Jump to content

Αλλαγή Είδους Σε 120Λιτρο Ενυδρείο!


Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Έχω ένα 120λιτρο ενυδρείο, που μέχρι προτινος φιλοξενούσε ζωοτόκα. Σκέφτομαι να αλλάξω είδος και να φτιάξω κάτι άλλο με λιγότερα και μεγαλύτερα ψαράκια, κατά προτίμηση πολύχρωμα! :P

Αυτός που μου άρεσε πολύ ήταν οι κιχλίδες malawi αλλά με λίγο που διάβασα είναι λίγα τα λίτρα μου για τέτοια ψαράκια. Μου αρέσει επίσης πολύ το θαλασσινό, αλλά νομίζω πως θα είναι αρκετά δύσκολο και ακριβό.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο είδος που να μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα χωρίς πρόβλημα; Θα ήθελα, επίσης, να μπορεί να μπει με χαλίκι στον πάτο, γιατί θέλω να την βγάλω την άμμο και όχι πολλά φυτά.

Τι μπορώ να βάλω;

υγ: Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να βάλω το θέμα. Αν ταιριάζει καλύτερα κάπου αλλού, παρακαλώ να μεταφερθεί!

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

ταγκανικα ειναι ηδανικα για σενα αν και το μονο προβλημα ειναι οτι δεν θελει χαλικι,κατα τα αλλα σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... λίγο που κοίταξα αυτή την κατηγορία μου άρεσαν αυτά τα ψάρια: Neolamrologus leleupi και Neolamprologus cylindricus. Πιστεύεις ότι θα μπορούσαν να μπουν στο ενυδρείο μου ή είναι μικρό για κάτι τέτοιο;

Επίσης, είναι δύσκολο να βρεθούν; Πόσο περίπου κοστίζουν;

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να βαλεις καποιο ειδος μελανοταινιας http://www.seriously...enia-boesemani/ ή http://www.seriously...taenia-praecox/ (που ειχα εγω) αλλα μπορεις να διαλεξεις αλλο ειδος οπως εδω http://www.seriously...h/Melanotaenia/ ...επισης θα προτεινα κι ενα κοπαδοψαρο (πεταλουδοψαρα κατα την ακριβεια) που στην φυση βρισκονται στον ιδιο βιοτοπο με τις μελανοταινιες....διαλεξε εδω ενα ειδος που να σου αρεσει http://www.seriously...rch/pseudomugil ...και οταν στρωσει ο βυθος και αν ειναι ψιλοκοκκο το χαλικι μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι γατοψαρα....απο φυτα θα διαλεγα εχινοδωρους που μεγαλωνουν και το στησιμο θα ηταν παρομοιο με αυτο αλλα με πιο λιγα φυτα

....διαλεγεις,διαβαζεις τις συνθηκες που θελουν και αν μπορεις να τους τα παρεχεις προχωρησε.... :) Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... λίγο που κοίταξα αυτή την κατηγορία μου άρεσαν αυτά τα ψάρια: Neolamrologus leleupi και Neolamprologus cylindricus. Πιστεύεις ότι θα μπορούσαν να μπουν στο ενυδρείο μου ή είναι μικρό για κάτι τέτοιο;

Επίσης, είναι δύσκολο να βρεθούν; Πόσο περίπου κοστίζουν;

Απο οτι κατλαβα σε ενδιαφερει το χρωμα ε?

Link to comment
Share on other sites

κανουν τα λιτρα σου για λελεουπι και βρισκεις ευκολα σχετικα!και θα δεις και σιμπεριφορες απιστευτες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με ενδιαφέρει το χρώμα και βασικά μου αρέσουν απίστευτα τα κίτρινα ψαράκια.

Τιμές και τέτοια για το συγκεκριμένο ψάρι ξέρουμε; Επίσης στο στήσιμο θέλει μόνο πέτρες και καμιά ανούμπια; Πόσα ψαράκια περίπου χωράνε σε αυτά τα λίτρα; Τι άλλο πρέπει να ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

τιμες δεν ξερω.το στησιμο μονο πετρες οπως ειπες.1 ζευγαρη με σκοπο την αναπαραγογη ειναι οτι πρεπει!αλλα αμα σου αρεσει το κιτρινο δες τα julidochromis!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με ενδιαφέρει το χρώμα και βασικά μου αρέσουν απίστευτα τα κίτρινα ψαράκια.

Τιμές και τέτοια για το συγκεκριμένο ψάρι ξέρουμε; Επίσης στο στήσιμο θέλει μόνο πέτρες και καμιά ανούμπια; Πόσα ψαράκια περίπου χωράνε σε αυτά τα λίτρα; Τι άλλο πρέπει να ξέρω;

Συμφωνα με το seriously fish ενα ζευγαρι ανα 70λιτρα http://www.seriouslyfish.com/species/neolamprologus-leleupi/

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οχι 2 ζευγαρια μαζι γιατι ειναι επιθετικα μετακση τους!γιαννακακι ασε τον κοσμο να πηγενη αφρικη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αααα... τότε μήπως αυτά τα ψαράκια συνδυάζονται και με κανένα άλλο για να έπαιρνα ένα ζευγάρι ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

λιγο δησκολα γιατι δεν θα αφηνουν τα αλλα στην ησιχια τους!τα julidochromis τα ειδες καθολου?πιο εφκολα για να βαλεις και καπια κογχηλοπσαρα!

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα, αλλά μ' άρεσε μόνο το julidochromis ornatus που έχει πιο πολύ κίτρινο. Τα άλλα είναι σχεδόν μαύρα...

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα, αλλά μ' άρεσε μόνο το julidochromis ornatus που έχει πιο πολύ κίτρινο. Τα άλλα είναι σχεδόν μαύρα...

Κοιτα μην νομιζεις οτι τα ψαρια που βλεπεις σε φωτο στο ιντερνετ θα φερουν τα πετ σοπ σε καλη ποιοτητα χρωματων...ακομα οι μελανοταινιες που πηρα δεν ακριβως ιδιες με τις φωτο που βλεπεις....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μην νομιζεις οτι τα ψαρια που βλεπεις σε φωτο στο ιντερνετ θα φερουν τα πετ σοπ σε καλη ποιοτητα χρωματων...ακομα οι μελανοταινιες που πηρα δεν ακριβως ιδιες με τις φωτο που βλεπεις....

ακριβως.δες το προφιλ εδω στο aquazone για τα julidochromis transcriptus

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εναλλακτικη πρόταση είναι να βάλεις χρυσόψαρα μιας και συνδυάζεις κάποια από αυτά που ζητάς όπως τα λιγότερα και μεγαλύτερα ψάρια, με χρώματα και να μπορεί να μπει χαλίκι στο πάτο!

Ρίξε μια ματιά εδώ και σκέψου το!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μην νομιζεις οτι τα ψαρια που βλεπεις σε φωτο στο ιντερνετ θα φερουν τα πετ σοπ σε καλη ποιοτητα χρωματων...ακομα οι μελανοταινιες που πηρα δεν ακριβως ιδιες με τις φωτο που βλεπεις....

Ναι, το ξέρω αυτό. Αλλά γενικώς μ' αρέσουν τα κίτρινα ψαράκια, οπότε αν είναι σχεδόν μαύρο, δεν έχει νόημα...

ακριβως.δες το προφιλ εδω στο aquazone για τα julidochromis transcriptus

Έχεις ένα λινκ, γιατί με την καινούρια εμφάνιση έχω λίγο χαθεί (παρ'όλο που είναι ΠΟΛΥ πιο ωραίο έτσι)!

Η δικια μου εναλλακτικη πρόταση είναι να βάλεις χρυσόψαρα μιας και συνδυάζεις κάποια από αυτά που ζητάς όπως τα λιγότερα και μεγαλύτερα ψάρια, με χρώματα και να μπορεί να μπει χαλίκι στο πάτο!

Ρίξε μια ματιά εδώ και σκέψου το!

Το είχα σχεφτεί και για χρυσόψαρα, αλά θα ήθελα να το αφήσω σαν τελευταία επιλογή, γιατί θέλω πιο εξεζητημένα και πρωτότυπα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Το να φτιάξω ένα nano reef θα ήταν πολύ ακριβό και πολύ απαιτητικό εγχείρημα;

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Το είχα σχεφτεί και για χρυσόψαρα, αλά θα ήθελα να το αφήσω σαν τελευταία επιλογή, γιατί θέλω πιο εξεζητημένα και πρωτότυπα ψαράκια!

Μια προταση εκανα απλα, αλλα δεν νομιζω να βρεις πιο εξεζητημανα και πρωτοτυπα ψαρακια απο αυτα!

χαχαχαχαχα!!!

images654.jpg

images543.jpg

images888.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το να φτιάξω ένα nano reef θα ήταν πολύ ακριβό και πολύ απαιτητικό εγχείρημα;

Σίγουρα αν διαθέτεις όρεξη για πολύ διάβασμα και αρκετά μπορώ να πω χρήματα θα ήταν μια πολύ ιδιαίτερη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ενυδρείο με χρυσόψαρα, βάλε μου το λινκ να ρίξω μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλά δεν το έχω παρουσιάσει εδώ.

Στο ποστ #16 σου έχω ποστάρει όλες τις πληροφορίες για τα χρυσόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλέ, τις είδα, απλά έλεγα να δω και το δικό σου στήσιμο.

Για το nano reef ποια είναι η άποψή σου;

Link to comment
Share on other sites

Στην είπα, απαιτητική επιλογή το reef, αν θεωρείς ότι είσαι έτοιμη τότε μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφ.... κι εγώ το ίδιο κατάλαβα λίγο που διάβασα εδώ. Μπα, δεν έχω τόσο χρόνο να διαθέσω για να ασχοληθώ....

Ουφ, δεν ξέρω τι να διαλέξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...