Jump to content

αστερίες


stefanos

Recommended Posts

Βρε παιδια εχω διαβάσει οτι ο αστερίας δεν πρέπει να πάρει νερό το στόμα του κτλ κτλ

ο δικός μου βγαίνει στην επιφάνεια και αράζει!

Σημερα δλδ πρωτη φορά εγκατέληψε τον βράχο ... χτες ελευθέρωσα και 2 γαρίδες από το μικρό

μεσογειακό να περιορίσουν την άλγη...

ε και πήγε στα τζάμια...

ναι τα μπερδεψα λίγο όπως τα έγραψα αλλά είναι νορμάλ αυτό το πράμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα :):thumbup:

Το να πηγενει στα τζαμια ειναι λογικο... το αραγμα δεν επιασα πως ακριβως το κανει ο αστεριας :excl: Ειναι το στομα του εξω απο το νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Να δες πως έκατσε... τον έσπρωξα με το δάχτυλο να μπεί στο ενυδρείο πάλι

post-1185-1168526302_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τους λόγους, για τους οποίους οι αστερίες, κάποιες φορές συνηθίζουν να ανεβαίνουν στην επιφάνεια, πάντως το έχω παρατηρήσει κατά καιρούς και με τους δικούς μου.

Πολλές φορές παρκάρουν για μεγάλο χρονικό διάστημα σε αυτή τη θέση.

Πάντως δεν ξενερίζει, το στόμα του δεν έρχεται σε επαφή με τον αέρα, αφού "βεντουζάρει" συνέχεια στο τζάμι.

Το επικίνδυνο, είναι όταν τον βγάλεις έξω από το νερό και τον γυρίσεις ανάποδα, ώστε να πάρει αέρα.

Με λίγα λόγια δεν πρέπει να ανησυχείς, αλλά ψάξε και τους λόγους που το κάνει αυτό. Μήπως δεν υπάρχει καλή οξυγόνωση ή έχεις νιτρώδη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τους λόγους, για τους οποίους οι αστερίες, κάποιες φορές συνηθίζουν να ανεβαίνουν στην επιφάνεια, πάντως το έχω παρατηρήσει κατά καιρούς και με τους δικούς μου.

Πολλές φορές παρκάρουν για μεγάλο χρονικό διάστημα σε αυτή τη θέση.

Πάντως δεν ξενερίζει, το στόμα του δεν έρχεται σε επαφή με τον αέρα, αφού "βεντουζάρει" συνέχεια στο τζάμι.

Το επικίνδυνο, είναι όταν τον βγάλεις έξω από το νερό και τον γυρίσεις ανάποδα, ώστε να πάρει αέρα.

Με λίγα λόγια δεν πρέπει να ανησυχείς, αλλά ψάξε και τους λόγους που το κάνει αυτό. Μήπως δεν υπάρχει καλή οξυγόνωση ή έχεις νιτρώδη?

τώρα τέστ

ΝΟ2 μηδέν

ΝΟ3 40+

μήπως πρέπει να βάλω chaeto σιγά σιγά? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τους λόγους, για τους οποίους οι αστερίες, κάποιες φορές συνηθίζουν να ανεβαίνουν στην επιφάνεια, πάντως το έχω παρατηρήσει κατά καιρούς και με τους δικούς μου.

Με αυτο το τροπο αστεριας τρωει απο την επιφανεια (το βακτεριακο λεπυρο).

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το τροπο αστεριας τρωει απο την επιφανεια (το βακτεριακο λεπυρο).

Το ίδιο, άραγε, ισχύει και με τα σαλιγκάρια, που πολλές φορές συνηθίζουν να κάθονται, στην επιφάνεια, σχεδόν έξω από το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια εχω διαβάσει οτι ο αστερίας δεν πρέπει να πάρει νερό το στόμα του κτλ κτλ

ο δικός μου βγαίνει στην επιφάνεια και αράζει!

Σημερα δλδ πρωτη φορά εγκατέληψε τον βράχο ...

ε και πήγε στα τζάμια...

ναι τα μπερδεψα λίγο όπως τα έγραψα αλλά είναι νορμάλ αυτό το πράμα?

Εαν ο αστεριας παει με την επιλογη του στην επιφανεια δεν εχει προβλημα, ξερει τι κανει. Εαν ομως τον βγαλουμε εμεις απο το νερο με το ζορι ειναι τελειως διαφορετικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...