Jump to content

Τεραστιος Πυθωνας Καταπινει Ανθρωπο!


Recommended Posts

Στην άγρια ​​φύση οι πύθωνες φτάνουν σε 3,7 μέτρα κατά μέσο όρο, ενώ πύθωνες πάνω από 4,5 μέτρα είναι σπάνιοι.

Υπάρχει πάντα μια ερώτηση εάν ένα φίδι μπορεί ή όχι να φάει έναν ενήλικα άνθρωπο. Οι μυθολογία για το παραπάνω ζήτημα κρατάει απόν πολύ παλιά αλλά σήμερα μπορεί να απαντηθεί με βεβαιότητα. Ναι υπάρχει φίδι που σκοτώνει και μετά καταπίνει ολόκληρο έναν ενήλικα άνθρωπο!

Στην Ινδονησία, ένα γιγαντιαίος πύθωνας Βιρμανίας κατάπιε ένα ενήλικα άνθρωπο! Το φίδι όμως ενώ απομακρυνόταν από το σημείο της επίθεσης σκάλωσε σε ξύλινους φράχτες και στην προσπάθεια του να ελευθερωθεί πέθανε.

http://kanapedatos.b...-post_8930.html

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειχα πυθωνα 5.5μετρα ο οποιος ζυγιζε 85 κιλα μου πεθανε μετα απο 17 χρονια που το ειχα.Τα 4.5 μετρα δεν ειναι σπανιο ?

Link to comment
Share on other sites

1) Η φώτο είναι λίγο ακραία γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά, αν και εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα

2) Γιατί τον αποπαίρνεται τον άνθρωπο, δεν έγραψε αυτός την είδηση;

3) Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω τέτοια είδηση αν είναι αληθινή..

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαινουμε.ενα μεγαλο πεινασμενο φιδι για να μας δει σαν φαγητο και να επιτεθει αυτο που τις περισσοτερες σκεφτεται ειναι αν χωρανε οι ωμοι μασ στον λαιμο του οταν θα καταπιει.συνηθως δεν εχουμε επιθεσεις σε ανθρωπο απο μεγαλους σφιγγτηρες για ακριβως αυτον το λογο.μας 'κοβει' το φιδι και επιλεγει οτι ειμαστε μεγαλοσωμοι για να γινουμε η τροφη του.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλοι αφρικανικοι πυθωνες,που τις περισσοτερες φορες ξεπερνουν σε μεγεθος τα 6 μετρα,μπορουν να καταπιουν θηραματα μεγαλυτερα σε ογκο απο τον ανθρωπο.Οπως γαζελες,αντιλοπες,γκνου και μικρα βουβαλια.Εχουν σημειωθει δε,και αρκετα περιστατικα επιθεσεων σε ανθρωπους καποια εκ των οποιων ειχαν τραγικο τελος.Η δομη των οστων του κρανιου τους ειναι τετοια που τους το επιτρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αηδιαστικό!

Δεν 'ηξερα πως μπορεί κάποιο φίδι να καταπιεί άθρωπο! Εγώ έξερα πως κανενα φίδι δεν μπορει να καταπειεί άνθρωπο διότι φτάνει μέχρι τους ώμους κια δεν μπορεί να καταπιεί και σκαλώνει! Το έχω δει σε ντοκιμαντέρ και φανταστείτε πως ήταν και ανακόντα!

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαινουμε.ενα μεγαλο πεινασμενο φιδι για να μας δει σαν φαγητο και να επιτεθει αυτο που τις περισσοτερες σκεφτεται ειναι αν χωρανε οι ωμοι μασ στον λαιμο του οταν θα καταπιει.συνηθως δεν εχουμε επιθεσεις σε ανθρωπο απο μεγαλους σφιγγτηρες για ακριβως αυτον το λογο.μας 'κοβει' το φιδι και επιλεγει οτι ειμαστε μεγαλοσωμοι για να γινουμε η τροφη του.

Κωστή,νομίζω πως η παρακάτω απάντηση τα λέει όλα...

Οι μεγαλοι αφρικανικοι πυθωνες,που τις περισσοτερες φορες ξεπερνουν σε μεγεθος τα 6 μετρα,μπορουν να καταπιουν θηραματα μεγαλυτερα σε ογκο απο τον ανθρωπο.Οπως γαζελες,αντιλοπες,γκνου και μικρα βουβαλια.Εχουν σημειωθει δε,και αρκετα περιστατικα επιθεσεων σε ανθρωπους καποια εκ των οποιων ειχαν τραγικο τελος.Η δομη των οστων του κρανιου τους ειναι τετοια που τους το επιτρεπει.

Είναι σαφέστατο ότι είμαστε στο διατροφολόγιο αυτών των γιγάντων,αλλά ίσως πότε μέχρι σήμερα να μην είχε γίνει αντιληπτό γιατί μπορεί να επιτήθεντω σε θύματα που ήταν μοναχικά...

Επίσης για μία ακόμα φορά να θυμίσουμε ότι κάποιοι απλά γράφουν κάτι έτσι για να γραφτεί....σαφώς και ο Μολούρος (πύθωνας Βιρμανίας= Python Molurus Bivittatus) είναι ένα μεγάλο φίδι,αλλά όχι το μεγαλύτερο...

Ο μεγαλύτερος εκπρόσωπος της υποτάξης Serpentes (που είναι τα φίδια) δεν ανοίκει στην οικογένεια των πυθωνίδων όπου ανοίκει ο Python Molurus, αλλά στις Βοΐδες, έχει πιαστεί στην Βενεζουέλα,είχε μήκος πάνω από 17 μέτρα,ζύγηζε πάνω από 100 κιλά και είναι το γνωστό σε όλους μας Eunectes murinus ή αλλιώς πράσινο Ανακόντα (οπότε φανταστείτε τι μπορεί να φάει αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου φιδι ειναι το μεγαλητερο! :P

0199.jpg

Πλακα κανω φυσικα!

Mr Zoo οπως παντα ενημερωμενος!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου φιδι ειναι το μεγαλητερο! :P

0199.jpg

Πλακα κανω φυσικα!

Mr Zoo οπως παντα ενημερωμενος!

και πως τα αντεχεις?εγω μονο και μονο που τα βλεπω ανατριχιαζω..μην μου πεις οτι και τα χαιδευεις κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφέστατο ότι είμαστε στο διατροφολόγιο αυτών των γιγάντων,αλλά ίσως πότε μέχρι σήμερα να μην είχε γίνει αντιληπτό γιατί μπορεί να επιτήθεντω σε θύματα που ήταν μοναχικά...

Επίσης για μία ακόμα φορά να θυμίσουμε ότι κάποιοι απλά γράφουν κάτι έτσι για να γραφτεί....σαφώς και ο Μολούρος (πύθωνας Βιρμανίας= Python Molurus Bivittatus) είναι ένα μεγάλο φίδι,αλλά όχι το μεγαλύτερο...

Ο μεγαλύτερος εκπρόσωπος της υποτάξης Serpentes (που είναι τα φίδια) δεν ανοίκει στην οικογένεια των πυθωνίδων όπου ανοίκει ο Python Molurus, αλλά στις Βοΐδες, έχει πιαστεί στην Βενεζουέλα,είχε μήκος πάνω από 17 μέτρα,ζύγηζε πάνω από 100 κιλά και είναι το γνωστό σε όλους μας Eunectes murinus ή αλλιώς πράσινο Ανακόντα (οπότε φανταστείτε τι μπορεί να φάει αυτό)

Ε αφού το έχουμε πει….είσαι ο Mr_Zoo!!!

Link to comment
Share on other sites

E αφου το εχουμε πει...στα ερπετα εχω μια αδυναμια

βρες μου ενα τετοιο να το κανω δωρο στην πεθερα μου.

Link to comment
Share on other sites

χαχα,εγω ανεφερα ερπετα....

Τι ξέρεις εσύ;Είχες και στο χωριό σου φίδια;.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τι ξέρεις εσύ;Είχες και στο χωριό σου φίδια;....

ειχε,ειχε αλλα μαλλον απο αυτα που το τσουζουν λιγο παραπανω....
Link to comment
Share on other sites

Τι ξέρεις εσύ;Είχες και στο χωριό σου φίδια;.... :hysterical:

ειχε,ειχε αλλα μαλλον απο αυτα που το τσουζουν λιγο παραπανω....

χα χα,και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε...???Ειδικά στο χωριό έχουμε πολλά...στο νησί έχουμε από τα άλλα....τα κολοβά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...