φωτισμος ειναι 2 λαμπες 250watt 14k της hamilton με 13 ωρες φωτοπεριοδο. Τα σκιμμερ ειναι 2 της HS, το Α200 2ΕΗΕΙΜ 1260 και το 200 2 ΕΗΕΙΜ 1260. 1 εξωτερικο και ενα εσωτερικο. Ο calcium reactor ειναι της GEO. Σαν συστημα ελεγχου υπαρχει το IKS και στην κυριως κυκλοφορια συνησφερουν 1 nano stream και 2 stream Tunze.(6000 + 6100 σε multicontroller) οι οποιες ομως ειναι χαμηλωμενες σε ενταση.

Δειτε τις φωτογραφιες και μετα θα σας απαντησω σε οποια αποροια μπορει να εχετε. Μην ξεχναμε πως παρολο που αρκετα κοραλια ειναι απο μεταφορα απο το παλιο, χρειαζετε ακομα χρονος για να μεγαλωσουν και να δειξουν, εξου και ενας σχετικος "αερας" μεταξυ τους ο οποιος βεβαια μειωνετε σταθερα..

Οι τιμες μου ειναι

Αμμωνια και νιτρωδη 0.

Νιτρικα 15 (ταιζω.......πολυ.......τελικα...... :excl: )

Ασβεστιο 400

Ανθρακικοτητα 11-12

Μαγνησιο 1380

Φωσφωρικα 0

και αλλαγες νερου γινονται καθε 2 μηνες 350λιτρα οσο ακριβως ειναι το sump. Ενω οι διαστασεις ειναι 1000 περιπου λιτρα το κυριως ενυδρειο και 350 λιτρα το sump καθαρο νερο με αερα σε υψος, ετσι οταν κλεινουν οι κυκλοφορητες να εχω περιθοριο.

To συστημα ακομα εξελισετε ακομα αλλα ποια εχει αρχισει να περνει την τελικη του μορφη οποτε και το βαζω εδω με σκοπο να υπαρχει ενα ειδος αναφορας της εξελιξης. Υπαρχουν καποια πραγματα που ειναι στα σκαρια τα οποια θα γινουν σε βαθος χρονου.

Το ενυδρειο ειναι καθαρα mix-reef με sps-clams και συγκεκριμενα και αγαπημενα lps ενα μαλιστα απο τα οποια (μια ephylia) ειχε κανει spawining και ποια εχω γυρω στους 8 γονους της στο ενυδρειο ενω καποια εχουν δωθει. Συντομα θα βγουν και αλλες αφου λογο αναπτυξης πρεπει να...πεσει κοπιδι. :)

Δειτε λοιπον καποιες φωτογραφιες του ενυδρειου απο την κατασκευη του και πως ειναι σημερα. Θα ηθελα τις αποροιες σας ή την γνωμη σας για να κανουμε συζητηση σχετικα με το ενυδρειο και την πορεια του.

Στην κριση σας...



Η αρχη........

(οι φωτογραφιες μπορει να μην ειναι πεντακαθαρες

Ο ειδικος στην κοληση στην πραξη....

Νινταλ εσυ σουπερ σταρ...Οτι και να του ζητησα το εκανε...Βεβαια στην αρχη με εβλεπε στραβα με αυτα που του ζηταγα...αλλα τελικα τα βρηκαμε. :thumbup:

contruction01.jpg

contruction02.jpg

contruction03.jpg

To διαλειμα για τσιγαρακι....

brake01.jpg

brake02.jpg

Το πρωτο αποτελεσμα....

contruction04.jpg

Τα αποτελεσματα μετα απο 8 μηνες.......

aquarium01.jpg

aquarium02.jpg

aquarium03.jpg

aquarium04.jpg

aquarium05.jpg

aquarium06.jpg

aquarium07.jpg

aquarium08.jpg

aquarium09.jpg

sps01.jpg

sps02.jpg

sps03.jpg

sps04.jpg

sps05.jpg

sps06.jpg

sps08.jpg

acro01.jpg

bubble01.jpg

bubble02.jpg

caulastrea01.jpg

ephylia01.jpg

ephylia02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι μας κάνει τώρα στις μία το βράδυ!!! :excl:

Μάριε, επειδή δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να δω από κοντά το reef σου :) είχα μια περιέργεια για το setup σου και για τα είδη που φιλοξενείς. Νομίζω το στήσιμο σου είναι ιδανικό και λειτουργεί άψογα. ΜΠΡΑΒΟ! :thumbup:

Στις foto είδα υπέροχα κοράλλια και υγιέστατα ψάρια (κούκλος ο sοhal!!!) ΜΠΡΑΒΟ! :wub:

Δυο ερωτήσεις:

1. Δεν χρησιμοποιείς καθόλου canister;;;

2. Καμιά foto και καμιά περιγραφή του sump;;;

Link to comment
Share on other sites

θα αφήσω τους άλλους να λένε για τις ομορφιές του ενυδρείου σου φίλε :thumbup: ..

εγώ θα γκρινιάζω για το ακαθάριστο τζάμι… λόγω τεμπελιάς.. :wub:

.. για το υπόστρωμα που θέλει ενίσχυση λεπτόκοκκης άμμου για να δείξει καλύτερα

.. και για την έλλειψη φωτισμού… γιατί μόνο 2 λάμπες στο τέρας των 220? εκ και γιατί 13 ώρες? :wub:

να πω βέβαια ότι από τότε που το θυμάμαι έχει κάνει ένα αλματάκι :) ..

.. δείχνει πιο πλούσιο .. πιο ολοκληρωμένο . :wub: . αν και ΙΜΟ λίγο παραφορτωμένο με ψάρια :excl: ..

καλή συνέχεια χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις..

:wub::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω πολλά λόγια αφού οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες του. Θεωρώ ότι το ενυδρείο σου συγκαταλέγετε άξια σε αυτά που ανεβάζουν συνεχώς τον πήχη στην Ελλαδα.Το μεράκι σου και η αγάπη για αυτό που κάνεις φαίνεται από τα κοράλλια που κάποια από αυτά είναι και αρκετών χρόνων. Συνέχισε έτσι μια και γνώμη μου είναι ότι αυτό το ενυδρείο έχει να δώσει πολλά ακόμα στο μέλλον. :excl::thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?

Οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους.

Μπράβο μπράβο μπράβο !!!!!!!!.

1 παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι το τουρσο μου φαίνετε λίγο χαμηλό.

Δεν κάνει θόρυβο?

Στύλε μας φωτογραφίες από το σαμπ να το δούμε τελειωμένο.

Και πάλη μπράβο !!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!! Από τα ωραιότερα ενυδρεία που πρέπει να υπάρχουν

στην Ελλάδα. Ερωτευμένος με τα tang και κυρίως με τα desjardini απ΄ότι

πρόσεξα. Καλή συνέχεια :)

Έγινε επεξεργασία - komis
Link to comment
Share on other sites

Τ Ε Λ Ο Σ το γλυκο ( ανεβηκε πολυ το σακχαρο ) :):excl::thumbup:

Εφυγα για αλατι. :wub::wub::wub:

Ζητηται πνευματικος πατερας ( για τα δυσκολα ) :wub::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικη δουλεια,Μπραβο και πανεμορφο.

Μας βλεπω στο τελος ολους για θαλασσινο!!

Link to comment
Share on other sites

Μαριε καλη χρονια.

Το περιμενα οτι θα ηταν τοσο ομορφο.Συγχαρητηρια.

1.Θα ηθελα πολυ να δω και φωτο απο μπροστα.Να φανει ολος ο ογκος μαζι.

2.Επισης θα ηθελα να δω και να μαθω για το στησιμο του sump.Εχει refugium και αν ναι πως ειναι στημενο.

3.Το συστημα durso οπως το βλεπω (αν βλεπω καλα) δεν ειναι με τ αλλα γυριζει με Π κατευθειαν κατω.

Αυτο επιρεαζει καθολου την ροη(απο πλευρας εξαεροσης )?

4.Τα τανγκ ολα μαζι πανε καλα η στρεσαροντε?Ειδικα το σοχαλ με ενδιαφερει να μαθω αν τρωει φλεικς η τσιμπαει απο το βραχο η το ταιζεις κατι ιδιαιτερο.

5.Η uv τι μαρκα ειναι και τι ροη εχει?Την δουλευεις 24/7?

Α, το ματακι για το ματιασμα ειναι μια και εξω η το αλλαζεις και αυτο στο διμηνο?

Έγινε επεξεργασία - costasm
Link to comment
Share on other sites

Να σου μπραβο κτλ δεν εχει νοημα :excl: Τα εχουμε πει και τα λεμε... :)

Το σημαντικοτερο ειναι οτι ποτε δεν σταματας την εξελιξη του... που να δειτε ολοι τι ακολουθει και τι σχεδια εχει στο μυαλο του... :wub:

Αυτο ειναι για μενα το σημαντικοτερο που θα μας δωσει αυτο το Thread αφου αυτα που ερχονται ειναι εντυπωσιακα και ελπιζω να τα παρακολουθησουμε ολοι απο εδω :thumbup:

Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...Φτου...φτου...

εγώ προσπάθησα να είμαι πιο αποτελεσματικός !!! :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Πανέμορφο!!!!!!!!!!!!!!

Πόσα χρόνια ασχολήσε με το αλάτ?

Αυτο πως λέγετε ? τι ειναι βασικα :excl:

ephylia02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια περιττεύουν, μπροστά σε αυτό το εκπληκτικό, αυτό, θέαμα!!!

Το σύστημά σου, αν και σχετικά νέο σε ηλικία, δείχνει αρκετά ώριμο και οι φιλοξενούμενοι οργανισμοί φαίνονται να είναι τέλεια προσαρμοσμένοι και να το απολαμβάνουν.

Σίγουρα το ενυδρείο σου συγκαταλέγεται από τα καλύτερα στην Ελλάδα και αποτελεί πρότυπο προς μίμηση.

Περιμένουμε, περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες από την τεχνική υποδομή, κυρίως του sump.

Τα συγχαρητήριά μου Φίλε Μάριε και εύχομαι τα καλύτερα για το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους μεσα απο την καρδια μου για τα καλα σας λογια. :blush:

Το ολο αποτελεσμα ειναι πανω απο ολα θεμα αγαπης. Περασα απο πολλα σταδια πριν καταλληξω σε τι μου αρεσει περισοτερο. Μου αρεσουν για παραδειγμα πολυ οι δισκοι(εξου και το ονομα μου), οι αφρικανες, οι κιχλιδες γενικοτερα τα ψαρια του θαλασσινου οπως αγγελοψαρα, σμερνες αλλα και τα puffers. Μακαρι να ειχα χρονο, χρηματα και χωρο για να τα εχω ολα! Αλλα δυστηχως δεν γινεται...Δεν πειραζει, η απληστια ετσι και αλλιως δεν ειναι καλο πραγμα. Οποτε και εμεινα εκει που με εκφραζει περισοτερο. Ενυδρειο υφαλου με τα κοραλλια που αγαπω.

Παρολο που πριν κατασκευαστει το ενυδρειο ειχε παρα πολυ σκεψη για να διωρθωσω οσο γινοταν τα λαθη του παρελθοντως, αλλα και για να εχω αλλη δυναμικη σε ανεση χωρου, και χειρισμου του ενυδρειου αλλα πανω απο ολα σωστες συνθηκες για τα ζωντανα, εγιναν και καποια λαθη τα οποια και θα διορθωθουν στην πορεια.

Δυο ερωτήσεις:

1. Δεν χρησιμοποιείς καθόλου canister;;;

2. Καμιά foto και καμιά περιγραφή του sump;;;

Νικο τα εξωτερικα φιλτρα τα χρησιμοποιουμε για βαζουμε καποια πραγματα και υλικα που δεν μπορουμε να εχουμε σε αλλο σημειο στο συστημα μας. Οτι χρειαζετε σε αυτη τη περιπτωση εχει προνοηθη να μπαινει στο sump.Τα κλασικα υλικα οπως αντιφωσφωρο, ανθρακα και μηχανικο φιλτραρισμα σε μορφη καλτας ή υαλοβαμβακας. Και βγαζουν τερατα!

θα αφήσω τους άλλους να λένε για τις ομορφιές του ενυδρείου σου φίλε

εγώ θα γκρινιάζω για το ακαθάριστο τζάμι… λόγω τεμπελιάς.. :rasp:

.. για το υπόστρωμα που θέλει ενίσχυση λεπτόκοκκης άμμου για να δείξει καλύτερα

.. και για την έλλειψη φωτισμού… γιατί μόνο 2 λάμπες στο τέρας των 220? εκ και γιατί 13 ώρες?

να πω βέβαια ότι από τότε που το θυμάμαι έχει κάνει ένα αλματάκι :excl: ..

.. δείχνει πιο πλούσιο .. πιο ολοκληρωμένο . :excl: . αν και ΙΜΟ λίγο παραφορτωμένο με ψάρια ..

καλή συνέχεια χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις..

Τασο εχεις απολυτο δικιο αλλα οχι για ολα. Τα ειχαμε πει και απο κοντα εξαλλου. Ετσι και αλλιως τελος του μηνα ερχεσαι αθηνα. Που νομιζεις οτι θα μεινεις και μαντεψε τι δουλειες εχουμε να κανουμε...!! :wub::wub:

Στην αμμο την πατησα γιατι χρησιμοποιησα περα απο τον εκπληκτικο αραγωνιτη της carib, και αραγωνιτη σχετικα ψιλο που ειναι για calcium reactor. Δυστηχως το πειραμα απετυχε διοτι μετα απο 4-6 μηνες αρχισε να καφετιζει ελαφρα ενω η αλλη αμμος παραμενει μια χαρα... Οποτε πρεπει να βγει αυτη και να μπει σωστη αμμος και αραγωνιτης. Τουλαχιστον 1 με 2 ημερες δουλεια. Με παρεα βεβαια ποιο λιγο... :wub:

Το τζαμι οντως βαριεμε....λιγο να το καθαριζω συνεχεια. Δεν λεω το απλο καθαρισμα αλλα την κοραλινη που ειναι λιγο πεδεμα. :wacko: Οσο για το φωτισμο τολμω να πω πως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Απο πειραμα ξεκινησε και τελικα εχει βγει κελεπουρι. 2 λαμπες mogule type μονης επαφης εχουν καλυτερη διασπορα απο της διπλης επαφης. Και λογο κατοπτρου αλλα και λογο μεγεθους. Ετσι εχω φως σε ολο το ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα. Ενω η φωτοπεριοδος ειναι που σωζει αλλα και κανει την διαφορα. Το χρωμα και η αναπτυξη σε ιδια κοραλια π.χ. ειναι καλυτερη απο αλλων παιδιων που μπορει να εχουν καλυτερο φωτισμο (σε αριθμο λαμπων) αλλα επειδη ειναι 7-8 ωρες τελικα εγω εχω καλυτερο χρωμα και αναπτυξη. Οχι ασχημα τελικα. Οπως ολοι ξερετε ειμαι λιγο του..πειραματισμου. :thumbup:

1 παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι το τουρσο μου φαίνετε λίγο χαμηλό.

Δεν κάνει θόρυβο?

Γιαννο δεν μπορω να βαλω το durso ποιο ψηλα γιατι η καθε υπερχειληση κατεβαζει περιπου 5000 λιτρα. Καθαρα, οποτε εχω προβλημα γιατι μιλαμε για πολυ νερο και πρεπει να εχω μια ασφαλεια μεχρι να ισοροπηση οταν ξεκιναει.

1.Θα ηθελα πολυ να δω και φωτο απο μπροστα.Να φανει ολος ο ογκος μαζι.

2.Επισης θα ηθελα να δω και να μαθω για το στησιμο του sump.Εχει refugium και αν ναι πως ειναι στημενο.

3.Το συστημα durso οπως το βλεπω (αν βλεπω καλα) δεν ειναι με τ αλλα γυριζει με Π κατευθειαν κατω.

Αυτο επιρεαζει καθολου την ροη(απο πλευρας εξαεροσης )?

4.Τα τανγκ ολα μαζι πανε καλα η στρεσαροντε?Ειδικα το σοχαλ με ενδιαφερει να μαθω αν τρωει φλεικς η τσιμπαει απο το βραχο η το ταιζεις κατι ιδιαιτερο.

5.Η uv τι μαρκα ειναι και τι ροη εχει?Την δουλευεις 24/7?

Α, το ματακι για το ματιασμα ειναι μια και εξω η το αλλαζεις και αυτο στο διμηνο?

1..Οχι ακομα αφου η κοραλλινη σε καποια σημεια θελει καθαρισμα και δεν με κολακευει αυτη τη στιγμη.. :thumbup:

2..Το sump θα το βαλω στην πορεια για να κανω 2-3 αλλαγες με σκοπο να ειναι ποιο ευκολο στην εξηγηση.

3...Με μια μικρη τρυπα στο πανω μερος του ο αερας βγαινει και δεν εχεις κανενα προβλημα. Εαν θες μπορεις να βαλεις ενα σωληνακι. Ακομα καλυτερα ετσι. :wub:

4... Ακριβως επειδη υπαρχουν πολλα tang με προσεχτικη επιλογη βεβαια η επιθετικοτητα μοιραζετε. Το sohal πανεμορφο αλλα εαν δεν ηταν τοσα tang θα μου τα ειχε κουρεψει ενα ενα. Ειναι τρομακτικα κυριαρχικο ψαρι και δεν σταματαει ποτε.

5... Η UV ειναι της HW και δουλευει με ροη 1400-1600 λιτρα ανα ωρα. Η αποστηρωση της συγκεκριμενης λαμπας ειναι 90% σε αυτα τα λιτρα. Στο νερο που περναει, ο σκοπος μου ειναι να εχω μειωση των παθογωνων οργανισμων στο ενυδρειο γιατι πληρη αποστηρωση απλα δεν μπορει να γινει. Να τους κραταω οσο γινεται υπο ελεγχο και δουλευει 24/7.

Πανέμορφο!!!!!!!!!!!!!!

Πόσα χρόνια ασχολήσε με το αλάτι

Αυτο πως λέγετε ? τι ειναι βασικα :)

Στεφανε το κοραλι αυτο ειναι μια Euphyllia divisia. Υπεροχο ζωντανο. Το προφιλ απο κατω.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=827

Στο θαλασσινο χομπι ειμαι περιπου 5 χρονια. Ευτηχως ποια ειμαστε σε θεση να εχουμε καλα ζωντανα και hardware, γιατι παλια δεν υπηρχε σχεδον τιποτα ή μονο σε πολυ μα πολυ αραιες περιοδους και αυτο εμποδιζε πολυ το χομπι. Τωρα τα πραγματα ειναι πολυ καλα για τα νεα παιδια, φτανει να μην αμελουμε το κυριοτερο που ειναι το θαλασσινο χομπι, γνωση και φυσικα πολυ διαβασμα. Οσο για τις εμπειριες για αυτο το σκοπο υπαρχουν τα φορουμ και οι φιλοι που εχουμε αποχτησει μεσω του χομπι. :thumbup:

Ετοιμαζονται καποια πραγματα ακομα, τα οποια θα συζητησουμε και εδω. Δεν ξερω εαν μου ξεφυγαν καποια πραγματα η θελετε κατι αλλο να ρωτησετε, οπωτε...ρωτηστε. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

. Ετσι και αλλιως τελος του μηνα ερχεσαι αθηνα. Που νομιζεις οτι θα μεινεις και μαντεψε τι δουλειες εχουμε να κανουμε...!! :wub::thumbup:

πολύ ωραία ιδέα !!! :excl:

θα σε βοηθήσω να το κάνουμε <κούπα> και υπόσχομαι να σου βρω θέση για νέα κοράλλια.. :):wub: ...

θα πάω με τη νιτσεράδα που έχει στεγανές στέπες και κουκούλα .. χιχιχιχχι…

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηρθα πρωτη φορα σπιτι σου ειχα πραγματικα εντυπωσιαστει απο το παλιο σου μικρο reefακι (...μολις 800ων λιτρων!!!).

Ημουν σιγουρος οτι το καινουργιο σου θα ειναι ακομα καλυτερο αλλα δεν μπορουσα πραγματικα να φανταστω το ποσο!!!!!!!!!Τελευταια φορα που το ειδα ηταν μολις το ειχες στησει.Πραγματικα η εξελιξη του ειναι απιστευτη!!!

Μπραβο ρε Μαριε για το μερακι και την αγαπη που εχεις για το χομπι σου!!!Αξιος :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηρθα πρωτη φορα σπιτι σου ειχα πραγματικα εντυπωσιαστει απο το παλιο σου μικρο reefακι (...μολις 800ων λιτρων!!!).

Ημουν σιγουρος οτι το καινουργιο σου θα ειναι ακομα καλυτερο αλλα δεν μπορουσα πραγματικα να φανταστω το ποσο!!!!!!!!!Τελευταια φορα που το ειδα ηταν μολις το ειχες στησει.Πραγματικα η εξελιξη του ειναι απιστευτη!!!

Μπραβο ρε Μαριε για το μερακι και την αγαπη που εχεις για το χομπι σου!!!Αξιος :excl:

Ειχε και μαγκα κατασκευαστη...και οχι μονο αυτος :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάριε.Είσαι συνεπής στο τέλειο αποτέλεσμα.Τόσο το παλιό σου reef τόσο και το καινούργιο είναι υπέροχα. :wub::wub::thumbup:

Έχω όμως να σου κάνω μιά ερώτηση....πότε θα γίνεις 'expert'.....????????? :):excl::thumbup::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοίταξε, τώρα που ξεκίνησες μετά από τόσο καιρό να μας βγάζεις τις πρώτες φωτογραφίες σου, κανόνισε να μας φτιάχνεις και να μας αφήνεις έτσι. Κάθε εβδομάδα ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και νέες φωτογραφίες να παρηγοριόμαστε και εμείς με τα λιλιπούτια ενυδρειάκια που βλέπουμε τις euphylia, βλέπουμε τα bubble, βλέπουμε τα σκληρά ( και θα πέσουμε στα σκληρά :) ) βλέπουμε τα xanthurum μαζί με το sohal και τα dejardini και τον Αχιλλέα και κόβουμε φλέβες.

Κοίτα αν βαριέσαι εσύ, γιαυτό είναι οι φίλοι θα έρθω με την Nikon και τους φακούς και θα φτιάξουμε book στα μοντέλα σου.

Λοιπόν όπως είπαμε, μη μας φουντώνεις και μας αφήνεις στα κρύα του λουτρού, επειγόντως πανοραμική :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία από το σαμπ αν είναι δυνατόν.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...