Jump to content

Ramirezi Και Νιτρικα


water fun

Recommended Posts

πριν απο τρεις μερες αγορασα ramirezi. ενω τις πρωτες ωρες ηταν ολα μια χαρα την επομενη μερα ηταν ολα στην επιφανεια και ανεπνεαν.κανω τεστ αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα 20. κανω αλλαγη νερου 30% και η συμπεριφορα τους εγινε φυσιολογικη. σημερα τα ξαναβλεπω παλι επανω κανω παλι τεστ αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10 κανω παλι αλλαγη 30% και επανερχετε στα φυσιολογικα η συμπεριφορα τους. τα ψαρια αυτα χρειαζονται νιτρικα κατω απο 10? και αν ναι τι φυτο να βαλω για να τα τρωει? αν υπαρχει οχι φυτο επιφανειας γιατι ειχα παλια κερατοφυλο και ελοντεα και πηγαινε πανω η τροφη δεν την ετρωγαν τα ψαρια και επιβαρυναν το συστημα του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε πάρω στο λαιμό μου φίλε αλλά πιθανολογώ ότι ναί θέλουν πραγματικά όσο το δυνατόν καθαρότερο νερό, από ένα περιστατικό που μου συνέβει:

έχοντας αμελήσει την αλλαγή (λόγω τρεξιμάτων ανωτέρας βίας) βρήκα ένα ραμιρέζι στα τελευταία του, είχε πάει κάτω σε μια γωνιά και ήταν σχεδόν ακίνητο.. οπότε κάνω ότι μπορούσα, δηλαδή μια αλλαγή νερού, αν και όπως το είδα δεν έδινα πάνω από 1 στις 1000 να συνέλθει... Το απόγευμα το ράμι είχε "αναστηθεί" !!!! Δεν το πίστευα ήταν σαν το άλλο ράμι, και μες την πείνα!... οπότε πιστεύω ότι η ποιότητα του νερού παίζει μεγάλο ρόλο ειδικά για αυτά τα πανέμορφα αλλά ευαίσθητα ψαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι φταινε τα νιτρικα αλλα για να ανεβαινουν στην επιφανεια σημαινει πως θελουν οξυγονο ή κατι αλλο...τι θερμοκρασια εχεις?εγω πηρα δυο ταλαιπωρημενα ραμιρεζι και τα δυο ψοφησαν σε 2 μερες ενω ειχα τα παντα.....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι τα νιτρικα! Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου; Αμμωνια με τη μετρας; Εχεις καποια ελαχιστη αναταραξη στην επιφανεια του νερου; Θερμοκρασια και γενικες μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια αμμωνια νιτρωδη 0 με υγρα τεστ api αναταραξη αρκετη γιατι δουλευει ανεμιστηρας θερμοκρασια 26 ph 6,5 gh 8 λογω πολλων αλλαγων νερου kh 6

Link to comment
Share on other sites

νομίζω θέλουν κάτι παραπάνω από το 26 σε θερμοκρασία..

Link to comment
Share on other sites

Οι παραμετροι ειναι φυσιολογικοι και σιγουρα το προβλημα δεν βρισκεται στα νιτρικα μια που εχω ραμι σε φυτεμενο και δεν εχω παρατηρηση ποτε αναλογη συμπεριφορα. Τη υποστρωμα εχεις; Δοκιμασε να αναταραξεις το νερο μεσο της αντλιας, εχεις καλη κυκλοφορια του νερου; μαζεύονται πολλα αποβλητα στον πυθμενα ή τα ρουφαει ολα το φιλτρο; Τα τεστ τα εχεις καιρο; αν ναι χτυπατα καλα σε καποιο τραπεζι και κουνα τα για κανενα 10λεπτο μηπως και εχει καποιο αντιδραστηριο κρυσταλλωση και ριχνει απλο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

μαζευονται αποβλητα στον πυθμενα αλλα τα περνω με σκουπα βυθου. τα τεστ παντα τα κουναω πριν την χρηση για 1 περιπου λεπτο. το ενυδρειο ειναι φυτεμενο. στον βυθο εχω ψιλο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

η ορεξη τους οταν ριχνω φαγητο ειναι μεγαλη εκτος απο 1 το οποιο εδω και 3 μερες απο τωτε που τα πηρα δεν τρωει και δεν του δινω πολυ χρονο ζωης

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες καμια μπουκαλα CO2 τελευταια ή μειωσες την αναταραξη; Η αληθεια ειναι πως κανω υποθεσεις οπως καταλαβαινεις αλλα το προβλημα σιγουρα δεν ειναι τα νιτρικα σου. Θα πρεπει να σκεφτεις αν εκανες τελευταια καποια αλλαγη στο ενυδρειο σου και τη επιρεαζει το ψαρι γιατι αυτο σιγουρα δεν λεει ψεματα και κατι συμβαινει. Πολλες φορες ειναι δυσκολο εμεις που ειμαστε στην απεξω να καταλαβουμε το τη και πως τρεχει με το ενυδρειο του καθε ενος μια που οπως καταλαβαινεις δεν γνωριζουμε το καθημερινο ιστορικο του.

Link to comment
Share on other sites

εχθες εβαλα νεο diy διοξειδιο. η αναταραξη με τους ανεμιστηρες ειναι μεγαλη σαν να εχει θαλασσοταραχη θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα λογω του νεου διοξειδιου να υπερκορεστικε το νερο με αυτο σε σχεση με το οξυγωνο και το ψαρι ανεβηκε στην επιφανεια οπου υπαρχει περισσοτερο οξυγωνο για να αναπνευση. Με την αλλαγη του νερου τα επιπεδα οξυγωνου επανηλθαν στο φυσιολογικα τους.

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι το οποιο δεν τρωει και μενει συνεχεια στον βυθο να το βγαλω και να το βαλω σε μια λεκανη μηπως μεταφερει καμια αρρωστια στα αλλα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχεις υπερβολικο διοξειδιο στο νερο σου, περιπου 57 ppm οταν θα πρεπει να εχουμε το πολυ 30 και τα ψαρια σου δηλητηριάζονται και δεν μπορουν να αφομοιωνόσουν το οξυγωνο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις και συγχαρητηρια για το αρθρο. κατι που δεν καταλαβαινω αν το kh ειναι κατω απο 4-5 υπαρχει κινδυνος ph crach τοτε πως γινετε να εχουμε ph 6,5 η και χαμηλοτερο χωρις αυτον τον κινδυνο? τα σκαλαρια γιατι δεν επηρεαστηκαν?

Link to comment
Share on other sites

To Kh λειτουργει σαν ρυθμιστης Buffer. Οσο ποιο πολυ ΚΗ εχουμε τοσο ποιο δυσκολα κατεβαινει το ΡΗ λογο καποιου οξεως, στην περιπτωση μας το διοξειδιο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19253

Ριξε μια ματια και στο παρακατω βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα ομως με τον προηγουμενο πινακα για να εχω ph 6,5 πρεπει να εχω kh 3 αυτο δεν ειναι ομως αντιφατικο με την ενοια οτι υπαρχει κινδυνος ph crash? ενω τωρα εχω ph 6,5 με kh 6 και συμφωνα με τον πινακα δηλητηριαζει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

ηταν τελικα το διοξειδιο που δημιουργουσε προβλημα γιατι τωρα εχω ph 6,7 και τα ψαρια ειναι φυσιολογικα εκτος απο το ενα το οποιο ομως δειχνει σημαδια ανακαμψης αλλα δεν εχει φαει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ηταν αναμενωμενο, μια που ειχες υπερβολικο διοξειδιο. Καλη σου συνεχεια................

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι που ειχε προβλημα πεθανε σημερα ολα τα αλλα ειναι υγιεστατα με τρελη ορεξη και ειναι πανεμορφα ψαρια πραγματικα και με τα σκαλαρια τα πανε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...