Jump to content

Τελείως νέος στο club


Recommended Posts

λοιπον παιδια αλαξα 50 λιτρα απο τα 150 και εχω τις παρακατω τιμες

αμμωνια 3

ΝΟ3 10

ΝΟ2 0

ΡΗ 8

ΚΗ 15

GH 10.

ebala aquatone kai ligo ygro gia na katebasv ph kai kh

ti proteinete.

thanks

mike

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

λοιπον παιδια αλαξα 50 λιτρα απο τα 150 και εχω τις παρακατω τιμες

αμμωνια 3

ΝΟ3 10

ΝΟ2  0

ΡΗ  8

ΚΗ  15

GH 10.

ebala aquatone  kai ligo ygro gia na katebasv ph kai kh

ti proteinete.

thanks

mike

3847[/snapback]

Τα ψαρια πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

fishes ok.ena molly einai ligo pio down diladi kineite aneksartita kai kribetai.genika mallon kala......8a sas enimerwsw sti poreia.

thanks.

ammwnia oxi de pros8etw simera ekana allagi alla 40 litra neroy 8a sas enimerwsw

mixalis

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη 4/11

kh =10

gh = 10

ph =7.5 (exw pros8esei ph/kh minus)

no2 = 0

no3 = 10

NH3/NH4 = 0,25

arketa φυτα που ανα πτυσονται σα τρελλα ειδικα το κερατοφυλλο και ακομη ενα

no name to me.... θερμοκρασια 25 και 7η μερα απο τοτε που εβαλα υλικα απο το φιλτρο του ΝΙΚΟΛΑ....τωρα Νικο αν δε σαρεσει το ΝΙΚΟΛΑ πρεπει να μου πεις να το κοψω το εκανα σαν nickname to my ears....

ti proteinete gia th sunexeia//////

a fishes ena glifti ena gatopsaro 3 mollies kai duo ksifoforous..

thnaks

Link to comment
Share on other sites

NH3/NH4  = 0,25

ti proteinete gia th sunexeia//////

a fishes    ena glifti ena gatopsaro 3 mollies kai duo ksifoforous..

thnaks

4013[/snapback]

Περιμενε να πεσει η αμμωνια σου στο 0. Η μετρηση αμμωνιας ειναι με συνεχεις αλλαγες νερου η με νερο μιας εβδομαδας?

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια εγινε 0 χωρις να εχω κανει αλλαγη νερου απο τη Τριτη.

Νο2 0

ΝΟ3 10

το μονο κακο οτι εχασα ενα μολυ.......

τι προτεινεις Μαρινα?

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια εγινε 0 χωρις να εχω κανει αλλαγη νερου απο τη Τριτη.

Νο2 0

ΝΟ3 10

το μονο κακο οτι εχασα ενα μολυ.......

τι προτεινεις Μαρινα?

4182[/snapback]

Καλη σου μερα,

λοιπον τωρα εισαι τελειος. Τα νιτρικα σου ειναι σε λογικα επιπεδα οποτε πλεον μπορεις να κανεις μια αλλαγη της ταξεως του 30% και το ενυδρειο ειναι στρωμενο. Αν σκεφτεσαι να βαλεις αλλα ψαρια περιμενε μια βδομαδα και κατα τη διαρκεια παρατηρησε τα υπολοιπα να βεβαιωθεις οτι ειναι καλα μετα το σοκ της αμμωνιας. Αυτο δε στο λεω λογω μετρησεων αλλα επειδη ηδη εχασες ενα ψαρακι- καλο ειναι να βεβαιωθεις οτι τα υπολοιπα δεν θα παρουσιασουν ασθενειες η ανωμαλιες πριν προσθεσεις αλλα ψαρια. Αν στη βδομαδα ειναι ολοι καλα, δεν εχουν συμπτωματα ασθενειων κτλ τοτε μπορεις να αρχισεις να προσθετεις ψαρια. Αναλογως του μεγεθους των καινουργιων, προσωπικα θα σου ελεγα να μη βαλεις παραπανω απο 2 τη φορα, σε διαστηματα 15 ημερων.

Αν θελεις να κανεις και κατι αλλο, σφυρα :blush:

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα αλλαγη εχθες 30%

σημερινες μετρησεις αμωνια 0 ,ΝΟ2 =0, ΝΟ3=10????

ΡΗ=7.5 ΚΗ =10 GH=10 .

fishes are ok so far.απλα ενα μολυ ζει πιο απομερα πιο μονο.....υποθετω οτι 8α παρατηρησω για 10 ημερο τι σμβαινει και ιχαλης8 αβαλω 2-3 ψαρακια.Τωρα ποτε πρεπει να κανω παλι αλλαγη νερου ,και ποτε πρεπει να κανω καποια αλλαγη στα υλικα του φιλτρου.(Εχω μεσα μακαρονι ασπρο,και το μπλε σφουγγαρι ,,,,?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή στα υλικά του φίλτρου ΔΕΝ κάνεις!!! Το μακαρόνι δεν τρώγεται και το μπλε σφουγγάρι απλά βρωμίζει. Θύμισέ μου σε παρακαλώ το μοντέλο του φίλτρου... Αν βρωμίσει πολύ το σφουγγάρι, τότε το βγάζεις και το πλένεις με νερό ενυδρείου (μόνο) και όχι να γίνει σαν καινούργιο, γιατί τότε θα φύγουν τα βακτήρια. Δεν θέλει αλλαγή, γιατί τότε δεν θα έχεις πια τα βακτήρια που τόσο καιρό πάλευες να αποκτήσεις με το στρώσιμο.

Αλλαγή μπορείς να κάνεις κάθε εβδομάδα περίπου 20-25% ή κάθε 15 ημέρες γύρω στα 40% ανάλογα με τα ψάρια που έχεις. Καλό βέβαια είναι λίγο κάθε εβδομάδα για να μην συσσωρεύονται τα νιτρικά και διάφορα άλατα ώστε να σου ανεβάζουν τις σκληρότητες.

Όσο για τα νιτρικά που είναι 10 και έχεις απορία εμένα μου φαίνονται μια χαρά! Μέχρι στιγμής πάς πολύ καλά.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή στα υλικά του φίλτρου ΔΕΝ κάνεις!!! Το μακαρόνι δεν τρώγεται
:blush::hysterical::blush:
και το μπλε σφουγγάρι απλά βρωμίζει.  Θύμισέ μου σε παρακαλώ το μοντέλο του φίλτρου... Αν βρωμίσει πολύ το σφουγγάρι, τότε το βγάζεις και το πλένεις με νερό ενυδρείου (μόνο) και όχι να γίνει σαν καινούργιο, γιατί τότε θα φύγουν τα βακτήρια. Δεν θέλει αλλαγή, γιατί τότε δεν θα έχεις πια τα βακτήρια που τόσο καιρό πάλευες να αποκτήσεις με το στρώσιμο.

Μιχαλη οπως σου ειπε ο Γιαννης. Το σφουγγαρι βεβαια επειδη ειναι πλαστικο μετα απο καιρο φθειρεται και μπλοκαρει σε ορισμενα φιλτρα και η εταιρεια συνιστα αλλαγη. Διαβασε τις οδηγιες του φιλτρου σου. Οταν χρειαστει αλλαγη (εχεις καιρο ακομα, γιατι μολις το εβαλες), καλο ειναι να αλλαζει σταδιακα (αν εχεις δυο σφουγγαρια αλλαζεις το ενα η αν εχεις ενα το κοβεις στη μεση και αλλαζεις το μισο) για να δινεται η ευκαιρια στα βακτηριδια να αποικουν στο καινουργιο σφουγγαρι.

Όσο για τα νιτρικά που είναι 10 και έχεις απορία εμένα μου φαίνονται μια χαρά! Μέχρι στιγμής πάς πολύ καλά.
Μεχρι 30-40 ππμ τα νιτρικα ειναι ενταξει Μιχαλη, μη σε απασχολουν.
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα Μαρίνα ότι το μακαρόνι δεν φθείρεται!!!!

Αμέσως να πιάσετε τις καράκλες :blush::hysterical::blush:

:blush::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα Μαρίνα ότι το μακαρόνι δεν φθείρεται!!!!

Αμέσως να πιάσετε τις καράκλες  :blush:  :hysterical:  :blush:

:blush:  :rasp:  :thumbup:

4436[/snapback]

Oχι Γιαννη, παρεξηγησες :locked: Δεν επεσε καρεκλα, :band: ηταν το γελιο! Πεθανα στα γελια γιατι μου αρεσε οπως το εθεσες! :icon_dance: :ok: :locked:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω αλλη μι αφορα.λοιπον το φιλτρο ειναι εσωτερικο....ονομα δε θυμαμαι αλλα του αλλαξα την αντλια που ειχε ηταν 300αρα και του εβαλα 600αρα.

Το μολυ δυστυχως επεσε θυμα της αρχικης αμμωνιας που ειχα.

Αλλη μια νεα απορια το aquasafe kai to aquatan της sera ειναι το ιδιο ακριβως προιον ετσι δεν ειναι,θελω να πω σε κα8ε αλλαγη νερου πρεπει να βαλω και καποι ποσοτητα απο οποιο θελω απο τα δυο τα λεω καλα>... :blush::hysterical::blush::blush::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ίδια δουλειά ότι κάνουν. Αποχλωριώνουν το νερό της βρύσης. Οπότε θα βάζεις ή το ένα ή το άλλο.

Να προσθέτεις σε κάθε αλλαγή νερού σύμφωνα με τις οδηγίες (ρίχνε το στον κουβά με το νερό της βρύσης και ανακάτεψέ το). Πρόσεξε μόνο γιατί έχουν διαφορετική δοσολογία το κάθε ένα.

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο απουσια μιας εβδομαδας ειμαι παλι εδω να ενημερωσω για μι αακομη απωλεια μολυ......και ουσιαστικα ,εμειναν απο τα αρχικα ψαρια ι γατοψαρακι και ενας γλυφτης,πηρα 2 αγγελοψαρακια να δω τη συμπεριφορα θα εχουν τι προτεινεται αποεδω και περα.χ8ες εκανα αλλαγη νερου 30%,ολα ειναι νορμαλ πλιν ΝΟ3 ειναι περιπου 20.........

ευχαριστω...

Μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Το NO3 δεν είναι εκτός ορίων, θα έλεγα ότι και με τα φυτά που έχεις είναι μια χαρά.

Θα προτεινα να ερκεστείς για λίγο διάστημα στα ψάρια που έχεις, ώστε να μην θέσεις σε κίνδυνο ούτε άλλα ψάρια ούτε τα νεύρα σου :blush: από άλλες απώλειες...

περιμενουμε update

Link to comment
Share on other sites

Νικο ,,,,, λοιπον το ενυδρειο ειναι γεματο φυτα βασικα.Οσα μου εδωσες εχουν γινει τετραπλα και επειδη τα κλαδευω φαντασου να ειναι απλωμένα ,οσο αφορα το ΝΟ3 εχω 2 test.sera kai jbl.Αυτο το σερα θελει να βαζω και ενα υλικο με κουταλακι που δε το κοβω να βασω τη σωστη αναλογια,τωρα μου δινει 40.το αλλο της jbl μου δειχνει 10 αλλα ειναι σε stick πολλαπλων μετρησεων και δε του δινω βαση.ψαρια οχι δε θα παρω αλλα ,απλα θα περιμένω και θα σας πω σε μια βδομαδα τι εχει απογίνει.Ευχαριστω

Μιχαλης

ti exete na mou preteinete gia to NO3

Έγινε επεξεργασία - dolphine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...