Jump to content

Επηρεάζουν οι αντιβιώσεις τα φυτά;;


Guppy

Recommended Posts

Γεία σας παιδιά. Σήμερα τελείωσα την θεραπεία στα guppy με το Furan 2, για εσωτερική μόλυνση και παράσιτα στα βράγχια. Πρίν κάνω την αλλαγή νερού βλέπω την Egeria Densa να έχει καταστραφεί. Κατα καιρούς έπεφταν τα φύλλα από τα Hygrophila. Το Echinodorus Tenellus έχασε μόνο λίγα φύλλα, ενώ το Lileaopsis Mauritiana δεν επηρεάστηκε καθόλου. Μόλις άλλαξα 18 λίτρα από τα 35 συνολικά που έχω, τα Egeria Densa πήραν κάπως τα πάνω τους. Δεν έβαλα άνθρακα αλλά έκανα μεγάλη αλλαγή νερού. Η αντιβίωση επηρεάζει τα φυτά;;;

PH = 8

KH = 12

GH = 15

NO2 = O

NO3 = 10(10 ή 5)

NH3/4 = 0.25(Με τεστ REDSEA)

Η Αμμωνία ανέβηκε από την αντιβίωση;;(Μπορεί να είναι και 0 δεν ήμουν σίγουρος με το τεστ).

Ρίχνω ούτε μισό κουταλάκι του γλυκού αλάτι κάθε βδομάδα, αυτό επηρεάζει τα φυτά;;(κυρίως την Egeria Densa)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να βαλεις ανθρακα.

Το furan 2 ειναι πολυ δυνατο και αποτελεσματικο φαρμακο, ομως για τα φυτα ειναι θανατος.

Τα δικα μου με μαλακο φυλλομα τα ξερανε και με σκληρο ( ανουμπιες ) αργησε παρα πολυ την αναπτυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Egeria μαλάκωσε πάρα πολύ και τα ψαράκια την έσπασαν, λίγο την ακομπούσα και έσπαγε. Στα Hygrophila έπεφταν τα φύλλα απο κάτω προς τα πάνω. Άσε καλύτερα να έχανα guppy παρά τα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

Guppy Δημοσιεύθηκε 12/01/2007, 18:54:10

Εμένα η Egeria μαλάκωσε πάρα πολύ και τα ψαράκια την έσπασαν, λίγο την ακομπούσα και έσπαγε. Στα Hygrophila έπεφταν τα φύλλα απο κάτω προς τα πάνω. Άσε καλύτερα να έχανα guppy παρά τα φυτά..

Φιλε Guppy καλυτερα να αλλαξεις το nick σου απο guppy σε Egeria densa αφου θα ηταν καλυτερα να εχανες guppy παρα τα φυτα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά φυτά αντιμετωπίζουν προβλήματα με τα φάρμακα. Βάλε άνθρακα στο φίλτρο και κάνε συχνές αλλαγές νερού. Σίγουρα η βιολογία ταλαιπωρήθηκε με την αντιβίωση. Κάνε μετρήσεις σε αμμωνία, NO2 για να δεις πότε θα συνέλθει το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετρήσεις πρίν 3 μέρες:

PH-8

KH-10

NO3-5

NH3/4-O.25

FE-O

NO2 Δεν μέτρησα γιατί έχω πάντα 0.

GH-14(Δεν το μέτρησα αλλά πάντα έχω το ίδιο)

Εμένα με προβληματίζει ο σίδηρος, ενώ ρίχνω σύμφωνα με τη δοσολογία της Seachem έχω 0. Το τέστ που μετράω σίδηρο είναι της Sera. Τον άνθρακα τον έβαλα για δύο μέρες μόνο, μετά τον έβγαλα. Κάνω συχνά αλλαγές 10%. Είχα κάνει μία μεγάλη μετά την θεραπεία 40-45%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...