Jump to content

Τελείως νέος στο club


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 150 λιτρα.του εχω βαλει ,μονο χαλικι,.... σημερα.εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρι μπλε και μακαρονακι και αντλια για 600 λιτρα την ωρα.ουτε φιλτρο βυθου ουτε οξυγονο.....εχω παρει αποχλωριωτικο και υλικο για δημιουργια βακτηριδιων........φως και θερμοστατης τα 8εωρησα δεδομενα και δεν τα ανεφερα........τι πρεπει να κανω τωρα ..................... :)

θελω να κανω ενα ενυδρειο απλο γι ακοινωνικα ψαρακια και να βαλω και φυτα μεσα............τωρα......

Έγινε επεξεργασία - dolphine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καταρχήν καλώς ήρθες!

Ευτυχώς δεν έχεις πάρει ψάρια ακόμα, οπότε έχοντας λίγη υπομονή ξεκίνα διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα:

Για το στρώσιμο του ενυδρείου εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100 και

για το στήσιμο του ενυδρείου εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

Για ότι απορίες σου προκύψουν μετά από αυτά εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

να χρησιμοποιησω το υγρο για δημιουργια βακτηριδιων τι εχεις να προτεινεις.ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό για την δημιουργία βακτηριδίων μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κατά την διάρκεια του στρωσίματος, βοηθά στην αρχή για την ταχύτεερη δημιουργία της αποικίας των βακτηριδίων, ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΤΩΝ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΩΝ.

Ξεκίνησες την διαδικασία του στρωσίματος; με ποια μέθοδο;

Καλό ξεκίνημα και καλώς ήλθες. :)

Link to comment
Share on other sites

aurio ξεκιναω ...εχω σκοπο να βαλω νερο το φιλτρο να λειτουργει...φως ,θερμοστατη?και στη συνεχεια θα ριξω αντιχλωριακο και βακτηριδιουγρο......σε οτι αφορα το κυκλο και την προμηθεια αμμωνιας απο φαρμακειο σε τι ποσοτητα πρεπει να τη προσ8ωτω ,υποψιν το ενυδρειο ειναι 150.λτ

.σε αυτη τη φαση ειναι συνετο να βαλω καποια φυτα ,να το αφησω για αργοτερα?

ευχαριστω για ολη τη μεχρι τωρα βοηθεια

μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Φυτά μπορείς να βάλεις, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Για την αμμωνία θα σου πεί κάποιος άλλος φίλος. Στα δικά μου έβαλα υλικά από φίλτρο φίλου, πράγμα που σου συνιστώ να κάνεις αν έχεις κάποιον γνωστό με ήδη στρωμένο και υγιές ενηδρείο. (ζήτα του ένα μέρος από τα υλικά του φίλτρου του και βάλτα μαζί με τα υλικά του δικού σου φίλτρου, βάλε και 1-2 ψαράκια μέσα για να συνεχίσουν να δουλέυουν τα βακτηρίδια και την επόμενη μέρα κάνε μετρήσεις. Άν όλα είναι εντάξει, μπορείς να βάλεις σιγά-σιγά και άλλα ψάρια). :)

Link to comment
Share on other sites

aurio ξεκιναω ...εχω σκοπο να βαλω νερο το φιλτρο να λειτουργει...φως ,θερμοστατη?και στη συνεχεια θα ριξω αντιχλωριακο και βακτηριδιουγρο......σε οτι αφορα το κυκλο και την προμηθεια αμμωνιας απο φαρμακειο σε τι ποσοτητα πρεπει να τη προσ8ωτω ,υποψιν το ενυδρειο ειναι 150.λτ

.σε αυτη τη φαση ειναι συνετο να βαλω καποια φυτα ,να το αφησω για αργοτερα?

ευχαριστω για ολη τη μεχρι τωρα βοηθεια

μιχαλης

2869[/snapback]

Καταρχήν θα πρέπει πρώτα να αποκτήσεις ένα test για αμμωνία (NH3,4). Θα χρειαστείς και test για NO2 και ΝΟ3 τα οποία θα χρησιμοποιήσεις σε λίγες μέρες.

Αμμωνία θα ρίξεις μερικές σταγόνες (π.χ. 10) και μετά από λίγο θα κάνεις μέτρηση.

Αν είναι κάτω από 5mg ρίξε λίγες ακόμα, μετράς κ.ο.κ.

Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του σχετικού με το στρώσιμο άρθρου που σου έγραψα παραπάνω και όλα θα πάνε καλά.

Θα μπορούσες να βάλεις κάποια φυτά που βοηθούν στο στρώσιμο π.χ. κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω για τις οδηγιες ξεκιναω σήμερ αοπως μου ειπες.δεν εχω βαλει υποστρωμα γι αφυτα μπορω να το κανω τωρα που εχει νερο το ενυδρει.....η μπορω να βαλω ετσι φυτα χωρις υποστρωμα,σε ζαλιζω αλλα το κανω γι ανα μη βρω λαθη στη πορεια.λεω να μηβαλω οξυγονο,χρειαζεται η οχι.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις το υπόστρωμα θα πρέπει να βγάλεις το χαλίκι και το νερό.

Πρώτα μπαίνει το υπόστρωμα, μετά το χαλίκι και μετά το νερό. Υπάρχουν πολλά φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα για να μεγαλώσουν στο ενυδρείο σου. Άποψή μου είναι ότι σαν νέος ακόμα δεν το χρειάζεσαι και δεν θα αξιοποιηθεί κατάλληλα αφού θα ξεκινήσεις σιγά σιγά με μη απαιτητικά φυτά. Στο επόμενο setup σου σίγουρα θα βάλεις. :)

Όταν λες οξυγόνο εννοείς κάποια αεραντλία που κάνει μπουρμπουλήθρες έτσι; Δεν χρειάζεται. Απλά φρόντισε η έξοδος του φίλτρου σου να δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού για να οξυγονώνεται.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια....για το παρακατω αρθρο τι εχεις να πει...κατα καπιο τροπο δε τα σκοτωνω αυτα τα 2 ψαρακια αν τα βαλω?να το κανω τελικα μονο με αμμωνια το κυκλο η και με μια κιχλιδα?

How Do I Cycle MY Tank?

You should cycle your tank with a small number of fish. They should be hearty fish, and something that you will want to have in your tank in the long run. Do not cycle your tank with lots of feeder goldfish. Do not cycle your tank with any goldfish unless you intend to keep goldfish. Unfortunately many pet shops suggest this. If you want to know why, you could review my no goldfish page.

What Fish Should I Use?

For a tank of small community fish, White Clouds or Zebra Danios are good cycling fish; Cherry Barbs or Tiger Barbs are good for a slightly more aggressive tank; or Pseudotropheus zebra is a good choice for an African Cichlid tank. Your local pet shop should be able to point you toward some hardy fish of the type you are looking to keep. Purchase a small number (the number will depend on the size of your aquarium and type of fish and -to a lesser degree- the type of filter) of these fish and introduce them to your tank. For a ten to twenty gallon tank, two or three small schooling fish or one small cichlid would be more than sufficient. Let the tank sit for a couple of days, feeding your fish carefully to prevent excess food from decaying and fouling the water. There are several reasons that you do not want to cycle your tank with a large number of fish, here are a few:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα η μέθοδος στρωσίματος με ψάρι και οι ενυδρειόφιλοι την γνωρίζουν αλλά δεν την προτείνουν. Άποψη μου είναι να την ξεχάσεις.

Πάρε την αμμωνία από το φαρμακείο και ξεκίνα στρώσιμο...

Link to comment
Share on other sites

ok pira ammwnia kai ξεκιναω.δε θα βαλω καθολου υγρο αναπτυξης βακτηριδιων ,8α ακολουθησω τη μεθοδο που μου ειπες παραπανω και 8 απροσπαθω να σε ζαλισω οσο λιγοτερο μπορω......αποχλωριωτικο βαζω?πω πω οσο σκεφτομαι μονο αποριες μου δημιουργουνται......νασαι καλα..μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο να βάλεις σύμφωνα με τις οδηγίες σύμφωνα με τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο να βάλεις σύμφωνα με τις οδηγίες σύμφωνα με τα λίτρα σου.

2894[/snapback]

οκ εβαλα αντιχλωριο.ξεκίνησα αλλα στα 150 λιτρα νερου χριεαστηκε να ριξω 25 σταγονες αμμωνιας δεν ειναι υπερβολικο ποσο?

εχω βαλει και εν αξυλο για διακοσμητικο το φυτο που μου ειπες κερατοφυλοο ρωτησ ασε 2-3 μαγαζια δεν ειχαν αποψη.πες μου καποιο μαγαζι καλο καποιος,,,,,,,,,μενω Πορτο Ραφτη..ευχαριστω,....καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

κάνε ότι σου λέει ο Μιχάλης και μη βιάζεσαι για να μην έχει προβλήματα. Και τι έγινε αν αργίσεις λίγο να βάλεις ψαράκια; καλύτερα έτσι παρά να αρχίσεις με αρρώστιες. Τώρα για κερατόφυλο έχω εγώ να σου δώσω αλλά είσαι μακριά αν κατέβεις Αθήνα πές μου :)

Link to comment
Share on other sites

κάνε ότι σου λέει ο Μιχάλης και μη βιάζεσαι για να μην έχει προβλήματα. Και τι έγινε αν αργίσεις λίγο να βάλεις ψαράκια; καλύτερα έτσι παρά να αρχίσεις με αρρώστιες. Τώρα για κερατόφυλο έχω εγώ να σου δώσω αλλά είσαι μακριά αν κατέβεις Αθήνα πές μου  :)

2934[/snapback]

Gin a8ina ναι θα κατεβαινα αν ειχες τη καλοσυνη να μου εδινες το ατιμο φυτουλι,παραλληλα νεα απορια εχθες με 25 σταγονες αμμωνία ειχα 3μλ σήμερα με 20 μου εδειχνε 5μλ ΝΗ3/ΝΗ4.πρεπει ισως να τις μειώσω,η απλα περιμέμω να δω τα πρώτα ΝΟ2 και μετα μειώνω στη μισή ποσότητα?θέλω να πω το να μολυ δίνει 5μλ δεν ειναι τραγικό?σωστά?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα κερατοφυλλο λοιπον επειδη δεν εχω υποστρωμα ,χρειαζεται να βαλω ταμπλετες?ειναι ανθεκτικο.χρειαζεται κατι ιδιαιτερο επειδη ειμαι στο κυκλο αζωτου.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο δεν χρειάζεται ιδιαίτερα πράγματα. Τρεφεται από τα φύλλα του, και δεν έχει ρίζες. Ριζίδια έχουν παρατηρηθεί αλλά χωρίς να παίζουν συμαντικό ρόλο στην διαβίωση του φυτού. Το μόνο που θέλει το φυτό είναι νιτρικά, και λογικά από αυτά σε λίγο καιρό θα έχεις μπολικα :)

Link to comment
Share on other sites

[πανω που η Μαρίνα σε υπεδειξε σαν τον πλεον καταληλο να μου λυσειτην απορια και αρχισα να σου γραφω ΡΜ...ηρθε το μυνημα σου.Εκανα το λαθος και πηρα 3-4 κομματια απο τωρα που ουσιαστικα δεν εχω νιτρικο υλικο ακομη,υπαρχει προβλημα θα επιβιώσει το επιχειρημα..να προσθεσω και καποια αλλα ευκολα φυτα μήπως ειναι ακομη νωρίς?να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

[πανω που η Μαρίνα σε υπεδειξε σαν τον πλεον καταληλο να μου λυσειτην απορια και αρχισα να σου γραφω ΡΜ...ηρθε το μυνημα σου.Εκανα το λαθος και πηρα 3-4 κομματια απο τωρα που ουσιαστικα δεν εχω νιτρικο υλικο ακομη,υπαρχει προβλημα θα επιβιώσει το επιχειρημα..να προσθεσω και καποια αλλα ευκολα φυτα μήπως ειναι ακομη νωρίς?να περιμένω?

3149[/snapback]

εννοω Ν.Καρβουνη......αφησα ολα τα υπονοουμενα αλλα δεν ειπα το ονομα στο τέλος ,αλλα απ οτι εχω καταλαβει λιγες μέρες εδω ο φυτολόγος δε χρειαζεται να ονοματιστει........καλημέρα και παλι..

Μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος που τα πήρες και ας μην έχεις νιτρικά ακόμα. Θα επιβιώσει μην ανησυχείς. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι ότι στα σημεία που το φυτεύεις μπορεί να λιώσει και να επιπλέει.

Αν δεις και συμβαίνει κάτι τέτοιο μπορείς να το δέσεις σε ένα βραχάκι ή σε ένα ξύλο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσεις φυτά! υπάρχουν πολλά εύκολα που θα δώσουν στο ενυδρείο σου υγεία και ομορφιά :)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσεις φυτά! υπάρχουν πολλά εύκολα που θα δώσουν στο ενυδρείο σου υγεία και ομορφιά :)

3164[/snapback]

niko 8α8ελα να μου εδινες ονομασιες απο μερικα ευκολα φυτα..........παραλληλα πιθανον προβλημα.....εχω βάλει ενα ξυλο μεσα το οποιο

το εβαλα σε βραστο νερο για ενα 2ωρο μετα σε κρυο αποτομα το εβαλα μεσα και σήμερα την4η μερα εχει κατι σαν ασπρη μουχλα απάνω του ,σαν ασπρη αλγη ,πως να το περιγραψω,πιστευω να βγαζετε νοημα..βασικα ,,,,,,,, HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ti na to kanv..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για φυτά διάβασε εδώ :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=822

Για το ξύλο:

από το ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...st=0entry3163

Λενα, λυπαμαι για τα δισκακια ....  :D Οι δισκοφιλοι της παρεας θα σου απαντησουν σχετικα. Παντως οσον αφορα στο ξυλο, ασχετως αν αυτο ηταν η αιτια η οχι, εγω θα το εβγαζα και θα το εβραζα για περιπου 2 ωρες με μαγειρικο αλατι. Αυτο θα σκοτωσει τους μυκητες και δε θα σου ξαναβγαλει μουχλα.

3097[/snapback]

:):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το βγάλεις το ξύλο από το ενυδρείο, να το τρίψεις για να καθαρίσει (με ζεστό νερό) και να το ξανατοποθετήσεις, ή όπως λέει καη η φίλη μου η Ceasars σε κάποιο άλλο post με το ίδιο πρόβλημα να το βράσεις για κανένα 2ωρο με μαγειρικό αλάτι για να εξαφανιστούν οι μυκητες, που τυχόν δημιούργησαν αυτό το άσπρο πράγμα που είναι σαν μουχλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...