Jump to content

Αλλαγή Είδους Σε 120Λιτρο Ενυδρείο!


Recommended Posts

Μην βιαστείς έχεις επιλογές, καλύτερα να πάρεις αποφάσεις με πιο καθαρό μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ψαξε λιγο στο ιντερνετ για διαφορα ψαρια που μπορουν να ζησουν στα λιτρα σου,διαλεξε ψαρια που σε εντυπωσιαζουν(κρατα λιστα),διαγραψεις τα περισσοτερα ψαρια μεχρι να καταλαηξεις σε 4-5 ειδη ψαριων και μετα αν θες ρωτα εδω γιια να σου δωσουμε πληροφοριες και συμβουλες...

Link to comment
Share on other sites

Μια προταση εκανα απλα, αλλα δεν νομιζω να βρεις πιο εξεζητημανα και πρωτοτυπα ψαρακια απο αυτα!

χαχαχαχαχα!!!

images654.jpg

images543.jpg

images888.jpg

Φιλε edemos τον παροτρινης να βαλει μεταλαγμενα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε edemos τον παροτρινης να βαλει μεταλαγμενα?

Καταρχήν η φίλη μας είναι κοπέλα, και αν το βλέπεις από αυτήν την πλευρά χαθήκαμε!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα ήθελα ένα όσο γίνεται πιο φυσικό αποτέλεσμα, γι' αυτό δεν θέλω εξωπραγματικά ψάρια. Δεν μου αρέσουν. Μου αρέσουν αυτά που από τη φύση τους έχουν όμορφα ζωντανά χρώματα.

Και όσο το έχω ψάξει, μου φαίνεται θα καταλήξω σε ταγκανίκα και στα συγκεκριμένα ψαράκια με διακόσμηση πέτρες και 3-4 ρίζες ανούμπια (που της έχω). Βέβαια, δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω και θα χρειαστώ βοήθεια βήμα-βήμα από τους εμπειρότερους. Να ανοίξω καλύτερα καινούριο θέμα σε εκείνη την κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquarium4u.gr/%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1/pelvicachromis-pulcher-kribensis

Ριξε και μια ματια εδω ( μηπως ομως ειναι λιγα τα λιτρα της ) μια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

@ giorgosmarios, όσον αφορά την αναφορά σου στα μεταλλαγμένα να πω πως κάλλιστα μπορεί κάποιος να χαρακτηρίσει τις fancy ποικιλίες χρυσοψαρων ως μεταλλαγμένες αλλά από την παγκόσμια ενυδρειακη κοινότητα είναι αποδεκτές!

Δεν έχουν να κάνουν με τεχνικές επεμβάσεις ανθρώπων όπως στα παπαγαλοψαρα η στα τεχνητά βαμμένα ψάρια όπου είναι κατακριτέα!

Η προέλευση αυτών των ποικιλιών προέρχεται κυρίως από διασταυρώσεις η μεταλλάξεις που πρόεκυψαν από διαφορετικά είδη χρυσοψαρων χιλιάδες χρόνια πριν στην αρχαία κίνα και όχι σε επεμβάσεις του 21ου αιώνα!

Αν το δεις από αυτή την πλευρά όμως ένα λυκόσκυλο που ζευγαρώνει με ένα κολευ δεν το λες μεταλλαγμένο η έναν λευκό άντρα με μια μαύρη γυναίκα που θα βγάλουν ένα μαύρο μωρό ούτε και αυτό το λες μεταλλαγμένο!

Δες και εδώ και την αναφορά του Π.Σ.Φ.Ε για τα τεχνητά ψάρια!

http://www.psfe.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψαράκια αλλά λέει ότι: "Το ενυδρείο που τα φιλοξενεί πρέπει να είναι τουλάχιστον 200 λίτρα". Γενικά, λίγο που κοίταξα το συγκεκριμένο φόρουμ, δεν είδα κανένα ψαράκι που να λέει ότι μπορεί να ζήσει στα 120 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Τα κριμπενσις πιστευω οτι μπορεις ανετα να τα βαλεις σε 120 λιτρα ενυδρειο,απλα ισως να μη μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια μαζι τους,ειδικα ψαρια βυθου.

Οριστε και το αξιοπιστο προφιλ του φορουμ μας!http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44440&st=0&p=409763entry409763

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα είναι, αλλά όπως είπα, θα ήθελα κίτρινα ψαράκια. Δηλαδή ή τα Labidochromis caeruleus ή τα Neolamrologus leleupi. τα πρώτα από ότι κατάλαβα είναι απαγορευτικά για τα λίτρα μου (αν κάνω λάθος διορθώστε με), οπότε καταλήγουμε στα δεύτερα. Ένα ζευγάρι μόνο.

Απλά τώρα έλεγα να βρω κάτι να τα συνδυάσω. Τα julidochromis transcriptus κάνουν;

υγ: Συγνωμη αν ρωτάω χαζά πράγματα, αλλά δεν ξέρω και πολλά. Πιστεύω σιγά σιγά με το διάβασμα θα τα μάθω!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, οπότε καταλήγω σε ένα ζευγάρι Neolamrologus leleupi σίγουρα. Ταιριάζουν με ένα ακόμη ζευγαρι ocelatus;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καταλήξει σε Αφρική άνοιξε ένα νέο θέμα εκεί και τα παιδιά θα σε καθοδηγήσουν σωστά!

Link to comment
Share on other sites

@ giorgosmarios, όσον αφορά την αναφορά σου στα μεταλλαγμένα να πω πως κάλλιστα μπορεί κάποιος να χαρακτηρίσει τις fancy ποικιλίες χρυσοψαρων ως μεταλλαγμένες αλλά από την παγκόσμια ενυδρειακη κοινότητα είναι αποδεκτές!

Δεν έχουν να κάνουν με τεχνικές επεμβάσεις ανθρώπων όπως στα παπαγαλοψαρα η στα τεχνητά βαμμένα ψάρια όπου είναι κατακριτέα!

Η προέλευση αυτών των ποικιλιών προέρχεται κυρίως από διασταυρώσεις η μεταλλάξεις που πρόεκυψαν από διαφορετικά είδη χρυσοψαρων χιλιάδες χρόνια πριν στην αρχαία κίνα και όχι σε επεμβάσεις του 21ου αιώνα!

Αν το δεις από αυτή την πλευρά όμως ένα λυκόσκυλο που ζευγαρώνει με ένα κολευ δεν το λες μεταλλαγμένο η έναν λευκό άντρα με μια μαύρη γυναίκα που θα βγάλουν ένα μαύρο μωρό ούτε και αυτό το λες μεταλλαγμένο!

Δες και εδώ και την αναφορά του Π.Σ.Φ.Ε για τα τεχνητά ψάρια!

http://www.psfe.gr/n...sh/DyedFish.htm

Καλημερα.

Χθες σε μια προσωπικη συζητηση στην συναντηση στο Ολυμπικο με τον Φωτη, ρωτοντας τον για το

θεμα με τα μεταλαγμενα που ειχα αναφερει,με διορθωσε.

Μου ανεφερε εν μεσο πλυν σαφως ακριβως αυτα που λες και εσυ.

Ειχα λανθασμενη εντυπωση με το παρουσιαστικο τους.

Το θεμα στην προκυμενη περιπτωση ειναι οτι αθελα μου με την αναφορα μου αυτη απετρεψα την φιλη προς

την επιλογη αυτη.

Τις ζηταω ταπεινα συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην αγχώνεσαι. Ούτως ή άλλως εγώ εξ' αρχής ηθελα αυτά τα ψαράκια, γι' αυτό και κατέληξα σε αυτά τελικά.

Τα χρυσόψαρα τα είχα σκεφτεί και τα είχα υπ' όψιν μου, αλλά η Αφρική μου φαίνεται πιο ελκυστική!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα σε αυτο που καταληξες και περιμενουμε τις εξελιξεις

.

Θα σε βοηθησουν πολυ ατομα που ασχολουνται με το ειδος αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Χθες σε μια προσωπικη συζητηση στην συναντηση στο Ολυμπικο με τον Φωτη, ρωτοντας τον για το

θεμα με τα μεταλαγμενα που ειχα αναφερει,με διορθωσε.

Μου ανεφερε εν μεσο πλυν σαφως ακριβως αυτα που λες και εσυ.

Ειχα λανθασμενη εντυπωση με το παρουσιαστικο τους.

Το θεμα στην προκυμενη περιπτωση ειναι οτι αθελα μου με την αναφορα μου αυτη απετρεψα την φιλη προς

την επιλογη αυτη.

Τις ζηταω ταπεινα συγνωμη.

Δεν τίθεται θέμα, την γνώμη σου είπες!

Μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...