Jump to content

Τελείως νέος στο club


Recommended Posts

παιδια ευχαριστω...τοσο για το αμεσο της απαντησης οσο και για την ασφαλεια που προσφερεται στην αγνοια μου,,,,,ειλικρινα νιωθω τωρα πολυ cool.....αυριο πρωι πρωι βρασιμο με μαγειρικο αλατι,για 3 ωρες

καλο βραδυ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

παιδια ευχαριστω...τοσο για το αμεσο της απαντησης οσο και για την ασφαλεια που προσφερεται στην αγνοια μου,,,,,ειλικρινα νιωθω τωρα πολυ cool.....αυριο πρωι πρωι βρασιμο με μαγειρικο αλατι,για 3 ωρες

καλο βραδυ :)

3233[/snapback]

Καλα μαγειρεματα Μιχαλη. Βλεπω τον βρηκες το Νικο :rolleyes: Το ξυλο αφου το βρασεις μην το βαλεις σε κρυο νερο, αστο μεσα στο νερο του να κρυωσει απο μονο του, μετα βαλτο στο ενυδρειο.

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

[ετσι οπως το πατε εδω μεσα,μαλλον θα με κανετε προφεσορα σε κανενα χρονο.....τωρα που γραφω μαγειρυω παραλληλα,,,,,,,,,,,,,,.....εκανα και κατι μετρησεις ειδα ενα ph 8,5 kai kh 30 any ideas/

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Κάνε μία μέτρηση και στο νερό της βρύσης παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον περιοχη Πορτο Ραφτη ,τελειωσα το μαγειρεμα και εβαλα το φαγητο παλι στο πατο του ενυδρειου.....επανελαβα τη μετρηση και οι τιμες ειναι οι παρακατω

αμμωνια 5.

GH 10

KH 40

ph 9

kai πο τη βρυση

τα παρακατω..

GH 10

KH 17

PH 8,5.TIMEΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον περιοχη Πορτο Ραφτη ,τελειωσα το μαγειρεμα και εβαλα το φαγητο παλι στο πατο του ενυδρειου.....επανελαβα τη μετρηση και οι τιμες ειναι οι παρακατω

αμμωνια 5.

GH 10

KH 40

ph  9

kai  πο τη βρυση

τα παρακατω..

GH 10

KH 17

PH 8,5.TIMEΣ  ΔΙΚΤΥΟΥ  ΥΔΡΕΥΣΗΣ

3346[/snapback]

Στο πρώτο ποστ γράφεις ότι το ενυδρείο έχει μόνο χαλίκι. Από που το προμηθεύτηκες, από μαγαζί, θάλασσα; Για να ανεβαίνει η Ανθρακική Σκληρότητα από το 17 στο 40 κάτι υπάρχει στο ενυδρείο και την ανεβάζει. :hysterical:

Βγάλε μισή χούφτα από το χαλίκι, στέγνωσέ το και μετά ρίξε πάνω του λίγο άκουα φόρτε(υδροχλωρικό οξύ). Αν αφρίσει τα ξαναλέμε για το τι θα κάνεις στη συνέχεια. Αν δεν αφρίσει πάλι εδώ είμαστε και το συζητάμε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κι έλεγα ότι εγώ έχω άσχημο νερό :blush:

Φίλε dolphin άκου να δεις... αν τα test σου μετράνε καλά και δεν είναι ληγμένα, τότε θα έλεγα ότι όντως υπάρχει πρόβλημα. Για το pH/kH το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις όπως είπε και η Rain pH down. Το πρόβλημα όμως είναι ότι θα κατέβει πολύ δύσκολα λόγω υψηλού buffering (kH). Συγκριτικά με τις τιμές pH/kH το GH σου είναι απιτρεπτό. Πρόβλημα προκύπτει στη συνέχεια διατήρησης του ενυδρείου σου όπου θα χρειάζεται να κάνεις αλλαγές νερού ανά διαστήματα. IMHO εγώ θα πρότεινα να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις μια Reverse Osmosis. Μάλλον θα τη χρειαστείς οπωσδήποτε. Αλλιώς θα πρέπει κάθε φορά που είναι να κάνεις αλλαγή νερού, να φτιάχνεις το νερό σε κάποιο μπετόνι και μετά να το προσθέτεις. Την ανθρακική σκληρότητα δεν νομίζω να μπορείς να την ρίξεις εύκολα, γεγονός που κάνει την πτώση του pH ακόμα πιο δύσκολη.

Ελπίζω να βοήθησα, να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ γράφεις ότι το ενυδρείο έχει μόνο χαλίκι. Από που το προμηθεύτηκες, από μαγαζί, θάλασσα; Για να ανεβαίνει η Ανθρακική Σκληρότητα από το 17 στο 40 κάτι υπάρχει στο ενυδρείο και την ανεβάζει.  :hysterical:

Βγάλε μισή χούφτα από το χαλίκι, στέγνωσέ το και μετά ρίξε πάνω του λίγο άκουα φόρτε(υδροχλωρικό οξύ). Αν αφρίσει τα ξαναλέμε για το τι θα κάνεις στη συνέχεια. Αν δεν αφρίσει πάλι εδώ είμαστε και το συζητάμε.  :blush:

3348[/snapback]

Πολύ σωστά σου είπε neon. Αν υπάρχει κάτι στο ενυδρείο που ανεβάζει ΚΗ πρέπει να το βρείς. Και μετά από τη βρύση πάλι θα πρέπει να κατεβάζεις ΚΗ και ρΗ με αυτό που σου έλεγα πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις το Ρ/Ο είναι πολύ καλό, αλλά και μετά από αυτό πρέπει να κάνεις μετρήσεις του νερού, και να έχεις το σωστό ρΗ και ΚΗ. Πάλι θα έχεις να κάνεις την ίδια διαδικασία. π.χ. εγώ μετά το Ρ/Ο ανεβάζω GΗ και ΚΗ με sera mineral salt (for hardening R/O water, spring water, and soft water) ή υγρό και μετά πάλι βάζω ρΗ/ΚΗ Minus της tetra και μόνο τότε έχω όλες τις παράμετρους του νερού σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις το Ρ/Ο είναι πολύ καλό, αλλά και μετά από αυτό πρέπει να κάνεις μετρήσεις του νερού, και να έχεις το σωστό ρΗ και ΚΗ.  Πάλι θα έχεις να κάνεις την ίδια διαδικασία. π.χ. εγώ μετά το Ρ/Ο ανεβάζω GΗ και ΚΗ με sera mineral salt (for hardening R/O water, spring water, and soft water) ή υγρό και μετά πάλι βάζω ρΗ/ΚΗ Minus της tetra και μόνο τότε έχω όλες τις παράμετρους του νερού σωστές.

3359[/snapback]

RAIN ....ευχαριστω κατ αρχην για το ενδιαφερον αλλα και η ασχετοσυνη μου οριο δεν εχει.....λεγοντας Ρ/Ο τι εννοεις....πρεπει να ριξω καποια μορφη αλατιου αν ναι οχι δεν εχω πρασθεσει το παραμικρο,8απρεπε?και αν παλι βαλω ph/kh minus τοτε θα εχω ερθει σε σωστες ρυθμισεις,να ακολουθησω την αναλογη διαδικασια.?ευχαριστω...και παλι

Link to comment
Share on other sites

RAIN ....ευχαριστω κατ αρχην για το ενδιαφερον αλλα και η ασχετοσυνη μου οριο δεν εχει.....λεγοντας Ρ/Ο τι εννοεις....πρεπει να ριξω καποια μορφη αλατιου αν ναι οχι δεν εχω πρασθεσει το παραμικρο,8απρεπε?και αν παλι βαλω ph/kh minus  τοτε θα εχω ερθει σε σωστες ρυθμισεις,να ακολουθησω την αναλογη διαδικασια.?ευχαριστω...και παλι

3372[/snapback]

Όταν λέμε Ρ/Ο ή RO εννοούμε "Reverse Osmosis" :blush:

Το νερό από RO βγαίνει πολύ καθαρό με 0 kH, GH και καθόλου άλατα. Φαντάσου κάτι σαν ιδανικό νερό βροχής.

Link to comment
Share on other sites

RAIN ....ευχαριστω κατ αρχην για το ενδιαφερον αλλα και η ασχετοσυνη μου οριο δεν εχει.....λεγοντας Ρ/Ο τι εννοεις....πρεπει να ριξω καποια μορφη αλατιου αν ναι οχι δεν εχω πρασθεσει το παραμικρο,8απρεπε?και αν παλι βαλω ph/kh minus  τοτε θα εχω ερθει σε σωστες ρυθμισεις,να ακολουθησω την αναλογη διαδικασια.?ευχαριστω...και παλι

3372[/snapback]

R/O ή Α/Ο σημαίνει συσκευή αντίστροφης όσμωσης που παίρνει νερό από τη βρύση και το απαλλάσει κατά ένα μεγάλο ποσοστό (>95% συνήθως) από διάφορα οργανικά, μέταλλα, κλπ που έχει το νερό του δικτύου τα οποία δεν θέλουμε στο νερό του ενυδρείου μας. Το νερό που παράγεται μέσω αυτής της συσκευής μπορεί με τα ανάλογα πρόσθετα να γίνει ιδανικό για τις ανάγκες των ψαριών που κρατάμε στο ενυδρείο.

Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο μπορείς να απευθύνεις ένα ερώτημα στα συνεργαζόμενα μαγαζιά ή να το ψάξεις σε κάποιο online μαγαζί.

Αφού ακόμα είσαι σε φάση στρωσίματος δεν πρέπει να σε απασχολεί το πως θα φτιάξεις στο νερό σου το ph, τη σκληρότητα κλπ, οπότε και δεν χρειάζεται να βάζεις κάποια πρόσθετα αυτή την ώρα.

Το στρώσιμο πως πάει; Εμφανίστηκαν τα νιτρώδη (NO2);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Ειδα τα σχολια σας αλλα εχω να προτεινω κατι διαφορετικο. Ο Μιχαλης (dolphine) μολις ξεκιναει με το χομπι. Θα ειναι πολυ πιο απλο να ξεκινησει χωρις ασκοπα μπερδεματα. Αντι να προσπαθει να αλλαξει την ποιοτητα του νερου τοσο δραστικα, και εφοσον ΔΕΝ εχει ακομα καποιες συγκεκριμενες προτιμησεις σε ψαρια η φυτα, γιατι να μην κανει ενα ενυδρειο με κιχλιδες Αφρικης?

Παραθετω πινακα με την αναλυση νερου της λιμνης Malawi:

Area 11430 sq miles.

Maximum depth about 2300 feet

Clarity up to 70 feet

pH 7.7 to 8.6

General hardness 4.0 to 6.0 dH

Carbonate hardness 6.0 to 8.0

Surface temperature 76 to 85 dF

Deep water temp 69 dF

Conductivity at 68dF 210-285 micro-Siemens/cm

Τι Λωζανη τι Κοζανη, τι Πορτο Ραφτη τι Malawi!!!! :blush:

Η σκληροτητα του νερου μπορει να κατεβει ευκολα ειτε με Αντιστροφη Οσμωση ειτε με προσθεση νερου βροχης, που ειναι και πολυ πιο οικονομικο! Και δεν εχει μπερδεματα με pH και αλλα πολλα ...

Εν τω μεταξυ, εφοσον ξεκινησει με το ενυδρειο και αρχισει να μαθαινει πραγματα, μπορει, αν στο μελλον θελει να κανει και κατι αλλο, να το προσπαθησει. Αλλα τοτε θα ξεκινησει με πολυ μεγαλυτερη εμπειρια και τα πραγματα θα ειναι πολυ πιο ευκολα.

Αυτο προτεινω εγω ....

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

:blush:

:blush:

:icon_dance:

:hysterical:

:rasp:

:blush:

βασικα κολλησα................ ακουστ ελοιπον τι αποφασησα να κανω,θα ακολουθησω τη συμβουλη του φιλου ΝΕΟΝ.θα ασχοληθω με το προβλημα του σήμερα,θα περιμενω να δω ΝΟ2 το οποιο δεν εχω δει ακομη αυριο κλεινω βδομαδα δε θαπρεπε να εχω δει κατι.στη πορεια θα περιμενω το ΝΟ3 και μετα οταν θα κανω τη γεναια αλλαγη νερου πριν βαλω τα ψαρακια θα ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΛΟ ΝΕΡΟ......

Σημερινες μετρησεις

ph 8.5

kh 17

gh 10

NH3 5

NO2 0.....

Link to comment
Share on other sites

βασικα και λογω της γεναιοδωριας δυο διασημων μελων .....................βρεθηκα με ενα ενυδρειο γεματο βακτηριδια και πρασινα φυτα...οποτε ολοι βρηκατε τους καλους αυτους ανθρωπους που με εκαναν ιδιοκτητη μυκητων εν μια νυχτι αλλα και ενος ζευγους απο γκαπακια και 2 γλυφτακι α γι ααρχη,,,και απο εκει που μετραγα να δω ποτε θα πεσει η αμμωνια χαζευω τα 4 πρωτα ψαρακια....θα σας ζαλιζω ομως και παλι ,κατι θα βρω εγω,,ευχαριστω ολους για ολες τις οδηγιες τη ψαεσαρ το νεον το Νικολα και τη ασορομανι lady,,,,,,,epifylasomai

kalo brady

Link to comment
Share on other sites

loipon ammvnia sto 5

NO2 = 0

alla to NO3 x8es itan 5

kai simera anebike sto 10

alla ammwnia sta8eri sto 5.pigaini kala.

prepei na kano kati twra h na perimenw apla.?exw balei th paraskeui ta ulika apo to filtro toy nikola......pigainw kala den 8aprepe na midenisei h ammwnia?no3 giati anebainei stadiaka?

thanks

mixalis

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε τα υλικά βοηθάνε αλλά δεν κάνουν και αυτόματα το στρώσιμο...Νιτρώδη θα δεις περίπου 10 μέρες αφότου ξεκίνησες. Σε ποια μέρα είσαι τώρα;

Τι θερμοκρασία έχεις;

Κάνε λίγο υπομονή, θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

loipn pempti ebala ta ylika apo to filtro tou niko opote simera einai 4n mera. 8ermokasia itan 28 twra tin exw katebasei stoys 25.

neon euxaristw

mixalis

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάνε καθημερινά μετρήσεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

mia prwti eikona tou enudreiou .apla de fainetai olo mono mia optiki tou gwnia.mixalis

post-227-1130776913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάνε καθημερινά μετρήσεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. :blush:

3780[/snapback]

Μιχαλη (neon) επειδη ο αλλος Μιχαλης (dolphine) μου εστειλε pm, για ξανακυτταξε λιγο τις μετρησεις του...

εχει αμμωνια 5, Νιτρωδες 0 αλλα νιτρικα 10. Αυτο σε στρωσιμο??? Περιεργο δεν ειναι? Η αμμωνια επρεπε να εχει πεσει στο 0 κατα την ανοδο του νιτρωδους και μετα των νιτρικων! Επιπλεον, με αμμωνια 5 υπαρχουν και ψαρια στο ενυδρειο.

Επαναλαμβανω λοιπον οτι προειπα στο pm, κατι δεν ειναι σωστο με το στρωσιμο η τις μετρησεις. Μιχαλη (dolphine) ξανακανε μετρηση αμμωνιας με καινουργιο τεστ - ελπιζω να ΜΗΝ προσθετεις αμμωνια τωρα με τα ψαρακια μεσα, και πες μας αποτελεσματα. Εγω θα ταιζα και μιση δοση φαγητο στις 2 μερες. Η αμμωνια ειναι παρα πολυ ψηλη για τα ψαρια. Επιπλεον, συνιστω καποιο ammonia remover (Aquarium Pharmaceutical) η οποιοδηποτε αλλο μετατρεπει την αμμωνια σε αμμωνιο (δηλαδη δεν επεμβαινει με το στρωσιμο αλλα μειωνει την τοξικοτητα). Καλως κατεβασες τη θερμοκρασια γιατι η αμμωνια ειναι πιο τοξικη στις μεγαλες θερμοκρασιες.

Αυτα και καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι έχει προσθέσει υλικά από στρωμένο φίλτρο, άρα κάποιες αποικίες βακτηριδίων έχουν έρθει μαζί - εξού και τα νιτρικά. ΝΟ2 δεν έχει εμφανίσει ακόμα.

Με δεδομένο ότι έχει πλέον ψάρια (κακώς) θεωρούμε dolphine ότι δεν ρίχνεις αμμωνία έτσι; Κάνε αλλαγή νερού λοιπόν 50% και πάρε μετρήσεις πάλι. Εως ότου μηδενιστεί η αμμωνία κάνε καθημερινά αλλαγή τουλάχιστον 30% γιατί τα ψάρια θα "καούν" από την αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι έχει προσθέσει υλικά από στρωμένο φίλτρο, άρα κάποιες αποικίες βακτηριδίων έχουν έρθει μαζί - εξού και τα νιτρικά. ΝΟ2 δεν έχει εμφανίσει ακόμα.
Αυτο ειναι που με μπερδευει .. αφου εβαλε αποικιες βακτηριδιων γιατι η αμμωνια παραμενει τοσο υψηλη ενω ο ΝΟ2 δεν εχει δωσει ενδειξη ακομα? Εφοσον εχει νιτρικα, σημαινει οτι ο ΝΟ2 μετατρεπεται σε νιτρικα κανονικα. Αρα πως η αμμωνια παραμενει στο 5 και δεν μετατρεπεται? Η το τεστ ειναι λαθος η κατι δεν παει καλα ..
Με δεδομένο ότι έχει  πλέον ψάρια (κακώς) θεωρούμε dolphine ότι δεν ρίχνεις αμμωνία έτσι; Κάνε αλλαγή νερού λοιπόν 50% και πάρε μετρήσεις πάλι. Εως ότου μηδενιστεί η αμμωνία κάνε καθημερινά αλλαγή τουλάχιστον 30% γιατί τα ψάρια θα "καούν" από την αμμωνία.

3804[/snapback]

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...